Nairobi Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Nairobi Hakkında

Kenya’nın başkenti Nairobi aynı zamanda ülkenin en önemli ticaret, turizm ve kültür merkezidir. Aynı zamanda Doğu Afrika’nın en kalabalık şehri olan Nairobi’de birçok uluslararası kuruluş ve şirketin temsilvilikleri bulunur. Nairobi, Kenya yerel dilinde ‘’yeşil ve sulak bölge’’ anlamına gelir. Genellikle yıl boyunca ılıman bir iklime sahip olan Nairobi’de Aralık-Mart dönemi sıcaklıklar 25-27 derece arasında seyreder. Haziran-Ağustos dönemi ise ılık geçer.

Aynı zamanda dünyanın safari başkenti olarak anılan Nairobi çevresinde ve özellikle Tanzanya sınırında çok sayıda safari alanı vardır. En önemlilerinden biri ise Masai Mara Milli Parkı’dır. Kenya’nın doğal canlı yaşamını izleyebileceğiniz Ulusal Müze, şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan Jamia Cami, Afrika yerel halkları ve kabilelerinin yaşamlarından kesitler bulabileceğiniz Ulusal Arşivler görülebilecek önemli yerler arasındadır.

Lezzetli yemekleriyle de ünlü şehirde tadına bakılabilecek lezzetler arasında bir çeşit mısır unu lapası olan Ugalu ve bölgeye özel kahvelerle çaylar mutlaka denenmelidir. Afrika’nın en ilgi çekici ve renkli şehirlerinden Nairobi’ye İstanbul’dan direkt ve aktarmalı seferlerle ulaşabilirsiniz.

Havalimanından Nairobi Şehir Merkezine Ulaşım

Kenya’nın başkenti olan şehir Nairobi Nehri kıyısında yer alıyor ve Doğu Afrika’nın en yoğun nüfuslu şehri unvanını taşıyor. Nairobi sadece Kenya’nın değil Afrika'nın da önemli ticaret ve turizm merkezlerinden birisi konumunda. Bir nehir şehri olduğu için oldukça verimli topraklara sahip olan Nairobi, zihinlerde oluşan klasik bir Afrika şehri imgesinin dışında olan bir bitki örtüsünü içinde bulunuyor. Şehir bu nedenle ‘yeşil ve sulak yer’ anlamına gelen Nairobi ismini taşıyor.

Kent aynı zamanda Afrika’nın safari başkenti olarak kabul ediliyor. Golf, rugby ve polo gibi çeşitli birçok sporun sevilerek yapıldığı ve takip edildiği şehirde gece hayatı da oldukça hareketli ancak aynı zamanda tehlikeli. Nairobi’de trafik sol şeritten akıyor. Şehir genelinde yeterli sayıda trafik lambası ve trafik işareti bulunmuyor. Sürücülerin zaman zaman dikkatsiz tutumlarının yanı sıra alt yapı eksiklikleri de trafikte olumsuzluğa sebep olabiliyor. Bu durum hem trafikte karmaşa yaratıyor hem de trafik yoğunluğunu artırıyor.

Nairobi genelinde kısa mesafelere ulaşmak dahi uzun zaman alabiliyor. Aslında şehir merkezi oldukça küçük ve yürüyerek keşfetmeye son derece müsait. Buna rağmen güvenlik sebebi ile şehri yürüyerek gezmek çok tavsiye edilmiyor. Ancak merkezi bir noktada iseniz ve hava henüz kararmamışsa kısa mesafeleri yürüyerek gezebilirsiniz.

Hem şehir merkezi içerisinde hem de şehir merkezinin çevresinde yer alan daha kırsal kesimlere ya da turistik bölgelere matatu adı verilen minibüslerle ulaşabilirsiniz. Bu minibüsler özel şirketler tarafından işletiliyor. Fiyatlar gideceğiniz güzergâhın uzaklığına göre değişiyor. Genel olarak oldukça kalabalık olduğunu ve ayakta seyahat edebileceğinizi unutmamalısınız.

