Porto Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Porto Hakkında

Porto, Portekiz’in başkent Lizbon’dan sonra en büyük ikinci şehridir. Douro Nehri manzaralı tepeler üzerine kurulu Porto, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Kent, dünya genelinde çok sevilen Porto Şarabı ile de tanınıyor. Şehri ziyaret etmek için en ideal dönem mayıs ila eylül ayları arası. İstanbul’dan Porto’ya THY’nin direk seferleri bulunuyor. İstanbul’dan başkent Lizbon’a da doğrudan uçuş bulunuyor. Lizbon’dan Porto’ya yolculuk yaklaşık 3.5 saat sürüyor.

Porto’nun şehir merkezi Se Katedrali sayılabilir. Katedral, 12’nci yüzyılın en önemli eserlerindendir. Şehir merkezindeki tren garı da görülmesi yerler arasında. İçi çiniler ile süslenen garın yapısı da görenleri büyülüyor. Tren garından yürüyerek kentin birçok tarihi mekânına ulaşmak mümkün. Porto’daki bir diğer tarihi yapı Lello Kütüphanesi. Yapımı 1850’lere dayanan kütüphane uluslararası otoriteler tarafından dünyanın en iyi üçüncü kütüphanesi sayılıyor. Şehrin birkaç meydanı bulunuyor, bunlar; Parça de Riberia, Liberdade ve AvenidadosAliados. Bu meydanların etrafında ve sokak aralarında fazlaca restorana rastlanabilir.

Porto, Atlas Okyanusu kıyısında olduğundan deniz ürünleri ağırlıklı menüler sunan restoranların sayısını epeyce fazla. Özellikle Praça de Ribeira Meydanı’nda keyifli bir akşam yemeğinin yenebileceği deniz restoranları var. Fiyatlar da oldukça uygun. Porto ile özdeşleşmiş Francesinha da hem yerliler hem de turistler tarafından çok tercih ediliyor. Şarapları ile ünlü Porto’da, Villa Nova de Gaia‘da ise çok sayıda şarap mahzeni bulunuyor. “Porto ve Portekiz” denince akla gelen diğer bir nokta Fado’dur. Akşam 8’den sonra Fado müziğinin çalındığı restoranları yine Riberia Meydanı’nda bulmak mümkündür.

Havalimanından Porto Şehir Merkezine Ulaşım

Portekiz’in en büyük kentlerinden biri olan Porto, Douro Nehri’nin eteklerine kurulu harika bir şehir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehrin merkezi, gotik ve barok tarihi yapıları nedeniyle UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alıyor.

Yüzyıllar önce Romalıların uç karakolu olan Porto, yeryüzündeki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için şehirde dolaştığınızda surlar, katedraller ve eski evler, sizlere tarihte bir yolculuğa çıkma fırsatı sunuyor. Leixoes Limanı, hem ticari gelir hem de turizm açısından Porto’ya büyük katkı sağlıyor. Köprüleriyle tanınan Porto'da gelişmiş metro hatları, şehrin tüm bölgelerine ulaşım sağlayan otobüsler ve bunların yanı sıra tren ya da tramvay ile yolculuk yapmak oldukça kolay. Ayrıca bisikletle yolculuk yapmak isteyenler için özel bisiklet yolları da şehrin en büyük artılarından.

Francisco Sa Carneiro Havalimanı, ülkedeki en işlek ikinci havalimanı ve her yıl çok sayıda yolcuya ev sahipliği yapıyor. Porto kent merkezinin kuzeyinde bulunan havalimanından, şehir merkezine ulaşmak için pek çok seçenek bulunuyor. Metro, yüz binleri bulan yolcuların en çok kullandığı seçenek olarak öne çıkıyor. Ayrıca şehrin farklı noktalarına otobüsleri kullanarak ulaşmanız da mümkün. Diğer ulaşım araçları oldukça kaliteli, hızlı ve ekonomik olduğu için taksi ve araç kiralama ulaşım için daha az kullanılıyor.

Taksi

Taksi ile yolculuk etmek isteyenler için terminal binasının önünde çok sayıda farklı taksi firmasına ait araç bulunuyor. Taksicilerin İngilizce bilmeleri kolaylık sağlıyor. Eğer gideceğiniz bölge, metro veya otobüs hattı yakınında değilse, taksi ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Diğer ulaşım seçeneklerinin hem geç saatlere kadar hem de şehrin birçok bölgesine hizmet vermesi nedeniyle taksiler ikinci planda kalıyor. Gece saatlerinde ve hafta sonları normal tarifeye göre zamlı tarifenin uygulandığı da düşünülürse diğer ulaşım alternatifleri daha uygun olabiliyor.

Otobüs

Otobüsler arasından 601, 602 ve 3M numaralı üç farklı hat, havalimanından şehir merkezine gitmenizi sağlıyor. Hareket sıklığı yarım saat olan otobüslere en erken 06:01’de ve en geç 01:25’te binilebiliyor. Havalimanı ile şehir merkezi arası otobüs ile yaklaşık bir saat sürüyor. Belediyeye ait olan bu üç hattın yanı sıra daha rahat ve güvenilir olan özel otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Metro

Francisco Sa Carneiro Havalimanı’ndan mor renge sahip metro hattı şehir merkezine ulaşım sağlıyor. Seferler, 05:58’te başlayıp 00:36’a kadar sürüyor ve havalimanından şehir merkezine yaklaşık yarım saatte gidilebiliyor. Beş dakikalık aralıklarla hareket eden metroya binebilmek için istasyondan bilet alabilirsiniz. Havalimanı ile Estadio do Dragao arasında hizmet veren metrodan Trindade durağında inerseniz şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Transfer Aracı

Şehir otobüslerine göre biraz daha maliyetli olan transfer araçlarına binerek kent merkezine daha konforlu şekilde gitmek isteyebilirsiniz. Her 30 dakikada bir Francisco Sa Carneiro Havalimanı’ndan kalkan bu transfer otobüsleri, yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak.

Araç Kiralama

Tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek olan araç kiralama ile şehir merkezine gidebilirsiniz. National, Hertz, Sixt, Europcar, Avis ve Budget firmalarından kiralayabileceğiniz araçları kendiniz kullanarak ya da şoför eşliğinde kent merkezine konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

27/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Porto uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Porto varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Porto uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Porto uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Porto uçuşları Francisco Sa Carneiro Havalimanı'na düzenleniyor.

Porto yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Porto 4 saat 40 dakika, Ankara-Porto 4 saat 20 dakika, Antalya-Porto 4 saat 10 dakika, Bodrum-Porto 3 saat 50 dakika, Gaziantep-Porto 4 saat 50 dakika, İstanbul-Porto 3 saat 50 dakika, İzmir-Porto 3 saat 40 dakika, Trabzon-Porto 5 saat sürüyor.

Porto Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
10ºC
19ºC
Cum
Cmt
9ºC
20ºC
Cmt
Paz
10ºC
19ºC
Paz
Pzt
10ºC
19ºC
Pzt
Sal
10ºC
19ºC
Sal
Uçuş Süreleri
4s 40dk
4s 20dk
4s 10dk
3s 50dk
4s 50dk
3s 50dk
3s 40dk
Haritada Görüntüle
Porto Alternatif Ulaşım
Para birimi