Zanzibar Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Zanzibar Varışlı Uçuşlar

Zanzibar Hakkında

Zanzibar, Afrika’nın Hint Okyanusu kıyılarında Tanzanya’nın 36 km. açıklarında yer alan bir ada ülkesidir. Tanzanya’ya bağlı, özerk bir yönetim yapısı vardır. Unguja ve Pemba adlarını taşıyan iki adadan oluşmaktadır. Tarihte İranlı göçmenlerin yerleştiği ve adı Farsça’da “Zenci Sahili” anlamına gelen “Zengi Bar” olan ada, zamanla Zanzibar adıyla günümüze ulaşmıştır.

Tropikal iklimi, beyaz kumsalları, turkuaz suları, medcezirleri, baharatları ve dev kaplumbağalarıyla ünlü Zanzibar’da halkın yüzde 97’si müslümandır. Adanın başkenti Stone Town’dır ve bu kent, Afrika-Arap-Hint kültürünü sentezleyen açıkhava müzesi özelliğiyle UNESCO’nun dünya mirası listesindedir. Şehir dokusunun orijinalliği muhafaza edilmiştir. Kent, kendine özgü kültürü yansıtan eşsiz yapılarla doludur. Zanzibar, uzun yıllar Avrupa köle ticaretinin ana geçiş yollarından birini oluşturmuştur. 1960’lı yıllarda son bulan bu insanlık utancının kurbanları anısına adanın merkezinde bir anıt yapılmıştır. Freddie Mercury’nin dünyaya gözünü açtığı Zanzibar turizm açısından zengin doğal kaynaklara sahip olmasına rağmen halkın yoksul olduğu gözlemlenmektedir. Adanın en önemli ekonomik kaynağı turizm ve baharat ticaretidir. Kano imalatı da önemli bir gelir kalemidir.

Unguja Adası, Stone Town, Jozani Forest, Prison Island, Slave Market, Freddie Marcury Evi ve Forodhani Bahçesi, mutlaka görülmesi gereken gezi duraklarıdır. Ayrıca çiftliklerin ziyaret edildiği Baharat Turu, önemli bir turizm aktivitesidir. Ekvator iklimi etkisindedir. Hava sıcaktır. Mart-Nisan-Mayıs aylarında muson yağmurları görülür. Zanzibar’a hava ulaşımı Tanzanya’nın Dar-es Salam şehri üzerinden sağlanır. 15 dakikalık ek bir uçuş süresinden sonra Zanzibar Havaalını’na ulaşılır.

Havalimanından Zanzibar Şehir Merkezine Ulaşım

Ülkenin başkenti Zanzibar’a yaklaşık 5 km mesafesiyle bölgenin önemli bir ulaşım merkezi olan Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı diğer bir adı ile Kisauni Havalimanı olarak da isimlendiriliyor. Havalimanından Avrupa şehirleri ile Doğu Afrika ve Ortadoğu gibi bölgelere düzenli uçuşlar gerçekleşiyor. Önceleri daha çok Kisauni ismiyle bilinen havalimanı 2010 yılından bugüne ülkenin ilk cumhurbaşkanının adını taşıyor.

Havalimanından yılın bazı dönemlerinde mevsimsel olarak gerçekleşen uçuşlarla İsrail’in Tel Aviv şehrine, Almanya’nın Münih ve Frankfurt şehirlerine, Dubai, Doha, Amsterdam, Brüksel, Nairobi, Milano, Bologna ve İstanbul gibi şehirlere seyahat etmek mümkün.

Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’na indiğinizde kentin 5 km uzaklıktaki merkezine terminal önündeki taksilerle yolculuk yapabilir, yerel Zanzibar kiralama firmalarının araçlarından birini kiralayabilir veya önceden rezervasyon yaptırdıysanız havalimanı servisinizle şehir merkezine doğru yolculuğu seçebilirsiniz. 

