Prag Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Prag Hakkında

Prag, tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmemiş her köşesinde geçmişten bir şeyler bulabileceğiniz Avrupa'nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

Çek Cumhuriyeti'nin de başkenti olan Prag'ta Kale, Hradcany Meydanı, Saint Vitus Katedrali, Eski şehir, Charles Köprüsü, Aziz Nicholas Kilisesi, Saat Kulesi, Kafka Müzesi, Belvedere Sarayı gibi pek çok saray gezilebilir. Zaten şehrin her yeri açık hava müzesini andırır. Prag, II. Dünya Savaşı'nda diğer Avrupa şehirlerinin aksine fazla zarar görmediği için tarihi dokusunu koruyabilmiştir.

Yaklaşık 1.2 milyon nüfuslu şehrin en büyük gelir kaynaklarından birini de turizm oluşturur. Prag Vlata nehri kenarına kurulmuş bir kent olduğu için iki yaka arasında geçişleri çok sayıda köprü sağlar. Bunlardan de en meşhuru üzerinde 30 tane heykel bulunan Charles Köprüsü'dür.

Prag'da kışlar çok soğuk geçer. Bu yüzden bahar ya da yaz aylarında ziyaret etmeniz en doğru seçim olur. Havalimanından kent merkezine otobüsle ulaşım sağlanır. Ya da taksi kullanabilirsiniz. Turistik bir şehir olduğundan kent merkezinde çok sayıda otel bulunur. Elinize alacağınız bir haritayla kenti rahatlıkla gezebilirsiniz.

Havalimanından Prag Şehir Merkezine Ulaşım

Puslu havası ile orta çağdan kalan mistik şehir Prag, Çek Cumhuriyeti’ne başkentlik yapıyor. Eski zamanlardan kalan şatoları, köprüsü ve mimarisi ile havasının büyüsünü ziyaretçilerine yansıtan Prag, öte yandan da çağdaşlığı içinde barındıran muhteşem bir yer. Bu görülesi şehri ziyaret etmek için bir uçağa atlayıp gelmeniz yeterli.

Prag, ulaşım anlamında oldukça gelişmiş bir şehir. Tam ortasından Vltava Nehri ile ikiye bölünüyor. Şehrin merkezi bölümü beş ana bölgeye ayrılmış durumda. Kuzeybatı bölümünde bulunan Prag Şatosu, aynı zamanda şehrin ilk bölümünü oluşturuyor. Buradan aşağı devam ettiğinizde Lesser Town bölümüne geliyorsunuz. Ardından, çok da aşağıya devam etmeden, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Charles Köprüsü’nden geçerek şehrin diğer kısmına erişebiliyorsunuz. Old Town olarak geçen şehrin bu bölümü, aynı zamanda Prag 1 olarak da bilinen, şehrin merkezini oluşturuyor.

Old Town, aynı adı gibi, tamamen eski binalardan oluşuyor ve şehrin tüm tarihini gözler önüne seriyor. Buradan yukarı devam ederseniz şehrin Josefov bölümüne, yani Yahudi mahallesine varacağınız gibi, aşağı yöne doğru devam ederseniz New Town ile karşılaşıyorsunuz. Burası da, adına benzer nitelikte şehrin sonradan gelişen ve yeni binalarını içeren bölümünü oluşturuyor. Bu merkezi bölgeyi Prag Şatosu’ndan New Town’a kadar elinizde bir haritayla yürümeniz ortalama yirmi beş dakika yarım saatinizi alacaktır. Şehirde otobüs, metro ve tramvay seferleriyle hızlı ulaşım sağlamanıza uygun seçenekler bulunuyor.

