Lizbon Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Lizbon Hakkında

Portekiz'in başkenti Lizbon, şirin renkli evleri, dar merdivenli sokakları, tarihi tramvayı ve asansörüyle ünlü bir şehirdir. Portekiz'in aynı zamanda en kalabalık kenti olan Lizbon, Tejo Nehri kenarına kurulmuştur ve bir yanında Atlantik Okyanusu vardır, burası aynı zamanda Avrupa'nın da en batı noktasıdır.

İstanbul ve Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuş bu tarihi kent özellikle tramvaylarıyla dikkat çeker. Eski şehir merkezinde ulaşım bu tramvaylar ya da tepe noktalara asansörlerle sağlanır. Lizbon'a gitmişken Comercio Meydanı, Pedro Meydanı, Chiado ve Santa Justa Asansörü, Sao Jorge Kalesi, Sao Roque Kilisesi, Lizbon Katedrali, Fado Müzesi, Ulusal Sanatlar Müzesi, Jeronimos Manastırı, akvaryum gibi yerler gezilebilir. Kentin genelinde asansörlere binerek tepelere çıkabilir ve dinlenme teraslarında şehrin güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Lizbon'da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Gezmek için en iyi zamanların bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Lizbon Portela Havalimanı'ndan kent merkezine ulaşım rahat sağlanır. Metro, taksi ya da otobüs ile şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz.

Havalimanından Lizbon Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinden sadece 7 km uzaklıkta bulunan bu havalimanından gideceğiniz yere ulaşmak için metro, otobüs, havalimanı servisleri, taksi ve araç kiralama gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Metro

Havalimanından şehir merkezine en hızlı ve en ucuza gitmenin yolu metro. Lizbon metrosunun kırmızı hattı havalimanına kadar geliyor ve her 6 ile 9 dakikada bir kalkıyor. Havalimanı durağı ile başlayan kırmızı hat sırasıyla “Encarnaçao”, “Moscavide”, “Oriente”, “Cabo Ruivo”, “Olivais, Chelas”, “Bela Vista”, “Olaias”, “Alameda” ve “Saldanha” duraklarına uğrayarak “S. Sebastiao” istasyonuna kadar geliyor. Bu durakların bir kısmı Lizbon metrosunun diğer hatları olan yeşil, sarı ve mavi hatlarla kesişme noktası. “Alameda” durağı yeşil hatla, “Saldanha” durağı sarı hatla, “S. Sebastiao” durağı ise mavi hat ortak durakları. Buralarda inip diğer metro hattına geçebilirsiniz. Örneğin havalimanından iner inmez otelinize uğramadan şehir merkezi olan Baixa-Chiado’ya gitmek isterseniz “Alameda” durağında inip yeşil hatta geçmeniz gerekiyor. Ayrıca Oriente durağından şehirdeki tren hattına geçip Portekiz’in başka yerlerine gidebilirsiniz. Şehre geldiğinizde metro haritası alarak ya da internetten inceleyerek metrodan nasıl faydalanacağınızı araştırabilirsiniz. Oldukça düzenli ve sizi şehirde birçok yere rahat ve hızlı bir şekilde ulaştırabilen bir sistem. Yolculuk süresi ineceğiniz durağa göre değişiyor. Finans merkezine 15 dakikada, şehir merkezine ise ortalama 25 dakikada ulabilyorsunuz. Lizbon metrosu 06.30 ile 01.00 arasında çalışıyor. Ön ödemeli 7 Colinas ya da Viva Viagem elektronik kartlardan almanız gerekiyor. Kalış sürenize göre günlük ya da 3 günlük sınırsız kullanımlık bilet alırsanız şehir içi ulaşımını daha da ucuza getirebiliyorsunuz. Bu kartları otobüslerde de kullanabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanının geliş terminallerinden geçen otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Yalnız bu otobüslere fazla bagaj ile binemiyorsunuz. Bagaj ölçüsü limiti var ve sadece 1 adet el bagajı hakkınız var. Yolculuk süresi, trafiğe ve gideceğiniz yere bağlı olarak 30-50 dakika arası sürebiliyor. Yine de kullanmak isterseniz haftanın her günü saat 05.35-20.40 arası çalışan 744 numaralı otobüs “Marques Pombal”- “Havalimanı” ve “Moscavide” arasında çalışıyor ve şehrin birçok önemli turistik durağından geçiyor. Hem bu otobüsle kısa bir şehir turu yapmış gibi de oluyorsunuz. Bu hattın dışında sadece iş günleri saat 06.40-20.10 arasında hizmet veren 705 numaralı ( Oriente –Havalimanı- Roma/Areeiro arasında çalışıyor) ve saat 06.55-20.15 arası çalışan 783 numaralı (Amoreiras-Havalimanı- Portela arasında çalışıyor) otobüsleri de kullanabilirsiniz. Bu otobüsler gece saatlerinde çalışmıyor. Gece yarısından sonra sabah 05.35’e kadar “Cais Sodre” – “Havalimanı” ve “Oriente” arasında çalışan 208 numaralı otobüslere binebilirsiniz. . Otobüslerden faydalanabilmek için ön ödemeli “7 Colinas” ya da “Viva Viagem” elektronik kartlardan almanız gerekiyor. Kalış sürenize göre günlük ya da 3 günlük sınırsız kullanımlık kartlardan alırsanız yolculuklarınızda daha az ödersiniz.

