Alman Dünya Nüfusu Vakfı her yıl olduğu gibi bu yıl da güncel dünya nüfusu verilerini açıkladı. Buna göre 2021 yılı güncel dünya nüfusu 7,8 milyar civarında. Verilere göre dünya üzerindeki insan sayısı her bir saniye içerisinde 2,6 kişi artıyor. Bu hesaplamaya göre ise 2023 yılına gelindiğinde nüfusun 8 milyarı aşacağı öngörülüyor. BM doğum ortalamasının her kadın için 2,4 çocuk olduğunu, bu oranın 2,1 çocuğa düşmesi durumunda ise dünya nüfusundaki büyümenin duracağını ifade ediyor. Dünya nüfusu bu kadar artmışken dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi diye merak ediyorsan doğru yerdesin.

İçindekiler

1 - Çin (Nüfus 1.407.692.960)

“Dünyanın en kalabalık ülkesi neresi?” sorusuyla karşılaşınca birçoğumuzun aklına direkt Çin geliyor. 1.400 milyar kişilik nüfusuyla Çin, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde ilk sırayı alıyor. Ülkenin en kalabalık kenti ise Asya kıtasının ve aynı zamanda tüm dünyanın da en önemli ticaret şehirlerinden olan 25,6 milyonluk nüfuslu Şangay. Tabii diğer şehirlerinin nüfusları da oldukça yüksek. Çin bu yüksek nüfus yoğunluğunun artışının önüne geçebilmek için uzun yıllar boyunca tek çocuk politikası uygulamıştı. Bu politika, uzun vadede bakıldığında yaşlı nüfus oranını artırdığı ve iş gücünde bir kayıp yaşanmasına sebep olunca yönetim tarafından durduruldu. Şu an dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında Çin, nüfus artış hızı en düşük olan ülke.

2 - Hindistan (Nüfus 1.376.238.018)

Hindistan’ın çok kalabalık nüfuslu bir ülke olduğunu hepimiz biliyoruz. 1,376 milyar kişilik nüfusuyla Hindistan, dünyanın en kalabalık ülkesi unvanı için Çin’le yarışıyor. Hindistan’da kontrolsüz bir nüfus artışı yaşanıyor. Ülkede her gün binlerce bebek doğuyor ve bu artış kontrol altına alınmazsa önümüzdeki yıllarda Hindistan’ın nüfusunun Çin’i geçeceği tahmin ediliyor. Bu da Hindistan yönetimi başta olmak üzere tüm dünyayı endişelendiren bir durum. Geçmişte nüfus kontrolünü sağlamak için erkeklerin zorunlu olarak kısırlaştırılması yöntemi denenmiş ancak halk buna öfkeli yaklaşınca bu yöntemden vazgeçilmiş. Şu an ülkenin nüfusu kontrol altına almak için herhangi resmi bir politika izlenmiyor. Bu durumda da haberlerde her an Hindistan nüfusunun Çin’i geçtiğini görebiliriz gibi gözüküyor.

3 - Amerika Birleşik Devletleri (Nüfus 331.449.281)

Amerika Birleşik Devletleri, 331,4 milyon kişilik nüfusuyla dünyanın en kalabalık 3. ülkesi. Bu nüfus yoğunluğu tabii ki Amerika’nın 9.834 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle doğru orantılı. Ancak Amerika’da nüfus artışının çok önemli bir sebebi daha var ki o da göç. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olduğu için tüm kıtalardan birçok farklı milletten insan Amerika’ya göç ediyor. Nüfusun yaklaşık 45 milyon kadar büyük bir kısmını göçmenler oluşturuyor. Bu sayı da tüm dünya çapındaki göçmen nüfusun yaklaşık %19’u. Ülkenin neredeyse tüm şehirleri sundukları farklı olanaklarla göç alıyorlar ama nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehir New York.

4 - Endonezya (Nüfus 271.350.000)

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Endonezya, 271 milyon kişiyle dünyanın en yüksek nüfuslu 4. ülkesi. 1970’li yıllardan 2010’lu yıllara kadar nüfus yoğunluğu o kadar artmış ki 40 yılda nüfus ikiye katlanmış. Aslında Endonezya nüfusunun farklı ülkelere göç etme oranı yüksek ama buna rağmen ülke nüfusundaki artış devam ediyor. Endonezya nüfusuyla ilgili bir diğer dikkat çeken nokta ise nüfusun yaklaşık %87’sinin Müslüman olması. Bu oranla Endonezya, dünyada en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülke de oluyor aynı zamanda.

