Birmingham Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Birmingham Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Birmingham Hakkında

Birmingham, İngiltere'nin Batı Midlands bölgesi içinde yer alan Londra'dan sonra 1 milyonu aşkın nüfusuyla en büyük ikinci şehridir. Kentte İngilizlerin yanısıra İrlanda, Asya kökenli ve siyahi vatandaşlar da yaşar. Sanayi devrimi sonrası dünyanın önemli saniyi, ekonomi ve bilim merkezi olmuş bir kenttir. Kentte tarihi eser ve yemyeşil büyük parklar çoktur.

Şehirde içerisinde pek çok müzeyi barındıran Birmingham müzeleri, Birmingham Katedrali, Merkez Camisi, Lickey Hills Park, Warwick Kalesi, Sheakspeare'nin doğduğu Standford Upon Avon, Sarehole Su Değirmeni, Cadbury Dünyası gibi yerler gezilebilir. Birmingham'a İstanbul'dan yaklaşık 4 saat süren bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Birmingham Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Kent merkezine tren, otobüs, taksi ya da araba kiralayarak gidebilirsiniz.

Birmingham'da İngiliz mutfağının yanısıra Asya mutfağından örnekler de bulabilirsiniz. Tatlı soğan püreli tavuk ünlü bir yemeğidir. Kentte komedi kulüpleri, barlar, tiyatrolar, gece kulüpleri olmak üzere eğlence anlamında çok çeşitli seçenekler de bulunur.

Birmingham'da yılın neredeyse tamamında yağış görülür. Bir tek Haziran Ağustos ayları arasında yağışlar seyrek görülür. Bu dönem yeşilin binbir tonunu barındıran çok güzel manzaralar sunar. Bu yüzden gitmek için en uygun zamanların yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Havalimanından Birmingham Şehir Merkezine Ulaşım

Birmingham, İngiltere'nin West Midlands adı verilen bölgesinde yer alan büyük şehirlerden biri. Londra’dan sonra, İngiltere’nin en kalabalık bölgesi olarak bilinen Birmingham, Trent ve Severn Nehirleri’nin havzalarına konumlandırılmış bir şehir. Bu bölgeyi seyahat etmek isteyenler, Birmingham Havalimanı’na uçuyorlar.

Birmingham şehri, iç içe geçmiş beş ana bölgeye ayrılıyor. Birinci bölge, şehir merkezini (New Street) oluşturan en iç kısmı, beşinci bölge ise şehrin çevre kısımlarını oluşturan sınır bölgeleri temsil ediyor. Şehir içerisinde bisiklet ve yürüyerek bazı bölgelere ulaşım sağlanabiliyor.

Toplu taşıma ulaşımını sağlayan Network West Midlands kurumu, yürüme ve bisiklet sürme konusunda vatandaşları ve ziyaretçileri teşvik ediyor. Birmingham’ın tüm çevresi, otobüs hatları ile örülü. Bu hatların çoğunu National Express West Midlands sağlarken, küçük bir bölümünü ise Diamond Buses olarak bilinen otobüsler oluşturuyor. Eğer gün içerisinde birkaç kez otobüsleri kullanmayı düşünüyorsanız, günlük bilet almanız, tek seferlik bilete göre çok daha uygun bir fiyata denk gelecektir.

National Express West Midlands’in sağladığı otobüslerden para ile tek seferlik ve günlük biletlerden satın alabiliyorsunuz ama para üstü kabul edilmiyor. Bu yüzden yanınızda tam para bulundurmanız gerekiyor. Moor Street istasyonu yakınlarında bulunan Pavilions Alışveriş Merkezi’nden daha uzun süre geçerli biletlerden satın almanız da mümkün. Birmingham’da, havalimanından şehir içine ulaşmak için birçok toplu taşıma hizmeti alternatifi sunuluyor. Toplu taşıma araçların çoğu, yolcuları şehir merkezine veya merkezi tren istasyonuna yönlendiriyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasında 10 km’den fazla mesafe bulunuyor.

Air-Rail (Yüksek Raylı Sistem)

Birmingham’da Air-Rail olarak adlandırılan, yerden yükseğe konumlandırılan raylı sistem, yolcuları havalimanından Birmingham Uluslararası Tren İstasyonu’na taşıyor. Gün içerisinde, sabah 05:15 ve gece 02:00 saatleri arasında hizmet veren Air-Rail, ikişer dakikalık aralıklarla hareket ediyor ve yolculuk süresi de toplam iki dakika sürüyor.

Tren

Eğer Air-Rail ile Birmingham Uluslararası Tren İstasyonu’na vardıysanız, buradan bineceğiniz trenlerle New Street İstasyonu’na seyahat edebilirsiniz. Bu istasyona yolculuk, on ila yirmi dakika arasında değişiklik gösterebiliyor. Yaklaşık beş ila on beş dakikalık aralıklarla tren bulmanız mümkün. Trenler sabah 06:15’ten 23:15’e kadar hizmet veriyorlar. Trenlerin ücretlendirmesi, otobüslere kıyasla daha yüksek. London Midland tarafından verilen raylı sistem hizmeti, Birmingham’ın içerisinde geniş bir ağa sahip. Şehir içerisinde, turist bilgilendirme ofislerinden tren rotalarını gösteren haritalar edinebilirsiniz. Trenlerin ücretleri, gideceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Birmingham içerisinde üç adet tren istasyonu bulunuyor. New Street Tren İstasyonu, merkezi istasyon olarak biliniyor ve şehir merkezi içerisinde yer alıyor.

