Manila Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Manila Hakkında

Doğu’nun İncisi olarak adlandırılan Manila, Filipinler’in başkentidir. 2 milyon civarında insanın yaşadığı şehir merkezi ile toplamda 10 milyondan fazla nüfusa sahiptir.

İlk yaşam kalıntılarının Milattan Önce 3000li yıllardan kalma olduğu bilinen Manila, yüzyıllar boyu insanların tercih ettiği bir yerleşim bölgesi olmuştur. Bölgenin doğal kaynakları ve konumu nedeniyle Amerikan, İspanyol, İngiliz ve dünyanın kolonileşme açısından önde gelen birçok ülkesi için önemli bir hedef olduğundan çeşitli savaşlara sahne olmuştur.

Tropikal kuru bir iklimin görüldüğü Manila’da ortalama sıcaklığın en yüksek derecelere ulaştığı ay Temmuz. Bu ayda ortalama sıcaklık yaklaşık 31 derece, en düşük sıcaklık ise Ocak ayında oluyor, ortalama 23 derece. Yani Filipinler’in bu kentinde kışın da sıcaklık gezmek için uygun. Her yıl 1 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret edilen Manila’ya gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında ise Eski Şehir geliyor. Tarihi Manila binalarının bulunduğu bu şehirde Fort Santiago görmeniz gereken en önemli yerlerin başında geliyor. Alışveriş meraklıları ise Tutuban Centermall’a gidebilir.

Havalimanından Manila Şehir Merkezine Ulaşım

Filipinler’in en büyük şehri olarak bilinen Manila, birçok farklı ili bir arada tutan Metro Manila bölgesinde bulunan bir metropol. Manila’yı oluşturan on altı ilçenin arasında yer alan Malate, otel bölgelerini oluşturuyor. Eğlence yaşamıyla turistlerin en sık uğradığı ilçe Ermita iken, şehrin tarihi bölümünü Intramuros, üniversite bölgesini San Miguel ve Sampaloc, çalışan kesimin ağırlıklı olarak bulunduğu bölgeyi ise Paco ilçesi meydana getiriyor. Eğitim, iş sektörü ve ulaşımın Filipinler’deki kalbi olarak bilinen Manila, ormanları ve muhteşem adalarıyla turistler için oldukça keyifli bir seçenek. Bu şehri ziyaret etmek isteyen yolucuları, Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı karşılıyor.

Manila’da, şehir içi ulaşımında en çok kullanılan araçlar raylı sistem ve otobüs. Bunun yanı sıra, şehir içi ulaşımda, sık bilinen toplu taşıma araçlarının yanı sıra, fayton, üç tekerlekli araçlar ve mini otobüsler gibi daha eski araçlar kullanılıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için tek seferlik biletlerden veya içine para yüklenebilen biletlerden satın alabilirsiniz. Bilet satın alma noktalarında oluşan yoğun kuyruklara fazla kapılmamak için tek seferde para yükleme seçeneği, zaman kazandırıcı bir çözüm olacaktır.

Toplu taşıma araçlarının çoğu, zamanında kalkmıyor, bu yüzden saat planlamalarına güvenerek hareket etmemenizi tavsiye ederiz. Çoğunlukla toplu taşıma araçları çok sıkışık ve dolu oluyorlar. Bu sebeple seyahatiniz boyunca değerli eşyalarınızı koruma altına almanızı öneririz. Dilerseniz, daha hızlı ve pratik seyahat edebilmeniz için taksi ve taksi gibi hizmet veren bisiklet ve faytonlara da rastlayabilirsiniz.

Şehir içindeki oteller ve gezilecek temel yerler birbirine yakın olduğundan, birçok yere yürüyerek de gitmeniz mümkün. Ayrıca şehir içinde, Pasig Nehri’ne yakınlarda konumlanan Port Area bölgesindeki limanlardan erişilen feribotlarla, Filipinler’in birçok şehrine seyahat etme imkanı bulunabiliyor. Komşu şehirlere seyahat etmek istiyorsanız, şehirler arası düzenlenen otobüs ve tren seferlerinden de faydalanabilirsiniz. Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’nın en büyük sorunlarından biri, terminaller arası ulaşımın çok kuvvetli olmaması. Dört adet terminale sahip olan havalimanının terminalleri arasında, birçok havalimanının aksine, yürüyerek ulaşım sağlayamıyorsunuz.

