Havana Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Havana Hakkında

Küba’nın başkenti Havana, Latin Amerika’nın en turistik şehirlerinden bir tanesidir. 2,2 milyon nüfusuyla da aynı zamanda Karayipler bölgesinin en büyük şehri olan Havana, dünyada son 50 yılda değişime uğramamış ender başkentlerden biri olarak da dikkat çeker.

Başlıca gelirini Puro, şeker kamışı gibi ürünlerden sağlayan bu kentte genel anlamda melez bir ırk yaşar. Havana’da Castillo de la Real Fuerza Kalesi, kent meydanı, Plaza Vieja, Başkanlık Sarayı, Opera Binası, San Cristobal Katedrali, Eski Şehir, Hemingway’ın çiftliği, marina gibi yerler gezilebilir. Uzun yıllar İspanyol sömürgesi olan şehirde bu kültürün izlerini hemen her yerde görebilirsiniz. Zaten şehirde İspanyolca konuluşur. Eski şehir kısmı UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır.

Küba, Türk vatandaşlarına turistik seyahatler için vize uygulamıyor. O yüzden kolayca gidebilirsiniz. Havana’da tropikal iklim hüküm sürer. Mayıs’tan Ekim ayına kadar yani yazın yağmurlu sezon vardır. Kışın ise ılıman bir iklim görülür. Kışın sıcaklık 22 derece dolaylarındadır. Yazın hem yağmur hem sıcak nedeniyle kışın gitmek daha uygun olabilir. Zaten kış aylarında şehir yoğun turist akınına uğrar. Kentte sahil boyunca plajlarını gezip uzun yürüyüşler de yapabilirsiniz. El yapımı puroların satıldığı dükkanlar turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerdir. Puro ve romları devlet dükkanlarından almanızı tavsiye ederiz. Havana’da gece ve gündüz eğlence konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Latin müziği dinleyip dans edebileceğiniz pek çok mekan bulunur. Ulaşım konusunda turistler genelde taksi kullanıyor. Otobüsler çok kalabalık olabilir. Kente özgü bisikletli ve 3 tekerlekli motorlu özel taksiler de var. Bunlara da binebilirsiniz.

 

Havalimanından Havana Şehir Merkezine Ulaşım

Yıllarca kapalı bir kutu olan Küba’nın dünyaya açılan yüzü Havana’da ulaşım, taksi, otobüs ve trenle sağlanıyor. Ulaşım araçları, günümüz teknolojisinin gerisinde kaldığı için ne yazık ki konfor vaat edemiyor. Şehir merkezinde 12 hat üzerinden hizmet veren trenler, şehrin en temel ulaşım aracı konumunda.

Şehre ulaştığınızda, gürültü, egzoz ve sigara kokusunun sizi şaşırtacak düzeyde olduğunu görebilirsiniz. Havana, caddelerinde sıralanan rengarenk binalar, müzik yapan sokak sanatçıları ve dünyaca ünlü purosuyla sizlere eşsiz bir deneyim vaat ediyor. Uluslararası uçuşlarda hizmet veren Jose Marti Havalimanı, Havana’nın merkezi sayılabilecek bir bölgede bulunuyor. Merkeze 14 kilometre mesafede yer alan havalimanından otobüs ve tren kullanarak şehre ulaşım sağlamanız mümkün.

Daha rahat ve kolay bir yolculuk isteyenler ise transfer aracı, araç kiralama veya taksi kullanabilirler.

Taksi

Havana’da taksi ile tek başınıza havalimanından şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi, diğer turistlerden birkaçı ile anlaşarak daha az maliyetle de taksileri kullanabilirsiniz. Havana’daki taksiler başka ülkelerde bulunan taksiler ile kıyaslandığında farklılık gösteriyor.

70’ler ve 80’lerden kalan eski model araçların kullanılması nedeniyle kendinizi tarihi bir yolculuktaymış gibi hissedebilirsiniz. Bu araçlar konfordan uzak olsa da son derece keyifli bir yolculuk sunuyor. Havalimanından şehir merkezine taksiler ile 20 ile 30 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşmak için otobüsleri tercih edecekseniz zahmetli bir yolculuk sizleri bekliyor. Uluslararası yolcu terminali olan 3 numaralı terminalde otobüs durağı bulunmamakla birlikte, 1 numaralı terminaldeki dolmuş olarak adlandırılabilecek küçük otobüsler hizmet veriyor. Bu iki terminal arasında yolculuk yapabilmeniz için havalimanında ücretsiz transfer otobüsleri bulunuyor.

Küba’da otobüs ücret ödemeleri Pezo ile yapıldığı için, terminalden çıkmadan önce mutlaka paranızı Pezo’ya çevirmenizi tavsiye ederiz. Otobüs yolculuğu ile şehir merkezine ulaşmanız ise yaklaşık bir saat sürüyor.

Tren

Havalimanındaki 1 numaralı terminal binasından hareket eden trenler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Yine 3 numaralı terminalin yalnızca uluslararası yolculara hizmet ettiği düşünüldüğünde, 1 numaralı terminale ulaşmak için havalimanındaki ücretsiz transfer otobüsü kullanılabilir.

2 numaralı tren hattı şehir merkezi ile Bejuca arasında hizmet veriyor. Havalimanından trene bindiğinizde şehir merkezine gidene kadar 14 durak geçmeniz gerekiyor. Trenler metroya kıyasla daha yavaş olduklarından bu yolculuk 40 dakikayı buluyor.

Transfer Aracı

Havana’ya doğru yolculuğa çıkmadan önce, şehirde bulunan transfer şirketlerinden biri ile veya kalacağınız otel ile iletişime geçerek belli bir ücret karşılığında konforlu bir araç ile yolculuk yapabilirsiniz. Bu yolculuk taksilere göre daha maliyetli olmasına rağmen, size daha rahat bir ulaşımı vaat ediyor.

Araç Kiralama

Havalimanındaki geliş binasının dışındaki park alanlarında bulunan araç kiralama ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile şehir merkezine gidebilirsiniz. 3 numaralı uluslararası terminal binasından çıkınca bulabileceğiniz firmalar arasında; Cubacar, Rex, Havanautos ve Via Transgaviota bulunuyor. Yoğun olan sezonlarda talebin çok fazla olması nedeniyle araç bulmakta kimi zaman zorlanabilirsiniz.

10 Nis 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Havana uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Havana varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Havana uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Havana uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Havana uçuşları Jose Marti Intl. Havalimanı ve Playa Baracoa Havalimanı'na düzenleniyor.

Havana yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Havana 13 saat 20 dakika, Ankara-Havana 12 saat 50 dakika, Antalya-Havana 12 saat 50 dakika, Bodrum-Havana 12 saat 30 dakika, Gaziantep-Havana 13 saat 30 dakika, İstanbul-Havana 12 saat 20 dakika, İzmir-Havana 12 saat 20 dakika, Trabzon-Havana 13 saat 20 dakika sürüyor.

Havana Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
25ºC
32ºC
Cum
Cmt
26ºC
33ºC
Cmt
Paz
25ºC
32ºC
Paz
Pzt
25ºC
31ºC
Pzt
Sal
24ºC
31ºC
Sal
Uçuş Süreleri
13s 20dk
12s 50dk
12s 50dk
12s 30dk
13s 30dk
12s 20dk
12s 20dk
13s 20dk
Haritada Görüntüle
Havana Alternatif Ulaşım
Para birimi