Lefkoşa Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Lefkoşa Hakkında

Kıbrıs adasının merkezinde bulunan Lefkoşa, hem adanın kuzeyinde bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hem de Rumlar tarafından yönetilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başkentidir. Şehir, 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen harekat ile ikiye ayrılmış ve uzun yıllar iki taraf arasında geçişler sınırlanmıştır. Son yıllarda ise iki ülkenin vatandaşları kolayca iki tarafa da geçiş yapabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Lefkoşa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin diğer kentlerini pasaport ve vize gerekmeksizin nüfus cüzdanları ile ziyaret edebiliyor. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Venedikliler tarafından yaptırılan ve kentin merkezinde bulunan Venedik Sütunu, Bizanslılar tarafından inşa edilen St. Sophia Katedrali'nin Osmanlı Devleti'nin fethinden sonra camiye çevrilmesiyle meydana gelen Selimiye Camisi ve Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin müzeye dönüştürülmesiyle ziyarete açılan Barbarlık Müzesi geliyor.

Adanın genelinde hakim olan ılıman iklim Lefkoşa'nın iç kesimlerde bulunan konumu nedeniyle yerini hafif karasallığa bıraksa da kışın en sert günlerinde bile aşırı soğuklar görülmez. Kentte ve ülke genelinde yıl boyu ılıman bir iklim hakim. Şehrin dünya ile bağlantısını sağlayan Ercan Havalimanı ise Lefkoşa'ya 23 km uzaklıkta yer alıyor. Lefkoşa'ya başta Ankara, İstanbul ve Antalya olmak üzere birçok kentten havayoluyla ulaşmak mümkün.

Özellikle yaz aylarında önemli bir turizm merkezi olan Kıbrıs'ta öne çıkan diğer şehirler ise Girne ve Magosa. Türkiye ve Avrupa'dan birçok turistin tatil için tercihi olan Kıbrıs'ta alışveriş konusunda da birçok seçeneğiniz var. Tatilde ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi ve hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz. Yeme içme konusunda da başta Akdeniz mutfağının önde gelen temsilcileri ile sayısız çeşitte balık ve meze burada sizi bekliyor. Özellikle Kıbrıs denince ilk akla gelen lezzetlerden olan hellim peyniri ve şeftali kebabını denemeden ayrılmayın. Lefkoşa veya ülkenin diğer kentlerinde araç kiralamayı düşünüyorsanız, trafiğin soldan aktığını ve araçlarda direksiyonların sağ tarafta bulunduğunu da hatırlatalım.

Havalimanından Lefkoşa Şehir Merkezine Ulaşım

Ercan Havalimanı başkent Lefkoşe’ye 23 km, Girne’ye 44 km, Magosa’ya ise 50 km ve Güzelyurt’ta 62 km uzaklıkta bulunuyor. Adada toplu ulaşım sistemi çok fazla gelişmemiş olduğu için havalimanından şehir merkezlerine ulaşmak için son 6 yıldır hizmet vermeye başlayan KIBHAS havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında taksi, havaalanı transfer şirketleri ya da araç kiralama yöntemlerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Daha önce konaklama rezervasyonu yaptırdıysanız otelinize havalimanı transfer imkânı sunup sunmadığını sormanızda da fayda var. Yolcu sayısına göre ücretsiz transfer imkânı sağlayan bazı oteller bulunuyor.

KIBHAS Havalimanı Servisleri

Şubat 2009’dan bu yana hizmet veren bu otobüsler sabah saatlerinden gece yarısına kadar havalimanına gelen yolcuları Lefkoşe, Girne, Magosa, Güzelyurt ve Lefke otobüs terminaline kadar götürüyor. Terminale geldikten sonra buradan kalkan dolmuşlarla ya da taksilerle konaklayacağınız yere gidebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ya da gideceğiniz yere ulaşmak için en ucuz yöntem bu otobüsleri kullanmak.

KIBHAS otobüsleri resmi olarak sadece havalimanı ve otobüs terminalleri arasında hizmet veriyor olsa da istek üzerine sizi güzergâh üzerinde de indirebilir. Bu detayı binmeden önce otobüs şoförü ile ya da rezervasyon yaptırdığınız esnada görevliye sorabilirsiniz. Havalimanına gelmeden önce telefon ile rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Ercan Havalimanı’ndan Girne ve Lefkoşe’ye kalkan KIBHAS otobüsleri sabah saat 08.10 ile 00.30 arasında günde 12 sefer olarak çalışıyor. Diğer yerlere giden sefer sayısı bunlardan biraz daha az. Güzelyurt ve Lefke’ye giden KİPHAS otobüsleri sabah saat 09.30 ile 00.30 arasında günde toplam 7 sefer, Magosa’ya kalkan otobüsler ise sabah 08.10’dan 00.30’a kadar günde 9 sefer olmak üzere hizmet veriyor. Saatlerde oynamalar olabiliyor ve seferler arası bekleme süreleri her sefer için farklı. Gelen yolcu terminalinden çıktığınızsa KİPHAS otobüslerinin binasını rahatlıkla görebilirsiniz.

