Şanghay Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Şanghay Hakkında

Küçük bir balıkçı kasabası olarak kurulan Sanghay, bugün Çin'in en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Şehir 2000'lerde hızlı bir ilerleme göstermiş ve gökdelenleriyle dikkat çekmeye başlamıştır.

Kentin en işlek caddesi New Bund, nehrin kenarında sağlı sollu kafe ve restoranların yer aldığı bir yerdir. Kentin panoramik manzarasını seyretmek için televizyon kulesine çıkabilirsiniz. Alışveriş ve eğlence anlamında sıkılmayacağınız bu şehirde fiyatlar da öyle yüksek değildir. Ancak pazarlık etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Yuyuan bahçeleri, Longhua tapınağı gibi Çin kültürüne ait gezeceğiniz yerler de bulabilirsiniz.

Şehri ziyaret için en uygun zamanlar Nisan, Mayıs ya da Eylül, Ekim gibi bahar aylarıdır. Onun dışındaki zamanlarda kışları soğuk ve yağışlı yazları ise sıcak ve nemli geçebilir.

Bir liman kenti olan Şanghay aynı zamanda çok göç alan da bir şehirdir ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapar. Formula 1 Çin ayağı, teniste yılın en iyi 8 raketinin katıldığı Ustalar Kupası bunlardan bazılarıdır.

İstanbul'dan Şanghay'a direkt uçuş bulunur. Yolculuk yaklaşık 10-11 saat sürer. Havalimanından trenle kent merkezine yolculuk edebilirsiniz.

Havalimanından Şanghay Şehir Merkezine Ulaşım

Hongqiao Intl Havalimanı

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in yaklaşık 20 milyonluk nüfusuyla en kalabalık şehri olan Şanghay, dünyanın en yoğun kargo limanına da ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğiyle her yıl milyonlarca sanayici, işletmeci, yatırımcı ve beyaz yakalı ağırlayan şehirde çoğunlukla iç hatlar ve yakın bölge dış hat uçuşları Şanghay Hongqiao Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştiriliyor. 40 milyonu aşkın yolcunun indiği Hongqiao Havalimanı, 13 kilometrelik uzaklığıyla neredeyse şehir merkezinde yer alıyor.

Raylı Sistem

Çoğunlukla ülke içi uçuşlara ve çevre ülkelerden yapılan dış hat uçuşlarına ev sahipliği yapan Hongqiao Havalimanı’ndan şehir merkezine ve merkez tren garına ulaşmak için kullanılabilecek iki ayrı raylı sistem hattı bulunuyor. Bunlardan ilki, şehir merkezine 20 dakikada ulaşmanızı sağlayacak olan 2 numaralı metro hattı. Pudong Havalimanı’na da ulaşmanızı sağlayacak olan hat dışında 10 numaralı metro hattı da önemli bir alternatif. 2 numaralı hat, Hongqiao Tren İtasyonu’na, 10 numaralı hat ise Terminal 2’ye ulaşıyor.

Havalimanı Otobüsleri

Şehir merkezinde bulunduğu için karayolu ulaşımını daha sık kullanılan Hongqiao Havalimanı’ndan gündüz kalkan 941 numaralı otobüsle merkez tren garına, gece kalkan 316 hat numaralı otobüsle de şehir merkezine ulaşmak mümkün. Bunun dışında Airport 1 adlı otobüs de Pudong Havalimanı ile şehir merkezindeki birçok noktaya ulaşmanızı sağlar.

Taksi

Şehir merkezindeki Halk Meydan’na 13 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı bu havalimanını kullanan yolcular genellikle taksilerle ulaşımı tercih eder. Taksilerle şehir merkezine ulaşım yaklaşık yarım saat sürer. Taksiler Terminal 2’nin 4 numaralı çıkışından kalkar.

Araç Kiralama

Havalimanının önemli noktalara yakın olması, araç kiralamayı da önemli bir alternatif haline getiriyor. Terminal 2’de yer alan araç kiralama ofislerinden kiralayacağınız araçla öncelikle Hongyu yolunu güney yönünde kat edip doğu yönüne dönen G50 otobanına çıkmanız gerekiyor. Bu yol sizi Yan’an yolu üzerinden Şanghay Müzesi ve Şanghay Times Meydanı’ndan da geçerek direkt olarak Halk Meydanı’na ulaştıracaktır.

