Kapadokya Otelleri Ara

En uygun Kapadokya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kapadokya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kapadokya Hakkında

Kapadokya, günümüzden milyonlarca yıl önce oluşan ve Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kayseri’yi kapsayan tarihi bir bölge. Kayalara oyulan eski kiliseleri ve evleriyle bilinen Kapadokya günümüzde daha çok peribacası olarak adlandırılan enteresan yüzey şekilleriyle anılıyor. Avanos, Uçhisar, Ortahisar, Göreme ve Ürgüp gibi yerleşimleri barındıran bölgede taş işçiliğinin muazzam örneklerini görebilirsiniz. Hristiyanlık döneminin en eski kaya kiliselerinden bazılarına da ev sahipliği yapan Kapadokya’da mağaradan dönüştürülen Nevşehir otelleri tercih edilebilir, yerel şarapları tadabilir, birbirinden güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. 

Göreme Açıkhava Müzesi, Avanos’ta bulunan Tarihi Taş Köprü, Yeraltı Seramik Müzesi, Uçhisar Kalesi, Paşabağ, Çavuşin Kilisesi, Vaftizci Yahya Kilisesi ve Güvercinlik Vadisi bölgede gezerken muhakkak görülmesi gereken noktalardan bazıları. Aşk Vadisi veya Kızılçukur Vadisi’ne geldiğinizde ise Kapadokya’nın hayranlık uyandıran olağanüstü manzaralarına şahitlik edebilirsiniz. Özellikle gün doğumunda göğe doğru yükselen rengarenk balonlarla burada enfes fotoğraf kareleri çekmek mümkün. Eğer Kapadokya’da biraz da adrenalin yüklü maceralar yaşamak isterseniz, arazi araçlarıyla gerçekleşen safari gezilerine katılabileceğinizi anımsatalım. Bölgeyi gezmek için yerel rehberler tarafından düzenlenen turları tercih edebilir veya bisikletle dolaşabilirsiniz. Üstelik Kapadokya’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri yalnızca yer üstündekilerle sınırlı değil. Derinkuyu, Mazı, Kaymaklı ve Özkonak gibi isimlerle bilinen yeraltı şehirlerinde binlerce yıl öncesinden kalan odaları, kiliseleri ve depoları görebilirsiniz.

Son derece zengin bir kültürel birikime sahip Kapadokya’da gezerken peribacası şeklinde hediyelikler satın alabilirsiniz. Renkli çanak ve çömlekler ile yöresel şaraplar ise buradan alınabilecek diğer harika alternatiflerden. Bölgede pek çok yerde görebileceğiniz mahzenlerde şarap tadımı da yapabilirsiniz. Ayrıca yöre halkının önemli bir geçim kaynağı olan kilimleri ve halıları inceleyebilirsiniz. Kapadokya’ya Türkiye’nin pek çok şehrinden yıl içinde direkt otobüs seferi düzenleniyor. Uçakla seyahat edenler Nevşehir veya Kayseri Havalimanı’nı tercih edebilirler. Konaklama içinse Anadolu’nun bu eşsiz coğrafyasında uygun fiyatlı küçük pansiyonlardan 5 yıldızlı tesislere ve mağara otellere kadar sayısız seçeneğin bulunduğunu unutmayın.

Kapadokya Galeri

Kapadokya Şehir Rehberi

Kapadokya Semtleri

Kapadokya Seyahat Yazıları

Kapadokya Sıkça Sorulan Sorular

Kapadokya Aşıklar Tepesi nerededir?

Aşıklar Tepesi olarak bilinen Bağlıdere Vadisi Göreme’de bulunur.

Kışın Kapadokya nasıldır?

Peri bacalarının büyüleyici görüntüsüne bir de bembeyaz kar yağdığında Kapadokya unutulmaz bir atmosfere bürünüyor. Her ne kadar hava oldukça soğuk olsa da Kapadokya’yı bir de beyazlar içinde görmelisiniz. Özellikle balona binerek Kapadokya’yı yukarıdan seyredebilirsiniz. Tabii kışın düzenlenen balon turları hava koşulları uygun olduğunda gerçekleşiyor.

Yılbaşında Kapadokya nasıldır?

Kapadokya’da yılbaşı, genellikle soğuk ve karlı geçer. Yılbaşını Kapadokya’da geçirmek isterseniz, yılbaşı eğlencesi düzenlenen bir oteli tercih etmeye dikkat edin. Ayrıca bölgedeki bazı eğlence mekanları yılbaşında da meşhur Türk gecelerini düzenler.

Kapadokya kaç günde gezilebilir?

Kapadokya gezinizin süresi, gezmeyi tercih edeceğiniz yerlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak mutlaka görmeniz gereken yerleri gezmek için ortalama olarak 3 güne ihtiyacınız vardır.

Kapadokya’da nerede kalınır?

Kapadokya bölgesinin içinde bulunan Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar ve Ortahisar’da bütçenize uygun çeşitli konaklama tesisleri bulabilirsiniz. Son yıllarda Kapadokya, konaklama imkanları açısından çok gelişmiş bir bölge haline geldi. Kapadokya’da unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamak için mağara otellerini tercih etmenizi öneririz. Kapadokya otellerinde odanızın içinde jakuzi, spa, hamam gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya’ya havayolu ile ulaşmak için Kayseri Erkilet Havalimanı ve Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Bu iki havalimanından Kapadokya bölgesine ulaşmak için taksi ya da özel transfer hizmeti kullanabilirsiniz. Kapadokya’da konaklayabileceğiniz otellerin transfer hizmetleri de olabiliyor. Karayolu ulaşımına bakıldığında, artık Türkiye’nin birçok yerinden Kapadokya’ya direkt seferler düzenlendiği görülüyor. Eğer Kapadokya’ya direkt sefer bulamazsanız, Nevşehir Terminali’ni de tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’ya ne zaman gidilir?

Kapadokya’yı rahat rahat keşfetmek istiyorsanız, en doğru zaman ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır çünkü bölge yaz mevsiminde aşırı sıcak, kış aylarında ise aşırı soğuk olur. Tabii çok soğuk olsa da kışın peri bacalarının üstünü örten kar tabakasının manzarası da kesinlikle görülmeye değerdir. Bu manzarayı görmek için kışın gitmek isterseniz, çok sıkı giyinmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Derinkuyu Yeraltı Şehri nerededir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Derinkuyu ilçesinde bulunuyor. Nevşehir şehir merkezine 29 kilometre, Göreme Açık Hava Müzesi’ne ise 39 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Kapadokya gezilecek yerler nerelerdir?

“Güzel atlar ülkesi” olarak tanımlanan Kapadokya’da görmeniz gereken ilk yer, Göreme Açık Hava Müzesi’dir. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu müze, herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Peribacaları oluşumlarını en iyi şekilde gözlemlemek için Paşabağ ve uçurumun kenarında duran Üç Güzeller de gezilecek yerlerin en meşhur olanları arasında. Derinkuyu Yeraltı Şehri, Asmalı Konak, Hacı Bektaş Veli Külliyesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Güvercinlik Vadisi ve Ihlara Vadisi’ni de görmeden dönmemelisiniz.

Kapadokya nerededir?

Kapadokya Bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerini kapsar. İç Anadolu Bölgesi’nin tam ortasında olan Kapadokya, Nevşehir ilinin merkezinden yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıktadır.