Venedik Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Venedik Hakkında

Aşıklar şehri olarak bilinen ve dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak tanınan Venedik, su kanallarıyla çevrili tarihi binaların yer aldığı dünyanın en ilginç kentlerinden biridir. 118 adacıktan oluşan Venedik, yaklaşık 150 kanal ve 400 köprü ile birbirine bağlanmış olan bir ada şehirdir ve bu adalar üzerinde tarihi köprüleri vardır. Bunlardan en meşhuru Rialto Köprüsü'dür. Venedik fotoğraflarını hep bu manzara süsler. En büyük kanal da 3800 metre uzunluğundaki büyük kanaldır.

Kentte kanallar içerisinde gondolla gezmek en önemli turistik aktivitelerden biridir. Venedik'te ayrıca San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, San Marco Kulesi manzara, Fondaco dei Turchi, Pilazzo Ducale gibi yerler gezilebilir. Kent merkezine motorlu araç girişi yasaktır. Ulaşım kanalların etrafında gondol ya da teknelerle sağlanır. UNESCO tarafından koruma altına alınan Venedik'te 600 yıllık çok sayıda tarihi eser bulunur.

Venedik'te zaman zaman aşırı yağışlar sonucu su taşkınları görülebilir. Ünlü San Marco meydanı bile sular altında kalır. Bu yüzden yaz aylarında gitmek en isabetli tercih olacaktır. Venedik'te ayrıca cam işçiliğiyle ünlü adası Murano ve Burano gibi küçük adalara da gidebilirsiniz. Bu şehirde hediye ya da hatıra olarak camdan yapılmış güzel biblolar ya da meşhur Venedik maskelerinden satın alabilirsiniz.

Venedik'te hava ulaşımı San Marco Havalimanı'ndan sağlanıyor. Dilerseniz otobüsle ya da yine direk deniz ulaşımıyla Alilaguna verilen botlarla Venedik eski şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Akdeniz iklimi etkisi altındaki Venedik'e yağmurların az olduğu zamanlarda gitmek en iyi seçenek olacaktır.

Havalimanından Venedik Şehir Merkezine Ulaşım

Venedik’te “Marco Polo” ve “Treviso” olmak üzere iki havalimanı var ama İstanbul kalkışlı uçuşlar da dâhil olmak üzere uluslararası uçuşların önemli bir kısmı Marco Polo Havalimanı’na iniş yapıyor.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için tren, otobüs, taksi, deniz otobüsü ( vaporetto) , araç kiralama ve su taksi gibi pek çok seçeneğiniz bulunuyor.

Otobüs

Havaalanından şehre ulaşım için “ACTV” belediye otobüsleri ya da özel olarak işletilen “ATVO” otobüsleri olmak üzere iki seçeneğiniz var.

ACTV otobüsleri Roma Meydanı ve Havaalanı arasında karşılıklı seferler halinde haftanın her günü saat 04.00 ile 24.00 arasında çalışıyor. Yolculuk 25 dakika sürüyor. Biletleri havaalanı terminallerindeki otomatlardan alabilirsiniz. ATVO otobüsleri de ACTV ile aynı hat üzerinde çalışıyor. Havaalanından kalkan otobüslerin ilki sabah saat 07.50’de sonuncusu ise 23.50’de hareket ediyor. Yolculuk süresi ACTV ile hemen hemen aynı. Mestre gibi Venedik şehir merkezi dışında bir yerlerde kalacaksanız ATVO ve ACTV’nin diğer güzergâhlarını kullanabilirsiniz.

