Maskat Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Maskat Hakkında

Umman Sultanlığı’nın başkenti olan Muscat, uçsuz bucaksız çöllerin ve tarihi dokunun eşsiz güzelliğini size sunan harika bir şehirdir. İklim olarak da sıcak ve kurudur. Fazla yağış almayan Muscat, en çok yağışı mart ayında almaktadır. Haziran ve eylül ayları arasında oldukça sıcak olan Muscat Kasım ve Mart aylarında ziyaret edilmelidir. Gündüzleri dalış ve dağ tırmanışları Muscat’da yapılacak en güzel şeylerden biridir. Ayrıca şehir merkezindeki rehberler ile turlara katılabilir, ummanın eşsiz güzelliğe sahip sahillerinde deve yarışlarını izleyebilirsiniz.

Muscat mutfağında ise deniz ürünleri oldukça meşhurdur. Deniz ürünleri Muscat mutfağında oldukça yer tutar. Dana eti, kuzu eti, deve eti sofraların başköşelerinde yer almıştır. Fast food restoranlarının da oldukça çok olduğu Muscat’da farklı yemek kültürlerinden esinlenilmiş yemeklerin de tadına bakabilirsiniz. Ülkenin kendi halkına içki (alkol) yasağı vardır, sadece Müslüman olmayan turistler alkol tüketebilirler. Tatlılar içinde en popüler olan tatlısı ise helvadır. Muscat da gece hayatı fazla gelişmiş değildir. Akşam saatlerinde yapılan çöl safarileri Muscat da çok meşhurdur. Alışveriş hayatı olarak da Muscat’ın onlarca alışveriş merkezi vardır. Ayrıca Arap çarşıları da birbirinden güzel farklı ürünleriyle gezilmesi gereken en eğlenceli yerlerdendir. Ummana özgü değerli taşlar, ipek ürünler, inciler ve daha pek çok değişik ürünü barındıran Arap çarşıları da Muscat da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Muscat da hem tatil yapabilir hem de farklı eğlence alternatifleri ile harika vakit geçirebilirsiniz.

Havalimanından Maskat Şehir Merkezine Ulaşım

Umman'ın başkenti ve en büyük şehri olan Muscat, muhteşem kumsallarıyla, ucu bucağı görünmeyen çölleriyle ve eşsiz tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehir. Türkiye’den Muscat’a yaklaşık 4,5 saat süren direkt uçuşlar mevcut. Türk vatandaşları, Umman sınırında vize alarak ülkeye giriş yapabiliyorlar. En güncel haliyle Umman sınırında vize almanın ücreti sadece 6 riyal.

Genel olarak Muscat’ta ulaşım geçmiş yıllara kıyasla bir hayli gelişim göstermiş durumda. Ancak şehre ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen şehir içi ulaşımda pek fazla seçenek bulunmuyor. Dünyanın önde gelen turizm ve ticaretin merkezi olan Dubai şehri ile Muscat arasında otobüs seferleri mevcut. Dubai-Muscat otobüsleri sabah 7’de ve akşamüstü 16:00’da olmak üzere günde iki kez sefer yapıyor.

Geçen yılki fiyatlara göre; bir bilet fiyatı 55 dirhem olan bu yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Bunun dışında Arap ülkelerinin birçoğundan Muscat’a direkt ulaşabilirsiniz. Muscat genelinde yollar oldukça bakımlı ve çevre yeşillendirme çalışmaları yapılıyor.

Umman’ın bütün şehirlerine Muscat’tan direkt ulaşım imkanları var. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan Umman’ın başkenti Muscat’tan Umman’ın Matrah, Mirbat, Suveyh ve El-Halva gibi diğer önemli şehirlerine kısa sürede gidilmesi mümkün. 