Matatulardan daha konforlu olan, 20 – 35 kişilik otobüsler diğer ulaşım araçları. Bunlar da özel şirketler tarafından işletiliyor. 80 km. üzerinde hız yapmaları ve ayakta yolcu taşımaları yasak. Bilet fiyatları gideceğiniz mesafeye göre değişse de oldukça ucuz. Tüm toplu taşıma araçları için geçerli olmak üzere hırsızlığa karşı çanta, cüzdan ve ceplerinize dikkat etmelisiniz.

Taksiler şehir genelinde oldukça yaygın ancak fiyat konusunda güvenilir değiller. Taksilerde taksimetre uygulaması bulunmuyor. Eğer şehirde tanıdığınız birileri varsa onların yönlendireceği taksicilerle anlaşmanız büyük kolaylık olur. Kaldığınız otelden de bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Her durumda taksiye binmeden önce gideceğiniz yer konusunda anlaşmalı ve ücreti ile ilgili pazarlık yapmalısınız. Ödemeyi mutlaka yolculuğun sonunda gerçekleştirmelisiniz. Bir taksiyi tüm gün için de kiralayabilirsiniz.

Taksiler her ne kadar toplu taşıma araçlarından daha konforlu olsalar da aynı şekilde Nairobi’nin yoğun trafiğinde çalışıyorlar. Eğer zaman sizin için önemliyse ya da trafiğin etkilerini biraz olsun azaltmak istiyorsanız boda boda adı verilen motosiklet taksileri deneyebilirsiniz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile ihtiyaç duyduğunuzda boda boda çağırabilirsiniz. Bu konuda oteliniz de size yardımcı olabilir.

Araç kiralama daha çok havalimanından yapılıyor olsa da araç kiralama şirketlerinin şehir merkezinde de ofisleri bulunuyor. Yoğun trafik ve şehirde sıklıkla yaşanabilen otomobil hırsızlıkları nedeniyle çok tercih edilmiyor. Eğer kalacağınız otelin otoparkı varsa araç kiralama şehir içerisindeki ulaşım konforunuzu yükseltmek adına iyi bir alternatif olabilir. Fiyatlar günlük 4.000 Kenya Şilini'nden başlıyor. Aracı isterseniz şoförüyle birlikte kiralayabilirsiniz. Motosikletten minivanlara kadar çok geniş bir yelpaze sizi bekliyor. Ancak safarinin ana vatanı olarak bilinen şehirde daha çok arazi araçları tercih ediliyor. Şehir merkezinde yer alan ana otobüs garında birçok özel otobüs işletmesinin ofisi bulunuyor ve isterseniz farklı şehirlere buradan ulaşabilirsiniz.

Nairobi’den yola çıkıp Kampala, Uganda veya Mombasa’ya gitmek isterseniz ana tren istasyonundan haftada 3 kez kalkan trenlerle ulaşabilirsiniz. Yataklı ve yemekli de alınabilen 1. ve 2. sınıf kompartımanlarda seyahat edebileceğiniz gibi standart koltuklu 3. sınıf vagonları da tercih edebilirsiniz. İstasyon yolu üzerindeki ofisten rezervasyon yaptırabilir ve biletinizi alabilirsiniz. 1. ve 2. sınıf yolcu biletleri şehirlerarası otobüs biletlerinden daha pahalı olsa da 3. sınıf bilet daha ucuz.

Şehrin güneydoğusunda yer alan Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı yurt dışından gelen ve yurt dışına gidecek olan yolcular için hizmet veriyor. Nairobi şehir merkezinin güneyinde yer alan Nairobi Wilson Havalimanı’nda (WIL) ise daha çok yurt içi uçuşlar gerçekleştiriliyor. Kuzeyinde ise etrafı tamamen çevrili ve sivil trafiğe izin verilmeyen üçüncü bir havalimanı bulunuyor. Burada sadece askeri uçuşlar yapılıyor.

Havalimanından Nairobi şehir merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Otobüs ve matatu adı verilen minibüslerle oldukça uygun fiyata ancak konfordan biraz feragat ederek gitmek mümkün. Taksi ise son derece rahat bir ulaşım aracı olarak havalimanında hizmet veriyor ancak ücreti konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer kaldığınız otelin havalimanı servisi varsa sizi şehir merkezine ulaştıracak en konforlu ve güvenilir araç alternatifi. Bir diğer konforlu ulaşım yöntemi ise araç kiralama.

