Budapeşte Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Budapeşte Hakkında

Budapeşte, Tuna nehrinin ortasından geçtiği, Budin ve Peşte yakalarının birleşmesiyle Budapeşte adını almış tarihi bir şehirdir. Macaristan'ın başkenti olan Budapeşte, nehrin iki yanındaki tarihi ve görkemli binalarıyla Avrupa'nın aynı zamanda turist çeken kentlerinden biridir. Budapeşte'de Kraliyet Sarayı, Budapeşte Tarihi Müzesi, Matyas Kilisesi, Halaszbastya, Margit Adası, Parlamento binası, Aziz Istvan Kilisesi gibi yerler gezilebilir.

150 sene Osmanlı imparatorluğu egemenliğinde kalan Budapeşte'de Osmanlı dönemi eserleri de var. Ancak camilerin çoğu kiliseye çevrilmiş. Sadece Osmanlı fethinde önemli bir rol oynayan ve daha sonra Macarların da sevdiği Gül Baba Türbesi korunmuş. Bu türbe kente hakim bir noktada ve ziyaret edilebiliyor. 1 milyon 700 bin nüfuslu Budapeşte, aynı zamanda Macaristan'ın da en kalabalık kenti.

Budapeşte'de Karlovy Vary adlı kaplıcalarıyla ünlü bir şehre de gidebilirsiniz ya da kent merkezine yakın Gellert oteli hamam ve kaplıcalarını da gezebilirsiniz. Kışları soğuk ve kar yağışlı geçen Budapeşte'yi gezmek için en iyi zaman bahar ya da yaz ayları olabilir. Yazın biraz sıcak olma ihtimalini göz önüne alın.

Budapeşte'de Ferenc Liszt Havalimanı'ndan havayoluyla ulaşım sağlanıyor. Kent merkezine 25 km uzaklıktaki havalimanından tren ya da otobüsle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Havalimanından Budapeşte Şehir Merkezine Ulaşım

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Liszt Ferenc Havalimanı, uluslararası ve şehirlerarası alanda uçuşlar düzenliyor. Budapeşte’nin 16 kilometre güneydoğusundaki havalimanı, ülkenin dört havalimanından en büyük olanı olma özelliğini taşıyor. Avrupa’nın yanı sıra Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu’ya da uçuşlar düzenlenen Liszt Ferecn Havalimanı’nda yolcu trafiği her yıl artış gösteriyor.

Hem yurtiçi hem yurtdışı hizmet veren Liszt Ferenc Havalimanı’na, şehir merkezinden gidiş geliş için farklı ulaşım seçenekleri mevcut. Uçuş öncesi ve uçuş sonrası birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz havalimanında, ayrıca alışveriş yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz birçok alan da bulunuyor. Şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çok sayıda seçeneğiniz var.

Taksi başta olmak üzere, otobüs, minibüs ve tren gibi seçenekler ile şehir merkezine gidebileceğiniz gibi aynı zamanda araç kiralayarak da kolaylıkla gidebilirsiniz.

Taksi

Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksiler ilk seçeneğiniz olabilir. Haftanın her günü ve her saati hizmetinizde olan taksiler, sizin için hızlı ve kolay bir seçenek. Havalimanında hizmet veren Főtaxi araçları ile terminaller ve şehir merkezi arasında kolaylıkla gidip gelebilirsiniz. Tüm araçlar son teknoloji ile donatılmış olmakla birlikte araçları uçağınız indiği andan itibaren Terminal 2A ve 2B’de bulabilirsiniz. Kilometre başına yazılan ücreti öğrenmek için havalimanının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tren

Ekonomik ulaşım seçeneklerinden biri olarak trenleri tercih edebilirsiniz. Havalimanındaki Terminal 2 binasına çok yakın olan tren istasyonundan binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine rahatça gidebilirsiniz. Günde yaklaşık 100 trenin yolcu taşıdığı havalimanında, tren biletlerini Terminal 2 binasından satın alabiliyorsunuz. Metro Ekonomik ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise metro. Yeraltı metrosunu kullanarak şehir merkezine hem ekonomik hem rahat bir yolculuk yaparak gidebilirsiniz. Terminal 2 binasından binebileceğiniz metro için biletleri yine aynı bina içerisinden satın alabilirsiniz. Sabah 4 ile akşam 11 arasında yolcu taşıyan metro, sizin için ekonomik ve konforlu bir tercih olacak.

Minibüs

En konforlu ulaşım seçeneklerinden biri olan minibüsler kapıdan kapıya bırakma özelliği ile öne çıkıyor. Günün 24 saati hizmetinizde olan minibüsler ile istediğiniz yere yorulmadan gidebilirsiniz. Araç içindeki GPS sistem ile gitmek istediğiniz yeri rahatlıkla bulabilen şoförler sayesinde yolculuğunuzda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Tercih edeceğiniz araçlar 10 kişilik olabileceği gibi 50 kişilik de olabiliyor.

Araç Kiralama

Tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği ise araç kiralama. Liszt Ferenc Havalimanı’ndan ulaşabileceğiniz araç kiralama ofisleri sayesinde istediğiniz aracı kiralayarak ister şoförlü olarak ister kendi şoförlüğünüzde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları arasında; Avis, Europcar, Hertz ve Sixt bulunuyor.

23/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Budapeşte

Budapeşte Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
5ºC
13ºC
Pzt
Sal
1ºC
13ºC
Sal
Çar
3ºC
11ºC
Çar
Per
-2ºC
10ºC
Per
Cum
1ºC
11ºC
Cum
Uçuş Süreleri
2s 10dk
1s 40dk
1s 50dk
1s 40dk
2s 20dk
1s 20dk
1s 30dk
2s 10dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x