Taksi

Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’nda özellikle uçuş saatlerine yakın zamanlarda hiç zorluk yaşamadan taksi bulabilirsiniz. Zanzibar taksileri ücretlerini havalimanı terminali önünde açılan taksimetreye göre belirliyorlar ve bu tutar merkezin yakın konumu gibi faktörler de eklendiğinde genellikle fazla yükselmeden dilediğiniz noktaya ulaşabiliyorsunuz. Yine de taksiye ödeyeceğiniz ücretle ilgili aklınızda bazı soru işaretleri varsa uçağınızdan indikten sonra terminalden dışarı çıkmadan havalimanı danışmasına gelebilir ve gideceğiniz adresi göstererek ortalama taksi ücretiyle ilgili soru sorabilirsiniz. Taksi ücretini önceden belirlemenin ve bu sayede daha rahat bir yolculuk yapmanın bir diğer yöntemi ise araca binmeden Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’nın önünde bekleyen taksilerle görüşmek olabilir.

Araç Kiralama

Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’nda veya önceden bilinen adıyla Kisauni Havalimanı’nda araç kiralamak isteyen yolcular için genellikle yerel kiralama firmaları hizmet veriyor. Havalimanı terminalinde yer alan firmalardan aracınızı kiraladıktan sonra merkeze kadar yönünüzü rahatlıkla bulmak isterseniz önceden bir yerel rehberle anlaşabilir veya yol boyunca navigasyon cihazlarının rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Araç kiralama ücretleri havalimanında genellikle yüksek değil ve kent genelinde araç kullanmakta ve park yeri bulmakta fazla zorluk yaşamazsınız. Bu sayede özellikle Zanzibar’ın farklı bölgeleri arasında seyahat etmeyi planlıyorsanız bir araç kiralayarak merkeze gelmeyi değerlendirebilirsiniz.

Havalimanı Servisi 

Havalimanı servisi ise özellikle Zanzibar’ın merkezinde büyük bir otelde konaklayacak yolcuların öncelikli tercihleri arasında sayılabilir. Eğer otelde şehirde otelde kalmayı düşünmüyorsanız veya konaklayacağınız otelin havalimanı ile merkez arasında yolcu taşıyan servis hizmeti yoksa internetten araştırarak özel bir servis tutmanız mümkün. Şehirde gezerken yerel bir rehberden destek alacaksanız havalimanı servisi bulmak ve rezervasyon yaptırmak için de rehberinizden yardım isteyebilirsiniz. Zanzibar’da havalimanının sadece yaklaşık 5 kilometre dışında bulunan şehir merkezine gelirken servislere ödeyeceğiniz ücret genellikle düşük olacaktır. Buna karşılık merkezden çok daha uzak bir yere seyahat edeceğiniz zaman ödeyeceğiniz ücretin de artan mesafe ile paralel olarak yükseleceğini unutmayın. 

06/05/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Zanzibar uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Zanzibar varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Zanzibar uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Zanzibar uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Zanzibar uçuşları Kisauni Havalimanı'na düzenleniyor.

Zanzibar yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Zanzibar 4 saat 10 dakika, Ankara-Zanzibar 4 saat 40 dakika, Antalya-Zanzibar 4 saat 20 dakika, Bodrum-Zanzibar 4 saat 30 dakika, Gaziantep-Zanzibar 4 saat 10 dakika, İstanbul-Zanzibar 5 saat, İzmir-Zanzibar 4 saat 40 dakika, Trabzon-Zanzibar 4 saat 50 dakika sürüyor.

Zanzibar Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
15ºC
29ºC
Sal
Çar
15ºC
30ºC
Çar
Per
14ºC
31ºC
Per
Cum
14ºC
31ºC
Cum
Cmt
14ºC
30ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
4s 10dk
4s 40dk
4s 20dk
4s 30dk
4s 10dk
4s 40dk
4s 50dk
Haritada Görüntüle
Zanzibar Hakkında Daha Fazla
Zanzibar Alternatif Ulaşım
Para birimi