Yurtdışına giden Türklerin yarısı geziyor, üçte biri iş peşinde koşuyor!


Betül Sungurlu
| 3 Dakikalık Okuma| 24 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Yurtdışına giden Türklerin yarısı geziyor, üçte biri iş peşinde koşuyor!

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre yurtdışına çıkan Türklerin yarısı geziyor, üçte biri ise iş peşinde koşuyor. Bu kişilerin sadece %10’u paket tur aracılığıyla seyahat organizasyonunu tur şirketlerine devrederken, %90’ı ise uçak bileti ve konaklama gibi ihtiyaçlarını kendisi organize ediyor. Enuygun.com’un ‘uçak bileti fiyat karşılaştırma’ modülü sayesinde yurtiçi, yurtdışı ve yurtdışındaki farklı noktalar arasındaki uçuşlarda en uygun saat ve en uygun fiyatı kolayca bulabilmek mümkün oluyor.

01.07.2010, İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle derlenen Enuygun.com’un analizine göre, 2009 yılında yaklaşık 5,5 milyon Türk yurtdışına çıktı. Türkiye’de ikamet edip yurtdışına giden vatandaşlar arasında düzenlenen anket çalışmaları sonuçlarına istinaden yapılan tahminlere göre ise gezi amaçlı yurtdışına giden 2,6 milyon vatandaşımızın 1,5 milyonu akraba ve arkadaşlarını ziyaret etti, 1 milyona yakını ise gezi-eğlence ya da sportif-kültürel faaliyetlerde bulundu. Yurtdışına gidenlerin vatandaşlarımızın 126 bine yakını alışveriş yaptı

2009 yılında iş amaçlı yurtdışına çıkan Türklerin sayısı ise 1,75 milyon civarındaydı. 166 bin kişi eğitim ya da staj amacıyla yurtdışına çıkarken, 31 bine yakın vatandaşımız sağlık sorunları nedeniyle yurtdışına gitti. Dini görevlerini yerine getirmek amacıyla yurtdışına çıkan Türklerin sayısı ise 85 bin dolaylarındaydı.

TÜİK’in 2009 anket sonuçlarına göre yaptığı tahminlerde,  iş amaçlı yurtdışı gezilerin %77’sinde kişiler seyahatlerini kendisi organize ederken, paket tur aracılığıyla organize olanların oranı %23’te kalıyor. Akraba-arkadaş ziyareti yapan, sağlık ya da eğitim nedeniyle yurtdışına çıkan kişiler arasında ise paket tur aracılığıyla seyahatini organize edenlerin oranı %1’i geçmiyor. Yurtdışına çıkan vatandaşların toplamı baz alındığında, bu kişilerin %10’u paket tur kapsamında seyahatini tur şirketi aracılığıyla organize ederken, %90’ı uçak bileti ve konaklama gibi ihtiyaçlarını bireysel çabalarla organize ediyor.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, “Bu verilere göre, 4 milyondan fazla vatandaşımızın yurtdışı uçak bileti alım işlemlerini kendisinin gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla kullanıcılarımıza sunmaya başladığımız yeni ‘uçak bileti fiyat karşılaştırma’ modülümüzün ulaşım ihtiyacı olan kişilere çok büyük katma değer yaratacağına inanıyoruz. Tüm diğer hizmetlerimiz gibi ücretsiz olarak yararlanılabilen bu yeni modülümüz, sadece yurtiçi uçuşlar için değil, Türkiye’den yurtdışına ya da yurtdışında farklı noktalar arasındaki uçuşlarda da karşılaştırma yapılabilmesini sağlıyor. Böylece uçak bileti alırken hem en uygun saat hem de en uygun fiyat kolaylıkla bulunabiliyor,” dedi.

Enuygun.com’un “uçak bileti fiyat karşılaştırma” modülü kullanıma sunulalı daha henüz bir ay bile olmamasına karşın, kullanıcılar 50.000’i aşkın uçak bileti araması gerçekleştirdiler. Aramaların %79’u yurtiçi, %21’i ise yurtdışı uçuşlar için yapılmış bulunuyor. Yurtdışında en çok aranılan destinasyonlar Kıbrıs (Ercan), New York, Londra, Paris ve Hannover oldu.

Öte yandan Enuygun.com’un analizine göre, yurtdışına çıkan vatandaşların 2009 yılında toplam ulaşım harcaması son beş senede %65 artarak 369 milyon ABD Doları’na yaklaştı. Yurtdışına giden vatandaşlarımızın ulaşım harcamaları, bu kişilerin oluşturduğu toplam turizm giderlerinin %10’unu oluşturuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.