Otobüs

Havalimanının 1 ve 2 numaralı ünitelerinin önünde otobüs durakları bulunuyor. Gün içerisinde sık sık kalkan otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bilet fiyatı 50 KES.

Otel Servisleri

Havalimanının çevresinde ve şehir merkezinde bulunan çok sayıda otelin bir kısmı havalimanı servis hizmeti sunuyor. Bu konuyu otelinizle önceden görüşmelisiniz. Otelinizin böyle bir servisi olmasa dahi alternatifler konusunda size yardımcı olabilirler.

Taksi

Havalimanı gelen yolcu salonu çıkışının hemen önünde yer alan taksi durağından Kenatco adlı firmanın lisanslı taksilerine binebilirsiniz. Bu taksiler bir şirkete bağlı olarak çalıştığından yolda durdurup bineceğiniz şahıs taksilerinden daha güvenilir.

Taksi ile şehir merkezine ulaşım ortalama olarak 1500 KES yani yaklaşık 20 Amerikan Doları tutuyor. Fiyat konusunda önceden anlaşmalısınız. Yolculuk trafik durumuna bağlı olarak yaklaşık yarım saat sürüyor.

Matatu

Toplu taşımayı tercih ediyorsanız otobüse alternatif olarak matatu seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Minibüs mantığı ile hizmet veren bu ulaşım aracı oldukça uygun fiyatlı ancak konfor bakımından zayıf. Genelde yerel halk tarafından kullanılan ancak turistlerce tercih edilmeyen bir araç.

Araç Kiralama

Havalimanında farklı araç kiralama şirketlerinin ofislerini bulabilirsiniz. Aracınızı şoförlü kiralayabileceğiniz gibi kendiniz de kullanabilirsiniz. Eğer kendiniz kullanacaksanız trafiğin sol şeritten aktığını, yeterli trafik işareti olmadığını unutmamalısınız ve şehir merkezine ulaşmak için A101 Mombasa yolu üzerinden düz bir şekilde devam etmelisiniz.

Havalimanı Bilgileri

Kenya'nın ilk devlet başkanının adını taşıyan havalimanı şehrin 16 km. güneydoğusunda yer alıyor. Havalimanı yarım daire şeklinde tek bir terminal ve birbirine kapalı yürüyüş yolları ile bağlı toplam 3 ünite ile hizmet veriyor. 1 ve 2 numaralı üniteler uluslararası geliş ve gidiş için çalışıyor. 3 numaralı ünite ise iç hat yolcularına hizmet veriyor.

Havalimanında döviz bürosu, ATM, postane, emanet dolabı gibi tüm temel servisler bulunuyor. Ücretli wi-fi hizmetinden yararlanabileceğiniz gibi giden yolcu terminalinde bulunan internet kafeye de uğrayabilirsiniz. Çok farklı ürünler alabileceğiniz birçok mağazadan son dakika alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca havalimanında yerel ve yabancı mutfakların örneklerini sunan yeterli sayıda yeme içme alanı bulunuyor.

12/03/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Nairobi uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Nairobi varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Nairobi uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Nairobi uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Nairobi uçuşları Jomo Kenyatta Havalimanı ve Wilson Havalimanı'na düzenleniyor.

Nairobi yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Nairobi 5 saat 20 dakika, Ankara-Nairobi 5 saat 40 dakika, Antalya-Nairobi 5 saat 20 dakika, Bodrum-Nairobi 5 saat 20 dakika, Gaziantep-Nairobi 5 saat 20 dakika, İstanbul-Nairobi 6 saat, İzmir-Nairobi 5 saat 40 dakika, Trabzon-Nairobi 5 saat 50 dakika sürüyor.

Nairobi uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Nairobi uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Nairobi Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
17ºC
27ºC
Sal
Çar
17ºC
25ºC
Çar
Per
17ºC
27ºC
Per
Cum
16ºC
26ºC
Cum
Cmt
17ºC
24ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
5s 20dk
5s 40dk
5s 20dk
5s 20dk
5s 20dk
5s 40dk
5s 50dk
Haritada Görüntüle
Nairobi Alternatif Ulaşım
Para birimi