Şehir boyunca sefer yapan dört adet tren hattı var. Sarı hat, Wolverhapmton ile Northampton bölgeleri arasında; yeşil hat, Hereford, Stratford-upon-Avon ve Leamington Spa ana durakları arasında; kırmızı hat, Redditch ile Lichfield Trent Valley arasında; mavi hat ise Rugeley Trent Valley ve Walsall ana durakları arasında sefer yapıyor.

Bunların yanı sıra, komşu şehirlere bağlanan daha uzun hatlar da hizmet veriyor. Tren hatların çoğu, belli istasyonlarla birbiriyle bağlanıyor.

Otobüs

900 numaralı otobüs gün içerisinde on beş dakikalık aralıklarla havalimanından şehir merkezine sefer yapıyor. Akşamları ve Pazar günleri, hareket aralıkları yarım saate düşüyor.

97 numaralı otobüs hattı, aynı yöne gitmesine karşın, daha uzun bir rotadan yolunu sürdürüyor. Bu otobüsün en büyük avantajı ise, yirmi dört saat boyunca, saat başı hizmet veriyor olması. 966 numaralı otobüs hattı ise havalimanından Solihull ve Erdington bölgelerine seferler düzenliyor.

966 numara, gündüzleri yarım saatte bir, geceleri ve pazar günleri ise saat başı hareket ediyor. Otobüsler için merkezi bir istasyon yer almıyor. Otobüslerin çoğu, çeşitli lokasyonlardan şehir merkezine seyahat ediyor.

Birçok otobüs, Bull Street, Colmore Row, Moor Street ve Priory Queensway bölgelerinden geçiyor. Otobüsler, genellikle sabah 05:00’da hizmete başlıyor ve gece yarısına kadar sefer yapmaya devam ediyor.

Otobüslerin iki temel hat alanı var. İç bölge (inner circle) hatlarında hareket edenler daha çok şehir merkezine yakınlarda sefer yapıyorlar. Dış bölgede hizmet veren otobüsler (outer circle) şehir merkezine uğramadan, sınır bölgelere ulaşım hizmeti sağlıyorlar.

Bunun yanı sıra, birçok hastane, alışveriş merkezi, ve sayfiye bölgelerine sefer yapan otobüslere de denk gelmek mümkün fakat akşam saatlerinde ve pazar günlerinde bu araçlar çok seyrek sefer yapıyor.

Servis

Havalimanından şehir içinde, Birmingham’s Digbeth Coach istasyonuna ulaşım sağlayan birkaç servis hattı da havalimanında yer alıyor. Bu servislerin ücretleri, otobüs ücretleri ile hemen hemen aynı. Bu servisler, geceleri de hizmet vermeye devam ediyor.

Tramvay

Midland Metro olarak da bilinen tramvay hattı, yer altından giden metro hatlarıyla karışabiliyor. Havalimanından şehir içine sefer yapan bir tramvay hattı bulunmuyor. Şehir içerisinde hizmet veren bir adet tramvay hattı var.

Bu hat, Snow Hill istasyonu, Wolverhampton, Jewellery Quarter, West Bornwich, Wednesbury ve Bilston bölgelerinden geçiyor. Tamvaylar, sabah 06:30 ile 23:30 saatleri arasında çalışıyor. Pazar günleri sefer saatleri, sabah 08:00 ile 23:00 olarak değişiyor.

Taksi

Havalimanından şehir içine taksi ile ulaşım süresi, yirmi dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Taksi ile seyahatiniz oldukça konforlu olacaktır, ancak taksi ücretlerinin yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Feribot

Gas Street Basin olarak bilinen havza boyunca feribotlar da toplu taşıma aracıyla kullanılabiliyor.

Araç Kiralama

Birmingham Havalimanı, uluslararası çapta hizmet veren yedi farklı araç kiralama firmasıyla ortak çalışıyor. Dilerseniz havalimanında, terminal içerisinde yer alan ofislerden araç kiralayabileceğiniz gibi, internetten, uçuşunuzdan önce aracınızı rezerve edebilirsiniz.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Birmingham uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Birmingham varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Birmingham uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Birmingham uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Birmingham uçuşları Birmingham Intl. Havalimanı, Birmingham New Street Tren İstasyonu'na düzenleniyor.

Birmingham yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Birmingham 4 saat 10 dakika, Ankara-Birmingham 3 saat 40 dakika, Antalya-Birmingham 3 saat 50 dakika, Bodrum-Birmingham 3 saat 30 dakika, Gaziantep-Birmingham 4 saat 20 dakika, İstanbul-Birmingham 3 saat 10 dakika, İzmir-Birmingham 3 saat 20 dakika, Trabzon-Birmingham 4 saat 10 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Birmingham uçuşu düzenliyor?

SunExpress Antalya şehirlerinden direkt Birmingham uçuşları düzenliyor.

Birmingham Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
9ºC
15ºC
Çar
Per
6ºC
17ºC
Per
Cum
10ºC
14ºC
Cum
Cmt
9ºC
17ºC
Cmt
Paz
9ºC
15ºC
Paz
Uçuş Süreleri
4s 10dk
3s 40dk
3s 50dk
3s 30dk
4s 20dk
3s 10dk
3s 20dk
4s 10dk
Haritada Görüntüle
Birmingham Alternatif Ulaşım
Para birimi