2020 Resmi Tatil Günleri

Daha çok tatil için tatil planlarınızı şimdiden yapın, uçak bileti ve otel rezervasyonlarınız için erken rezervasyon avantajlarından faydalanın.

Resmi Tatil Günleri
Tatil Gününün İsmiSüreTarihGün
Yılbaşı1 Gün1 OcakÇarşamba
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün23 NisanPerşembe
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü1 Gün1 MayısCuma
19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün19 MayısSalı
Ramazan Bayramı Arifesi1 Gün23 MayısCumartesi
Ramazan Bayramı3 Gün23 Mayıs - 26 MayısPazar - Salı
15 Temmuz Demokrasi Bayramı1 Gün15 TemmuzÇarşamba
Kurban Bayramı Arifesi1 Gün 30 TemmuzPerşembe
Kurban Bayramı3,5 Gün31 Temmuz - 3 AğustosCuma - Pazartesi
30 Ağustos Zafer Bayramı1 Gün30 AğustosPazar
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi1/2 Gün28 EkimÇarşambaOtel AraUçak Bileti Ara
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı1 Gün29 EkimPerşembeOtel AraUçak Bileti Ara

1 Ocak 2020 Çarşamba (Yılbaşı)

Yeni yıla hafta ortası bir günlük tatille başlıyoruz. Ama dilerseniz önceki ve sonraki günlerde izin alarak tatil birleştirmesi yapabilirsiniz.

23 Nisan 2020 Perşembe (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)

Perşembe gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Cuma günü 1 günlük izin alarak 4 günlük bir tatile çıkılabilir. Baharı en güzel karşılayan yerler Kapadokya, Mardin, Datça, Alaçatı hatta vizesiz Kotor ve Budva’ya gitmenin tam zamanı.

1 Mayıs 2020 Cuma (Emek ve Dayanışma Günü)

1 Mayıs İşçi Bayramı 3 günlük bir tatil fırsatı sunuyor. Yaza erken giriş yapmak isterseniz güneye doğru inin. Alanya, muhteşem mutfağı ve tarihi dokusuyla Antakya ya da Datça bahar tatili için harika yerler.

19 Mayıs Salı (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı)

Bahar ayları 2020 yılında bol tatilli geçecek. Salı gününe denk düşen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tatilinde 18 Mayıs Pazartesi günü bir gün izin alarak, 4 günlük tatil yapabilirsiniz.

Ramazan Bayramı 2020 (23 Mayıs Cumartesi Arife günü)

2020 yılında Ramazan Bayramı’na hafta sonu giriş yapıyoruz. 23 Mayıs Cumartesi Arife günü, 24 Mayıs Pazar bayramın 1.günü, 25 ve 26 Mayıs tatil günleri. 4 günlük bir tatil var ancak sonraki günler izin alınarak yine birleştirici bir tatil yapılabilir.

15 Temmuz 2020 Çarşamba (Demokrasi ve Milli Birlik Günü)

15 Temmuz Demokrasi Günü, çarşamba gününe denk geliyor. Yaz tatilinin en güzel günlerinde daha uzun süreli bir tatil yapmak isterseniz önceki ve sonraki günleri birleştirebilirsiniz. Yaz tatili için biletlerinizi kışın Bilet İptal Güvencesi ile alın. Ya gidemezsem endişesi yaşamayın.

Kurban Bayramı 2020 (30 Temmuz Perşembe Arife)

Kurban Bayramı tatiline 30 Temmuz Perşembe Arife günüyle başlıyoruz. 31 Temmuz Cuma bayramın 1. günü. 3 Ağustos Pazartesi bayram tatili bitiyor. 27-28-29 Temmuz tarihlerinde arife günüyle birlikte 3,5 gün izin alırsanız, 10 gün tatil yapma fırsatınız olur.

30 Ağustos 2020 Pazar (Zafer Bayramı)

30 Ağustos Zafer Bayramı hafta sonuna denk düşüyor.

29 Ekim 2020 Perşembe (Cumhuriyet Bayramı)

28 Ekim Çarşamba Cumhuriyet Arifesi ve 29 Ekim Perşembe tatil. Cuma’yı izin alarak 1,5 gün izinle 5 günlük bir tatile çıkılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

2020'de kaç gün resmî tatil olacak?

