Şarm El-Şeyh Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Şarm El-Şeyh Hakkında

Şarm el-Şeyh, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda yer alan bir tatil kentidir. Şarm 1979 yılında ABD'nin yardımı ile imzalanan Camp David Antlaşması sonucunda Mısır'a geri verilmiştir. Şehrin bugünkü haline gelmesinde, Yahudi girişimcilerin önemli bir payı vardır. Kent iki farklı mevsime sahiptir. Bu iki dönem arasındaki fark ise sıcaklık ve kuvvetli rüzgârdır. Kasım-nisan ayları ılık geçer iken ekim-mayıs ayları yaz çok sıcak geçiyor. Sıcaklık 45 santigrat dereceye ulaşıyor.

İstanbul’dan doğrudan Şarm el-Şeyh’e uçak seferleri bulunuyor. Şarm el-Şeyh’te ziyaret edilmesi gereken ilk yer Eski Kent’tir ve tarihi çarşısı oldukça ilgi çeken bir noktadır. Şehir lüks otelleri ve plajlarıyla ünlüdür. Deniz altındaki benzersiz canlıları görmek için ise çeşitli dalış merkezleri mevcuttur. Dünyanın birçok yerinden dalış için meraklılar buraya akın ediyor. Dünya’nın en popüler sualtı milli parkı da yine bu bölgede yer alıyor. Naama Bay en ünlü plajdır. Bunun dışında çöl safarileri, tekne turları, Sina Dağı turları yapılacak diğer önemli aktiviteler arasındadır. Tamamen çölün içinde bir vaha olan bu şehir küçük ama aranan birçok güzelliğin bulabileceği bir şehirdir. 

Şarm el-Şeyh turistik bir yer olduğundan gece hayatı da oldukça gelişmiştir. Ayrıca turistik bir bölge olmasından dolayı dünya mutfaklarından farklı lezzetler sunan birçok restoran burada bulunuyor. Bu coğrafyada pirinç ve pirinç tabanlı yemekler oldukça yaygın olarak tüketiliyor. Uluslararası deve yarışları,Nil’e Şükran festivalleri yerliler ve turistler tarafından ilgi ile takip ediliyor ve oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Bölgede Arapça resmi dil olmasına karşın turistik bir mekân olduğundan dolayı İngilizce yaygın olarak biliniyor. Şehir genel olarak güvenli bir bölge olarak da dikkat çekiyor.

Havalimanından Şarm El-Şeyh Şehir Merkezine Ulaşım

Mısır’ın en popüler şehirleri arasında bulunan Şarm El Şeyh, her sene milyonlarca turisti misafir ediyor. Uluslararası Barış Konferansları’na sıklıkla ev sahipliği yapan bu şehre ulaşmak için Şarm El Şeyh Havalimanı’na seyahat etmeniz gerekiyor. Şarm El Şeyh, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın doğu bölgesinde, Kızıldeniz kıyısında yer alıyor.

Seyahatiniz boyunca gidebileceğiniz, şehrin uğrak yerleri arasında Soho Meydanı, Eski Pazar (Old Market), Hay el Nour, Hadaba, Rowaysat, Montazah bölgeleri, ayrıca Nabq ve Naama koyları bulunuyor.

Nüfus yoğunluğu son derece az ve yüzölçümü küçük olan şehir içinde toplu taşıma aracı alternatifleri de çok fazla değil. Dilerseniz minibüslerle şehrin çeşitli bölgelerine ulaşım sağlayabilirsiniz ancak taksi diğerlerine kıyasla daha sık tercih edilen bir ulaşım aracı. Araç kiralamayı da değerlendirebilirsiniz.

Uçuşunuzdan sonra, gideceğiniz yere varmak için taksi tutmak veya araç kiralamak uygun bir seçenek. Daha hesaplı bir yolculuk için minibüslere binmeyi de tercih edebilirsiniz; ancak yolculuğunuz yeterli düzeyde konforlu olmayacaktır.

