Atina Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Atina Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Atina Hakkında

Antik Yunan medeniyetinden bu yana önemli bir ticaret ve kültür başkenti olan Atina, günümüzde de Yunanistan'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Savaş tanrıçası Athena'dan ismini alan Atina'da çok sayıda antik ören yerleri bulunur. Bunların en meşhuru kentin tepesindeki Akropolis'tir. Zafer Tanrısı Nike adına yapılan Nike ve Zeus Tapınağı gibi tapınaklar, Arkeoloji Müzesi, gece hayatının ve eski Yunan kültürünün merkezi Plaka semti, Sintagma ve Monastiraki meydanları, Dionysos gibi antik tiyatrolar gezilebilir.

4 milyon nüfuslu Atina'da gece ve eğlence hayatı çok renklidir. Özellikle meşhur Rum tavernalarında, sabahlara kadar yemekli ve içkili eğlenceler düzenlenir. Atina'da yeme içme konusunda da çok sıkıntı çekmezsiniz. Yunan mutfağı, Türk mutfağıyla benzer. Özellikle zeytinyağlı ve patlıcanlı yemeklerin pek çoğu Türkçe isimleriyle anılır.

Dünyadaki ilk olimpiyatlar 1896 yılında Atina'da düzenlenmiştir. Kentin bir başka turistik noktası da limanının bulunduğu Pire Limanı'dır. Gerek Pire limanından ve şehir merkezinden metro ve sonrasında tren ile Elefherios Venizelos Havalimanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kentte metro, tramvay ve otobüsle toplu ulaşım yapılır.

Atina'da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Neredeyse yılın hemen tüm mevsiminde gezebilirsiniz. Ancak sıcaklardan ya da yağmurlardan çok şikayet etmek istemezseniz bahar ayları daha cazip olabilir.

Havalimanından Atina Şehir Merkezine Ulaşım

Athens Int E Venizelos Havalimanı

Yunanistan’ın başkenti Atina, tarihi ve kültürüyle dünyanın bugününü etkileyen şehirlerden biri. Bu özelliğiyle dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor. Atina’nın tek havalimanı Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı ise şehri ziyaret eden 15 milyonunun üzerinde yolcunun giriş yaptığı önemli bir havalimanı. Şehir merkezine 20 kilometre uzakta bulunan Spata bölgesinde yer alan havalimanına şehir merkezinden metro, tren ve karayoluyla ulaşmak mümkün.

Otobüs

Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine ulaşım noktasında en rahat havalimanlarından biri. Havalimanının idare binası önünde yer alan otobüs duraklarından Atina’nın merkezindeki Sintagma Meydanı, Atina Akademisi ve Agios Fanourios bölgelerine ulaşabilirsini. Bunun için idare binası önünden X95 hat numaralı otobüse binip bir saat sürecek bir yolculuk yapmak gerekiyor. 16. durak olan Evangelismos Hastanesi durağında ise 732 hat numaralı otobüsle 3 durak gidebilir ya da yürüyerek Sintagma Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Atina merkezindeki çeşitli mahallelere 54, 608, 622, 732 ve 815 numaralı otobüslere de havalimanından binerek ulaşabilirsiniz.

Tren – Metro

Yunan alfabesi ile durak ve istasyon isimlerinin yazıldığı Atina’da son dönemde Latin alfabesi kullanılmaya başlandı. Yine de hala tam manasıyla her yerde Latin alfabesi hakim değil. Bu yüzden durak ve istasyonların ismi kadar kaçıncı sırada olduğunu bilmek de önemli. Venizelos Havalimanı’ndan merkeze gitmek için bineceğiniz tren hattında da bunu dikkate alın.

M3 isimli raylı sistem hattı Havalimanı’ndan Sintagma’ya kadar gidiyor. Sintagma 15. istasyon. Yunanistan Meclisi’nin de bulunduğu Sintagma’ya ulaştıktan sonra şehrin diğer bir önemli meydanı Omonia’ya ulaşmak için ise metroya binip 3 istasyon sonra inebilirsiniz. Havalimanı’nda bir de Pire limanına giden tren hattı bulunuyor.

Taksi

Havalimanından şehrin her yerine taksiyle ulaşmak mümkün. Ancak sadece Sintagma, Monastıraki ve Omonia için geçerli olan sabit fiyat uygulaması mevcut.  Atinalı taksicilerin hoşsohbet olduğunu da unutmayın. 

Araç Kiralama

Venizelos Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçlarla da Atina’nın ve Yunanistan’ın çeşitli bölgelerine seyahat edebilirsiniz. Zincir haline gelmiş araç kiralama şirketleri yanında havalimanının kendi araç kiralama şirketi de var. Kiralayacağınız araç ile önce 9 kilometre boyunca A64 otoyolundan gidip daha sonra Attiki otoyoluna çıkmanız gerek. Bu yol sizi doğrudan Atina’nın merkezine götürür.

15/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Atina

Atina Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
21ºC
30ºC
Per
Cum
21ºC
32ºC
Cum
Cmt
21ºC
33ºC
Cmt
Paz
23ºC
33ºC
Paz
Pzt
22ºC
32ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x