Medine Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Medine Hakkında

'Peygamberler Şehri' olarak anılan Medine, Suudi Arabistan'ın en büyük şehirlerinden biridir. Şehir, ülkenin bir diğer kenti Mekke gibi Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilir. Hac turizmi ile öne çıkan şehri, her yıl çok sayıda Müslüman ziyaret eder. Mekke'nin kuzeyinde, Kızıldeniz'den yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunan Medine, 622 yılında Hz. Muhammed hicret etmeden önce 'Yesrib' olarak anılıyordu. Hicretten sonra kentin ismi değiştirilmiş ve Medine adını almıştır. Hükümdar Melikşah döneminde Selçuklu hakimiyetine giren şehir, sonraki dönemlerde Eyyubiler, Memlükler ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiştir. Her yıl kutsal hac mevsiminde binlerce Müslüman tarafından ziyaret edilen şehirde görülmesi gereken önemli yerler arasında Mescid-i Nebevi, Mescid-i Kıbleteyn, Cuma Mescidi, Osmanlı Camii ve Müslümanlar tarafından inşa edilen ilk mescid olan Kuba Mescidi gelmektedir. Şehir özellikle İslam inanç esaslarını ve kültürünü yakından tanımak isteyenler için uygun bir destinasyondur.

Medine'de yeme içme konusunda da özellikle Müslümanlar için sonsuz seçenekler bulunmaktadır. Arap mutfağının en güzel örneklerini ve Çin, İran, Endonezya, Mısır ve Türkiye'den farklı tatları şehirde denemeniz mümkün. 'Chicken Broast' olarak anılan tavuklu pilav da hem Araplar hem de turistler tarafından çok seviliyor. Yılın hemen her döneminde kurak ve sıcak bir iklimin hüküm sürdüğü şehirde birçok kafe ve restoranda lezzetli soğuk şerbetlerin de tadına bakabilirsiniz. Medine'ye geldiğinizde, ayrıca şehre özgü hurmayı da mutlaka denemelisiniz. Dünyaca ünlü bu meyve, başta Türkiye ve diğer Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Kentte oteller genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği servisi yapıyor. Öğle yemekleri içinse, oteldışındaki restoranları değerlendirebilirsiniz.

Medine'de ulaşım için tur şirketlerinin araçlarını tercih edebilirsiniz. Taksi de bir alternatif ancak tur otobüslerine oranla oldukça pahalı olduğunu hatırlatalım. Dönmeden önce hediyelik eşya almak isterseniz, şehirde kurulan tezgahlar ve pazarlarda özellikle dini nitelikte sayısız alternatif bulabilirsiniz. Tespihler, seccadeler, şehir motifi ile süslenmiş saatler gibi hediyelik eşyalar bunlardan sadece birkaçı. Şehirde alışveriş yaparken Türkçe konuşan esnafla karşılaşırsanız şaşırmayın. Her yıl çok sayıda Türk tarafından ziyaret edilen şehirde esnafın önemli bir bölümü başlangıç seviyesinde Türkçe biliyor ve böylece günlük konuşmalara kolaylıkla yanıt verebiliyor. Şehir genel olarak güvenli olsa da olası olaylara karşın beraberinizde fazla nakit para bulundurmamanızda yarar var. Şehri özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, yüksek sıcaklıklara karşı önlem almayı da unutmayın. Arapların kavurucu sıcaklara karşı giydikleri ince beyaz kıyafetler, bu konuda sizin de imdadınıza yetişebilir.

Havalimanından Medine Şehir Merkezine Ulaşım

Suudi Arabistan’ın başkent Riyad ve Mekke ile birlikte en önemli şehirlerinden olan Medine’de şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta Medine Havalimanı bulunuyor. Suudi Arabistan’ın en işlek dördüncü havalimanı olan Medine Havalimanı'ndan bölgesel uçuşlar sağlandığı gibi uluslararası uçuşlar da düzenleniyor. Medine Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça rahat olup farklı ulaşım seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra yolculuk öncesi veya sonrası çok sayıda hizmetten yararlanabileceğiniz gibi çeşitli faaliyetler ile zaman geçirebilirsiniz.

Taksi

Medine Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiler ile hızlı şekilde gidebilirsiniz. Şehrin birçok bölgesine giden taksiler şehir merkezine ulaşmanız için hem son derece konforlu hem de son derece hızlı bir seçenek olabilir.

Otobüs

Medine Havalimanı’ndaki terminal binasının yanından binebileceğiniz şehir otobüsleri ile şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz. Taksilere oranla daha uzun sürede şehir merkezine gitmenizi sağlayacak olan otobüsler ile daha hesaplı ve kolayca yolculuk edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Medine Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenizi sağlayacak bir diğer seçenek araç kiralama olabilir. Havalimanındaki araç kiralama ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile şehir merkezine hızlı şekilde gidebilirsiniz. Dilediğiniz gibi araç kullanarak şehir merkezine gitmenizi sağlayacak olan araç kiralama sistemi ile son derece konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları arasında; Hanco, Dheeb, United International Company, Al Miftah, Bin Hadi, Daleel, Rached Al Abairi ve Al Wifaq olarak sayılabilir.

24/12/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Medine uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Medine varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Medine uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Medine uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Medine uçuşları Madinah Havalimanı'na düzenleniyor.

Medine yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Medine 1 saat 40 dakika, Ankara-Medine 2 saat 10 dakika, Antalya-Medine 2 saat, Bodrum-Medine 2 saat 10 dakika, Gaziantep-Medine 1 saat 40 dakika, İstanbul-Medine 2 saat 30 dakika, İzmir-Medine 2 saat 20 dakika, Trabzon-Medine 2 saat 10 dakika sürüyor.

Medine uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Medine uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Medine Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
23ºC
39ºC
Cum
Cmt
24ºC
40ºC
Cmt
Paz
22ºC
39ºC
Paz
Pzt
22ºC
39ºC
Pzt
Sal
20ºC
41ºC
Sal
Uçuş Süreleri
1s 40dk
2s 10dk
2s 10dk
1s 40dk
2s 30dk
2s 20dk
2s 10dk
Haritada Görüntüle
Medine Alternatif Ulaşım
Para birimi