Hatta, Lesser Town ile Petrin Hill arasında ilerleyen füniküler bir hat ve Vltava Nehri boyunca ilerleyen bot seferleri bulabiliyorsunuz. Bu ulaşım araçları çoğunlukla şehrin merkezi bölümünde toplanıyor ve bu alandan şehrin istediğiniz bölümlerine kolaylıkla seyahat edebiliyorsunuz. Prag, tam olarak yirmi iki bölgeye ayrılıyor. Bu bölgeler, nereye gideceğinizi anlamanız konusunda size büyük bir kolaylık sağlayacak. Uçağınız indikten sonra kendinizi Prag Václav Havel Havalimanı’nda bulacaksınız. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak konusunda toplu taşıma anlamında çok fazla alternatif bulunmuyor. Tabii ki özel araçlarla veya düzenlenen özel servislerle erişim sağlamak istiyorsanız, seçenekleriniz artıyor.

Servis

Çek Demiryolları’nın sağladığı, yaklaşık on beş dakika yarım saatte bir aralıklarda kalkan, Havalimanı Ekspres Otobüsü’ne binerek Hlavní Nádraží, Masarykovo Nádraží, ve Náměstí Republiky istasyonlarında inebilirsiniz. Biletinizi servis şoföründen veya online almanız mümkün. Online alırsanız bilet daha uygun fiyata geliyor.

Yine bir servis seçeneği olarak AAA Taksi şirketi tarafından düzenlenen Minibus Cedaz isimli özel minibüs servisleri kullanmanız da bir seçenek. Bu servis yarım saatte bir kalkarak Náměstí Republiky istasyonuna yolcularını taşıyor. Bu minibüs servisi, Çek Demiryolları’nın düzenlediği servise göre biraz daha pahalı.

Bunların yanı sıra, kapıdan kapıya hizmet sağlayan toplu taşıma servisleri de bulunabiliyor. Bunların ücretleri diğer servislere oranla daha yüksek. Eğer kapıdan kapıya özel servis düşünüyorsanız, haliyle fiyat daha da yükseliyor. Bu hizmeti sağlayan çeşitli firmaları havalimanında bulabiliyorsunuz. Özel servisler için önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Otobüs

Toplu taşıma otobüsleri, çeşitli metro istasyonlarına erişim hizmeti sunuyor. Bu otobüslerle havalimanından şehir merkezine yaklaşık kırk beş dakikada ulaşım sağlamanız mümkün. Toplu taşıma araçları için biletleri, havalimanında gelen yolcu salonundaki Toplu Taşıma büfelerinden alabiliyorsunuz.

Eğer aktarma yapmanız gerekiyorsa, otobüse binerken şoförden doksan dakikalık bilet satın almanız da bir alternatif. Bu bileti bir kez satın aldıktan sonra tramvay, metro ve otobüsler arası aktarmalarda doksan dakikalık süreyle ekstra ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Otobüse binince biletinizi sarı makinelere okutmayı unutmayın.

Havalimanından şehir merkezine yolculuk eden otobüs hatları arasında 100, 119 ve 191 numaralı otobüsler vardır. Eğer havalimanına gece vardıysanız, 510 numaralı gece otobüsünü de kullanabiliyorsunuz. 100 numaralı otobüs, on iki ila otuz dakika arasında sefer yapan B Metro Hattı’ndaki Zličín istasyonuna on sekiz dakikada varıyor.

119 numaralı otobüs, C Metro Hattı’ndaki beş ila yirmi dakika aralıklarla Nádraží Veleslavín istasyonuna, on yedi dakika içerisinde varıyor. 191 numaralı otobüsün A Metro Hattı’ndaki Petřiny istasyonuna ulaşması yirmi dört dakika, B Hattı’ndaki Anděl isyasyonuna varması kırk sekiz dakika sürüyor. 510 numaralı gece otobüsü ise, yarım saatte bir sefer yapan Arbesovo náměstí istasyonuna otuz altı dakikada, I. P. Pavlova istasyonuna kırk iki dakikada varıyor.

Metro

Havalimanından kalkan otobüs seferleri, sizi metro istasyonlarının başlangıç duraklarına ulaştırıyor. Buradan şehir merkezine ulaşmanız oldukça kolay. Şehir merkezine ulaşmak için en kolay yol 191 numaralı otobüsten Petřiny metro istasyonuna aktarma yapmak. Diğer seferlerle şehir merkezine gitmeniz daha uzun sürecektir. Prag’ta metro, A, B ve C olmak üzere üç ana hattan oluşuyor. Yeşil hat olarak da geçen A hattı, Prague Şatosu’ndan Lesser Town’u, Old Town Meydanı’nı, New Town’daki Wensceslas Meydanı’nı geçerek Depo Hostivař istasyonuna kadar gidiyor.

