Luxor Uçak Bileti Ara

En Ucuz Luxor Uçak Biletleri

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Luxor Hakkında

Güney Mısır’ın El Uksur valiliğinin başkenti olan Luxor, esasen eski El Uksur şehri, bugünkü El Uksur ve Karnak kasabasından meydana gelmektedir. Yeni Krallık döneminde Amon’un şehri olan eski El Uksur, en güçlü dönemlerini yaşamıştır. Hatçepsut, Karnak ve Luksor tapınakları ile Krallar Vadisi’ndeki mezarlar bu döneme aittir.

Luxor çok tarihi ve turistik bir şehirdir. Luxor M.Ö. 665 tarihinde, Mezopotamyalılar tarafından yıkılmıştır ve 639 senesinde Araplar şehre gelene dek harabe halinde kalmıştır. Araplar bu harabelerin güzelliğini görünce, kente mücevher anlamına gelen “El Uksur” ismini takmışlardır. Antik Mısır kenti Thebes’in harabelerinin üstüne kurulmuş olan Luxor, günümüzde dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu yüzden şehri her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Luxor’un 2,5 km kuzeyinde yer alan El-Karnak Köyü’ndeki Karnak Tapınağı, bölgenin en ilgi çekici alanlarındandır. Mısır’daki en çok ziyaret edilen tapınaklardan biri olan bu tapınakta, birçok firavunun izine rastlanmıştır. Piramitler içinde yağmalanan mezarları saklamak amacıyla kullanılan Krallar Vadisi ise Luxor’un görülmeye değer bir başka yeridir. Vadide 64 mezar bulunmaktadır.

El Uksur Müzesi, Mumyalama Müzesi, Ramesseum ve Malbatı Kıyısı gibi daha birçok turistik noktaya sahip olan Luxor, özellikle Eski Mısır kültürünü merak eden turistler için benzersiz bir seyahat deneyimi demektir. Luxor hava ulaşımı Luxor Uluslararası Havaalanı ile sağlanabilmektedir. Luxor Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul – Luxor arası uçuşlar ise 1 veya daha fazla aktarma ile en az yaklaşık 4 saat 50 dakika sürmektedir.

Havalimanından Luxor Şehir Merkezine Ulaşım

Luxor Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine gelmek için genellikle sadece taksi seçeneği var. Önceden özel havalimanı transfer araçlarına rezervasyon yaptırdıysanız, servise binerek de Luxor Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze gelebilirsiniz. Bölgede araç kiralama olanakları son derece sınırlı. Yine de Luxor ve yakınlarında seyahat için kiralık bir araca ihtiyacınız varsa, önceden gerekli araştırmaları yaparak bir araç kiralamayı deneyebilirsiniz. Luxor Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze yolcuların transferini sağlayan araçlar genelde Mısır Poundu üzerinden ücretlerini alıyor. Buna karşılık şehre indiğinizde yanınızda Mısır Poundu bulunmuyorsa Amerikan Doları gibi dövizlerle de taksi ve diğer araçlara ödeme yapabilirsiniz. Ancak bunun aynı zamanda biraz daha pahalı bir yöntem olacağını unutmayın. 

Taksi 

Luxor Uluslararası Havalimanı’nda gem gündüz hem de gece saatlerinde taksiler yolculara hizmet veriyor. Taksilerde genellikle taksimetre bulunmuyor. Bu nedenle Luxor Uluslararası Havalimanı taksilerinin ücretleri çok değişken olabilir. Taksiye binmeden önce sürücü ile ödeyeceğiniz ücreti görüşmeli, eğer ortalama ücretlerden yüksekse öncelikle biraz fiyat pazarlığı yapmalısınız. Luxor Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze taksiler ortalama 50 Mısır Poundu civarında istiyor. Bu tutar havalimanına indiğiniz saat veya gitmek istediğiniz yere göre değişebilir. Eğer havalimanından West Bank ve yakınlarına gelmeniz gerekiyorsa bu tutar 100 Mısır Poundu olabiliyor. Taksiler ve özel servis araçları ağır bavullarını taşımakta zorlanan yolcular için son derece uygun.

Özel Servisler

Özel servis araçları Luxor Uluslararası Havalimanı’nda taksi bulmak veya pazarlık yapmakla zaman kaybetmek istemeyenler için ideal. Servise bindiğinizde hızlı bir yolculukla Luxor Havalimanı’ndan merkeze gelmenin tadını çıkarabilirsiniz. Servis araçları hızlı olduğu kadar aynı zamanda havalimanı ile kent merkezi arasında transfer için güvenli araçlar. Eğer 5 kişi ve daha fazla sayıda yolcu birlikte seyahat ediyorsanız geniş servis araçlarından birini isteyerek taksilerden daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Araç Kiralama 

Luxor Uluslararası Havalimanı’nda araç kiralama olanakları oldukça sınırlı. Önceden yerel bir kiralama firması ile anlaşabilirseniz iniş saatinize uygun olarak havalimanı terminaline araç isteyebilirsiniz. Bölgede araç kiralamayı planlıyorsanız önceden aracı alacağınız ve teslim edeceğiniz tarihleri bildirerek ücretlerini öğrenmeyi ve diğer transfer seçenekleriyle karşılaştırmayı unutmayın.

05 Kas 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Luxor uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Luxor varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Luxor uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Luxor uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Luxor uçuşları Luxor International Havalimanı'na düzenleniyor.

Luxor yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Luxor 1 saat 30 dakika, Ankara-Luxor 1 saat 50 dakika, Antalya-Luxor 1 saat 30 dakika, Bodrum-Luxor 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Luxor 1 saat 40 dakika, İstanbul-Luxor 2 saat 10 dakika, İzmir-Luxor 1 saat 50 dakika, Trabzon-Luxor 2 saat 10 dakika sürüyor.

Luxor uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Luxor uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Luxor Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
12ºC
28ºC
Sal
Çar
7ºC
22ºC
Çar
Per
9ºC
24ºC
Per
Cum
13ºC
27ºC
Cum
Cmt
14ºC
29ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
1s 30dk
1s 50dk
1s 30dk
1s 40dk
1s 40dk
2s 10dk
1s 50dk
2s 10dk
Haritada Görüntüle
Luxor Alternatif Ulaşım
Para birimi