Taksi

Ercan Havalimanı’ndaki taksi fiyatlarını Türkiye’deki fiyatlardan biraz daha pahalı bulabilirsiniz. Yine de taksi kullanmak isterseniz pazarlık ve karşılaştırma yapmayı unutmayın. KIBHAS otobüslerinin hizmete girmesiyle işleri azalan havalimanı taksileri fiyatları oldukça düşürebiliyor. İnternet üzerinden gideceğiniz yere taksi ücretleri için şirketlerin verdiği teklifleri inceleyerek hazırlıklı olabilirsiniz. Ayrıca birkaç kişi birden seyahat ediyorsanız ve kişi başı havaalanı servis ücreti ile kıyaslama yaptığınızda taksiler fiyat olarak olmasa da size daha pratik ve uygun bir seçenek gelebilir. KKTC taksilerinin yasa gereği en fazla 3 yolcu alabildiğini de hatırlatalım.

Havaalanı Transfer Şirketleri

Önceden rezervasyon yaptırarak havalimanından şehir merkezlerine veya otellere transfer hizmeti veren şirketlerin araçlarından da faydalanabilirsiniz. Özellikle grup halinde seyahat ediyorsanız bu firmaların sağladığı ulaşım hizmeti size fiyat olarak da daha uygun gelebilir. Bu araçlar indiğiniz saatte sizi havalimanında karşılıyor ve gideceğiniz yere bekleme yapmadan ulaşmanızı sağlıyor. Bu konuda uçağa binmeden önce internet üzerinden araştırma yaparak rezervasyonunuzu yaptırabilir ya da konaklama yapacağınız otelden size böyle bir servis ayarlamasını isteyebilirsiniz.

Araç Kiralama

Kıbrıs’ta araç kiralama fiyatları özellikle 3 ve daha fazla gün kiralama yapacaksanız Türkiye’ye göre gayet uygun. Yakıt fiyatları da öyle! Üstelik ücret ödemek zorunda olmadığınız pek çok park yeri bulabiliyorsunuz. Bu sebeple araç kiralama Kıbrıs gezilerinde tercih edilen yöntemlerden biridir. Hem seyahatiniz sırasında daha esnek olursunuz hem de zaten çok büyük olmayan Ada’nın her tarafını gezebilirsiniz. Yalnız Kıbrıs’ta trafik bize göre ters yönde (soldan) akıyor. Araçların direksiyonları ise sağda bulunuyor. Bu bazı kişiler için özellikle ilk başta bir alışma süreci gerektiriyor. Bu detayı dikkate alarak kiralama yapmanızda fayda var. Otomatik vites araçların alışma sürecini daha kolay atlatılmasını sağladığını da hatırlatalım.

Havalimanından araç kiralayarak ayrılmayı planlıyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Adada yaygın ve tercih edilen bir yöntem olduğu için havalimanında araç bulmakta ya da istediğiniz gibi bir araç bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Araç kiralamak için 25 yaşın üzerinde ve T.C. ehliyetine sahip olmanız yeterli. Ercan Havalimanı’nda kiralık araçlar için ayrılmış bir otopark var. Birçok araba kiralama şirketi bu otoparkı kullanıyor. Aracınızı buradan alıp dönüşte aynı yere teslim edebiliyorsunuz. Kıbrıs’taki araç kiralama şirketleri genellikle yerel işletmeler.

07 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Lefkoşa

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Lefkoşa uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Lefkoşa varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Lefkoşa uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Lefkoşa uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Lefkoşa uçuşları Ercan Intl. Havalimanı'na düzenleniyor.

Lefkoşa yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Lefkoşa 50 dakika, Ankara-Lefkoşa 1 saat, Antalya-Lefkoşa 1 saat, Bodrum-Lefkoşa 1 saat 10 dakika, Gaziantep-Lefkoşa 1 saat 20 dakika, İstanbul-Lefkoşa 1 saat 30 dakika, İzmir-Lefkoşa 1 saat 20 dakika, Trabzon-Lefkoşa 1 saat 40 dakika sürüyor.

Lefkoşa Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
20ºC
37ºC
Sal
Çar
21ºC
39ºC
Çar
Per
23ºC
39ºC
Per
Cum
21ºC
40ºC
Cum
Cmt
21ºC
41ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Lefkoşa Alternatif Ulaşım
Para birimi