Yeni yılın tatil planlarını yaparken özellikle öğrenci ve çalışanlar resmî tatillerle izinlerini birleştirerek seyahate çıkmayı tercih ediyorlar. Yeni yılda resmî tatil günleri toplamda 16,5 gün. Resmî tatil günlerini izin günlerinizle birleştirdiğinizdeyse çok daha fazla tatil yapma şansını yakalayabilirsiniz.

1 Ocak 2020 Çarşamba: Yeni Yıl Tatili

20 Ocak Cuma – 3 Şubat Pazartesi: 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Sömestir Tatili

3 Nisan Cuma – 13 Nisan Pazartesi: 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Ara Tatil

23 Nisan 2020 Perşembe: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs 2020 Cuma: Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs 2020 Salı: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

23 Mayıs Cumartesi: Ramazan Bayramı Arifesi (Yarım gün)

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı: Ramazan Bayramı

15 Temmuz 2020 Çarşamba: Demokrasi ve Milli Birlik Günü

30 Temmuz Perşembe: Kurban Bayramı Arifesi (Yarım gün)

31 Temmuz Cuma, 1 Ağustos Cumartesi, 2 Ağustos Pazar ve 3 Ağustos Pazartesi: Kurban Bayramı

30 Ağustos 2020 Pazar: Zafer Bayramı

28 Ekim 2020 Çarşamba: Cumhuriyet Bayramı (Yarım gün)

29 Ekim 2020 Perşembe: Cumhuriyet Bayramı

13 Kasım Cuma – 23 Kasım Pazartesi: 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Birinci Ara Tatil

 

Hangi tatilde nereye gidebilirim?

İster yurt içinde ister yurt dışında her mevsimi bir başka güzel tatil noktası bulabilirsiniz. Peki tatil günlerine göre nerelere gitmeniz daha mantıklı? Gelin, beraber inceleyelim.

1 Ocak 2020 Çarşamba

Yeni yıl tatilini bu sene, öncesinde veya sonrasında iki gün izin alarak 5 güne uzatabilirsiniz. Yılbaşına özel programları olan otelleri tercih ederek hem tatil yapmanız hem de yeni yıla eğlenceli bir programla girmeniz mümkün. Her sene olduğu gibi bu sene de Antalya ve Kıbrıs otelleri yılbaşı programlarında ünlü sanatçıları ağırlıyorlar. Yeni yıl tatilini kar tatili olarak geçirmek isteyen misafirlerse Uludağ otellerini tercih edebilirler.

20 Ocak Cuma – 3 Şubat Pazartesi

Öğrencilerin dönem arası tatili olan Sömestir tatili bu sene 20 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Çocuklarınızla eğlenceli bir tatil geçirmek için yapabileceğiniz çokça aktivite bulunmakta. Otel tercihinizi çocuklarınıza uygun yapmak isterseniz “Çocukların Tekrar Tekrar Gitmek İçin Can Atacağı 10 Otel” yazımıza göz atabilirsiniz. Kayak tatilini seven ve ailecek karın tadını çıkartmak isteyen misafirler Kartepe, Kartalkaya, Sarıkamış ve Palandöken’deki kayak otellerine gidebilirler.

3 Nisan Cuma – 13 Nisan Pazartesi

2019 yılında başlatılan Ara Tatil uygulamasının 2. Dönemdeki ilk tatili olan bu tarihlerde aslında hafta içi 5 gün resmî tatil. Ancak hafta sonları ile birleştirilerek 9 güne uzanıyor. Bahar başlangıcına gelen bu tatilde vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeleri tercih ederek hem yeni kültürlerle tanışma şansı yakalayabilir hem de masraflarınızı azaltabilirsiniz.

