Entebbe Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Entebbe Varışlı Uçuşlar

Entebbe Hakkında

Uganda’nın, başkent Kampala’ya 37 km. uzaklıkta bulunan şehri Entebbe, ülkenin eski başkentidir. Afrika Kıtası’nın en büyük gölü olan Victoria Gölü’nün kuzey kıyılarında yer alır. Kent, yeşilin bütün tonlarına sahip tropikal yamaçları ve geniş botanik bahçeleriyle Uganda’nın doğal zenginliklerini yansıtır. Entebbe, 1940’lı yıllarda çekilen Johnny Weismuller’in oynadığı ünlü Tarzan film serisine ev sahipliği yapmıştır.

Eski bir İngiliz sömürgesi olan kentin adı yerel dilde ‘koltuk’ anlamına gelmektedir. Sömürge döneminin 1900’lü yıllarında şehir ticari açıdan gelişme göstermiştir. Entebbe, başkent Kampala ile birlikte ülkeye en çok turist çeken Uganda şehridir.

Sahip olduğu uluslararası havaalanı sayesinde ülkeye giriş kapısı konumundadır. Safari organizasyonları ile de ünlü kentin, mavi ve yeşilin birarada eşsiz bir sunum sergilediği Mpanga Adası, Bwindi Ulusal Parkı ve Sesse Adası başlıca turistik gezi noktalarıdır. Uganda Wildlife Eğitim Merkezi bu şehirdedir. Ayrıca 1900’lü yıllarda kurulan Afrika’nın en eski golf alanları ile State House ve Bogonga Kilisesi kentin diğer görülmeye değer mekanlarıdır.

Tropikal iklimin hakim olduğu şehir, önemli ölçüde yağışlı ve orta derecede nemli bir havaya sahiptir. Entebbe Uluslararası Havaalanı, Victoria Gölü kıyısındadır ve kent merkezine çok yakın bir konumdadır. Havaalanının başkent Kampala’ya uzaklığı ise 41 km.’dir.

Havalimanından Entebbe Şehir Merkezine Ulaşım

Entebbe’de genel olarak yoğun bir trafik söz konusu. Gece geç saatlerde ve sabah erken saatlerde trafik akışı rahat olsa da gün içerisinde trafik hayli sıkışık. Sürücüler de yaygın olarak trafik kurallarına çok uymuyor. Bu nedenle Entebbe trafiğine alışık olmayanlar için araç kiralamak sıkıntılı olabiliyor. Yine de şehir merkezinde birçok araç kiralama şirketinin ofisini bulmak mümkün. Yoğun trafik göz önünde bulundurulduğunda, eğer deneyimli iseniz otomobilden ziyade motosikleti tercih edebilirsiniz. Ancak Uganda’da en çok yaralanma vakalarının motosiklet kazalarından olduğunu unutmamak gerekiyor. Motosiklete binecekseniz en azından kaskınızı mutlaka takmalısınız. Eğer mümkünse özel koruyucu kıyafetler de –mont, dizlik gibi– giymelisiniz.

Entebbe’de toplu taşıma araçları da çok sıkıntılı olabiliyor. Özellikle şoförlerin dikkatsiz ve tehlikeli kullanım şeklinin yanı sıra araçların eski ve bakımsız oluşu da turistler için ürkütücü olabiliyor. Toplu taşıma aracı olarak otobüsler ve kısa mesafelerde küçük minibüsler kullanılıyor. Fiyatları son derece düşük olan bu araçlar genellikle son derece kalabalık ve yoğun trafik nedeniyle en kısa mesafelere bile olması gerekenden daha uzun sürede varılıyor. Boda boda adı verilen motosiklet taksiler Entebbe’de en çok tercih edilen ulaşım aracı.

Motosikletlerin otomobillerden daha kıvrak ve küçük oluşu, yoğun ve karmaşık trafikte büyük avantajlar yaratabiliyor. Ancak güvenliğiniz için gerekli önlemleri almayı unutmamalısınız. Boda boda, yani motosiklet taksilerin haricinde normal taksileri de şehir merkezinde rahatça bulabilirsiniz.