5 - Pakistan (Nüfus 225.200.000)

225,2 milyonluk nüfusuyla Pakistan, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 5. sırada. Pakistan’ın nüfus yoğunluğunun ülke için en önemli yanı, genç bir yaş ortalaması olması. Nüfus o kadar genç ki yaş ortalaması yaklaşık 22. Ancak ne yazık ki ülkenin yoksulluk problemi, özellikle gençleri ülkede tutmak konusunda zorluklara neden oluyor. Birçok Pakistanlı genç, farklı ülkelere okumak için göç ediyor ve ülkelerine dönmeyi tercih etmiyorlar. Ülkenin ekonomik anlamda kendini toparlaması, genç nüfusunu kaybetmemesi açısından büyük önem taşıyor. Bu ekonomik kalkınma gerçekleşirse ve nüfus artmaya devam ederse Pakistan, bu listede kendine daha yukarıda yer bulacaktır.

6 - Brezilya (Nüfus 213.057.783)

Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi olan Brezilya’nın nüfus yoğunluğu da yüzölçümüne yakışacak ölçüde çok. 213 milyon kişinin yaşadığı ülkenin en popüler şehri, karnaval kelimesinden ayrı anılamaz olan Rio de Janeiro. Hatta eminim ki birçoğumuz Brezilya’nın başkentinin Rio de Janeiro olduğunu düşünüyor ama ülkenin başkenti aslında Brasilia. UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu şehrin bir Rio de Janeiro popülaritesi yok tabii. Bu yüzden başkent, ülkenin 3. en kalabalık şehri. En kalabalık şehir ise Sao Paulo.

7 - Nijerya (Nüfus 211.401.000)

Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya, 200 milyon kişilik nüfusuyla dünyada 7. sırada. Pakistan’da olduğu gibi Nijerya’nın nüfusu da oldukça genç. Nüfusun büyük çoğunluğunun 24 yaşın altında olduğu belirtiliyor. Genç nüfusun 2 önemli nedeni var. Bunlardan ilki, ülkede ortalama yaşam süresinin düşük olması. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Nijerya’da erkekler ortalama olarak 53 yaşına kadar yaşarken kadınların ortama yaşam süresi 56 yıl. Ayrıca ülkede sıtma başta olmak üzere; tüberküloz, AIDS, menenjit gibi hastalıklar sık görülüyor. Nüfusun genç olmasının bir diğer nedeni ise Nijeryalıların genç yaşta evlenip çocuk sahibi olmaları. Ülkede aile düzenlemesi planlamaları yapılmadığı için ne yazık ki ülke nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olarak gelişemiyor.

8 - Bangladeş (Nüfus 170.566.060)

170 milyon nüfusuyla Bangladeş, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinin 8. sırasında yer alıyor. Bangladeş’in nüfus yoğunluğu, yüzölçümüyle kıyaslandığında, kilometrekare başına düşen insan sayısı en yüksek ülkelerden biri olduğu görülüyor. Ülkenin alanı nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olmadığı gibi yoksulluk da çok önemli bir sorun. Ancak Bangladeş hükümeti, ekonomik kalkınma politikaları için uluslararası yardımlar alarak yoksulluk oranını düşürmek için çalışmalar yapıyor. Özellikle anne-çocuk sağlığı, gıda güvenliği ve hastalıklarla mücadele konularında iyileştirme sağlanmak için çabalıyor. Özellikle gıda güvenliği konusunda oldukça başarılı bir çalışma yapılıyor ve şu an ülke tüm nüfusuna yetecek gıdayı üretebiliyor.

9 - Rusya (Nüfus 146.171.015)

Rusya’yı 9. sırada görmek seni de şaşırtmıştır diye düşünüyorum. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’nın nüfusu 146 milyon. Dünyadaki yaşam alanının sekizde birini oluşturduğu için nüfusunun daha yoğun olmasını beklemek doğal aslında. Nüfus yoğunluğunun düşük olmasının sebepleri arasında ölüm oranının anormal bir şekilde yüksek olması ve doğum oranının çok düşük olması var. Ülkede ölüm oranının yüksek olması ise alkolle ilişkilendiriliyor. Özellikle erkek nüfusun alkolik oluşu, ölüm oranını artırdığı gibi doğum oranının düşük olmasına da yol açıyor. Erkeklerin alkolizme yatkınlığı yüzünden, kadınlar dünyaya çocuk getirmek konusunda endişe duyuyorlar. Ayrıca ülkede kadınlar çok fazla kürtaj yaptırıyorlar. Hatta kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak kullandıklarını söyleyebiliriz.

