İstanbul Otobüs Bileti Ara

15 milyondan fazla nüfusuyla dünya üzerindeki en kalabalık şehirler arasında yer alan İstanbul, aynı zamanda gelişmiş ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklarıyla Türkiye’nin adeta göz bebeği olarak adlandırılıyor. Asya ve Avrupa üzerine yayılan şehir, yüzyıllardır iki kıta arasında köprü kuruyor. Önceleri Megaralıların yaşadığı bir yer olan İstanbul, bu dönemde ‘’Byzantion’’ adıyla anılıyordu. Roma İmparatorluğu’nun Doğu ve Batı Roma olarak ikiye ayrılmasından sonra ise İmparator Konstantin, yeni başkenti kurmak için burayı seçti. Bizans hakimiyeti ile birlikte şehre ‘’Konstantin’in Şehri’’ anlamına gelen Konstantinopolis ismi verildi. 1453 yılında İstanbul o dönemde tahtta olan Osmanlı padişahı II. Mehmet tarafından fethedildi. Bu tarihten itibaren şehirde yüzlerce yıl devam edecek Osmanlı hakimiyeti başladı.

Tıpkı İtalya’nın başkenti Roma gibi 7 tepenin üzerine kurulan İstanbul’a Osmanlılar başta Topkapı Sarayı ve Süleymaniye Camii olmak üzere sayısız eser kazandırdılar. Bizans döneminde yaptırılan Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Bizans’ın ilk kilisesi olarak da bilinen Aya İrini ise bugün şehrin dünyanın en önemli turistik merkezlerinden biri olmasını sağlayan diğer başyapıtlar. ‘’Tarihi Yarımada’’ olarak da bilinen İstanbul’un eski yerleşim alanları, şehirdeki pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Yine Osmanlılar tarafından şehre kazandırılan Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı, tarihi atmosferde alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilere kucak açıyor. Büyükada, Kınalı, Heybeli ve Burgazada gibi İstanbul adaları ise şehrin kıyılarına hayli yakın olmasına karşın çok daha huzurlu ve sakin bir ortam vaat ediyor.

İstanbul’daki restoranlarda Türk ve dünya mutfaklarına ait en leziz tatları deneme şansı bulabilirsiniz. Boğaz’ı seyrederek balık veya kebap yemenin tadı ise bambaşka. Şehrin Avrupa ve Anadolu yakalarını gün boyunca birbirine bağlayan vapurlar sayesinde iki kıta arasında deniz havası alarak yolculuk yapabilirsiniz. Her iki yakayı saran metro ağları ve tren yolları, şehrin ulaşımını rahatlatan diğer seçenekler. İstanbul’a diğer kentlerden ulaşmak içinse şehrin uluslararası uçuşlara da açık olan havalimanlarından birini tercih edebilirsiniz. Otobüs yolculuğunu seçenler için ayrıca yine İstanbul’dan Türkiye’nin her yerine ve bazı Avrupa şehirlerine direkt seferlerin gerçekleştirildiğini hatırlatalım. 

İstanbul Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  23 /Hava Durumu
 • Pazar
  24 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  21 /Hava Durumu
 • Salı
  22 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  21 /Hava Durumu