Entebbe’de taksilerin özel bir durağı ya da resmiyeti genel olarak yok. Yani aracı olan kime sorsanız size taksi hizmeti verebiliyor ya da siz sormasanız da teklif edebiliyor. Taksicilik belli bir kurala ve düzene dahil olmadığından çok güvenilir bir sistem işlemiyor. Hiçbir takside taksimetre cihazı bulunmuyor varsa da çalışmıyor. Bu nedenle gideceğiniz yer ve ücreti konusunda mutlaka önceden şoförle anlaşmak gerekiyor. Genel olarak verilen fiyatlar, özellikle de turist iseniz, ederinin hayli üzerinde olduğundan pazarlık yapmaktan çekinmemelisiniz.

Taksiye bineceğiniz zaman mümkünse otelinizin ya da varsa tanıdığınız tavsiye ettiği bir taksiyi seçin. Entebbe Uluslararası Havalimanı sadece Entebbe şehrine değil çevresindeki çok sayıda şehre de hizmet veriyor. Bu şehirlerden Entebbe Uluslararası Havalimanı’na ulaşım genelde Kampala üzerinden yapılıyor. Kampala’dan Entebbe Uluslararası Havalimanı’na küçük minibüslerle kolayca ulaşılabiliyor. Bu minibüsler yoğunluğa göre her yarım saatte bir ya da saat başı sefer düzenliyor. Bilet fiyatı sadece 3000 UGX, yani 1 dolar. Ancak turistlerden iki katı ücret istenebiliyor. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Eğer trafiğin yoğun olmadığı bir zamansa süre çok daha kısa oluyor.

Entebbe Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine oldukça kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın olan bu havalimanından Enteebbe kent merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım aracı taksiler. Havalimanında kiralayacağınız araçla da ulaşmanız mümkün. Bir diğer alternatif ise bir nevi shuttle servis hizmeti veren Uganda Airport Transfers firmasının seferleri.

Taksi

Taksileri havalimanı çıkış kapısının hemen önünde kolayca görebilirsiniz. Mümkünse tanıdık bir taksiye binin ya da otelinizden sizin için bir taksi göndermesini isteyin. Entebbe’de taksilerde taksimetre cihazı bulunmadığından fiyat konusunda mutlaka önceden pazarlık yapın ve anlaşın. Kesinlikle ödemeyi önceden yapmayın.

Araç Kiralama

Havalimanında Hert ve Europcar firmalarının ofislerini bulabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama işleminizi önceden internet üzerinden yaparak vakit tasarrufu sağlayabilirsiniz. Öncelikle uluslararası sürücü ehliyetine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Araç kiralamayı düşünüyorsanız Entebbe trafiğinin genel olarak oldukça yoğun ve karışık olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Otomobilin yanı sıra Entebbe’de kullanımı hayli yaygın olan motosikletlerden de kiralayabilirsiniz.

Dilerseniz aracınızı şoförlü olarak kiralama seçeneğiniz de var. Uganda Airport Transfers Klasik havalimanı shuttle servislerinden farklı olarak bu özel firma çeşitli büyüklükteki araçlarla hizmet veriyor. Araçlar 3 kişilik standart otomobilden 25 kişilik otobüslere kadar farklılık gösteriyor. Her araca koltuk sayısı kadar bagaj kabul ediliyor. Firmanın bir diğer farkı belirli bir güzergâh üzerinde hareket etmekten ziyade ‘kapıdan kapıya’ hizmeti veriyor olması. İsterseniz bu firmanın taksi hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Otel Servisleri

Entebbe Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi birbirine çok yakın olduğundan sınırlı sayıda konaklama merkezi havalimanı servis hizmeti sunuyor. Ancak otelinizden isterseniz bu hizmet mevcut değilse bile sizi havalimanından alacak bir araç ayarlamaya çalışırlar.

13/03/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Entebbe uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Entebbe varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Entebbe uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Entebbe uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Entebbe uçuşları Entebbe Havalimanı'na düzenleniyor.

Entebbe yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Entebbe 5 saat, Ankara-Entebbe 5 saat 30 dakika, Antalya-Entebbe 5 saat, Bodrum-Entebbe 5 saat 10 dakika, Gaziantep-Entebbe 5 saat 10 dakika, İstanbul-Entebbe 5 saat 40 dakika, İzmir-Entebbe 5 saat 20 dakika, Trabzon-Entebbe 5 saat 40 dakika sürüyor.

Entebbe Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
21ºC
27ºC
Paz
Pzt
22ºC
28ºC
Pzt
Sal
22ºC
27ºC
Sal
Çar
21ºC
27ºC
Çar
Per
22ºC
27ºC
Per
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Entebbe Hakkında Daha Fazla
Entebbe Alternatif Ulaşım
Para birimi