10 - Meksika (Nüfus 126.014.024)

126 milyon kişilik nüfusuyla Meksika, dünyanın en kalabalık ülkeleri listemizin son ülkesi. 1900’lü yıllarda 13 milyon civarında nüfusu olan Meksika, yıllar boyunca nüfusunu artırmak için önemli politikalar izledi. Yeni doğan ölüm oranlarının azaltılması, doğum oranının arttırılması ve ortalama yaşam süresinin uzatılması çalışmalarıyla nüfus yoğunluğu günümüzdeki halini aldı. Genç bir nüfus yoğunluğuna sahip olan ülkede doğum oranı oldukça yüksekken ölüm oranı da oldukça düşük. Ülkede kadınların ortalama yaşam süresi 78 yıl, erkeklerin ise 72 yıl.

11 – Japonya (Nüfus 125.410.000)

125 milyonluk nüfusu ile Meksika’yı takip eden Japonya dünyanın en kalabalık 11. ülkesi. Bu nüfusun %98’lik kısmının ise Japon olduğu biliniyor. Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesi olma özelliğine sahip ve dünyada en kalabalık ada ülkesi sıralamasında ise Endonezya’dan sonra ikinci sırada geliyor. Ülkenin başkenti Tokyo ise dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde birinci sırada yer alıyor. Tokyo’yu Yokohama ve Osaka gibi şehirler takip ediyor. Ülkenin yaş ortalaması 48,4 gibi yüksek bir orana sahip. Ve nüfusun %92’si büyük şehirlerde yaşarken yalnızca %8’lik kısmı köy ya da kırsal alanlarda yaşamayı tercih ediyor. Yıllar içerisinde dönem dönem nüfusu düşürmeye daha sonrasında ise artırmaya yönelik nüfus politikaları uygulayan ülkede son olarak düşüşe geçen bir nüfus sayısı hakim.

12 – Etiyopya (Nüfus 117.876.000)

Etiyopya, resmi ismiyle Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti, 2021 yılında açıklanan 117 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Afrika Boynuzunda bulunan en kalabalık ülke olan Etiyopya, nüfus artış kızı bakımından dünya ortalamasının üzerinde bir orana sahip. Addis Ababa ülkenin başkenti ve başkent aynı zamanda hem en kalabalık hem de en gelişmiş şehri. Etiyopya yoğun nüfusuna rağmen Afrika ülkeleri arasında ise Nijerya’dan sonra en iyi ekonomiye sahip ülke.

13 – Filipinler (Nüfus 110.145.526)

Sırada 110 milyon nüfusu ile Filipinler var. Büyüklü küçüklü 7641 adadan meydana gelen ülkenin başkenti ve aynı zamanda en gelişmiş şehri Manila. Ülke genelinde nüfus artış hızı oldukça yüksek olduğu için yaklaşık 60 yıldır nüfusu düşürmeye yönelik bir politika uygulanıyor. Ancak geçtiğimiz 2020 yılında yaşanan pandemi boyunca Filipinler’de plansız hamileliklerde büyük bir artış görüldüğü ortaya kondu. Ülkede karantina boyunca sokaklarının çok ciddi şekilde kontrol edilmesi sebebiyle doğum kontrol araçlarına ulaşılamaması plansız hamileliklerin kaçınılmazı oldu. Filipinler Nüfus Enstitüsü ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun tahminlerine göre bu yıl Filipinler’de planlanana ek olarak 200 binden fazla plansız bebek dünyaya gelecek.

14 – Mısır (Nüfus 101.796.153)

2021 yılında nüfusu 101 milyon olan Mısır, Kuzey Afrika’nın nüfusu en büyük ülkesi olma özelliğine sahip. Ülkenin başkenti Kahire ve başkentte 19 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Ülke genelinde bakıldığında ise nüfusun daha çok Nil Nehri boyunca yoğunlaştığı görülüyor. 2017 yılında yapılan sayımdan sonra 7 milyon daha artarak 100 milyonu geçmesi ise ülkeyi nüfusu azaltma yönünde hareket geçirmiş durumda. 1960 ve 2020 yılları arasında geçen süre boyunca ülke nüfusu üç kat artarken ekonomik büyüme ortalaması ise yıllık 2,8 oldu.

15 – Vietnam (Nüfus 97.580.000)

Listemizin en sonunda 97 milyonun üzerindeki nüfusu ile Vietnam yer alıyor. Başkenti Hanoi şehri olan Vietnam’da nüfusun en yoğun olduğu şehirler arasında Hanoi, Da Nang ve Ho Chi Minh yer alıyor. 9 milyon nüfusa sahip Ho Chi Minh’den sonra ülkenin başkenti Hanoi, en kalabalık nüfusa sahip ikinci şehir. Ülke nüfusunun %67’sini 15-64 yaş arası kişiler oluşturuyor. Vietnam’ın yüzey alanı çok geniş olmadığı için ülke genelinde özellikle de büyük şehirlerde nüfus yoğunluğu oldukça fazla.


nihanbayram
Nihan Bayram
516 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar