Muğla Otelleri Ara

En uygun Muğla otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Muğla otellerini listele.

Muğla Balayı Otelleri

Muğla İslami Oteller

Muğla Hakkında

Türkiye’nin batısında, Ege Denizi kıyılarında yer alan Muğla, yaz aylarının gözde tatil beldelerinden Datça, Dalaman, Marmaris ve Bodrum’un da bağlı olduğu bir şehirdir. Anadolu’nun en eski yerleşim alanlarından biri olan Muğla’da ilk yerleşimlerin ne zaman başladığı tam olarak bilinmiyor. Antik Yunan ve Roma dönemlerinden miras kalan pek çok antik kente ev sahipliği yapan Muğla’da özellikle yaz ayları turizmin en yoğun olduğu dönemlerin başında sayılıyor. Eski dönemlerde Karyalılar, Persler ve Medler tarafından egemenlik altına alınan şehir günümüzde Antalya, Denizli, Burdur, Aydın ve Ege Denizi ile çevrelenmiş durumda.

Bölgeye ulaşım genellikle Dalaman ve Bodrum havalimanlarından sağlanıyor. Deniz yolu ile gelen gemiler için ise Güllük, Bodrum ve Marmaris limanları bölgenin ulaşım hattında önemli bir yere sahip.

Muğla’nın ekonomisi ağırlıklı olarak narenciye ve zeytin gibi tarım ürünlerine ve turizme dayalı. Beyaz evleriyle meşhur Bodrum, masmavi koylarıyla büyüleyen Marmaris ve Fethiye Muğla’da görülmeye değer turizm merkezlerinden sadece birkaçı. Şehirde popüler tatil yerlerinin dışında daha sakin yaşantısıyla bilinen küçük köyler ve kasabalar da tatilini Ege’nin huzurlu atmosferinde geçirmek isteyen gezginlerin ortak tercihi.

Toplamda 1000 kilometreyi aşan kıyısı ile Türkiye’nin en uzun sahil hattına sahip şehir olan Muğla’nın zengin bitki örtüsü sayesinde çiçek ve çam bal üretimi gelişmiş durumda. Muğla aynı zamanda limon, greyfurt, portakal ve mandalina gibi narenciye üretiminde bölgenin önde gelen şehirlerinden biri. Zeytin ve sığla yağı ise şehrin ekonomik olarak gelişmesinde pay sahibi olan diğer doğal zenginlikler arasında önemli paya sahip.

Muğla’da ulaşım için seyahat etmek istediğiniz yere yakınlığına göre Bodrum veya Dalaman Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz.

Muğla Galeri

Muğla Semtleri

Muğla Seyahat Yazıları

x