Hanoi Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Hanoi Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Hanoi Hakkında

Resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olan Güneydoğu Asya ülkesi Vietam’ın başkenti Hanoi, uzun yıllar Fransız sömürgesinde kalmış, 1976 yılına dek Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmıştır. Coğrafi konumu nedeniyle neredeyse yılın tamamı sıcak ve nemli bir iklime sahip olan şehir aynı zamanda dünyada en fazla motosiklet bulunan kentlerdendir. Şehirde uzun yıllar süren Fransız sömürgesinin izleri açıkça görülebilir. Fransız tarzı inşa edilen binalar, restoranlarda sunulan Fransız yemekleri ve tatlıları kentin geçmişine dair ipuçları verir. Hanoi’de görülmesi gereken yerler arasında tarihi şehir merkezi, Bağımsızlık Müzesi, Hoan Kiem Gölü Vietnam Başkanlık Sarayı, kukla tiyatrosu, Quan Thanh Tapınağı ve Kırmızı ilk sıralarda gelir.

‘’Cyclo’’ adı verilen üç tekerlekli bisikletlerle şehir turu da burada yapılabilecek aktivitelerin başlıcasıdır. Aynı zamanda güzelliği ve ünü dünyaya yayılan ipekleri ile anılan Hanoi’den ipekten tekstil ürünleri hem yerli halk hem de yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görür. İpek ve diğer malzemelerle hazırlanan hediyelik eşyalar ve elektronik ürünler alabileceğiniz yerlerin başında ise alışveriş merkezleri gelir. Özellikle The Garden Mall, Ruby Plaza ve Shopping Galleries aralarında en çok ziyaretçi çekenlerdir. Kentte en çok dikkat etmeniz gereken şeyse genelde düzensiz ve kuralsız işleyen trafiktir. Özellikle şehirde yaya olarak dolaşırken veya araç kiralarsanız, trafikte dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Havalimanından Hanoi Şehir Merkezine Ulaşım

Vietnam'ın başkenti Hanoi'nin ülke ve dünya ile bağlantısını sağlayan Hanoi Havalimanı, aynı zamanda ülkenin en büyük ve yoğun havalimanı olarak asından söz ettiriyor. Noi Bai adıyla anılan havalimanı Hanoi'nin merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Pacific Airlines, Vietnam Airlines, Air Asia, Cathay Pacific ve Hong Kong Airlines gibi çok sayıda havayolu firmasının uçuşları gerçekleşen havalimanı alışveriş yapılabilecek alanlar, yeme içme olanağı sunan kafe ve restoranlar ile duty free alanları ile ziyaretçilerinin beklentilerini karşılıyor.

Havalimanında yer alan ATM cihazları ve döviz bürosu sayesinde bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek de son derece kolay. Havalimanına 45 kilometre mesafede yer alan şehir merkezine kadar ulaşım için kullanabileceğiniz araçlar arasında ise otobüs, minibüs, taksi ve servisler var. Eğer şehrin çevresinde farklı noktalara da kolayca ulaşmak isterseniz havalimanından araç kiralayarak da hem kent merkezine hem de civarda bulunan tarihi ve turistik noktalara ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Hanoi'de genel olarak taksi ücretleri çok yüksek değil. Ancak yine de isterseniz havalimanından binebileceğiniz taksileri paylaşımlı araç olarak da kullanabilirsiniz. Böylece ödeyeceğiniz taksi ücreti tutarını bir miktar daha düşürme şansına da sahip olabilirsiniz. Şehirde taksiyi kullanacaklar için bir tavsiye de araca binmeden önce şoförlerle görüşerek gerekirse fiyat konusunda pazarlık yapmak. Böylece hem havalimanı ve şehir merkezi arasında hem de şehir içinde çok daha uygun fiyata yolculuk yapabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız yanınızda yerel para birimi olan dong bulundurmaya çalışın. Bu araçlar genellikle euro ve dolar kabul etse de dong ile yapacağınız ödemeler sizin için çok daha avantajlı olabilir. Havalimanından kent merkezine kadar gelmek için servis araçlarını tercih ederseniz hem Hanoi’nin merkezine hem de şehrin yakınlarında bulunan diğer tarihi ve turistik noktalara bu araçlarla kolayca ulaşabilirsiniz.

Kentte minibüslerle de birçok yere kolayca yolculuk yapma şansınız var. Ancak bu araçların genel olarak fazlasıyla kalabalık olduklarını ve şehir hakkında fazla bilgisi bulunmayan turistler için çok da kullanışlı olmadıklarını bilmenizde fayda var.

Havalimanında yolculuğunuzun öncesi ve sonrasında yararlanabileceğiniz restoran ve kafeler ile alışveriş için çok sayıda seçenek sunan mağazaları da bulabilir, yolcu salonlarında dinlenerek vakit geçirebilirsiniz.

