Pandemi sürecinde uçak yolculuğu neden güvenli?

Uçaklar gerek kullanılan hava filtresi gerekse de ekstra olarak alınan tedbirler sayesinde güvenli seyahatin en önemli ulaşım aracı. Peki hangi özellikler uçakları; markete, kuaföre gitmekten ya da AVM’de dolaşmaktan daha güvenli hale getiriyor? Bu soruyu Harvard Üniversitesi bilim insanları sormuş ve bakın nasıl bir yanıt almış?

Devamını Gör

Yeni kısıtlamalar nedir, seyahatlerimizi etkileyecek mi?

Geçtiğimiz mart ayında başlayan pandemi süreci hepimiz için karışık geçti. Önce art arda yasaklar geldi, Haziran ayıyla birlikte yavaş yavaş eski düzenimize dönmeye geçtik. Bu arada hayatımıza HES kodu, Seyahat İzin Belgesi gibi daha önce alışık olmadığımız düzenlemeler de girdi. Ancak İçişleri Bakanlığı son olarak 20 Kasım akşamı saat 20:00 itibariyle yeni kısıtlamaları hayatımıza soktu. 20 Kasım 2020 Cuma günü başlayacak yeni yasaklar seyahat edecekleri nasıl etkileyecek?

Devamını Gör

Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor. Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz.

Devamını Gör

65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

65 yaş üstü vatandaşlar için şehirler arası seyahatlerde Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu sürüyor. Gidecekleri yerde sabit adres göstermeleri ve orada en az bir ay süreyle kalmaları şartıyla 65 yaş üstündekiler Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapabiliyor. 65 yaş üstü vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi nereden ve nasıl alabilir?

Devamını Gör
x