Minibüs

Havalimanından şehir içine seyahat için bir diğer seçeneğiniz ise minibüsler. Terminal 1’in hemen yanından hareket eden bu minibüsler, şehir merkezine on beş dakikalık bir süre içerisinde varıyor. Ancak minibüsler, doldukça hareket ediyor. Normal koşullar altında, araçların dolması yirmi dakikayı bulabiliyor. Kalabalık olmayan saatlerde minibüsle seyahat etmek iyi bir seçim olmayabilir. Şehir içi ulaşımda minibüs, toplu taşıma araçlarındaki tek alternatifiniz. Şarm El Şeyh boyunca, toplam iki adet minibüs hattı bulunuyor. Eski Market’ten geçen bu iki hattan ilki Hadaba, ikincisi ise Nabq yönüne gidiyor. Minibüs fiyatları oldukça uygun, ancak çok yavaş hareket ediyorlar ve yolcu toplamak için bekleme yapabiliyorlar.

Taksi

Havalimanında taksi bulmak oldukça kolay; taksi fiyatları da Avrupa standartlarına göre son derece uygun. Ancak taksimetreler çoğunlukla çalışmıyor ve taksi şoförleri normal fiyatların üzerinde ücretlendirme yapabiliyorlar. Şoförlerin kimlik numaralarını not almanızı ve fiyat konusunda önceden anlaşmanızı önemle hatırlatırız. Üzerinde taksi ibaresi bulunan, mavi ve beyaz araçlar, kayıtlı olduklarından dolayı, diğerlerine oranla daha güvenilir olacaktır. Şehir içinde seyahat ederken de bu taksileri veya otel taksilerini kullanmayı tercih etmeniz yolculuğunuzun konforu ve güvenliği açısından daha iyi olacaktır.

Araç Kiralama

Taksiye alternatif olarak dilerseniz havalimanından indikten sonra ya da uçuşunuzdan önce internetten rezervasyon yöntemiyle aracınızı kiralayarak özgürce seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Havalimanı Bilgileri Mısır’ın ikinci en büyük havalimanı olarak bilinen Şarm El Şeyh Havalimanı, iç ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminale sahip. Üçüncü terminal ise, halihazırda yapım aşamasında.

Birçok uluslararası havalimanına kıyasla daha az olsa da, Şarm El Şeyh Havalimanı’nda birkaç adet kafe, restoran ve fast food dükkanı bulabilirsiniz. Alışveriş mağazası olarak ise çok daha fazla seçeneğiniz var. Outletlerden hediye dükkanlarına birçok değişik mağazaya denk gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra, birçok kaliteli tütün, yerel ürün, hediye ve parfüm markalarından uygun fiyata satın alabileceğiniz duty free mağazalar da terminal içerisinde yer alıyor. Havalimanında internete bağlanma seçeneğiniz de mevcut.

30 Tem 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Şarm El-Şeyh uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Şarm El-Şeyh varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Şarm El-Şeyh uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Şarm El-Şeyh uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Şarm El-Şeyh uçuşları Sharm El Sheikh Intl. Havalimanı'na düzenleniyor.

Şarm El-Şeyh yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Şarm El-Şeyh 1 saat 10 dakika, Ankara-Şarm El-Şeyh 1 saat 40 dakika, Antalya-Şarm El-Şeyh 1 saat 20 dakika, Bodrum-Şarm El-Şeyh 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Şarm El-Şeyh 1 saat 10 dakika, İstanbul-Şarm El-Şeyh 1 saat 50 dakika, İzmir-Şarm El-Şeyh 1 saat 40 dakika, Trabzon-Şarm El-Şeyh 1 saat 50 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Şarm El-Şeyh uçuşu düzenliyor?

Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Şarm El-Şeyh uçuşları düzenliyor.

Şarm El-Şeyh Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
25ºC
33ºC
Çar
Per
27ºC
33ºC
Per
Cum
26ºC
35ºC
Cum
Cmt
24ºC
35ºC
Cmt
Paz
24ºC
33ºC
Paz
Uçuş Süreleri
1s 10dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 30dk
1s 10dk
1s 50dk
1s 40dk
1s 50dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Şarm El-Şeyh Hakkında Daha Fazla
Şarm El-Şeyh Alternatif Ulaşım
Para birimi