Şehir içi toplu taşıma, Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi tarafından yürütülmektedir. Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi (ONTC) ile Muscat Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla birlikte şehir içi toplu taşıma araçları modernleştirilmiş ve sayıları artırılmıştır. Genel olarak ismi Mwasalat olan toplu taşıma araçlarının merkez noktası, Muscat’ın merkez noktası, Rumi Otogarı’dır. Bundan kalkan toplu taşıma araçları ile Muscat’ın ana ulaşım noktalarıyla bağlantılı olan Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah Muttrah ve Al Almrat’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Muscat bölgesi, bakımlı, iyi asfaltlanmış, çift yönlü, geniş yollar ve otobanları ile önemli şehir ve kasabaları birbirine bağlar ve bu yolların hepsi de Muscat’tan geçer. Muscat’ın diğer ilçeleri olan Madinat Al Sultan, Quaboos, Shati Al-Qurm ve Al Aurm, Muscat şehir merkezinden 15 ila 20 km. uzaklıkta. Muscat şehrinin ticaret merkezi haline gelmiş Ruwi ilçesi ise Muscat Uluslararası Havalimanı’ndan 25 km. uzaklıktadır. Ruwi’ ye ulaştığınız takdirde Muscat’ın bütün ilçelerine ayrı ayrı otobüsler kalkan büyük otogar görürsünüz. Bu otogarda hem Muscat şehir içi hem de Umman şehirlerarası yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Muscat şehir içinde, hatta Umman genelinde demiryolu hatları yoktur. Dolayısıyla tren ve metrolar toplu taşıma araçları içerisinde yer almaz. Demiryolu ve metro ağının Umman genelinde bulunmaması, birçok trafik sorununa neden oluyor. Hem yerli halkın hem de ülkeyi ziyaret edenlerin otomobil kullanması, trafiği bir hayli zorluyor.

Umman’da ve başkenti Muscat’ta popülerleşmiş toplu taşıma araçları vardır. Taksi dolmuş tarzındaki Baiza otobüsleri, yeşil ve kırmızı renkte olan halk otobüsleri, bunlardan bazılarıdır.

Umman’ın en işlek havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı, Muscat şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta. Muscat şehir merkezinin batısında yer alan ve birçok şehir ve ilçeyle bağlantılı olan Sultan Qaboos otobanı, havalimanı güzergâhından geçer.

Havalimanından Muscat şehir merkezine giden toplu taşıma araçlarının çoğu bu otobanı kullanır. Muscat Havalimanı’nın batısındaki Burj Al Sahwa kavşağı ise, Umman’ın diğer şehirleriyle bağlantılıdır. Havalimanından Muscat şehir merkezine ulaşımlarınızda dolmuş taksi, halk otobüsleri, Baiza otobüsleri ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi; havalimanının yolcularına sağladığı biraz daha pahalı olan, 7/24 mevcut havalimanı transferini de tercih edebilirsiniz. 

Havalimanı transfer, 7 yetişkin için tasarlanan özel araçlarla hizmet verir ve biletler bir kişi için fiyatlandırılır. Güncel haliyle bir kişilik bilet 21 euro. Konaklayacağınız otelin bilgilerini iyice öğrendikten sonra bu transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Otobüs

Muscat’ta toplu taşıma araçlarından en çok kullanılanı olan otobüsleri iki alt başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan biri adını Umman riyalinin alt mezhebinden alan baiza (Hint alt mezhebi paisa kelime kökünden gelir) otobüsleri, diğeri de normal halk otobüsleridir. Baiza otobüsleri, diğerlerine kıyasla daha pahalı değil ve Muscat’ın tüm ana yollarında hizmet verir. Baiza otobüslerinin halk otobüslerinden bir farkı bilet gösterecek yer yoktur, peşin ödersiniz. Tıpkı taksilerde olduğu gibi şoförle pazarlık yapabilirsiniz.

Muscat Havalimanı’ndan şehir merkezine giden baiza otobüsleri, bir diğer adıyla dolmuş taksilerle yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Yolcu kapasitesi olarak daha geniş, daha az popüler ve biraz daha pahalı olan halk otobüsleri de Muscat’ın birçok noktasında hizmet verir. Kırmızı ve yeşil renkte olan halk otobüsleriyle Muscat şehir merkezine gitmek için havalimanından kısa bir mesafe yürümeniz gerekir. Bu otobüsler, Muscat’ın en önemli ulaşım ağı olan Sultan Qaboos otobanından geçerek şehir merkezine gider.

