Taif Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Taif Hakkında

Yeşil cennet olarak adlandırılan ve tatil için en çok tercih edilen yerler arasında bulunan Taif, Suudi Arabistan'ın Mekke Bölgesi'nde yer alır. Oldukça önemli bir jeopolitik konuma sahip Taif, Cidde ve Mekke şehirlerinden sonra üçüncü büyük şehir olma özelliğine sahiptir. Yer altı su rezervleri bakımından oldukça zengin olan şehrin hemen her yerinde kuyular bulunmaktadır. Taif şehrinde çöl iklimi hâkimiyetini göstermektedir. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık geçmektedir. Yıl boyunca çok az yağış almasına rağmen şehir diğer Suudi şehirlerinden daha serin bir havaya sahiptir. Taif şehrinde yer alan; Türk Kalesi, Okaz Çarşısı, Taif Şehir Müzesi, El Hada, Mitna Vadisi, Şafa Kasabası, Kral Fand Bahçesi, Al Rudaf Parkı, Al Shafa, Terzi Souk ve Okaz Souk en çok ziyaret edilen gezi alanları içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca Taif’in çevresinde 3 binden fazla bahçe bulunmaktadır. Gül ağırlıklı olarak, meyvelerinde yetiştirildiği bu bahçeler sayesinde bal üretimi de rahatlıkla yapılmaktadır. Suudi ülkesi olması nedeniyle yerel lezzetlerin ağırlıkta olduğu şehirde pirinç ve bulgur ile yapılan yemekler oldukça popülerdir. Mercimek, humus ve tavuk eti çok sık tercih edilmektedir. Taif şehrinde, birçok yerel ürünün satıldığı çarşılar bulunmaktadır. Terziler Çarşısı ve Okaz Çarşısı bunlardan birkaçıdır. Baharatlar, altınlar, kumaşlar ve birçok seçenek bu çarşılarda sunulmaktadır. Taif’e ulaşım Cidde Havaalanı üzerinden sağlanmaktadır.

Havalimanından Taif Şehir Merkezine Ulaşım

Zengin bir etnik kökene sahip, dünyanın önde gelen sanayi ve ticaret merkezlerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’ın Mekke eyaletinde yer alan Taif, Sarawat Dağları’nın yamaçlarında yer alır. Bir diğer adı Yeşil Cennet olan Taif şehrinde yaklaşık 3 bin civarında bahçe bulunur. İnanç turizmi açısından turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeri olan Mekke bölgesinin, gelişmiş ulaşım imkanları ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle tercih edilen şehirlerinden biri olan Taif, Mekke şehrine 150 km uzaklıktadır.

Mekke Eyaleti’nin Cidde ve Mekke’den sonra üçüncü büyük şehri olan Taif’i Mekke ve Medine şehirlerinden ayıran en önemli özelliği Müslüman olmayan yabancıların da şehre girmelerine izin verilmesidir. Suudi Arabistan’ın batısında ve Cidde’nin güneydoğusunda Mekke Yönetim Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Taif şehri içinde ulaşım yönünden zorluk çekmezsiniz.

Taif’teki ulaşım ağları Mekke eyaleti geneline hatta Suudi Arabista’nın diğer bölgelerine kadar genişletilmiştir. Suudi Arabistan’ın Riyad, Cidde, Mekke, Medine, Taif, Dammam, Abha, Naseem, Tebük ve Hael gibi büyük şehirlerini birbirine bağlayan şehirlerarası otobüs servisleri bulunmaktadır.

Taif şehir merkezinde konaklamanızı sağlayarak Suudi Arabistan’ın diğer şehirlerine bu servislerle günübirlik olarak gidebilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler gibi şehir içinde de yerel otobüsler bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım son derece kolaydır. Şehir içi yollar, ray sistemleri ve otoban bağlantıları şehir içinde bir noktadan başka bir noktaya gitmeyi en kısa zamanda gerçekleştirmeyi sağlar. Ayrıca Taif içinde ulaşımınız için, araç kiralama şirketlerinden sabit bir süre için otomobil kiralayabilirsiniz.

Esasında Taif dışında Suudi Arabistan’ın diğer yerlerini de gezmenin en karlı, zaman kazandıran ve en kolay yolu araç kiralamadır. Şehir içi ulaşım, otobüsler sayesinde oldukça kolay erişilebilirdir. Taif şehir merkezi içerisindeki yerel otobüsler son derece konforludur ve şehrin hemen hemen her noktasına ulaşırr. Bu otobüslerde yalnız bir kadın olarak seyahat ederseniz, görevlilere pasaportunuzu göstermeniz gerekir. Çünkü Suudi Arabistan genelinde kadınların araba kullanması, tek başlarına seyahat etmesi ve konaklaması yasaktır. Ama turistseniz ve bunu kanıtlarsanız tek başınıza seyahat edebilirsiniz.