10/06/2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Pudong Intl Havalimanı

Türkiye’den yapılan seferler Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı’na iniyor. Pudong Havalimanı, yıllık 51 milyonu aşkın yolcu ağırlıyor.

Raylı Sistem

Şehir merkezinin ve ticaret merkezinin güney doğusunda bulunan Pudong Uluslararası Havalimanı, şehir merkezindeki merkez tren garına 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Önemli bir ticaret şehri ve kalabalık bir şehir olmasından dolayı gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir raylı sistem ağı bulunan şehirde havalimanından şehir merkezindeki Halk Meydanı, tren garı ve Dünya Ticaret Merkezi’ne ulaşımda da raylı sistem önemli bir alternatif olarak kaşımıza çıkıyor.

Havalimanından bineceğiniz, Meglev treniyle Longyang istasyonuna kadar gidip buradan 2 numaralı metro hattına aktarma yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bazı dönemlerde 2 numaralı hat havalimanına kadar uzatılır. Bu dönemlerde havalimanından şehre direkt ulaşmak da mümkün olur. Raylı sistem kullanarak şehre ulaşmak ortalama bir buçuk saat sürer.

Metroya ulaşmak için yerde bulunan yeşil çizgilere, trenler için ise mavi çizgilere dikkat etmeniz gerekiyor. Hareketler her 8,5 dakikada bir gerçekleşiyor.

Otobüs

Trafiği ve günlere göre değişen şehre giriş çıkış uygulamalarından dolayı çok da tercih edilmeyen havalimanı otobüsleriyle daha ziyade havalimanına yakın olan Büyük Okyanus sahillerine ve çevre bölgelere ulaşım gerçekleştirilir. Şehir merkezine ulaşımda ise 2 saati bulan yolculuklar genellikle S1 Yingbin otobüsleriyle yapılıyor. Toplamda 4 durakta duran otobüs merkez tren garına ulaşmanızı sağlar.

Taksi

Ülkenin en kalabalık şehrinde özel araç kullanımı da son derece yaygın, buna paralel olarak da trafik sıkışıklığı çok yoğundur. Bu yüzden taksiler için şehirde çeşitli kurallar uygulanır. Haftanın 1, 3, 5 ve 7. gününde tek numaralı taksiler, diğer günlerde çift numaralı taksiler şehre giriş yapabiliyor. Bunu da dikkate alarak tutacağınız taksiyle havalimanından şehre 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir içi ulaşımda araç kiralama da önemli bir alternatiftir. Havalimanının özellikle geliş terminalinde birçok araç kiralama ofisi bulunur. Buradan kiralayacağınız araçla Huaxia yolunu takip ederek Kuzey – Güney otoyoluna ulaşmanız gerekir. Bu yol sizi Huangpu nehri üzerinden geçerek Halk Meydanı’na, Wusong nehri üzerinden de merkez tren garına ulaştırır.

18/04/2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Şanghay uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Şanghay varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Şanghay uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Şanghay uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Şanghay uçuşları Hongqiao Intl Havalimanı ve Pudong Intl Havalimanı'na düzenleniyor.

Şanghay yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Şanghay 9 saat 30 dakika, Ankara-Şanghay 9 saat 40 dakika, Antalya-Şanghay 10 saat, Bodrum-Şanghay 10 saat 20 dakika, Gaziantep-Şanghay 9 saat 20 dakika, İstanbul-Şanghay 9 saat 50 dakika, İzmir-Şanghay 10 saat 20 dakika, Trabzon-Şanghay 8 saat 50 dakika sürüyor.

Şanghay uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Şanghay uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Şanghay Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
22ºC
27ºC
Per
Cum
21ºC
26ºC
Cum
Cmt
20ºC
28ºC
Cmt
Paz
22ºC
30ºC
Paz
Pzt
21ºC
32ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
9s 30dk
9s 40dk
10s 20dk
9s 20dk
9s 50dk
10s 20dk
8s 50dk
Haritada Görüntüle
Şanghay Alternatif Ulaşım
Para birimi