Otobüs biletini duraklarda veya otobüs içinde alabilirsiniz. Fiyatları baiza otobüslerine nazaran sabittir ve halk otobüsleri için uygulanan belli tarifeler ve kurallar mevcuttur. Halk otobüslerinin merkezi Mwasalat’tır. Şehirler ve ülkeler arası otobüsler buradan kalkar. Meşhur Salalah’a da Mwasalat’tan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz.

Salalah otobüsleri genelde sabah 7; bir de akşam 10’da kalkar ve yolculuk 12 saat sürer. Muscat’ın bir diğer önemli şehri olan Ruwi’de de büyük bir otogar vardır. Ruwi’den kalkan ve Ruwi’ye giden otobüsler için internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Muscat Havalimanı’nın bulunduğu Muscat’ın Seeb ilçesinden Ruwi’ye olan otobüs güzergahında 6 durak bulunur. 

Bunların en önemlisi, ünlü saat kulesinin de olduğu yer Rusayl’dir. Şehrin önemli kavşaklarından biri olan Roundabout durağı da bu güzergah içerisindedir. Halk otobüslerinin bir diğer adı da Mwasalat toplu taşıma araçlarıdır. Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah, Muttrah ve Al Almerat’a Ruwi otogarından kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Bu noktalar, Muscart’ın uluslararası havalimanı, Port Sultan Quaboos, Burj Shawa, Al Khawir, Gubrah, Al Azaiba, Mawalih ve Seeb gibi ana ulaşım noktalarıyla bağlantılıdır. Mwasalat toplu taşıma araçları, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 15 dakikada bir kalkar. Muscat Havalimanı yakınındaki duraklardan şehir merkezine giden bütün otobüsler için bu geçerlidir.

Sabah 7’den akşam 22:10’a kadar mesaileri sürer. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri Umman genelinde tatil olarak kabul edilir. Bu günlerde toplu taşıma araçlarının mesaisi sabah 8’de başlar ve akşam 22:05’e kadar sürer. Şehirlerarası otobüsler, şehir içi otobüslere göre daha az sayıdadır.

Taksi

Muscat Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan ve şehir merkezi ya da konaklayacakları otele gitmek isteyen birçok turist, makul fiyatlarıyla hizmet veren ve hiçbir kuruluşa bağlı olmayan taksileri tercih etmektedir.

Yerli halkın birçoğunun şahsi aracının olmasına karşın; bir kısmı da toplu taşıma araçlarını kullanır. Muscat taksilerinin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, hiçbirinde taksimetre olmamasıdır. Bu taksilerden birine binmeden önce konaklayacağınız otel görevlilerine ya da havalimanındaki yerli halka ortalama ücretin ne kadar olduğunu sormanızda fayda var. Çünkü fiyat araştırması yapmadan bineceğiniz taksi şoförü size ortalamanın üstünde, çok yüksek fiyatlar söyleyebilir.

Taksi şoförleri, araçlarında taksimetre bulundurmadığından dolayı pazarlığa açıktır. Genelleme yapacak olursak, havalimanından Muscat şehir merkezine bir araçla yaklaşık 25-30 dakikada varabilirsiniz. Bu da ortalama 13-15 riyale (95-110 TL) tekabül eder. Taksicilerin Muscat şehir içinde sadece kendi aralarında belirledikleri yazılı olmayan kurallar vardır. İşte bu yüzden fiyatta pazarlık yaparken ortalama ücretin çok da aşağısını istememenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında Muscat taksi şoförleri, müşterilerinin istekleri doğrultusunda şehrin dışına da ulaşımlarını sağlar. Suhar, Buraimi ve Dubai gibi ünlü şehirlere taksilerle gitmek biraz tuzlu olsa da tercihler arasında olabilir.

