Sömestirde doğa tatili yapabileceğin yerler

tugbahacibayramoglu

Aylardır online eğitimle evlerine kapanan çocuklar 3 haftalık sömestir tatiline giriyor. Sen de ev, iş, online eğitim arasında sıkıştığını hissediyorsan, çocuklarla birlikte doğayla baş başa kalabileceğin bir tatile çıkabilirsin. Hadi gel, sömestirde kısa süreli soluklanabileceğin yerlere birlikte göz atalım.

Bir küçük hatırlatma yapalım; çocuklar yanlarında anne babaları olduğu taktirde seyahat edebiliyor. Kayak pistleri de hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında otel konaklaması yapanlar tarafından kullanılabiliyor.

Abantabantgolcuk

Kış fotoğraflarının en güzel adresi Abant ve çevresinde gezecek o kadar yer var ki. Gölcük, göl etrafında yürüyüş yapabileceğin en güzel yer. Göl çevresinde kısa süreli bir piknik bile yapabilirsin. Abant çevresinde turlamak, ata binmek, çocuklar için çok iyi bir aktivite. Pamukkale’ye benzerliğiyle dikkat çeken Akkayalar hem seni hem de çocukları şaşırtacak güzellikte bir yer. Bolu, Abant, Kartalkaya’da otel seçenekleri çok. Kayak yapmak istersen Kartalkaya’da çocuklara uygun yeni başlayanlar için baby pistler de var. Üstelik artık hafta sonları sokağa çıkma yasaklarında da kayak pistleri kullanılabiliyor. Konaklama için Bolu otelleri sayfasına göz atabilirsin.

Uçak Bileti

Ayder YaylasıAyder yaylası

Yaylalara yazın gidilir diye düşünmeyin, buraları bir de kışın görün. Beyaz örtüyle giyinmiş ağaçlar, onlara yüksekten bakmanın dayanılmaz huzuru ve mutluluğu ruhuna iyi gelecek. Aylardır online eğitimle bunalmış çocukları şenlendirecek böyle bir yayla tatili iyi bir seçenek olabilir. Hem de açık havada ve oksijeni bol yerde. Rize’nin Ayder Yaylası kış aylarının en popüler yaylalarından. Ancak yakın bölgelerdeki diğer yaylaları da deneyimleyebilirsin. Trabzon uçak biletlerine göz atıp ardından Ayder’e doğru yola çıkabilirsin. Enuygun’a özel araç kiralama seçeneği de seni bekliyor.

Sapancasapanca

Sapanca son yıllarda sayıları iyice artan dağ evleri, bungalov tarzı konaklama yapabileceğin yerleri, hatta çocuklara özel kamplar sayesinde kısa süreli aktiviteli tatil yapmak isteyenlerin gözde yeri. Sapanca’nın her mevsimi ayrı güzel ancak şu sıralar yağan kar burayı daha da keyifli hale getirdi. İsteyenler Kartepe’de kayak keyfi de yapabilir. Sapanca otellerine göz atmaya ne dersin?

Kemerburgazkemerburgaz

Sömestir tatilinde İstanbul’da kalacak olanlar çocuklarıyla ne yapacaklarını kara kara düşünüyor mu? Maalesef pandemi nedeniyle müze, oyun alanı türü yerler kapalı. Öyleyse açık hava etkinlikleri yapmaktan başka çare kalmıyor.İstanbul Kemerburgaz’da açılan Kent Orman iyi bir seçenek. Açık havada ayak üstü evden hazırladığın bir şeyleri yiyip, gezi alanında dolaşıp gözetleme kulesinden muhteşem manzarayı izleyebilirsin. Belgrad Ormanı, Şile, Caddebostan sahili, Yeşilköy sahili gibi bölgelerde gezintiye de çıkabilirsin. Bisiklet, kaykay çocuklara iyi gelecek, aylardır evlere kapandılar. İstanbul’a yakın Darıca sahilinde açılan Hobbit Evleri’ni de ziyaret edebilirsin.

PamukkalePamukkale Travertenleri Denizli

Beyaz örtüsü bulutu andıran görüntüsü çocukları Pamukkale’yi gördükleri anda mutlu eder. Aslında sadece onları mı, bizi de başka alemlere götürüyor bu masalsı diyar. Pamukkale’nin muhteşem atmosferinde birkaç günlük kısa süreli bir tatile çıkabilirsin. Gitmişken Hierapolis Antik kenti hatta tarihi dokumalarıyla ünlü Buldan da gezilebilir. Pamukkale otelleri için tıkla.

Uludağuludağ

Sömestir tatilinin en ünlü rotası Uludağ, bu yıl da özellikle kayak severlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelecek. Geçtiğimiz hafta alınan ‘Hafta sonları kayak yapılabilir’ kararı, kayak tatilcilerinin yüzünü güldürdü. Çocuklara kayak dersi aldırabilir, temiz dağ havasında açık havada güzel bir tatil yapabilirsin. Uludağ otelleri için tıkla…

KapadokyaKapadokya

Çocuklarla beraber mistik bir yolculuğa hazır mısın? Kapadokya kışın muhteşem doğal güzelliğine, kar yağışının beyazlığını da ekleyince şahane bir yere dönüşüyor. Bu bölgenin tarihi mekanlarında yolculuk yapmak çocukların kültürel zenginliklerini geliştirmek adına öğretici olduğu kadar eğlenceli de olabilir. Cave otelde konaklamak çocuklar için ayrı bir deneyim olacaktır. Kapadokya otelleri sayfasından otel seçeneklerine göz atabilirsin. İsteyenler Erciyes’e kayak yapmaya da gidebilirsin. Erciyes'in bu mevsim karı çok güzel olur. Kayseri uçak biletleri için tıkla.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar