Sofya Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Sofya Hakkında

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Avrupa’nın turizm açısından yükselen değerlerinden biri olan şehir ülkenin batısında bulunan Sofya Havzası’ndadır. Sofya ayrıca  1.5 milyona yaklaşan nüfusuyla Bulgaristan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezi.

İskır Nehri üzerine kurulu olan şehir dört bir tarafından dağlar tarafından sarılmıştır. Kuzeyde Stara Planina, güneyde Vitoşa, batıda Lülin, Çepın ve Viskar, doğuda ise Sredna Gora isimli dağ bulunuyor.

Roma İmparatorluğu’nun ardından 14. yy’da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine giren Bulgaristan, 1877-78 Osmanlı – Rus Savaşı’ndan sonra bağımsız olunca başkent de Sofya oldu. Şehirde mimari ve kültürel olarak hem Osmanlı hem de Rus etkilerini görmek mümkün.

En yüksek sıcaklıkların Ağustos ayında ortalama 30 derece olarak yaşandığı şehirde en düşük hava sıcaklığı ise -5 dereceye yaklaşan soğukla Ocak ayında görebilirsiniz. Şehre gitmek için en uygun aylar ise Mayıs ve Haziran.

Aziza Sofia Kilisesi, Alexander Nevski Katedrali ve Kodi Seyfullah Efendi Cami gibi dini eserlerin yanı sıra  Sofya Hayvanat Bahçesi de yine gezebileceğiniz yerlerden birisi. Güveçte et yemekleri ve banitsa böreği ise Sofya’dayken tatmanız gereken tatlar.

Sofya’ya uçak yoluyla Sofya Havalimanı aracılığıyla veya Kapıkule sınır kapısı üzerinden gidebilirsiniz.

Havalimanından Sofya Şehir Merkezine Ulaşım

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta uluslararası alanda hizmet veren Sofya Havalimanı bulunuyor. Bulgaristan’ın en büyük ana havalimanı olan Sofya Havalimanı’ndan her yıl çok sayıda yolcu taşınıyor.

Şehre yakın mesafede bulunan Sofya Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşmak için çok sayıda ulaşım alternatif sunan Sofya ulaşım ağı, konforlu, rahat, eziyetsiz ve hızlı şekilde yolculuk etmenize olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra yolculuk öncesi veya sonrası çok sayıda hizmetten yararlanabileceğiniz gibi çeşitli faaliyetler ile zamanınızı da değerlendirebilirsiniz.

Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine hem karayolu hem de demiryolu ile çok sayıda farklı ulaşım seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasında taksi, otobüs, metro, bisiklet ve araç kiralama yer alıyor.

Taksi

Sofya Havalimanı’nın anlaşmalı olduğu OK Supertrans firmasının taksileri ile güvenli ve konforlu şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz. Uçağınız havalimanına indiği andan itibaren 1 ve 2 numaralı terminal binalarındaki firma ofisinden istekte bulunabileceğiniz gibi terminal binası önünde bekleyen taksilere direkt olarak da binmeyi de tercih edebilirsiniz.

Otobüs

Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebileceğiniz bir diğer araç otobüsler. İki tane farklı otobüs hattı üzerinden gidilen şehir merkezine otobüsler ile hesaplı ve kolayca gidebilirsiniz. Sabah saat 5’ten gece yarısına kadar hizmet veren 84 ve 384 numaralı otobüslere binmeden önce hangisine binmeniz gerektiğini sormayı unutmayın.

Metro

Şehir merkezine gitmenin bir diğer yolu da metro olabilir. Hem konforlu, hem hızlı hem de ekonomik olan metro ile şehir merkezine gitmek oldukça kolay. Sofya Metro 1 Hattı direkt olarak Sofya Havalimanı ile bağlantılı olup şehrin birçok noktasına gitmenizi sağlıyor. Şehir merkezine 18 dakikada gitmenizi sağlayacak olan metro ile isterseniz Serdika metro istasyonu üzerinden Sofya Metro 2. Hat’ta geçiş yapabilirsiniz. Haftanın her günü sabah saat 5 ile gece yarısı arasında hizmet veren metrolar iyi bir seçenek.

Bisiklet

Her geçen gün bisiklet ile yolculuk etmeyi sevenlerin arttığı ve bisiklet ile ulaşımın desteklendiği dünyada Sofya Havalimanı da bu konuda geride kalmayan havalimanlarından birisi olarak öne çıkıyor. Her terminal binasında bisiklet park yeri bulunan Sofya Havalimanı’nda bisiklet yolları mevcut.

Araç Kiralama

Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için tercihlerinizden bir diğeri de araç kiralama olabilir. Kişisel araç kullanarak rahat ve konforlu şekilde yolculuk etmek isteyenler için düşünülmüş olan bu hizmeti, havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden edinebilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları arasında; Choice, Europcar, Sixt, Avis, Enterprise, Budget, Hertz, Avtojet, Moto Pfohe, Tany 97, Thrifty ve Firefly bulunuyor.

23 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Sofya uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Sofya varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sofya uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Sofya uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Sofya uçuşları Sofia Havalimanı'na düzenleniyor.

Sofya yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Sofya 1 saat 30 dakika, Ankara-Sofya 1 saat 40 dakika, Antalya-Sofya 1 saat 40 dakika, Bodrum-Sofya 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Sofya 1 saat 40 dakika, İstanbul-Sofya 1 saat 40 dakika, İzmir-Sofya 1 saat 10 dakika, Trabzon-Sofya 1 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Sofya uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Sofya uçuşları düzenliyor. Bulgaria Air Varna şehirlerinden direkt Sofya uçuşları düzenliyor. Wizz Air Malta şehirlerinden direkt Sofya uçuşları düzenliyor. Ryanair Roma şehirlerinden direkt Sofya uçuşları düzenliyor.

Sofya Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
14ºC
29ºC
Sal
Çar
15ºC
30ºC
Çar
Per
15ºC
31ºC
Per
Cum
16ºC
31ºC
Cum
Cmt
14ºC
30ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
1s 30dk
1s 40dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 40dk
1s 40dk
1s 10dk
1s 40dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Sofya Alternatif Ulaşım
Para birimi