Terminaller arası aktarma yapmak için otobüs ve Jeepney’lere binmek, kalabalık ve trafik açısından yoğun sokaklardan geçmek gerekiyor. Terminal 1, uluslararası uçuşlarda kullanılırken Terminal 2, Filipin Havayolları’na özel hizmet ediyor. Terminal 3, domestik uçuşlara, Terminal 4 ise uygun bütçeli uçuşlar ve nadiren uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapıyor.

Otobüs

Gelen yolcu bölümünün hemen çıkışından kalkan otobüsler, yolcuları şehrin birçok bölümüne götürüyorlar. Bazı durumlarda, gideceğiniz yöne göre tren aktarması yapmanız gerekebiliyor. Bazı saatlerde otobüsler çok kalabalık olabiliyorlar. Normal şartlarda her bölgeye gitmek için ayrı bir otobüse binmeniz gerekirken, bazı otobüsler belli saatlerde ve koşullarda rota değiştirip şehrin birçok bölgesini tek seferde dolaşabiliyorlar. Bu otobüsler, Manila’nın yanı sıra Makati ve Quezon şehirlerine de hareket ediyorlar. Bunun yanı sıra otobüsler, şehir içi ulaşımda sık tercih edilen opsiyonlar arasında.

Otobüs hatları, özellikle tren hatlarının gitmediği noktalara ulaşabilmek amacıyla kullanılan ve tüm şehir çevresince hizmet sağlayan önemli bir toplu taşıma alternatifi sunuyorlar.

Jeepney

Filipinler’de, çok sayıda yolcu taşıma özelliğine sahip, Jeepney olarak adlandırılan arazi araçları, bir nevi minibüs görevinde kullanılıyorlar. Genellikle çok kalabalık olan Jeepney’ler, ülke içinde hizmet veren en popüler toplu taşıma araçları. Bu araçlar, aynı zamanda özel dekorasyon tarzıyla, geleneksel bir simge niteliği kazanmış durumdalar. Şehir içi ulaşımda Jeepney’leri, gitmek istediğiniz birçok bölgeye ulaşma amacıyla kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkışında Jeepney’leri, otobüslerin yakınında, kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu araçlar da, aynı otobüslerde olduğu gibi, havalimanından şehrin birçok bölümüne ulaşım hizmeti sunuyorlar.

Tren (Hafif Raylı Sistem)

Tren, toplu taşıma araçları arasında oldukça ucuz, hızlı ve trafikten kurtulma açısından kıyasla çok daha pratik bir seçenek. Ancak trenlerin de, diğer toplu taşıma araçları gibi çok kalabalık olabildiğini hatırlatmakta fayda var. LRT (Hafif Raylı Transit Sistem) olarak bilinen tren, Manila’nın yanı sıra tüm Metro Manila bölgesi boyunca hizmet veren bir hatta sahip. Hafif raylı sistemi kullanmasına karşın bu hat, trenden ziyade, metronun altyapısına benzer bir sisteme sahiptir. Bu hatlar, havalimanından doğrudan bir bağlantı sağlamamaktadırlar.

Havalimanından gelen birçok otobüs ve Jeepney’lerden bu tren hatlarına aktarma yapabiliyorsunuz. Hafif raylı sistemin iki farklı hattı bulunuyor. LRT 1 olarak bilinen yeşil hat, şehrin en güneyindeki Baclaran İstasyonu’ndan başlayarak şehrin batısındaki Manila Körfezi boyunca ilerleyerek şehrin kuzeyindeki Roosevelt İstasyonu’na kadar seferini sürdürüyor. LRT 2 olarak bilinen mavi hat, Pasig Nehri hizasında, doğudan batıya doğru hareket ediyor. Bu hat, yeşil LRT ve sarı MRT (metro) hatlarına aktarma imkanı sunuyor. i

