Addis Ababa Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Addis Ababa Hakkında

Etiyopya’nın başkenti ve Afrika Birliği’nin merkezidir. Bolivya’nın başkenti La Paz’dan sonra 2500 m.’lik mesafe ile dünyanın en yüksek rakımlı ikinci başkentidir. Addis Ababa, İmparator II. Menelik ve eşi Kraliçe Taytu Betul tarafından, 1886 yılında kurulmuştur. Kuruluş hikayesi ise bir rivayete dayanmaktadır. İmparator ve eşi, Entoto tepesinden aşağıdaki düzlüğe bakarken ince bir duman görürler. Merak edip baktıklarında bu dumanın şifalı su kaynağından çıktığını farkederler. Kaynağın yanında ise daha önce hiç görmedikleri bir çiçek vardır. Kral ve kraliçe kent merkezini bu düzlüğe taşımaya karar verirler. Bu yüzden Etiyopya dilinde Addis Ababa, ‘Yeni Çiçek’ anlamını taşımaktadır.

Addis Ababa’yı insanlık tarihinin en önemli merkezi konumuna getiren ‘Lucy’, kentte bulunan Etiyopya Ulusal Müzesi’nde sergilenmektedir. 3.2 milyon yıl öncesine ait olan fosil, 1974 yılında ilk bulunduğunda insanlığın evrimsel ve tarihsel gelişimi ile ilgili olarak dünya çapında oldukça fazla heyecan yaratmıştır. Lucy’nin isim babası Beatles’dır. Nedeni, fosilin ilk bulunduğu anda, kazı alanında Beatles’ın ‘Lucy in the sky with diamonds’ adlı şarkısının çalıyor olmasıdır. Kent ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanır. Aynı zamanda kahvenin de dünya başkenti sayıldığı Addis Ababa, yemeğin katı bir kural olarak daima sağ elle yendiği, restoran müşterilerine el yıkama seramonilerinin sergilendiği, farklı yemek kültürü ve sunumlarıyla tam bir ritüeller kentidir. Lucy’nin de bulunduğu Etiyopya Ulusal Müzesi, Afrika’nın en büyük marketi Marcoto, kahvenin 1000 yıllık mekanı Tomaco, St. George Katedrali ve Müzesi, Entoto Tepesi ve II. Menelik Sarayı şehrin turist çeken en önemli gezi merkezleridir. Addis Ababa, sıcak ve ılıman iklim etkisindedir. Bole Uluslararası Havaalanı, kent merkezine 8 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Addis Ababa Şehir Merkezine Ulaşım

Karayolları ile Kenya, Somali ve Sudan’a bağlı olan, Afrika’nın önemli ticaret merkezlerinden Cibuti’ye demiryolu ile bağlanan ve uluslararası bir havalimanına sahip olan Addis Ababa hem bir transfer noktası hem de ülke için büyük bir ticaret merkezi. Hayvancılık ve tarımın yaygın olduğu, hafif sanayinin geliştiği bu ülkede şehrin en önemli ticaret ürünü kahve. Kent aynı zamanda bünyesinde barındırdığı üniversite ve yüksek okullar sayesinde önemli bir eğitim merkezi konumunda.

Şehirde kahve içebileceğiniz ve paket halinde satın alabileceğiniz çok sayıda kahve dükkanı da bulunuyor. Addis Ababa’da şehir içinde ulaşım otobüs, minibüs ve taksi ile sağlanıyor. Toplu taşıma pek gelişmiş değil. Bilet fiyatları oldukça ucuz olsa da otobüs hatlarının saatleri düzensiz ve gecikmeler yaşanabiliyor; sefer sayıları ise oldukça az.

Otobüslere alternatif olarak kullanabileceğiniz mavi – beyaz renkli minibüsler ise otobüslerden daha hızlı hareket ediyor ve daha ucuza yolcu taşıyor. Ücreti gideceğiniz mesafeye göre değişmekle birlikte ortalama 1,5 Birr yani 50 centten daha ucuz. Sabah erken saatlerde çalışmaya başlayan minibüsler genel olarak akşam 21:00’a kadar hizmet veriyor. Şehir içerisinde taksi ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Burada taksi bulmak her zaman kolay değil. Daha çok şehir merkezinin ana noktalarında ve büyük otellerin önünde rahatça bulabilirsiniz.

Taksi amaçlı kullanılan araçlar genel olarak eski model otomobiller. Yine de Addis Ababa’daki en rahat ulaşım aracı olduğu söylenebilir. Ancak binmeden önce fiyat konusunda anlaşmanız ve şoförle mutlaka pazarlık yapmanız gerekiyor. Eğer şehirde kaldığınız süre boyunca konforlu bir ulaşım aracına sahip olmak için araç kiralamayı tercih ettiyseniz trafik konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Trafik akışını olumsuz etkileyecek şekilde birçok yol ve kavşakta trafik ışığı bulunmadığını unutmamalısınız. Üstelik benzin alma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar olabiliyor. Öte yandan şehirde araç park etmek konusunda bir sıkıntı yok ve ortalama park ücreti bir saat için 0,50 Birr. Şehirde her ne kadar bir demiryolu sistemi bulunsa da trenler şehir içi ulaşımının bir parçası olarak yer almıyor ve sadece Cibuti ile ticari mal taşımacılığında hizmet veriyor.

