Tiran Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Tiran Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Tiran Hakkında

Tiran, Arnavutluk’un başkenti aynı zamanda da bilim, kültür ve sanat başkentidir. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalan şehir, 1920’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Sonrasında uzun yıllar sıkı komünist rejim tarafından yönetilmiş bu yüzden de Avrupa’daki gelişmişlikten uzak kalmıştır. Son yıllarda şehir yeni açılan mekanlarıyla daha Avrupai bir kent haline gelmeye çalışmaktadır ancak hala eski boyasız apartmanlar, komünist rejim yapıları görebilirsiniz. Kentin en büyük meydanı olan İskender meydanında Osmanlı döneminden kalma bir cami ve parlamento binası vardır.

Şehirde ayrıca meydanda yer alan İskender Bey Heykeli, Petrela Kalesi, Parku i Madh, Saat Kulesi, Enver Hoca Müzesi, Ethem Bey Camisi, Ulusal Tarih Müzesi, Hükümet ve Opera Binaları gezilebilir. Ayrıca vakit bulursanız UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan İşkodra ve Berat şehirlerini de gezebilirsiniz. Şehirde karasal iklime yakın kurak bir iklim görülür. Kışlar çok soğuk olmasa da soğuk geçer. Sıcaklık ortalaması 10 derece dolaylarındadır. Yazlar ise çok sıcak geçer. O yüzden gezmek için en uygun zamanların bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşım genelde otobüs ya da taksilerle sağlanır. Tiran Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 11 km uzaklıktadır Buradan otobüs ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Denize kıyısı olmamasına rağmen liman şehri Dıraç’tan deniz ulaşımı vardır. Arnavutluk Türk vatandaşlarından vize istememektir. Bu yüzden uçakla vizesiz rahatça seyahat edebilirsiniz.

Havalimanından Tiran Şehir Merkezine Ulaşım

17. yüzyıldan kalma camii ve hamamı ile Osmanlı kültürünü ziyaretçilerine hissettiren Tiran, Arnavutluk’un başkenti. Tiran, yüzölçümü küçük olduğu gibi, aynı zamanda düşük nüfus oranına sahip bir şehir. Tiran’ı ziyaret etmek isteyen yolcular, Tiran Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşım sağlıyorlar.

Tiran’da toplu taşıma araçlarının sağladığı ulaşım hizmeti oldukça zayıf. 2013 itibariyle şehrin kıyı hattı boyunca sefer yapan tren hattı iptal edilmiş durumda. Otobüs haricinde bir toplu taşıma aracı kullanılmıyor. Tren seferleri ise yalnızca komşu şehirlere ulaşım için kullanılıyor.

Ziyaretçilerin şehir içinde hizmet veren toplu taşıma araçlarını daha kolay kullanabilmesi için Tiran’ın şehir merkezi olarak bilinen Skanderbeg Meydanı’nın kuzeyindeki Rruga Ded Gjo Luli bölgesinde bir turist bilgilendirme ofisi yer alıyor. Bu ofise uğramanızı tavsiye ederiz. Ofis çalışanları İngilizce konuşuyorlar, ulaşımınızı kolaylaştırmak için haritalar üzerinden detaylı bir şekilde size yapmanız gerekenleri anlatıyorlar. Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız, taksiye binmek veya araç kiralamak yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır.

Bunun haricinde, şehir merkezini yürüyerek keşfetmeniz de mümkün. Ancak şehir meydanında sıklıkla inşaat yapıldığı için yolculuğunuz yarım kalabiliyor. Şehir içinde bazı bölgelerde bisiklet kiralama noktaları yer alıyor. Buralardan kiraladığınız bisikletle kısa mesafeler arası yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Tiran Uluslararası Havalimanı’ndan şehir içine ulaşım için toplu taşıma araçlarında seçenekler oldukça sınırlı. Araç kiralayarak veya taksiyle gideceğiniz yere ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Otobüs

Havalimanından Skanderbeg Meydanı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Rruga Durres bölgesine sefer yapan Rinas Ekspresi isimli otobüsler bulunuyor. Havalimanının çıkış kapılarından geçtikten sonra araba park alanını takip ederek taksi duraklarının arkasında otobüsün kalkış noktasını bulabilirsiniz. Bu otobüsler, sabah 06:00 ile akşam üzeri 06:00 saatleri arasında, saat başı aralıklarla sefer yapıyor. Üstelik otobüsler, toplu taşıma aracı olarak şehir içinde hizmet veren tek vasıta. Sefer saatleri sık sık değişiyor, dolayısıyla her seferinde kontrol etmekte fayda var. Rinas Ekspresi haricinde havalimanından sefer yapan başka bir otobüs bulunmuyor. Dolayısıyla eğer şehrin başka bir bölgesine gitmeyi düşünüyorsanız, şehir merkezinden geçen diğer otobüs hatlarını kullanmanız gerekiyor.

Tren

Şehir içi ulaşımda artık hizmet vermeyen tren hatları, sınırlı da olsa, yalnızca şehirlerarası ulaşım için kullanılıyor. Bu hatları kullanarak Durres, Shkodra, Elbasan Vlore ve Librazhd’a seyahat edebiliyorsunuz.

Taksi

Havalimanının hemen çıkışında yer alan taksi durağından kolaylıkla taksi bulmanız mümkün. Bunun haricinde, şehir içi ulaşımda hizmet veren iki adet taksi durağı bulunuyor. MerrTaxi, SpeedTaxi. Taksi kullanmak isteyen yolcularımız için bu iki firmadan birine ulaşmalarını öneririz. Şehir içinde korsan taksilere sıklıkla rastlanabilir, ancak ücretleri durak taksilerine kıyasla daha yüksek olabiliyor. Bu korsan taksiler arasında taksimetre kullanmayanlara denk gelebilirsiniz. Daha rahat bir ulaşım için bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

Araç Kiralama

Araç kiralama taksiye oranla daha az tercih edilen bir alternatif. Şehir içinde çoğu bölgede çok fazla araç var. Dolayısıyla aracınızı park etmekte güçlük çekmeniz mümkün. Ayrıca asfaltların yola çok iyi döşendiği söylenemez. Trafik işaretleri de çok iyi hazırlanmadığından araç kullanmak oldukça zorlayıcı olabilir.

18/01/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Tiran Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
13ºC
22ºC
Cmt
Paz
12ºC
20ºC
Paz
Pzt
11ºC
21ºC
Pzt
Sal
12ºC
24ºC
Sal
Çar
13ºC
24ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x