Metro

Metro da, tren gibi havalimanından, doğrudan bir ulaşım hizmeti sağlamıyor. Ancak havalimanından kalkan otobüs ve Jeepney’lerden trene aktarma yapabilirsiniz. MRT (Metro Raylı Transit Sistemi) hattı olarak bilinen metro, hafif raylı tren sistem ile paralel olarak çalışan bir hat. MRT hattı, aynı zamanda üçüncü (sarı) hat olarak da biliniyor. Bu hat, birinci hatta Roosevelt İstasyonu’ndan aktarma imkanı sunduğu gibi, bu aktarmanın ilk durağı olan North Avenue İstasyonu’ndan, şehrin doğu kısmı boyunca güneye doğru ilerliyor ve şehrin en güneyindeki Taft Avenue İstasyonu ile yeşil hattın güneyine bağlanıyor. Kısacası LRT ve MRT hatlarının şehrin çevresinde bir daire çizdiğini ve dairenin tam ortasından birbirine bağlandığını söylemek mümkün.

Otoray

PNR (Filipinler Ulusal Demiryolları) olarak bilinen, ağır raylı sistemde hareket eden turuncu hat seferlerini, otoray adı verilen tek vagonlu, motorla çalışan araçlar sağlıyor. Yarım saatte bir sefer yapan bu araçlar, ağırlıklı olarak Metro Manila bölgesindeki komşu şehirler arasında ulaşımı sağlama amacıyla kullanılıyor.

Taksi

Havalimanından şehir içine ulaşımda en konforlu seçenek, şüphesiz, taksi. Ancak taksi ücretlendirmeleri, toplu taşıma araçlarına kıyasla çok daha yüksek. Havalimanı taksileri, genelde sarı renk oluyorlar. Merkez tarafından kontrol edilen bu taksiler, havalimanının girişinde durma yetkisine sahipler. Bunun haricinde, şehir içinde otellere hizmet veren taksilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu taksiler, sokaktan bulabileceğiniz bir taksiye göre çok daha yüksek ücretlendiriliyorlar. Taksi yolculuğunuz boyunca taksimetrenin açık olmasına dikkat edin, yabancı olduğunuzu anlayan şoförler taksimetre açmayıp normalin üzerinde ücretlendirme yapmaya çalışabiliyorlar. Pedicab olarak bilinen, bisiklete yerleştirilen iki kişilik yan araçlı taksiler de kısa mesafelerde işe yarayabilecek araçlar. Ancak güvenliğiniz açısından çok mecbur kalmadıkça yanınızda yerli biri olmadan binmemenizi öneririz. Tricycle olarak bilinen üç tekerli taksiler de toplu taşıma araçları ile ulaşılması zor bölgelere seyahat etmek için pratik bir seçenek. Pedicab ve Tricycle araçlarının, şehrin merkezi bölgelerinde sıklıkla durakları bulunuyor.

Araç Kiralama

Toplu taşıma araçlarının yoğunluğunda vakit kaybetmek istemiyorsanız ve sık yolculuk yapacaksanız havalimanında bulunan Rent A Car ofislerinden araç kiralayabilir ya da uçuşunuzdan önce internet aracılığıyla aracınızı ayırtabilirsiniz. Ancak şehir içinde trafiğin bazen çok yoğun ve sıkışık olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

09 May 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Manila uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Manila varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Manila uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Manila uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Manila uçuşları Ninoy Aquino Intl Havalimanı ve Sangley Point Nas Havalimanı'na düzenleniyor.

Manila yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Manila 10 saat 50 dakika, Ankara-Manila 11 saat, Antalya-Manila 11 saat 20 dakika, Bodrum-Manila 11 saat 40 dakika, Gaziantep-Manila 10 saat 30 dakika, İstanbul-Manila 11 saat 20 dakika, İzmir-Manila 11 saat 40 dakika, Trabzon-Manila 10 saat 10 dakika sürüyor.

Manila uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Manila uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Manila Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
23ºC
31ºC
Çar
Per
23ºC
31ºC
Per
Cum
22ºC
30ºC
Cum
Cmt
21ºC
29ºC
Cmt
Paz
23ºC
30ºC
Paz
Uçuş Süreleri
10s 50dk
11s 20dk
11s 40dk
10s 30dk
11s 20dk
11s 40dk
10s 10dk
Haritada Görüntüle
Manila Alternatif Ulaşım
Para birimi