Atina Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Atina Hakkında

Antik Yunan medeniyetinden bu yana önemli bir ticaret ve kültür başkenti olan Atina, günümüzde de Yunanistan'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Savaş tanrıçası Athena'dan ismini alan Atina'da çok sayıda antik ören yerleri bulunur. Bunların en meşhuru kentin tepesindeki Akropolis'tir. Zafer Tanrısı Nike adına yapılan Nike ve Zeus Tapınağı gibi tapınaklar, Arkeoloji Müzesi, gece hayatının ve eski Yunan kültürünün merkezi Plaka semti, Sintagma ve Monastiraki meydanları, Dionysos gibi antik tiyatrolar gezilebilir.

4 milyon nüfuslu Atina'da gece ve eğlence hayatı çok renklidir. Özellikle meşhur Rum tavernalarında, sabahlara kadar yemekli ve içkili eğlenceler düzenlenir. Atina'da yeme içme konusunda da çok sıkıntı çekmezsiniz. Yunan mutfağı, Türk mutfağıyla benzer. Özellikle zeytinyağlı ve patlıcanlı yemeklerin pek çoğu Türkçe isimleriyle anılır.

Dünyadaki ilk olimpiyatlar 1896 yılında Atina'da düzenlenmiştir. Kentin bir başka turistik noktası da limanının bulunduğu Pire Limanı'dır. Gerek Pire limanından ve şehir merkezinden metro ve sonrasında tren ile Elefherios Venizelos Havalimanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kentte metro, tramvay ve otobüsle toplu ulaşım yapılır.

Atina'da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Neredeyse yılın hemen tüm mevsiminde gezebilirsiniz. Ancak sıcaklardan ya da yağmurlardan çok şikayet etmek istemezseniz bahar ayları daha cazip olabilir.

Havalimanından Atina Şehir Merkezine Ulaşım

Yunanistan’ın başkenti Atina, tarihi ve kültürüyle dünyanın bugününü etkileyen şehirlerden biri. Bu özelliğiyle dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor. Atina’nın tek havalimanı Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı ise şehri ziyaret eden 15 milyonunun üzerinde yolcunun giriş yaptığı önemli bir havalimanı. Şehir merkezine 20 kilometre uzakta bulunan Spata bölgesinde yer alan havalimanına şehir merkezinden metro, tren ve karayoluyla ulaşmak mümkün.

Otobüs

Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine ulaşım noktasında en rahat havalimanlarından biri. Havalimanının idare binası önünde yer alan otobüs duraklarından Atina’nın merkezindeki Sintagma Meydanı, Atina Akademisi ve Agios Fanourios bölgelerine ulaşabilirsini. Bunun için idare binası önünden X95 hat numaralı otobüse binip bir saat sürecek bir yolculuk yapmak gerekiyor. 16. durak olan Evangelismos Hastanesi durağında ise 732 hat numaralı otobüsle 3 durak gidebilir ya da yürüyerek Sintagma Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Atina merkezindeki çeşitli mahallelere 54, 608, 622, 732 ve 815 numaralı otobüslere de havalimanından binerek ulaşabilirsiniz.

Tren – Metro

Yunan alfabesi ile durak ve istasyon isimlerinin yazıldığı Atina’da son dönemde Latin alfabesi kullanılmaya başlandı. Yine de hala tam manasıyla her yerde Latin alfabesi hakim değil. Bu yüzden durak ve istasyonların ismi kadar kaçıncı sırada olduğunu bilmek de önemli. Venizelos Havalimanı’ndan merkeze gitmek için bineceğiniz tren hattında da bunu dikkate alın.

M3 isimli raylı sistem hattı Havalimanı’ndan Sintagma’ya kadar gidiyor. Sintagma 15. istasyon. Yunanistan Meclisi’nin de bulunduğu Sintagma’ya ulaştıktan sonra şehrin diğer bir önemli meydanı Omonia’ya ulaşmak için ise metroya binip 3 istasyon sonra inebilirsiniz. Havalimanı’nda bir de Pire limanına giden tren hattı bulunuyor.

Taksi

Havalimanından şehrin her yerine taksiyle ulaşmak mümkün. Ancak sadece Sintagma, Monastıraki ve Omonia için geçerli olan sabit fiyat uygulaması mevcut.  Atinalı taksicilerin hoşsohbet olduğunu da unutmayın. 

Araç Kiralama

Venizelos Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçlarla da Atina’nın ve Yunanistan’ın çeşitli bölgelerine seyahat edebilirsiniz. Zincir haline gelmiş araç kiralama şirketleri yanında havalimanının kendi araç kiralama şirketi de var. Kiralayacağınız araç ile önce 9 kilometre boyunca A64 otoyolundan gidip daha sonra Attiki otoyoluna çıkmanız gerek. Bu yol sizi doğrudan Atina’nın merkezine götürür.

19 Şub 2018 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Atina

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Atina uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Atina varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Atina uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Atina uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Atina uçuşları Athens Intl. Havalimanı'na düzenleniyor.

Atina yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Atina 1 saat 10 dakika, Ankara-Atina 1 saat 30 dakika, Antalya-Atina 1 saat 10 dakika, Bodrum-Atina 1 saat, Gaziantep-Atina 1 saat 30 dakika, İstanbul-Atina 1 saat, İzmir-Atina 1 saat, Trabzon-Atina 1 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Atina uçuşu düzenliyor?

Cyprus Airways Larnaka şehirlerinden direkt Atina uçuşları düzenliyor. Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Atina uçuşları düzenliyor. Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Atina uçuşları düzenliyor.

Atina Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
25ºC
34ºC
Sal
Çar
24ºC
34ºC
Çar
Per
23ºC
34ºC
Per
Cum
22ºC
32ºC
Cum
Cmt
22ºC
32ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Atina Alternatif Ulaşım
Para birimi