 23 Nisan 2020 Perşembe

Bu tatili sadece bir gün izin alarak 4 güne çıkartmanız mümkün. Havaların iyice ısındığı bu tarihte, yaz aylarındaki yoğunluktan kaçmak için Barcelona, Paris, Amsterdam gibi ünlü Avrupa şehirlerini tercih edebilirsiniz. Uçak biletinizi erkenden alarak seyahatinizin ulaşım kısmını ucuza getirebilirsiniz.

1 Mayıs 2020 Cuma

Kendi kendine hafta sonuna bağlanan tatiller, şehirden kaçmak için en ideal olan tatillerdir. Büyük şehirlere yakın olan tatil noktalarından Şile, Ağva, Ayvalık, Alaçatı ve Abant’ta butik otellerde konaklayabilirsiniz. Eğer Ege kıyısında yaşıyorsanız bu minik tatilde Yunan Adaları’ndan size en yakın olanı tercih ederek deniz sezonunu erkenden açabilirsiniz.

19 Mayıs 2020 Salı

Pazartesi sendromunu izne çevirerek 4 güne uzatabileceğiniz bu tatilde yaz sıcaklarına yakalanmadan gezebileceğiniz rotaları öneririz. Kapadokya’ya giderek hem rahatça gezebilir hem de hava şartlarından etkilenmeden sıcak hava balonunu deneyimleyebilirsiniz. Yağmurların azalmaya başladığı bu dönemde bölgesel olarak Karadeniz’i de gezebilirsiniz.

23 Mayıs Cumartesi (Yarım Gün), 24 Mayıs, 25 Mayıs ve 26 Mayıs Salı

Ramazan Bayramı tek başına 3,5 günlük bir tatil imkânı sunuyor. 3 gün izin alabilen misafirler tatillerini 9 güne çıkarabilirler. Bu uzun tatilde deniz ve güneşin tadını çıkarmak için Antalya, Alanya, Fethiye gibi Akdeniz’deki lokasyonları seçebilirsiniz. Bu dönemde yurtdışına gitmek isterseniz İngiltere, İskoçya, İrlanda gibi daha serin ülkeleri tercih etmek uygun olabilir.

15 Temmuz 2020 Çarşamba

Haftanın tam ortasına geldiği için günübirlik Adalar, Sapanca, Kilyos gibi noktalara gidebileceğiniz bu tatili uzatmak için 2 gün izin alabilirsiniz. İzin alabilen misafirleri 5 günlük bir yaz tatili bekliyor. Bu dönemde İzmir’in Çeşme, Foça, Dikili, Urla gibi sevilen tatil beldelerini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs otelleri de bu dönemde size eğlenceli bir yaz tatili fırsatı sunuyor.

30 Temmuz Perşembe (Yarım Gün), 31 Temmuz, 1 Ağustos, 2 Ağustos ve 3 Ağustos Pazartesi

En uzun resmi tatil olan Kurban Bayramı, hiç izin almadan 4,5 gün tatil imkanı sunuyor. Öncesindeki 3,5 günü yıllık izninizden kullanmanız halinde sizi uzun ve güzel bir yaz ortası tatiline çıkarabiliyoruz. 10 günlük bu tatilde tüm Karadeniz bölgesini gezebilir, İtalya-Fransa sahil şeridinde yolculuk edebilir, Maldivler veya Bali gibi rüya rotalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bodrum, Didim ve Balıkesir de deniz tatili sevenlerin seçebileceği diğer noktalardan.

30 Ağustos 2020 Pazar

Pazar günü çalışmayanlar için normal bir hafta sonu tatili olabilir ama Pazar günlerini de çalışarak geçirmek zorunda kalan misafirler için güzel bir kaçamak. Bu tek günlük tatilde Eskişehir, Mudanya, Gökçeada gibi yakın noktaları gezebilirsiniz.

28 Ekim Çarşamba (Yarım Gün), 29 Ekim 2020 Perşembe

1,5 günlük resmi tatilde Anıtkabir’i ziyaret edip tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için Ankara’ya gidebilirsiniz. Tek gün için izin alarak 4,5 gün tatil yapabileceğiniz bu tatilde Safranbolu, Ilgaz gibi Batı Karadeniz’i tanıyabileceğiniz tatillere ayırabilirsiniz. Aynı zamanda Güneydoğu ve Doğu Anadolu seyahatleri için de hem mevsim hem süre olarak bu tatiller idealdir. Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi mutfakları ve tarihleriyle ünlü lokasyonları tercih edebilirsiniz.