Havaalanı Servisleri

Bagajlarınız fazla ise haftanın her günü havalimanı şehir merkezi ya da finans merkezi arasında çalışan havaalanı servisleri AEROBUS’lara binebilirsiniz. AEROBUS’lar her iki terminal önünden de yolcu alıyor. AEROBUS 1. Hat “Havalimanı” ve “Cais do Sodre” durakları arasında çalışıyor. Her 20 dakikada bir kalkan bu otobüsler sırasıyla “Entrecampos”, “Compo Pequeno”, “Av. REpublica”, “Saldanha”, “Picoas”, “Fontes Pereira de Melo”, “Av. Da Liberdade”, “Restauradores”, “Rossio” ( Şehir Merkezi), “P. Comercio” duraklarına uğrayarak “Cais do Sodre” durağına ulaşıyor. Çalışma saatleri ise 07.00-23.20 arasında. AEROBUS 2. Hat ise her 40 dakikada bir kalkıyor ve havalimanından sonra sırasıyla “Entrecampos”, “Katolik Üniversitesi”, “Sete Rios”, “Praça de Espanha”, “Av. Jose Malhoa (Sul) ” ve Av. Jose Moalhoa durağına kadar gidiyor. Bu hattın çalışma saatleri ise 07.30-23.00 arasında. Saat 20.00’den sonra 40 dakikada bir değil saatte bir kalkıyor. AEROBUS’ların durakları aynı zamanda metro durakları. Bu duraklardan size uyan birinde inip metroya geçebilirsiniz. Birden fazla kişi yolculuk ediyorsanız taksi ücreti ile AEROBUS’a ödeyeceğiniz toplam ücret birbirine yakın olabilir. Bu nedenle taksi alternatifinizle karşılaştırma yapmanızı öneririz. AEROBUS’larda 4 kişilik grup olarak seyahat edenlere, çocuklara ve biletlerini gidiş-dönüş birlikte alanlara indirim yapılıyor. Biletleri otobüse bindiğinizde, online olarak ya da havalimanının geliş terminalinden satın alabilirsiniz.

Taksi

Havalimanın geliş terminalinden çıkar çıkmaz yolcuları bekleyen taksilerden birine binebilirsiniz. Yalnız yoğun saatlerde taksi bulma sıkıntısı ile karşılaşabiliyorsunuz. Böyle durumlarda asansörle gidiş terminaline çıkarak taksiye binebilirsiniz. Üstelik gidiş terminalinden binerseniz daha az ücret ödüyorsunuz. Taksilere özellikle gece saatlerinde metro ve AEROBUS’lar çalışmadığında ihtiyacınız olabilir. Geceleri toplu taşıma olarak gece otobüsleri alternatifiniz kalıyor ve onlarda da bagaj kısıtlaması var. Lizbon’da havalimanı taksileri bagaj başına ilave ücret alıyor. Ayrıca hafta sonları, resmi tatiller ve gece saatlerinde tarifeleri yüzde 20 zamlı işlem görüyor.

Araç Kiralama

Seyahatlerinizde daha esnek olmanızı sağlayan araç kiralama seçeneğinizi değerlendirecekseniz Lizbon Havalimanı’nda Avis, Europcar, Guerin, Hertz ve Goldcar araç kiralama firmalarının ofislerini bulabilirsiniz. Eğer Lizbon, zaten oldukça küçük bir ülke olan Portekiz geziniz için başlangıç noktası ise ve birkaç kişilik grup halinde seyahat ediyorsanız araç kiralamak daha da iyi bir seçenek olabilir. Şehirde birçok park alanının ücretli olduğunu da hatırlatalım.

21 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Lizbon uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Lizbon varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Lizbon uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Lizbon uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Lizbon uçuşları Lisbon Portela Havalimanı'na düzenleniyor.

Lizbon yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Lizbon 4 saat 50 dakika, Ankara-Lizbon 4 saat 20 dakika, Antalya-Lizbon 4 saat 20 dakika, Bodrum-Lizbon 4 saat, Gaziantep-Lizbon 5 saat, İstanbul-Lizbon 4 saat, İzmir-Lizbon 3 saat 50 dakika, Trabzon-Lizbon 5 saat 10 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Lizbon uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul, Aegean Airlines Atina, Malta Air Milano şehirlerinden direkt Lizbon uçuşları düzenliyor.

Lizbon Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
16ºC
25ºC
Cmt
Paz
16ºC
22ºC
Paz
Pzt
16ºC
22ºC
Pzt
Sal
16ºC
24ºC
Sal
Çar
13ºC
24ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Lizbon Alternatif Ulaşım
Para birimi