Nevşehir Otelleri Ara

En uygun Nevşehir otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Nevşehir otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Nevşehir Hakkında

İç Anadolu'nun turizm cenneti olan ve yıl boyunca hem yurt içinden hem yurt dışından binlerce kişiyi ağırlayan Nevşehir yaklaşık 300.000 nüfusa sahiptir.

Karasal iklimin hakim olduğu Nevşehir'de ani hava değişimliklerine hazırlıklı olmalısınız. Yaz aylarında sabah saatlerinde soğuk, öğle saatlerinde kuru bir sıcak akşam ise serin olan hava, kışın özellikle akşamları dondurucu bir hal alıyor.

Dünyaca ünlü olan Ürgüp Peribacaları, Kapadokya, Ihlara Vadisi, Hacı Bektaş Veli Müzesi gibi birçok turistik bölgeyi gezebileceğiniz Nevşehir'de, el işi halı ve ev yapımı şarap bulabileceğiniz çokça yer bulunuyor. Yürüyüş turları ve at sürme parkurları da sizi Nevşehir'de bekleyen aktivitelerden bazıları. Balon turu denildiğinde akla gelen ilk yer de Kapadokya, kesinlikle hayatınızda en az bir kez denemeniz gereken bir aktivite. Ağpakla, nohutlu yahni ve sütlü çorba yöresel yemeklerden bazılarıdır.

Ürgüp, Hacı Bektaş, Avanos gibi ilçeleri olan Nevşehir'e Nevşehir Kapadokya Havalimanı'nı kullanarak ve ya karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkün. Şehir içerisinde sadece turistik yerlerin yakınında yaz aylarında trafik oluyor, onun dışında trafiğe rastlamazsınız.

Nevşehir Galeri

Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir Semtleri

Önemli Noktalar

Nevşehir Seyahat Yazıları

Nevşehir Sıkça Sorulan Sorular

Nevşehir’e ne zaman gidilir?

Nevşehir, tüm yıl boyunca turist akınına uğrayan bir bölge. Karasal iklim sebebiyle kış mevsiminde fazla soğuk olabilen bölge yazın da gezmek için fazla sıcak olabiliyor. Bu nedenle Nevşehir’e gitmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Tabii birçok turist gibi siz de Peri Bacaları’nın bembeyaz örtüyle kaplanışını görmek isterseniz kış mevsiminde de Nevşehir’e gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Nevşehir’de nerede kalınır?

Nevşehir’de bulunan konaklama opsiyonları genellikle şehrin en turistik noktaları olan Ürgüp, Avanos ve Göreme’de yoğunluk gösterir. Yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan bu turistik destinasyonlarda her zevke uygun oteller bulunuyor. Butik oteller, balayı konseptinde hizmet veren tesisler ve turistlerin sıklıkla tercih ettiği mağara oteller arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz. Peri bacalarının içinde konaklama hissiyatını yaşayabileceğiniz mağara otellerinde konaklama deneyimini mutlaka yaşamalısınız.

Nevşehir’e uçakla gidilir mi?

Nevşehir’e uçakla gitmek için Nevşehir ve Kayseri’de bulunan havalimanlarını tercih edebilirsiniz. Nevşehir’de bulunan havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre iken Kapadokya’ya 38 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kayseri Erkilet Havalimanı ise Nevşehir Merkez’e 90 kilometre, Kapadokya’ya 78 kilometre bir mesafede bulunuyor. İki havalimanından da Kapadokya bölgesine ve Nevşehir’e HAVAŞ seferleri düzenleniyor. Şehirde bulunan oteller de iki havalimanından da servis hizmeti sağlayabiliyor.

Göreme Açık Hava Müzesi nerededir?

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir’e 13 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Müze, Göreme beldesinin 2 kilometre doğusunda kalıyor. Nevşehir’den Göreme’ye giden araçlar bulunuyor. Ayrıca seyahat acentelerinin düzenlediği turlara katılarak da Göreme Açık Hava Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.  

Nevşehir’de peri bacaları nerededir?

Peri Bacaları, Nevşehir’in birçok farklı bölgesinde bulunuyor. Ancak Ürgüp, Avanos, Uçhisar bölgesinde daha yoğun halde Peri Bacaları var. Özellikle Ürgüp’te bulunan Şahinefendi Köyü’ndeki üç vadi çok önemli. Bu üç vadinin içinde Soğanlı Vadisi çok sayıda Peri Bacaları’nı aynı anda görebileceğiniz bir nokta. Avanos ve Göreme’yi birbirine bağlayan yol üzerindeki Paşabağ Vadisi’ne de gidebilirsiniz.

Nevşehir’de gece hayatı nasıldır?

Nevşehir’de düzenlenen Türk Geceleri de Peri Bacaları kadar meşhur. Özellikle yabancı turistlerin aşina olmadıkları Türk eğlencelerini görebildikleri bu geceleri çok seviyorlar. Nevşehir tatiliniz esnasında bu eğlencelere katılarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca şehirde bulunan oteller de misafirleri için farklı eğlenceler düzenliyorlar. Bunların dışında Ürgüp, Göreme ve Avanos’ta birçok bar ve eğlence kulübü de mevcut. 

Nevşehir’in doğal güzellikleri nelerdir?

Yanardağların bölgedeki hakimiyeti bitse de etkileri halen devam ediyor. Lavların rüzgar ve akarsular nedeniyle aşınmasından oluşan Peri Bacaları, ülkemizi dünyaya da tanıtan doğal güzellikler. Bu güzelliklerin oluşumlarını görebileceğiniz Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Aşıklar Tepesi ve Üç Güzeller’e mutlaka uğramalısınız. Ayrıca geçmişte Hasan Dağı aktif bir volkanken doğal yollarla oluşan Ihlara Vadisi’ni de görmeden dönmemenizi öneririz.

Nevşehir’de gezilecek yerler nerelerdir?

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Nevşehir’de her turistin uğradığı Aşıklar Tepesi, Üç Güzeller, Göreme Milli Parkı, Asmalı Konak ve Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni gezebilirsiniz. Nevşehir’de bu popüler noktaları gördükten sonra planlarınıza Nevşehir Kalesi, Ihlara Vadisi, Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Hacı Bektaş-i Veli Türbesi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Temenni Tepesi ve Zelve Vadisi’ni dahil edebilirsiniz.