Türkiye Otelleri Ara

En uygun Türkiye otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Türkiye otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kayak Otelleri

İslami Oteller

5 Yıldızlı İslami Oteller

Termal Oteller

Türkiye Hakkında

Resmi adı ile Türkiye Cumhuriyeti olarak da anılan Türkiye, Asya’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyaya yayılıyor. Anadolu Yarımadası’nın yanında Trakya’da da toprakları bulunan ülkenin Akdeniz ve onun bir uzantısı olan Ege ile Karadeniz’e kıyısı var.

Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Nahçıvan, Ermenistan, Irak ve Suriye ile karadan sınırı olan ülke Asya ve Avrupa kıtalarının kesişim noktasında yer alıyor. Tarih boyunca İyon, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi çok sayıda farklı kültür ve medeniyetin hüküm sürdüğü ülkede bugün de tüm bu kültürel çeşitliliğin izlerine rastlamak mümkün.

Başkenti Ankara olan ülkenin resmi dili ve aynı zamanda en yaygın konuşulan dil Türkçe. Yaklaşık 80 milyonluk bir nüfusa sahip ülkede yaşayan halkın önemli bir bölümü de Türk kökenli ve Müslüman. Türkiye'de ayrıca genellikle büyük şehirlerde yaşayan az sayıda Hıristiyan ve Musevi de var. İstanbul’da yer alan Fener Rum Patrikhanesi, özellikle ülkede ve çevre ülkelerde yaşayan Ortodokslar için en önemli merkezlerden biri olarak kabul ediliyor.

Geniş bir alana yayılmasının da etkisiyle ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklim tiplerinin izlerini görmek mümkün. Akdeniz ve Ege kıyılarında Akdeniz iklimi, Karadeniz sahil şeridi boyunca Karadeniz iklimi ve İç Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerde ise karasal iklim etkisini hissettiriyor. Ülkede genel olarak kışlar serin ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ise Türkiye’nin birçok bölgesinde yağışlar etkili oluyor. Eğer bu dönemlerde ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız yola çıkmadan önce yanınıza şemsiyenizi de almanızda yarar var.

Her bölgesinde farklı güzellikleri barındıran Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken başlıca şehirlerden bazıları tarihte Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapan İstanbul ile başkent Ankara ve muhteşem sahilleri ile bilinen İzmir ve Antalya geliyor. İstanbul’da Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi gibi yapılarla Beyoğlu, Sultanahmet, Eminönü ve Kapalıçarşı gibi yerler turistlerin ilk görmek istedikleri noktalar arasında.

Başkent Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve şehri tepeden izleyebileceğiniz Atakule gibi yerleri ve yapıları görebilirsiniz. Ege kıyıları boyunca uzanan İzmir ve çevresine yolu düşenlerin en fazla ilgisini çeken yerlerden bazıları ise Alsancak ve Karşıyaka gibi sahil semtleri ile Tarihi Asansör, Balçova ve yaz aylarında Alaçatı, Ilıca gibi ünlü tatil beldeleriyle turistlerin gözdesi haline gelen Çeşme.

Türkiye, yılın her döneminde ziyaret için ideal bir ülke. Eğer yaz aylarında gelirseniz, Bodrum, Fethiye ve Ayvalık gibi tatil yörelerinde denizin ve güneşin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kış aylarında ülkeyi ziyaret edenler ise Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi ünlü kayak merkezlerinde kış sporlarının tadını çıkarabilirler.

Türkiye Semtleri

Önemli Noktalar

Türkiye Seyahat Yazıları

Türkiye Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’ye Giriş Formu nedir? Kimler alabilir? Nasıl alınır?

Pandemi döneminde tüm ülkeler seyahat kurallarında sık sık değişiklikler yapıyor. Halk sağlığının korunması için önemli olan bu kurallara uymadan ülke sınırlarını aşmak mümkün değil. Türkiye de kural değişikliğine giden ülkeler arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu Türkiye’ye Giriş Formu yeni kurallar arasında en önemli olanı. Peki bu form nedir? Sistem nasıl işliyor? Kimlerin alması gerekiyor?

Türkiye’ye Giriş Formu nedir?

Bu form; pandemi ile mücadele kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye girecek yolcuların sağlık durumlarının denetimi ve ülke içerisinde bu yolculara ulaşılabilecek iletişim bilgilerinin sağlanması amacıyla oluşturulan bir bilgi anketi.

Elektronik ortamda doldurulan formu istersen yine elektronik ortamda saklayabilir, istersen basılı çıktısını alarak bunu yanında taşıyabilirsin. Buradaki tek önemli nokta tüm Türkiye seyahatin boyunca Türkiye’ye Giriş Formu’nun doldurulmuş halini ve formun sonunda sana verilen kodu hep yanında bulundurmak.

Kişiye özel oluşturulan HES kodunu aldıktan sonra ülke içinde başta konaklama ve seyahat olmak üzere restoran, cafe, alışveriş merkezi gibi tüm mekanlarda da aynı kodu kullanacaksın. Temaslı ya da taşıyıcı olmadığını gösteren kod sayesinde pandeminin yayılma hızını düşürmek hedefleniyor.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu kimler doldurmalı?

Uygulama yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek tüm yolculara yönelik yapılıyor.

- Yurtdışı transfer/transit yolcular

- Hava yollarının uçuş ekipleri

- 6 yaşından küçük yolcular

bu formu doldurmakla yükümlü değiller. Bu üç maddeye dahil olmayan tüm yolcuların ülke girişinde kabul edilebilmeleri için formu doldurmaları şart.

Türkiye’ye Giriş Formu ne zaman doldurulmalı?

Giriş formunu Türkiye uçuşundan 72 saat önce register.health.gov.tr adresinden doldurman gerekiyor.

 

Türkiye’ye Giriş Formu nasıl alınır?

Formu yukarıda da belirttiğimiz register.health.gov.tr adresinden doldurmalısın. 4 aşamadan oluşan bilgi formunda verdiğin tüm bilgilerin doğru olması ilk şart.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurup doldurmadığını uçuş öncesinde ilgili hava yolu firması kontrol ediyor. Eğer formu doldurmamış yolcu varsa uçuş öncesinde doldurması sağlanıyor.

Bu formu elektronik ortamda doldurman şart. Ancak formun doldurulmuş halini hem elektronik cihazına indirebilir hem de yazılı olarak yanında taşıyabilirsin. Her iki format da görevliler tarafından kabul ediliyor.

Türkiye’ye seyahat etmek için başka kurallar var mı?

Pandemi sürecinde halk sağlığını korumak ve güvenli seyahat edilebilmesi amaçlarıyla Türkiye de bazı kurallar getirdi. Bu kurallara göre;

- Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü ve aileleri yanında bulunmayan 18-20 yaş arası yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor.  

- Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES kodu alması şart.

- Hava yoluyla Türkiye’ye gelecek tüm yolculardan uçuştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları isteniyor. Bu uygulamadan yalnızca 0-6 yaş arası yolcular muaf.

- Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takma zorunluluğu da en temel kural.

Geri kalan tüm kurallara ve istisnalarına Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar yazımızdan göz atabilirsin.