13 Kasım Cuma – 23 Kasım Pazartesi

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk tatili olan bu tarihlerde çocuklarınızla Balkan turu yapabilirsiniz. Daha uzakları tercih eden ailelerdenseniz bu dönemde Japonya’nın tadını çıkarabilirsiniz. Doğu Ekspresi için de sevilen tarihlerden biri olan bu tatilde Erzurum, Kars, Van, Erzincan gibi lokasyonlarda soğuktan etkilenmeden gezebilmeniz için son fırsat olacak.

 

2020'de öğrenciler için hangi günler tatil olacak?

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının bu seneki ilk tatili 20 Ocak’ta başlayıp 3 Şubat’ta bitecek olan Sömestir tatili. Öğrenciler 3 Nisan Cuma günü ikinci ara tatile girecekler ve 13 Nisan Pazartesi sıralarına geri dönecekler. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı, öğrenciler için 19 Haziran Cuma günü bitecek. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı, 7 Eylül Pazartesi günü başlayacak. 13 Kasım Cuma günü ise öğrenciler bu dönemin birinci ara tatiline çıkacaklar.

20 Ocak Cuma – 3 Şubat Pazartesi: 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Sömestir Tatili

3 Nisan Cuma – 13 Nisan Pazartesi: 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Ara Tatil

19 Haziran Cuma – 7 Eylül Pazartesi: Yaz Tatili

13 Kasım Cuma – 23 Kasım Pazartesi: 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Birinci Ara Tatil

 

2020'de çalışanlar için hangi günler tatil olacak?

2020 yılında çalışanlar 16 gün tatil yapabilecek. Ramazan Bayramı Arifesi 23 Mayıs’ta yarım günlük tatil şirketlerin inisiyatifine bağlı olarak tam güne tamamlanabilir. Aynı şekilde Kurban Bayramı Arifesi 30 Temmuz Perşembe günü de tam gün tatil edilebilir.

1 Ocak 2020 Çarşamba: Yeni Yıl Tatili

23 Nisan 2020 Perşembe: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs 2020 Cuma: Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs 2020 Salı: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

23 Mayıs Cumartesi: Ramazan Bayramı Arifesi (Yarım gün)

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı: Ramazan Bayramı

15 Temmuz 2020 Çarşamba: Demokrasi ve Milli Birlik Günü

30 Temmuz Perşembe: Kurban Bayramı Arifesi (Yarım gün)

31 Temmuz Cuma, 1 Ağustos Cumartesi, 2 Ağustos Pazar ve 3 Ağustos Pazartesi: Kurban Bayramı

30 Ağustos 2020 Pazar: Zafer Bayramı

28 Ekim 2020 Çarşamba: Cumhuriyet Bayramı Arifesi (Yarım gün)

29 Ekim 2020 Perşembe: Cumhuriyet Bayramı

 

2020 yılında bayramlar hangi tarihlere denk geliyor?

Geçtiğimiz yıllarda hafta içine denk gelen Ramazan Bayramı, 2020 yılında hafta sonuna denk geliyor. Bayramın Arife Günü 23 Mayıs Cumartesi, bayram ise 24 Mayıs Pazar günü ile 26 Mayıs Salı günleri arasında. 2020 yılında Kurban Bayramı’nın Arife günü 30 Temmuz Perşembe günü iken bayram, 31 Temmuz Cuma ve 3 Ağustos Pazartesi günlerine denk geliyor.

2020 yılında okullar ne zaman kapanıyor?

2020 yılında eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi 19 Haziran’da tamamlanacak. Dönem arasında yapılan iki ara tatil nedeniyle, öğrencilerin yaz tatili bu yıl, önceki yıllara kıyasla 2 hafta az olacak.

x