Edirne Otelleri Ara

En uygun Edirne otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Edirne otellerini listele.

Edirne Hakkında

Eski Osmanlı başkenti Edirne, Türkiye’nin batısında, Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarında yer alan tarihi bir şehir. Yapılan son sayımlara göre Edirne’nin nüfusu toplamda 170 bine yaklaşıyor. Mimar Sinan’ın ‘’ustalık eserim’’ dediği Selimiye Camii ile bilinen şehir meşhur tava ciğeri sayesinde damak tadına düşkün ziyaretçilerin de gözdesi. Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin kesiştiği noktada kurulan Edirne’de karasal iklim etkili. Yıl içinde özellikle kış aylarında şehirde hava oldukça serin. Bahar ve yaz aylarında ise sıcaklıklar kısmen yükseliyor. Bulgaristan ve Yunanistan’ın hemen sınırında yer alan Edirne’nin kent merkezi Yunanistan sınırından yalnızca 7 kilometre mesafede.

Yüzyıllara şahitlik eden tarihi boyunca Akalar, Persler, Makedonlar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından yönetilen şehir sonradan Osmanlı hakimiyetine girdi ve bir süre devlete başkentlik yaptı. Günümüzde de Selimiye Camii, Adalet Kasrı, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii gibi bu dönemlerden Edirne’ye miras kalan eski eserleri görmek mümkün. Üstelik Edirne caddelerinde çıkacağınız gezinizi Avrupa’nın en büyük sinagoglarından birini ziyaret ederek renklendirebilirsiniz.  

Türkiye’den Ardahan, Kars ve İzmit’le kardeş şehir olan Edirne’de düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri son derece ilginç ve eğlenceli görüntüler vaat ediyor. Şehre geldiğinizde tarihi bedestenleri gezerek Edirne’yi hatırlatacak hediyelik eşyalardan satın almayı, Uzunköprü, İpsala ve Keşan gibi ilçeleri ziyaret etmeyi, enfes Edirne usulü ciğer tavanın, beyaz peynirin, Kavala kurabiyesinin ve meşhur badem ezmesinin tadına bakmayı sakın ihmal etmeyin. Edirne’de yıldız sayısı fazla olan lüks otellerde kalabilir veya bütçenizle dost bir tatil için daha mütevazı tesisleri tercih edebilirsiniz.

Edirne Semtleri

Edirne Seyahat Yazıları

x