Cidde Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Cidde Hakkında

Cidde 3 milyona yakın nüfusuyla Suudi Arabistan’ın Riyad’dan sonra ikinci büyük şehridir. Özellikle hac ya da umre yolcularının uçak yolculuğu genelde bu havalimanı üzerinden yapılır. THY’nin bu şehre İstanbul’dan direk uçuşları bulunmaktadır. Hac dönemi ise Türkiye’nin pek çok şehrinden dönemsel uçuşlar da yapılmaktadır.

Şehirde Kızıldeniz kıyısındaki şehir kalıntıları, antik kent, Al-Balad Bölgesi, Sharbatly ve Naseef evleri, Kral Fahd Su Fıskiyesi, Belediye Kulesi, Durrat Al-Arouse Turizm Bölgesi gibi yerler gezilebilir. Cidde, lüks ve pahalı markaların satıldığı alışveriş merkezleriyle modern binaları ve geniş caddeleriyle dikkat çeker. Eğlence hayatı konusunda fazla bir seçenek sunmaz ancak her türlü ürünün satıldığı mağazalar ve alışveriş merkezleri çoktur. Bunlar genelde gündüzleri sıcak olduğu için gece yarılarına kadar açıktır. Tahliya Caddesi en ünlü alışveriş caddesidir.

Mahmood Saeed Alandalus ise en büyük alışveriş merkezidir. Suudi Arabistan’ın en modern kentlerinden biri olan Cidde’de kılık kıyafet konusunda özellikle kadınların dikkat etmesi gerekir. Şehirde alkol satılmaz. Ramazan ayında ise açık restoran bulunmaz. Kızıldeniz kıyısı özel plajlarda ise denize girilebilir. Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanması kesinlikle yasak. Cidde’de eğer kadınsanız araba kullanmayı düşünmeyin.

Cidde’de çöl iklimi hüküm sürer. Yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Yazın ortalama sıcaklık 45 derece kışın ise 20 derece dolaylarındadır. Giyim kuşamınıza dikkat etmeniz gerekir, hırsızlık yankesicilik vs suç olayları seyrek görülür o anlamda güvenilir bir şehirdir. Sıcaklardan dolayı dükkanlar gündüzleri kapalı olabilir gece geç saatlere kadar hareketli bir şehirdir. Riyad Havalimanı ise şehrin genel modern görüntüsünün aksine eski ve yoğun bir havalimanıdır.

Havalimanından Cidde Şehir Merkezine Ulaşım

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan sonra gelen ikinci büyük şehri Cidde’de, şehir merkezine 19 kilometre mesafede King Abdulaziz Havalimanı bulunuyor. Suudi Arabistan’ın en işlek havalimanı olmakla birlikte krallığın üçüncü büyük havalimanı olma özelliklerini taşıyan King Abdulaziz Havalimanı, uluslararası alanda hizmet vererek çok sayıda yolcuyu ağırlıyor. Mekke yakınlarına kurulmuş bir liman kenti olan Cidde’deki Kral Abdulaziz Havalimanı, Hac terminali içermesi açısından Müslümanlar için önemli bir yere sahip.

Ulaşım açısından da son derece rahat bir konumdaki havalimanında uçuş öncesi ve uçuş sonrası yararlanabileceğiniz birçok hizmet bulunuyor. Şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunan Kral Abdulaziz Havalimanı’ndan şehir merkezine farklı ulaşım seçenekleri mevcut. Taksi başta olmak üzere otobüs, limuzin ve araç kiralama seçeneklerinden size uygun olanı tercih ederek şehir merkezine gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanı önünden binebileceğiniz taksiler ile Kral Abdulaziz Havalimanı’ndan şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir seçenek olan taksiler kısa sürede sizi kent merkezine ulaştırabilir. Havalimanının anlaşmalı olduğu bir taksi firması bulunmamakla birlikte, havalimanı önündeki taksilere binme şansına sahipsiniz.

Otobüs

Şehir otobüslerini kullanarak ekonomik şartlarda şehir merkezlerine gidebilirsiniz. Cidde, Mekke ve Medine’ye gitmek isteyen yolcular için hizmet veren bu otobüslere havalimanı önünden ulaşabilirsiniz. Diğer seçeneklere göre en hesaplı ulaşım seçeneği olan şehir otobüsleri sayesinde rahatça merkeze gitme imkanına sahipsiniz.

Limuzin Kiralama

Kral Abdulaziz Havalimanı’nda çok sayıda limuzin kiralama hizmeti sunan firma bulunuyor. Bu kiralayacağınız limuzinler ile Cidde, Mekke ve Medine kentlerinin merkezine gidebilirsiniz. En konforlu ve en güvenilir ulaşım seçeneği olan limuzinler ile keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kral Abdulaziz Havalimanı’ndan şehir merkezlerine gitmenin bir diğer yolu araç kiralama. Havalimanında hizmet veren araç kiralama firmalarından araç kiralayarak şehir merkezine hızlı ve rahatça gidebilirsiniz. Havalimanında bulunan araç kiralama firmaları; Tipoa, 3 Click, Avis ve Hertz olarak sayılabilir.

03 Nis 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Cidde uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Cidde varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Cidde uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Cidde uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Cidde uçuşları King Abdulaziz Int Havalimanı'na düzenleniyor.

Cidde yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Cidde 2 saat 10 dakika, Ankara-Cidde 2 saat 40 dakika, Antalya-Cidde 2 saat 20 dakika, Bodrum-Cidde 2 saat 30 dakika, Gaziantep-Cidde 2 saat, İstanbul-Cidde 2 saat 50 dakika, İzmir-Cidde 2 saat 40 dakika, Trabzon-Cidde 2 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Cidde uçuşu düzenliyor?

Egyptair Kahire, Saudi Arabian Airlines Amman şehirlerinden direkt Cidde uçuşları düzenliyor.

Cidde uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Cidde uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Cidde Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
22ºC
30ºC
Per
Cum
21ºC
31ºC
Cum
Cmt
22ºC
30ºC
Cmt
Paz
23ºC
30ºC
Paz
Pzt
21ºC
31ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
2s 10dk
2s 40dk
2s 20dk
2s 30dk
2s 50dk
2s 40dk
2s 40dk
Haritada Görüntüle
Cidde Alternatif Ulaşım
Para birimi