Deniz Otobüsü (Vaporetto)

“Alilunga” şirketi tarafından işletilen ve “Vaporetto” olarak anılan küçük deniz otobüsleri ile havalimanından Venedik adalarına ulaşmak oldukça keyifli çünkü şehre girer girmez Venedik atmosferini yaşamaya başlıyorsunuz. Kırmızı, turuncu ve mavi olmak üzere 3 ayrı hatta çalışan bu teknelerden hangisine bineceğiniz gideceğiniz yere göre değişiyor. Bu yüzden havalimanına gelmeden önce bineceğiniz hat ve ineceğiniz durağı, konaklama yapacağınız otele danışmanızda fayda var. Yolculuk süresi pek kısa sayılmaz. İneceğiniz yere göre değişse de 1 saatten fazla sürüyor. Biletleri indiğiniz terminalden alabilirsiniz. Terminal çıkışından 10 dakika yürüyerek botların kalktığı iskeleye ulaşabiliyorsunuz.

Tren

Venedik şehir merkezine gitmenin en pratik yolu otobüsler ve deniz otobüsleri ama tren seçeneğiniz de var. Yalnız havalimanından belli başlı tren istasyonlarına gitmek için ya taksi ya da otobüs kullanmanız gerekiyor. Mestre İstasyonu’na havaalanından kalkan otobüslerle 20-25 dakikada, Santa Lucia İstasyonu’na ise 35 dakikada gidebiliyorsunuz. Ardından tren ile şehrin farklı noktalarına ulaşabilirsiniz. İki araca inip binmeniz gerektiği için pratik bir yöntem olmadığı gibi pek tercih edilen bir yöntem olmadığını da hatırlatalım.

Taksi

Havaalanında “Radio Taxi” isimli bir taksi şirketi çalışıyor. Önceden rezervasyon yaptırmak ya da inişte durağa giderek taksi ile şehir merkezi ya da diğer bölgelere ulaşabilirsiniz. Ücretler havaalanından Roma Meydanı’na kadar 40 Euro, Mestre merkeze kadar 35 Euro civarında seyrediyor.

Araç Kiralama

Geliş terminallerinin alt katından araç kiralayabilirsiniz. Burada Avis, Europcar, AutoviA, Autoeuropa, Maggiore, Sixt, Lacauto, Hertz gibi toplam sekiz firmanın ofisini bulabiliyorsunuz. Yalnız Venedik merkeze gezmek için geldiyseniz tavsiye edilen bir uygulama değil. Çünkü botlarla ya da yürüyerek gezeceğiniz ve karayolunun az olduğu Venedik merkeze aracınızı götüremiyorsunuz. Havaalanından kiraladığınız aracı Roma Meydanı’ndaki otoparka bırakmanız gerekiyor.

Su Taksi

Kanal üzerinden havaalanından Venedik merkeze gitmenin en şık ve en pahalı yönetimi olan su taksiler ise bir başka alternatifiniz. Önceden rezervasyon yaptırdığınız zaman bir miktar ucuzlayabilir ama ortalama fiyatlar gideceğiniz yere göre 80-125 Euro arasında değişiyor.

23 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Venedik

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Venedik uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Venedik varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Venedik uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Venedik uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Venedik uçuşları Venice Marco Polo Havalimanı ve Treviso Havalimanı'na düzenleniyor.

Venedik yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Venedik 2 saat 40 dakika, Ankara-Venedik 2 saat 10 dakika, Antalya-Venedik 2 saat 10 dakika, Bodrum-Venedik 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Venedik 2 saat 50 dakika, İstanbul-Venedik 1 saat 40 dakika, İzmir-Venedik 1 saat 40 dakika, Trabzon-Venedik 2 saat 50 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Venedik uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Venedik uçuşları düzenliyor.

Venedik Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
17ºC
25ºC
Cmt
Paz
18ºC
26ºC
Paz
Pzt
19ºC
25ºC
Pzt
Sal
19ºC
25ºC
Sal
Çar
19ºC
25ºC
Çar
Uçuş Süreleri
2s 40dk
2s 10dk
2s 10dk
1s 50dk
2s 50dk
1s 40dk
1s 40dk
2s 50dk
Haritada Görüntüle
Venedik Alternatif Ulaşım
Para birimi