Marakeş Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Marakeş Hakkında

Fas’ın dünyada en çok bilinen ve ilk başkenti de olan Marakeş yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir kenttir. Kırmızı Şehir, Tanrılar Ülkesi gibi isimleri de olan doğu mistizminin sembol şehirlerindendir.

Marakeş’te çöl iklimi yaşanıyor, bu yüzden yaz aylarında sıcak ve kurak bir havaya hazır olmanız gerekiyor. İlkbahar mevsiminde kum fırtınaları şehir civarında etkisini gösteriyor. Sonbahar ayları ise burayı ziyaret etmek için oldukça müsait. Kışın gündüz saatlerinde hava çok soğumaz, genelde ılıktır, fakat bazı kış akşamları aşırı soğuk olabiliyor.

Dünyaca ünlü Fas mutfağında yemeklerde kuru meyveler, et ve hamur işleri yoğun bir şekilde kullanılır. En çok içilen içeceklerin başında kahve ve çay geliyor. Bölgeye gidenlerin sıcaklara karşı bol bol sıvı tüketmesi tavsiye ediliyor.

Marakeş denilince akla ilk gelen şeylerden birisi de eğlenceli gece hayatı. Jeema El Fna Meydanı ve popüler mekanlara ev sahipliği yapan Gueliz de buranın eğlence ile anılmasında en büyük pay sahibidir. Herkesin kendi keyfine uygun bir mekan bulabileceği bir yer. Modern diskolar, barlar, oryantal müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz bir yer Marakeş.

Souk isimli geleneksel pazar ise alışveriş için oldukça uygun fiyatlı bir yer. Pazarlık bu coğrafyanın olmazsa olmazlarından, alışveriş yaparken kesinlikle ihmal etmeyin.

Havalimanından Marakeş Şehir Merkezine Ulaşım

Fas’ın en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden olan Marakeş, ülkenin Rabat’tan önceki ilk başkenti olma özelliğini, tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile ortaya koyuyor. Ayrıca Afrika kıtasının ve ülkesinin en gelişmiş ticaret ağlarına sahip olan kent, turistik açıdan da son derece ilgi çekici bir yer olma özelliğini koruyor.

Marakeş, Atlas Dağlarının alt yamaçlarına yerleşmiş bir şehir. Ülkenin hemen hemen tam ortasında yer alması, kente ulaşım açısından merkezi bir konum sağlıyor Kent, Medina (eski şehir) ve Ville Nouvella (yeni şehir) olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve bu iki bölge de şehir içi ulaşımda aktif araç güzergahı üzerinde bulunuyor. Marakeş’te şehir içi ulaşımda hizmet veren araçlar, oldukça dakik bir şekilde işliyor. Marakeş karayollarının modern ve düzgün olmasının da bunda etkisi büyük.

Şehir içi ulaşım araçları aynı zamanda son derece konforlu ve bilet fiyatları açısından da gayet uygun. Marakeş’te şehir içinde otobüs, taksi, taksi dolmuş gibi araçlar hizmet veriyor. Şehrin yüzölçümü bakımından büyük olmaması, motosiklet ve bisiklet gibi araç kullanımına da fırsat veriyor. Ülke genelinde tren sık kullanılan bir seçenek ancak ONFC şirketinin yönetimindeki trenler şehir içi ulaşım hizmeti vermiyor. Tren şehirlerarası bir hizmet imkanı tanırken Marakeş’in bulunduğu tren güzergahı, yolcuları Kazablanka, Tangier, Rabat ve Fez şehirlerine götürüyor.

Şehir içi ulaşımda en uygun araç otobüs olarak dikkat çekiyor. Şehirde hizmet veren bütün otobüsler ALSAR firmasına ait. Otobüsler gayet bakımlı ve modern. Şehir içi ulaşımlarda 4 dirhemlik bir bilet ile otobüslerden yararlanabilirsiniz. Biletleri araç içinden almak mümkün.