Sarı hat olarak bilinen B hattı, Lesser Town’un güneyindeki Zličín istasyonundan, Můstek istasyonunda A hattıyla kesişerek Old Town’un doğusundaki Černý Most Meydanı’na kadar ulaşıyor. Kırmızı renkli C hattı ise, Letňany istasyonundan kalkarak Florenc istasyonunda B hattı ile, Muzeum istasyonunda ise A hattı ile kesişerek Háje istasyonuna varıyor.

Tramvay

Havalimanından gideceğiniz yere ulaşım için otobüsten indiğinizde aktarma yapabileceğiniz diğer bir seçenek de tramvay. Havalimanı otobüslerinin geçtiği duraklara yakın mesafelerden geçen hatlar arasında 1, 2, 7, 9, 10, 18, 20, 22, 25, 36 numaralar bulunuyor. Bunun dışında tramvay, metronun ulaşmadığı yerlerle destek sağlayan bir diğer raylı sistem. Metro hatlarının çeşitli yerlerinden kalkan tramvay seferleriyle şehir içi ulaşımda çok büyük kolaylık sağlanıyor. Gündüz vaktinde, dört ila on dakikada bir kalkan tramvaylar, gece on ikiden sonra yarım saatlik aralıklarla tüm gece boyunca ulaşım hizmeti veriyor.

Tren

Tren, şehir içi ulaşımdan ziyade, şehirler ve ülkeler arası ulaşım için kullanılan bir alternatif. Hızlı tren ile Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerine çok kısa sürede ulaşım sağlamak mümkün. Tren ile birçok komşu ülkenin çeşitli şehirlerine seyahat edilebiliyor. Trenlerin çoğu şehir merkezindeki Praha Hlavni Nadrazi Tren İstasyonu’ndan kalkarken, bazı seferler ise metronun C hattından ulaşılabilen Nadrazi Holešovice İstasyonu’ndan gerçekleşiyor. Havalimanından indikten sonra otobüsle aktarma yaptığınız metro hatlarıyla iki istasyona da kolaylıkla seyahat etmek mümkün.

Taksi

Havalimanından taksi ile ulaşım sağlamak mümkün olsa da, bu çok pahalı bir yöntem. Toplu taşımayı kullanmanızı, servislerden faydalanmanızı veya araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Araç Kiralama

Havalimanından erişebileceğiniz rent a car firmalarından araç kiralayabilir, varacağınız yere daha konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçlarınızı internetten booking yöntemiyle de kirayalayabilirsiniz

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Prag

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Prag uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Prag varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Prag uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Prag uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Prag uçuşları Vaclav Havel Prague Havalimanı, Praha hlavní nádraží Havalimanı, Praha-Holešovice Havalimanı, Vodochody Havalimanı'na düzenleniyor.

Prag yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Prag 2 saat 40 dakika, Ankara-Prag 2 saat 10 dakika, Antalya-Prag 2 saat 20 dakika, Bodrum-Prag 2 saat 10 dakika, Gaziantep-Prag 2 saat 50 dakika, İstanbul-Prag 1 saat 50 dakika, İzmir-Prag 2 saat, Trabzon-Prag 2 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Prag uçuşu düzenliyor?

Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Prag uçuşları düzenliyor.

Prag Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
9ºC
24ºC
Cmt
Paz
10ºC
24ºC
Paz
Pzt
15ºC
28ºC
Pzt
Sal
10ºC
21ºC
Sal
Çar
8ºC
23ºC
Çar
Uçuş Süreleri
2s 40dk
2s 10dk
2s 20dk
2s 10dk
2s 50dk
1s 50dk
2s 40dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Prag Alternatif Ulaşım
Para birimi