İstanbul Otobüs Bileti Ara

İstanbul Hakkında

15 milyondan fazla nüfusuyla dünya üzerindeki en kalabalık şehirler arasında yer alan İstanbul, aynı zamanda gelişmiş ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklarıyla Türkiye’nin adeta göz bebeği olarak adlandırılıyor. Asya ve Avrupa üzerine yayılan şehir, yüzyıllardır iki kıta arasında köprü kuruyor. Önceleri Megaralıların yaşadığı bir yer olan İstanbul, bu dönemde ‘’Byzantion’’ adıyla anılıyordu. Roma İmparatorluğu’nun Doğu ve Batı Roma olarak ikiye ayrılmasından sonra ise İmparator Konstantin, yeni başkenti kurmak için burayı seçti. Bizans hakimiyeti ile birlikte şehre ‘’Konstantin’in Şehri’’ anlamına gelen Konstantinopolis ismi verildi. 1453 yılında İstanbul o dönemde tahtta olan Osmanlı padişahı II. Mehmet tarafından fethedildi. Bu tarihten itibaren şehirde yüzlerce yıl devam edecek Osmanlı hakimiyeti başladı.

Tıpkı İtalya’nın başkenti Roma gibi 7 tepenin üzerine kurulan İstanbul’a Osmanlılar başta Topkapı Sarayı ve Süleymaniye Camii olmak üzere sayısız eser kazandırdılar. Bizans döneminde yaptırılan Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Bizans’ın ilk kilisesi olarak da bilinen Aya İrini ise bugün şehrin dünyanın en önemli turistik merkezlerinden biri olmasını sağlayan diğer başyapıtlar. ‘’Tarihi Yarımada’’ olarak da bilinen İstanbul’un eski yerleşim alanları, şehirdeki pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Yine Osmanlılar tarafından şehre kazandırılan Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı, tarihi atmosferde alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilere kucak açıyor. Büyükada, Kınalı, Heybeli ve Burgazada gibi İstanbul adaları ise şehrin kıyılarına hayli yakın olmasına karşın çok daha huzurlu ve sakin bir ortam vaat ediyor.

İstanbul’daki restoranlarda Türk ve dünya mutfaklarına ait en leziz tatları deneme şansı bulabilirsiniz. Boğaz’ı seyrederek balık veya kebap yemenin tadı ise bambaşka. Şehrin Avrupa ve Anadolu yakalarını gün boyunca birbirine bağlayan vapurlar sayesinde iki kıta arasında deniz havası alarak yolculuk yapabilirsiniz. Her iki yakayı saran metro ağları ve tren yolları, şehrin ulaşımını rahatlatan diğer seçenekler. İstanbul’a diğer kentlerden ulaşmak içinse şehrin uluslararası uçuşlara da açık olan havalimanlarından birini tercih edebilirsiniz. Otobüs yolculuğunu seçenler için ayrıca yine İstanbul’dan Türkiye’nin her yerine ve bazı Avrupa şehirlerine direkt seferlerin gerçekleştirildiğini hatırlatalım. 

Harem Terminali Hakkında

Şehir Merkezinden Harem Terminali’ne Ulaşım

İstanbul Anadolu Yakası’nda merkezi bir konumda bulunan Harem Terminali’ne hem denizden hem de karadan pek çok ulaşım yolu bulunuyor. Bir varış kalkış noktası olarak hizmet verdiği çok ulaşım seçeneğine sahip olan terminalden şehrin pek çok yerine de kolayca ulaşabilirsiniz.

Feribot

Harem Terminali, Harem Arabalı Feribot İskelesi’ne sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde. Feribot seferlerini kullanarak Sirkeci ve Eminönü İskelesi’nden terminale ulaşarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Marmaray

Avrupa Yakası’ndan terminale gelmek istiyorsanız feribotların yanı sıra Marmaray’ı da kullanabilirsiniz. Üsküdar Marmaray durağında indikten sonra Harem Terminali sadece 10 dakika yürüyüş mesafesi uzaklıkta.