Bole Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin 6 km. güneyinde Bole Yolu üzerinde yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma aracı olarak minibüsleri kullanabileceğiniz gibi taksileri de tercih edebilirsiniz. Araç kiralama şehrin trafik yapısındaki olumsuzluklar nedeniyle sıkıntılı olsa da seyahatinizi özgürleştirmek adına düşünebileceğiniz bir alternatif. Eğer otelde konaklayacaksanız bazı otellerin sunduğu havalimanı servisleri en rahat ve güvenilir ulaşım imkânı.

Minibüs

Toplu taşıma kullanarak şehir merkezine gitmeyi düşünüyorsanız terminal çıkışının karşısında bulunan üst geçidin hemen önünde yer alan Bole Dild minibüs duraklarından kalkan minibüslere binmeniz gerekiyor. Minibüsler sabah 06:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ücreti taksilerden hayli ucuz, gideceğiniz yerin uzaklığına göre değişmekle birlikte ortalama 5 Birr. Turistlerden daha fazla para istenebileceğini unutmamalısınız. Binmeden önce ödemeniz gereken fiyatı başkalarına sorabilirsiniz. Bagaj için ekstra ücret istenebiliyor.

Otel Servisleri

Şehir merkezinde küçük otellerin yanı sıra Radisson, Hilton ve Sheraton gibi zincir otellerin de konaklama mekânları bulunuyor. Bazı oteller havalimanı servis hizmeti sunuyor. Toplu taşımayı tercih etmiyorsanız ve taksilerle fiyat pazarlığı yapmak istemiyorsanız sizi bagaj teslim kapısının önünden alıp otelinizin kapısına kadar getirecek olan havalimanı servis hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu konuda otelinizle önceden görüşüp fiyat konusunda anlaşmalı, rezervasyon yaptırmalı, size en uygun araç için kişi ve bagaj sayısı hakkında gereken bilgileri vermelisiniz.

Taksi

Havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilecek iki çeşit taksi imkânı bulunuyor. Havalimanı taksi durağında Ulusal Tur Operatörü’nün (NTO) Mercedes marka taksileri bulunuyor. Bu taksiler kişiye özel hizmet veriyor ve fiyat konusunda daha güvenilir bir imaj çiziyor. Otelinizle önceden görüşerek size bir NTO Taksi ayarlamasını isteyebilirsiniz ya da gelen yolcu terminalinde bulunan taksi masası ile görüşebilirsiniz. Gideceğiniz yere göre belli tarifeler sunuluyor. Bu taksilerde taksimetre olmadığından fiyat konusunda mutlaka önceden anlaşılması gerekiyor. Ortalama olarak mavi-beyaz taksilerden 10 misli daha pahalı hizmet veriyor. Havalimanının çıkışında binebileceğiniz mavi-beyaz renkli bir taksi ile de şehir merkezine kısa sürede rahatça ulaşabilirsiniz. Ücreti ortalama 80 – 100 Birr tutuyor.

Bu taksiler şahıslar tarafından yönetiliyor. Standart bir otomobilden daha büyük olan bu taksiler küçük bir otobüs mantığıyla çalışıyor. Standart bir güzergâhı bulunuyor ve yolcularını belli noktalardan alıp yine belli noktalara bırakıyor. Mavi-beyaz taksilerde de taksimetre bulunmuyor ve durakların fiyatları önceden belirleniyor. Ayrıca pazarlık yapmanız gerekebileceğini de unutmamalısınız.

Araç Kiralama

Havalimanında ofisi bulunan araç kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz. Şehir içerisinde trafik işaretleri ve trafik ışıkları yeterli miktarda bulunmadığından trafikte genel bir düzensizlik olduğunu unutmamalısınız. Kiraladığınız araçla şehir merkezine ulaşmak için havalimanından çıktıktan sonra kuzeybatı yönünde ilerlemelisiniz. Yol yaklaşık olarak 6 km.

27/09/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Addis Ababa uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Addis Ababa varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Addis Ababa uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Addis Ababa uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Addis Ababa uçuşları Bole Intl Havalimanı'na düzenleniyor.

Addis Ababa yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Addis Ababa 3 saat 50 dakika, Ankara-Addis Ababa 4 saat 20 dakika, Antalya-Addis Ababa 4 saat, Bodrum-Addis Ababa 4 saat, Gaziantep-Addis Ababa 3 saat 50 dakika, İstanbul-Addis Ababa 4 saat 30 dakika, İzmir-Addis Ababa 4 saat 20 dakika, Trabzon-Addis Ababa 4 saat 20 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Addis Ababa uçuşu düzenliyor?

Ethiopian Airlines İstanbul şehirlerinden direkt Addis Ababa uçuşları düzenliyor.

Addis Ababa uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Addis Ababa uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Addis Ababa Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
11ºC
27ºC
Per
Cum
13ºC
30ºC
Cum
Cmt
14ºC
29ºC
Cmt
Paz
14ºC
28ºC
Paz
Pzt
13ºC
28ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Addis Ababa Alternatif Ulaşım
Para birimi