Muscat Havalimanı’ndan şehirlerarası veya ülke dışı yolculuklarınızda taksiyle gidebileceğiniz yerler ve yaklaşık fiyatları:

Muscat Havalimanı-Quram, Madinat, Al Khawir/Yemen: 20 km. için 8 riyal

Muscat Havalimanı-Barka/Umman: 52 km. için 15 riyal

Muscat Havalimanı-Nizwa/Umman: 140 km. için: 30 riyal

Muscat Havalimanı-Sohar/Umman: 195 km. için 40 riyal

Muscat Havalimanı-Quarayyat/Suudi Arabistan: 120 km. için 24 riyal

Muscat Havalimanı ile şehir merkezi arasında çalışan beyaz taksiler, şehir içindeki turuncu taksilere göre biraz daha lüks ve pahalı. Eğer havalimanı çıkışında bindiğiniz taksi, şehre inmek için sizden fazla ücret isterse; havalimanı çıkışına doğru biraz yürüyerek turuncu taksilere binebilirsiniz.

Muscat taksilerinin müşterileri için sağladığı bir diğer kolaylık da havalimanına daha varmadan internet üzerinden kendiniz için taksi rezerve edebilmenizdir. Bu sayede havalimanına geldiğinizde taksiniz sizi hemen çıkışta bekleyebilir. Muscat Havalimanı’na vardığınızda taksi çağırmak için +96824341297 numarasını arayabilirsiniz. Ruwi otogarı, Muscat’ın toplu taşıma araçları ve anayol bağlantıları açısından önemli bir noktadır. Muscat Havalimanı’ndan Ruwi Otogarı’na ortalama taksi ücreti güncel olarak 10 riyaldir. Muscat Havalimanı’ndan şehir içinde bulunan Barr Al Jissah’a 15 riyal ve Al Bustan’a ise 12 riyal gibi bir ücret ödersiniz. Muscat’ın en ünlü yerlerinden biri olan Al Qurm Plajı’na havalimanından taksiyle gitmek ortalama 7 riyaldir.

Araç Kiralama

Umman ülke genelinde ve Muscat yerlilerinin birçoğu benzin ucuzluğundan dolayı kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlarlar. Ülkeye gelen ziyaretçiler de araç kiralama şirketlerinden araçlarını kiralayarak seyahatlerini daha ucuza çıkartabilirler. Umman’a giriş yapmanızdan itibaren kendi ülkenizde kullandığınız ehliyeti 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden aracınızı daha Muscat Havalimanı’na varmadan rezerve edebilirsiniz. 2015 fiyatlarına göre, aracın büyüklüğü ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir ama ortalama 1 günlük araç kiralama 200 km bedava olmak üzere 40 riyaldir.

Muscat Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz şirketlerden bazıları; Avis, Hert, Eurocar, Budget, Thrifty, Shuram LLC, Value Plus, Sixt Rent a Car, Mark Rent a Car şirketleridir. Bunların hepsi havalimanının geliş terminalinde yer alır.

Havalimanından kiraladığınız araç ile Sultan Quaboos otoban yoluna çıkarak 20-25 dakikada Muscat şehir merkzeine varabilirsiniz.

17/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Maskat uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Maskat varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Maskat uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Maskat uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Maskat uçuşları Muscat International Havalimanı'na düzenleniyor.

Maskat yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Maskat 3 saat 20 dakika, Ankara-Maskat 3 saat 40 dakika, Antalya-Maskat 3 saat 40 dakika, Bodrum-Maskat 4 saat 10 dakika, Gaziantep-Maskat 3 saat, İstanbul-Maskat 4 saat 10 dakika, İzmir-Maskat 4 saat 10 dakika, Trabzon-Maskat 3 saat 10 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Maskat uçuşu düzenliyor?

Oman Air İstanbul şehirlerinden direkt Maskat uçuşları düzenliyor.

Maskat uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Maskat uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Maskat Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
27ºC
33ºC
Sal
Çar
28ºC
34ºC
Çar
Per
27ºC
35ºC
Per
Cum
26ºC
32ºC
Cum
Cmt
24ºC
31ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
3s 20dk
3s 40dk
3s 40dk
4s 10dk
4s 10dk
4s 10dk
3s 10dk
Haritada Görüntüle
Maskat Alternatif Ulaşım
Para birimi