Şehir içi ulaşımda otobüs dışında taksileri de değerlendirebilirsiniz. Petit taksi olarak adlandırılan bu taksilerin şehir dışına çıkma yetkisi bulunmuyor. Bu yüzden bu taksilere binip şehir dışına çıkmak isterseniz, olumsuz bir yanıt ile karşılaşabilirsiniz. Şehir içinde taksiye binerek bir yere gideceksiniz minimum 10 – 15 dirhemi göden çıkarmalısınız. Daha fazla ödememek için de taksicilerle pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Minibüs taksiler ise petit taksilere göre daha karlı. Belli bir güzergahı takip eden minibüs taksilerin bilet fiyatları gideceğiniz yere göre 2 ve 4 dirhem arası değişiyor. Bu minibüs taksiler aracılığı ile şehrin iki bölgesine de ulaşmak mümkün. Menara Havaalanı, Marakeş’in tek ve resmi havaalanı. Şehir merkezinin batısında bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım için pek fazla seçenek bulunmuyor. Havaalanına iniş yapan yolcular şehir merkezine ulaşmak için taksi ve otobüsleri tercih ediyor.

Araç kiralama, merkeze ulaşmak için kullanılabilecek diğer bir seçenek. Marakeş Tren İstasyonu, havalimanına 2 km. uzaklıkta ancak trenler şehirlerarası hizmet verdiği için tren ile şehir merkezine ulaşma şansı zaten yok. Yaklaşık 10 km. uzaklıkta bulunan Menara Havalimanı'ndan şehir merkezine maksimum 30 – 40 dakika arasında ulaşmak mümkün.

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için eğer aceleniz ve zaman probleminiz yoksa en uygun araç otobüs. Şehir içinde hizmet veren İspanyol otobüs firması ALSA, şehir merkezine yolcu taşımada da hizmet sağlıyor. 19 numaralı otobüs, şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz tek otobüs. Ayrıca bu otobüse ulaşmak son derece kolay. Otobüs durağını havalimanın çıkışında hemen görebilirsiniz. 19 numaralı otobüsler, Marakeş’in yeni ve eski şehir olarak adlandırılan bölümlerine kolay ve rahat bir ulaşım imkanı tanıyor.

Havalimanı önünden her 30 dakikada bir kalkan otobüslerin bilet fiyatları, tek kullanımlık olarak 30 dirhem. Gidiş ve dönüş olarak bilet satın alacaksınız fiyatı 50 dirhem. 19 numaralı otobüs, haftanın 7 günü hizmet veriyor, hizmet saatleri 06.15 ve 21.30 arası. Şehir merkezine ulaşmak için otobüsleri tercih edecekseniz, bu saatler arasında havaalanına iniş yapmanız gerekiyor. Şehir içinde merkezi bölgelerdeki durakları ile kolay ulaşım imkanı sunan otobüslerin, taksiye göre çok daha ucuz olması bir diğer avantajı.

Taksi

Marakeş Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım imkanı sunan diğer seçenek taksiler. Taksiler, otobüse binmek istemeyenler için havaalanı çıkışında hazır olarak bekliyor. Şehir merkezine ulaşmak için araç seçeneklerinin az olduğunu düşünürsek taksiler, zaman kaybı yaşayacağını düşünenler için oldukça iyi ancak otobüse göre daha pahalı bir tercih. Taksi şoförleri, fiyat pazarlığını genelde 20 dolar üzerinden açıyor. Bu yüzden iyi bir pazarlık yapmanız faydanıza olacaktır. Taksilerin maksimum 4 yolcu alacağını hatırlatalım. Eğer şehir merkezine ulaşmak için 3 kişi ile daha anlaşabilirseniz fiyat ve pazarlık açısından sizin için daha iyi olacaktır.

Araç Kiralama

Aynı zamanda şehir merkezine ulaşmada araç kiralama yöntemini de kullanabilirsiniz. Çeşitli firmalardan uçuş öncesi bu yönde bir hizmet talep edebilir, araç kiralayarak gitmek istediğiniz yere daha rahat bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

13/03/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Marakeş uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Marakeş varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Marakeş uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Marakeş uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Marakeş uçuşları Menara Havalimanı'na düzenleniyor.

Marakeş yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Marakeş 5 saat, Ankara-Marakeş 4 saat 40 dakika, Antalya-Marakeş 4 saat 20 dakika, Bodrum-Marakeş 4 saat, Gaziantep-Marakeş 5 saat 10 dakika, İstanbul-Marakeş 4 saat 10 dakika, İzmir-Marakeş 4 saat, Trabzon-Marakeş 5 saat 20 dakika sürüyor.

Marakeş Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
9ºC
23ºC
Paz
Pzt
9ºC
23ºC
Pzt
Sal
11ºC
26ºC
Sal
Çar
12ºC
28ºC
Çar
Per
12ºC
30ºC
Per
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Marakeş Alternatif Ulaşım
Para birimi
x