Taif şehir içi ulaşımında teleferik, araba, otobüs ve taksi gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Taif, Suudi Arabistan’ın diğer şehirlerine göre biraz daha küçük olduğundan dolayı araç kiralama ve taksi seçeneklerinden ziyade yerel otobüsler tercih edilmektedir. Şehirlerarası seferleri olan trenlerde yerli veya yabancı turistlerin seyahat etmesi için bayan ve ailelere ayrılmış özel koltuklardan satın almaları gerekir.

Dünyanın birçok yerinden direkt uçuşların olduğu Taif Havalimanı, Suudi Arabistan’ın işlek havalimanlarından biridir. Şehir merkezinin yaklaşık 30 km doğusunda yer alan Taif Havalimanı’ndan Suudi Arabistan’ın hemen hemen her şehrine iç hat uçuşları mevcuttur.

Otobüs

Havalimanından Taif şehir merkezine direkt olarak ulaşabileceğiniz otobüsler bulunur. Taksilere göre daha ucuz olan otobüslerle rahatlıkla şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüs biletlerinizi internetten satın alabilir ya da terminal içerisinde bulunan bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz. Taif Havalimanı geliş terminalinin çıkışında görebileceğiniz duraklardan şehrin herhangi bir noktasına seyahat edebilirsiniz.

Otobüsle şehre inmek yaklaşık olarak 1 saatinizi alır. Taif’in birçok noktasında durağı olan yerel otobüsler, şehri ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği ulaşım aracıdır. Suudi Arabistan’ın genelinde olduğu gibi Taif şehir merkezi içerisindeki otobüslerde de genellikle birkaç koltuk bayanlar ve aileler için önceden rezerve edilir.

Otobüslerde yalnız bir kadın olarak seyahat etmek, Suudi Arabistan vatandaşları için çok zor alınabilecek özel izin gerektirir. Yalnız bir kadın ve turist olarak bu otobüslerde de seyahat etmek istediğiniz takdirde; sizden pasaportunuzu göstererek turist olduğunuzu kanıtlamanızı isterler.

Taksi

Taif Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yollarından en pahalı seçenek taksilerdir. 29.5 kilometrelik bu mesafeyi taksilerle yaklaşık 30-35 dakikada alabilirsiniz. Havalimanından Taif şehir merkezine taksiye binerseniz 160-190 Suudi Riyali (130-150 TL) gibi bir ücret ödersiniz. Tabii ki TL olarak belirttiğimiz fiyat, Suudi Riyali ile Türk Lirası arasındaki iniş çıkışlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Taif Havalimanı geliş terminalinin hemen dışarısında rastlayabileceğiniz taksilere binmek yerine araç kiralamak ya da otobüse binmek daha karlıdır.

Araç Kiralama

Suudi Arabistan’ın hemen hemen her bölgesinde kadınların araba kullanması yasaktır. Dolayısıyla araç kiralama şirketlerinden yalnızca erkek turistler faydalanabilmektedir. Navigasyon cihazını da aracınızla birlikte kiralarsanız, Taif ve çevresindeki diğer büyük şehirlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Taif Havalimanı’ndan kiralayacağınız araç ile şehir merkezine ulaşmak, yaklaşık 20-25 dakikanızı sürer. Suudi Arabistan’da petrol, Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur. Dolayısıyla ulaşımınız için en iyi seçeneklerden biri araç kiralamadır. Ortalama olarak, Taif Havalimanı’ndan şehir merkezine kiraladığınız araçla gitmek için yaklaşık 1-2 TL’lik gaz ücreti ödersiniz.

14 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Taif uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Taif varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Taif uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Taif uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Taif uçuşları Taif Regional Havalimanı'na düzenleniyor.

Taif yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Taif 2 saat 10 dakika, Ankara-Taif 2 saat 30 dakika, Antalya-Taif 2 saat 30 dakika, Bodrum-Taif 2 saat 50 dakika, Gaziantep-Taif 2 saat, İstanbul-Taif 3 saat, İzmir-Taif 2 saat 50 dakika, Trabzon-Taif 2 saat 20 dakika sürüyor.

Taif Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
28ºC
43ºC
Paz
Pzt
28ºC
43ºC
Pzt
Sal
29ºC
43ºC
Sal
Çar
26ºC
44ºC
Çar
Per
24ºC
44ºC
Per
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Taif Alternatif Ulaşım
Para birimi