Beyrut Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Beyrut Hakkında

Beyrut bir zamanlar Ortadoğu'nun Paris'i olarak adlandırılan, savaşlardan sonra yaralarını sarmaya çalışan kozmopolit bir şehirdir. Lübnan'ın da başkenti olan Beyrut'un Akdeniz'e kıyısı vardır. Bu liman şehri, eğlence hayatı, tarihi ve turistik yerleriyle Ortadoğu'nun cazibe merkezi konumundadır.

Şehirde Arap, Mülteci, Suriyeli, Hristiyan, Ermeni gibi pek çok millet ve dinden insan yaşamaktadır. Şehirde taksilerde taksimetre yok, bu yüzden pazarlık yapmanız çok önemli. Ya da dolmuş gibi o yöne giden taksilerde siz de az bir ücret vererek binebiliyorsunuz. Yemekler konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız. Özellikle bizim Hatay mutfağına meraklıysanız çok şanslısınız. Dünyaca ünlü Beyrut yemeklerini yapan güzel restoranlar var. Kısıra benzeyen tabule, çam fıstığıyla yapılan humus, patlıcan salatası cinsi olan babaganuş ve içli köfteye benzer kebbeh denilen bizim damak tadımıza uygun yemekleri var.

Beyrut'ta Milli Müze, Byblos, Place d'Etoile, Corniche, şehir merkezi, Güvercin Kayalıkları, Al Omari Camisi, Saint Jeorge Maronite Kilisesi, Jetta gibi yerleri gezebilirsiniz. Beyrut'ta Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Gezmek için en ideal zamanlar, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bahar aylarında da hava sıcaklığı yüksektir.

Beyrut'ta golf, balon turu gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Yine denize girmek için güzel plajları bulunur. Aynı zamanda Beyrut tarzı eğlence yerleri de çok popüler. Oldukça ihtişamlı canlı müzikli eğlenceler yılın her akşamı bulunur. Gitmişken bir de Beyrut eğlence hayatından örnekler sunan yerlere gidebilrsiniz. Beyrut Refik Hariri Havalimanı'ndan kent merkezine toplu ulaşım yoktur. Şehir merkezine taksilerle gidebilirsiniz. Taksilerle pazarlık yapmayı unutmayın.

Havalimanından Beyrut Şehir Merkezine Ulaşım

Bir zamanlar “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak anılan Lübnan’ın başkenti Beyrut, hala bölgenin en önemli turistik noktalarından biri olma özelliğini sürdürüyor. Son yıllarda yaşanan savaşlarla eski parlak günlerini arayan Beyrut’a gelen ziyaretçilerin yaklaşık 6 milyonu ise bir suikastta hayatını kaybeden eski başbakan Refik Hariri’nin adını taşıyan Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’ndan ülkeye giriyor. Birçok başkent ya da işlek havalimanının aksine bu havalimanında resmi belediye otobüsleri ya da servis bulunmuyor.

Taksi

Lübnan’ın tek havalimanı olan Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşım için kullanılacak birkaç yoldan biri taksi kullanmak. Şehrin merkezi kabul edilen Nejmeh Meydanı’na ulaşım yaklaşık 30 bin Lübnan Poundu. Yani 55 TL. Terminal binası çıkışında yer alan taksilerle şehir merkezine ulaşmanın süresi ise yaklaşık 15 dakika.

Araç Kiralama

Havalimanından şehre ulaşmada kullanılacak yollardan biri de araç kiralama. Havalimanı içerisinde 7 farklı araç kiralama firmasına ait ofisler bulunuyor. Dünyaca tanınmış araç kiralama zincirlerinin de aralarında olduğu firmalardan kiralayacağınız araçla şehir merkezine yaklaşık 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şehre ulaşmak için ilk olarak kuzey yönünde havalimanı çıkışındaki Hafiz Al Esed Caddesi’ni takip etmeniz gerekiyor. Bu yolun adı birkaç kilometre sonra önce Salim Salam daha sonra da Ahmed Muhtar Bayhum Caddesi olarak değişiyor. Hiç ayrılmadan gideceğiniz bu yol sizi direkt olarak Nejmeh Meydanı’na çıkarıyor.

Özel Servisler

Beyrut Refik Hariri Uluslar arası Havalimanı’nda şehrin farklı noktalarına yolcu taşımacılığı yapan özel şirketler de mevcut. Bu şirketler yalnızca lüks taşımacılık yapmakla birlikte normal fiyatların üzerinde çalışıyorlar. Havalimanında ofisi bulunan Lebanon Shuttle adlı şirket bu konuda önde geliyor.

15/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Beyrut Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
17ºC
23ºC
Cmt
Paz
19ºC
23ºC
Paz
Pzt
22ºC
26ºC
Pzt
Sal
20ºC
27ºC
Sal
Çar
19ºC
25ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x