Otobüs

Hanoi Noi Bai Uluslararası Havalimanı’ndan Hanoni’nin merkezine gelmek için otobüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalimanından hareket ederek şehrin çok sayıda merkezi noktasından geçen bu otobüslerin fiyatları da son derece uygun kalıyor. Ancak otobüslerin şehirde yolculuk için en rahat alternatif olmadığını da aklınızın bir köşesinde tutmanızda fazlasıyla yarar var.

Hanoi’de 7 ve 17 numaralı otobüsler havalimanından Hanoi’nin merkezine yolcu taşıyor. Havalimanı terminalinin hemen dışında yolcularını bekleyen otobüslerle kent merkezine yapılan yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Otobüs ücreti ise 5.000 dong yani yaklaşık 0.3 Amerikan Doları.

Her 20 dakikada kentin merkezine doğru hareket eden otobüsler 05:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 7 numaralı otobüs Kim Ma durağına, 17 numaralı otobüs ise Long Bien durağına kadar geliyor.

Minibüs

Otobüs kadar olmasa da şehir merkezine ulaşımın en ekonomik alternatiflerinden biri de minibüsler. Havalimanı terminal kapısından birkaç metre mesafede yolcularını bekleyen minibüslerle Hanoi şehir merkezine doğru yapılan yolculuk otobüse kıyasla biraz daha kısa sürüyor. Minibüsle yolculuk için ödemeniz gereken ücret ise yabancılar için 32.000 dong yani yaklaşık 2 Amerikan Doları.

Minibüsler tamamen dolduktan sonra kent merkezine hareket ediyor. Hanoi şehir merkezinden havalimanına gelmek isteyen yolcularsa Quang Trung’da bulunan Vietnam Airlines’a ait ofisin önünden hareket eden minibüslere binebilirler.

Taksi

Kentte taksilerle ulaşım otobüs ve minibüs ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek ücret ödemeyi gerektirse de gidilen mesafe düşünüldüğünde bu ücret yine de çok yüksek sayılmaz. Hanoi Noi Bai Uluslararası Havalimanı’nın hem iç hem de dış hatlar terminalinin önünde hazır bekleyen araçlarla yaklaşık 30 dakika içinde kendinizi kentin merkezi caddelerinde bulabilirsiniz. Bu yolculuk sonunda ödemeniz gereken ücret ise gideceğiniz noktaya göre değişiyor. Ancak şehirde taksi ile ulaşım için ortalama 320.000 dong yani yaklaşık olarak 20 dolar ödemeyi göze almalısınız.

Havalimanı Servisleri

Şehre indikten sonra otelde konaklayanlar için diğer bir ulaşım aracı seçeneği ise havalimanı servisleri. Bu servisler genellikle önceden rezervasyon yaptıran yolcularını terminal kapısından alarak kaldıkları otele kadar götürüyor. Servislerin en büyük avantajı yolcularını kalabalık olabilen otobüsler veya beklenenden yüksek ücret ödeme gerektirebilen taksilere gerek kalmaksızın kolayca diledikleri yere kadar ulaştırmaları. Eğer Hanoi Havalimanı’ndan şehir merkezine havalimanı servislerini kullanarak ulaşmak isterseniz önceden otelinizle görüşmeyi ve rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Lüks Araçlar

Hanoi’de daha lüks bir araçla havalimanı transferinizi gerçekleştirmek isterseniz bunun için de çok sayıda alternatif bulacaksınız. Yola çıkmadan önce internetten araştırma yaparak lüks aracınızın uçağınız inmeden önce terminal kapısında hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz. Lüks araçları genellikle şehre iş seyahati için gelen ziyaretçiler tercih etse de daha konforlu bir deneyim için siz de bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Üstelik bu araçlar genellikle şoförleri ile hizmet veriyor ve bu sayede araç kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Araç Kiralama

Hanoi’de uçağınızdan indikten sonra şehir içinde ve çevresinde yolculuğunuza kiralık araçlarla da devam edebilirsiniz. Şehirde araç kiralamak için ödemeniz gereken ücret de son derece uygun. Kentin trafiği özellikle günün bazı saatlerinde yoğun olsa da otobüs ve minibüs gibi alternatiflere kıyasla araç kiralamak çok daha rahat ve avantajlı olacaktır. Kent merkezine 45 kilometre uzaklıktaki havalimanından çıktıktan sonra şehir merkezi yönlendirmelerini izleyerek yaklaşık 30-35 dakika içinde Hanoi’nin merkezinde olabilirsiniz.

23/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Hanoi Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
17ºC
20ºC
Cum
Cmt
17ºC
22ºC
Cmt
Paz
18ºC
21ºC
Paz
Pzt
19ºC
22ºC
Pzt
Sal
20ºC
27ºC
Sal
Uçuş Süreleri
8s 40dk
8s 50dk
9s 10dk
9s 30dk
8s 20dk
9s 10dk
9s 30dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x