Belediye Otobüsleri

Harem Terminali’ne kolayca ulaşmanızı sağlayacak pek çok otobüs seferi bulunuyor.  320A, 12H, 139A, 16A, 139, 16F, 16U, 139, 12, 16M, 18Y, 13M ve 13ÜS numaralı otobüslerle Anadolu Yakası’nın hemen her semtinden terminale rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Gebze ve Harem arasında çalışan her minibüsle Harem Terminali’ne ulaşabilirsiniz. Bu minibüsler E-5 üzerindeki bütün duraklardan geçiyorlar.

Metrobüs

İstanbul’un her iki yakasından da metrobüs kullanarak terminale ulaşabilirsiniz. Aktarmalı bir yolculukla 34BZ, 37C, 34, 34AS, 16F, 16U, 320A, 16M ve 16A numaralı metrobüslerle terminale ulaşabilirsiniz.

Taksi

Anadolu ve Avrupa Yakası’nın herhangi bir noktasından da 24 saat hizmet veren taksilerle terminale ulaşmak mümkün.

Yolcu Servisi

Yolculuk yapacağınız firmanın ücretsiz servisleriyle Anadolu Yakası’nın semtlerinden terminale ekonomik, kolay ve rahat bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Harem Terminali Hakkında

Harem Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Harem Terminali’nden hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nda istediğiniz yere ulaşabileceğiniz pek çok alternatif ulaşım şekli bulunuyor.

Belediye Otobüsleri

Belediye otobüslerini kullanarak terminalden Anadolu Yakası’nın birçok noktasına otobüs seferleri bulabilirsiniz.320A, 12H, 139A, 16A, 139, 16F, 16U, 139, 12, 16M, 18Y, 13M ve 13ÜS numaralı otobüs hatları ile terminalden istediğiniz semte kolayca gidebilirsiniz.

Minibüs

Terminalin yakınında bulunan minibüs durağından kalkan Harem – Gebze minibüs hattını kullanarak E-5 Karayolu üzerinde bulunan bütün duraklara ulaşabilirsiniz.

Metrobüs

Terminalden şehrin her iki yakasına da metrobüs hizmetleri sağlanıyor.34BZ, 37C, 34, 34AS, 16F, 16U, 320A, 16M ve 16A numaralı metrobüs hatlarıyla istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

Taksi

Terminalin hemen yanındaki terminal taksi durağından 7 gün 24 saat taksi hizmeti bulabilir ve hızlı bir şekilde İstanbul’un her yerine gidebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Terminal içinde hizmet veren otobüs firmalarının her yarım saate bir kalkan şehir içi yolcu servisleri bulunuyor. Bu ücretsiz yolcu servisleriyle Anadolu Yakası’nın merkezi noktalarına gidebilirsiniz.

Marmaray

Terminalin yakınındaki Marmaray durağından Avrupa Yakası’ndaki pek çok durağa kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Feribot

Harem Feribot İskelesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan terminalden her yarım saate bir bulacağınız feribot seferleri ile Sirkeci ve Eminönü İskelesi’ne rahat bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen İstanbul Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİzmir - İstanbul
135 TL28 sa 30 dk
roomAnkara - İstanbul
150 TL26 sa
roomAdana - İstanbul
150 TL214 sa 30 dk
roomBursa - İstanbul
80 TL32 sa 30 dk
roomAntalya - İstanbul
190 TL111 sa
roomTrabzon - İstanbul
170 TL1819 sa

Seyahat Yazılarında İstanbul

İstanbul Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  21 /Hava Durumu
 • Pazar
  23 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  19 /Hava Durumu
 • Salı
  17 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  19 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İzmir
  8 saat schedule
 • Ankara
  7 saat schedule
 • Adana
  13 saat schedule
 • Bursa
  3 saat schedule
 • Antalya
  12 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule