Girit Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Girit Hakkında

Yunanistan’ın popüler turistik adalarından Girit’in başkentidir. Adanın en büyük, Yunanistan’ın da dördüncü büyük şehridir. Adını, aynı noktada kurulan Roma İmparatorluğu’nun liman şehri Heracleum’dan (Herkül’ün Şehri) almıştır. Tarihi süreçte Latinlerin ‘Kandiya’ adıyla andıkları şehir; Roma, Endülüs, Bizans, Venedik ve Osmanlı medeniyetlerinin derin izlerini taşır. Heraklion; Yunanistan’da eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş yazar, şair ve filozof Nikos Kazancakis’in 1883 yılında doğduğu kenttir. 1957’de Almanya’nın Freiburg şehrinde öldüğünde ise cenazesi, doğduğu şehri kuşatan Venedik Surları’nın en görkemli burcu Martinego’ya defnedilmiştir. Mezar taşında kendi eseri olan Çileci’den alıntı şu sözler yazmaktadır; “Hiçbir şey ummuyorum; hiçbir şeyden korkmuyorum; özgürüm...” Girit’in kuzeyinde yer alan Heraklion (Kandiye), turizm ekonomisinin yanı sıra; üzüm, şarap, zeytin, zeytinyağı üretimi ve ihtacatı ile de önemli gelir elde etmektedir. Aslanlı Meydan ve meydandaki Morosini Çeşmesi, kentin popüler eğlence merkezi ve buluşma noktasıdır. Meydan, küçük olmasına rağmen büyük kalabalıklar ağırlayabilmektedir.

Heraklion’a 8 km. uzaklıktaki antik şehir Knossos, antik çağ düşkünlerinin en önemli uğrak noktasıdır. Minos Uygarlığı’na ait bu kentte, zamana meydan okuyan saray ve yapı kalıntıları bulunmaktadır. Knossos kazılarından çıkarılan eserler, Heraklion Arkeoloji Müzesi’nde ve Knossos Müzesi’nde sergilenmektedir. Venedik Kalesi, Kazancakis’in Mezarı, San Marco Bazilikası, Agios Titos Kilisesi, Heraklion Çarşısı, Özgürlük Meydanı, San Pedro Kilisesi ve Girit Tarih Müzesi kentin başlıca gezi duraklarını oluşturmaktadır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu kentte ulaşım, hava ve deniz yolu seçenekleri sunmaktadır. Deniz ulaşımında, anakara ve diğer Yunan adalarına feribot seferleri düzenlenmektedir. Nikos Kazancakis Uluslararası Havaalanı, kent merkezine 4 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Girit Şehir Merkezine Ulaşım

Heraklion Girit’in en büyük yerleşim merkezi olsa da özellikle eski şehir bölgesi yürüyerek gezmek için gayet uygun. Rahat bir ayakkabı ile tüm şehri keşfedebilirsiniz ancak hava sıcaklığını göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Öte yandan çok sayıda turizm acentesinin turlarına katılarak da şehri keşfetmek mümkün. Şehirde toplu taşıma otobüslerle sağlanıyor. A, B ve C adlı ana otobüs duraklarından bineceğiniz otobüslerle şehrin tamamına ulaşabilirsiniz.

Girit adasının en büyük liman şehri olan Heraklion’da elbette birçok feribot ve tekne seferleri de düzenleniyor. Buradan Santorini, İos, Mikonos ya da Rodos gibi çok sayıda limana yolculuk yapabilirsiniz. Pire Limanı’na da her gün feribot seferi düzenleniyor. Bu limandan Atina’ya ulaşmak mümkün. Dilerseniz şehirde araç kiralayabilirsiniz. Otomobilin yanı sıra motosiklet ve scooterlar da oldukça yaygın. Hem sıcak havada kenti gezmek için ideal bir ulaşım aracı hem de Ayos Nikolaos ve Hanya gibi Girit Adası’nın diğer yerleşim yerlerini de kolayca gezmenizi sağlar. Bu şehirlere E75 karayolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Şehirde trafik zaman zaman gerçekten yoğun olabiliyor. Genelde düzensiz bir trafik akışı var ve yollarda sıklıkla çalışma yapılıyor. Taksileri şehrin hemen her yerinde görebilirsiniz. Ancak yol üzerinde taksi durdurup binmeye izin verilmez. Duraklardan binmeniz gerekir. Limanda, otobüs garında ve havalimanının önünde taksi duraklarını görebilirsiniz. Özellikle kısa yolculuklar için sıklıkla tercih edilen bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra özel bir tur aracı olarak da kullanmanız mümkün.

Standart bir fiyat politikası olmayan bu tarz taksilerde, ücreti konusunda anlaşabilirseniz bir taksi ile tüm şehri önemli noktalarda mola vererek gezebilirsiniz. Girit Adası genelinde tüm tabelalar Yunanca’nın yanı sıra Latin Alfabesi kullanılarak İngilizce de yazıldığından ulaşım konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz. Nikos Kazancakis Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım aracı taksiler. Toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih edenler için ise otobüsler mevcut. Havalimanında kiralayacağınız bir otomobil ile sadece şehir merkezine değil çevre kentlere de kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanının terminal çıkışında bulunan otobüs duraklarından şehir merkezine giden otobüslere binebilirsiniz. Seferler hayli sık, her 5 dakikada bir otobüs kalkıyor. Sadece Pazar günleri sefer saatleri seyrekleşiyor. Otobüsler sabahın erken saatlerinde yolcu almaya başlıyor ve akşam geç saatlere kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Taksi

Havalimanı geliş terminalinden çıktığınızda taksi durağını rahatça görebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşım oldukça kolay ve hızlı oluyor. Dilerseniz havalimanı taksi durağı ile önceden iletişime geçerek sizin için bir taksi ayırmaları için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nikos Kazancakis Uluslararası Havalimanı’nda otomobil ya da motosiklet kiralayabileceğiniz 9 farklı araç kiralama firmasının ofisi bulunuyor. Araç kiralama işlemlerinizi uçuşunuzdan önce internet üzerinden yapabilirsiniz. Girit genelinde araç kullanabilmeniz için mutlaka uluslararası ehliyete sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Havalimanı E75 karayolunun hemen üstünde yer alıyor.

16 Ağu 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Girit uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Girit varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Girit uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Girit uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Girit uçuşları Heraklion Intl. | Nikos Kazantzakis Havalimanı'na düzenleniyor.

Girit yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Girit 1 saat 50 dakika, Ankara-Girit 1 saat 40 dakika, Antalya-Girit 1 saat, Bodrum-Girit 50 dakika, Gaziantep-Girit 1 saat 20 dakika, İstanbul-Girit 1 saat 20 dakika, İzmir-Girit 1 saat 10 dakika, Trabzon-Girit 1 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Girit uçuşu düzenliyor?

Sky Express Selanik şehirlerinden direkt Girit uçuşları düzenliyor.

Girit Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
23ºC
30ºC
Çar
Per
23ºC
30ºC
Per
Cum
23ºC
30ºC
Cum
Cmt
23ºC
31ºC
Cmt
Paz
22ºC
30ºC
Paz
Uçuş Süreleri
1s 50dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 20dk
1s 10dk
1s 40dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Girit Alternatif Ulaşım
Para birimi