Ankara Otelleri Ara

En uygun Ankara otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ankara otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ankara Hakkında

Türkiye’nin başkenti olan Ankara; Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Eskişehir, Aksaray ve Konya ile komşu. Bu nedenle de Türkiye’de şehirlerarası ulaşımda önemli bir konuma sahip. Anadolu’nun tam ortasında yer aldığı için tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar gibi önemli gelişmelere imza atan uygarlıklarının izlerini taşıyan şehir tarihi anlamda büyük bir önem taşıyor. Bu konumundan dolayı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından milli mücadelenin yönetim merkezi olarak belirlenmiş. Bu yüzden de günümüzde Ankara’da gezilebilecek birçok arkeolojik alan, tarihi kalıntı ve müze bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ankara manzarasını izleyebileceğiniz Ankara Kalesi, Kalecik Kalesi ve Atakule de gidebileceğiniz yerler arasında. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi’ni gezerek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Ankara’nın en popüler yerlerinden olan Mogan ve Eymir Gölleri’ne gidip doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ankara’da şehir merkezine yakın noktalarda her şey dahil konseptte lüks oteller ve oda kahvaltı, yarım pansiyon ve sadece oda konseptlerinde hizmet veren konaklama seçenekleri bulmak mümkün. İş ve konferans gibi amaçlarla Ankara’ya gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarına uygun şehir otelleri bulunduğu gibi havuzu olan Ankara otellerinde de konaklayabilirsiniz. Ankara’nın şehir merkezinden biraz uzaklaşıp şifalı termal sulardan faydalanmak isterseniz Kızılcahamam bölgesinde bulunan termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Ankara’da karasal iklim görülüyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları da soğuk ve kar yağışlı geçiyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında oldukça fazla kar yağışı görülüyor ve sıcaklık eksiklere düşebiliyor. Ankara’yı ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları.

Ankara’ya havayolu, demiryolu ve karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne giden Havaş ve BelkoAir servislerini kullanarak şehir merkezine gelebilirsiniz. Ankara’ya otobüsle gelmek isterseniz birçok şehirden Ankara’ya otobüs seferleri bulunuyor. Ayrıca İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Konya’dan yüksek hızlı trenle Ankara’ya gidebilirsiniz. Ankara’da şehir içinde belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri ve minibüsler ile gezebilirsiniz. Ayrıca Kızılay ve Batıkent arasındaki metroyu da kullanabilirsiniz.

Ankara Galeri

Ankara Şehir Rehberi

Ankara Semtleri

Önemli Noktalar

Ankara Seyahat Yazıları

Ankara Sıkça Sorulan Sorular

Anıtkabir nerededir?

Anıtkabir, Anıttepe semtinde konumlanıyor. Haftanın tüm günlerinde saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Anıtkabir’e Ulus semtinden M1 metrosu ya da 220-3 otobüsle gitmek yarım saat sürüyor. AŞTİ’ye gelip Anıtkabir’e gitmek isterseniz 339-3 numaralı otobüsle yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Kızılay Meydanı ve Kızılay AVM’den Anıtkabir’e gitmek 15-20 dakikalık bir yolculukla mümkün. Bunun için 221-3 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Eğer Ankara’nın sevilen alışveriş merkezi Ankamall’den gidecekseniz 282’ye binip 25 dakika sonra Anıtkabir’e ulaşabilirsiniz.

Ankara’nın neyi meşhur?

Ankara simidiyle farklı illerimizle kıyaslanan bir şehir. Ankara’nın çok meşhur bir lezzeti olan bu simit, farklı illerde yapılan simitlerden daha koyu renkli ve bol susamlı yapılır. Ankara seyahatinizde Kuğulu Park’ı gezerken bu simidin tadına bakabilir ve aynı zamanda kuğuları besleyebilirsiniz. Atatürk Orman Çiftliği’ne giderseniz orada yapılan kokoreci ve dondurmayı yemeden ve Ankara balı almadan dönmemenizi öneririz. Ankara’nın bir diğer meşhur yemeği de Aspava. Açılımının “Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” olduğu bu yemeğin aslında özelliği yemeğe gittiğinizdeki sunumu. Soğanlı, soslu, kaşarlı gibi çeşitleri olan Aspava’yı SSK diyerek üç çeşidi birlikte istediğinizi anlatarak sipariş edebilirsiniz. Siparişinizi verdiğinizde masanıza cacık, salata ve patates tava gelir ve bunların hepsi ikram olarak getirilir. Yemeğiniz bittikten sonra da çay ve irmik helvası ikramı yapılır. Aspava yemek için Küçükesat’a gidebilirsiniz.

Ankara’da gece hayatı nasıldır?

ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, Ankara Üniversitesi gibi büyük ve köklü üniversitelerin bulunduğu Ankara’da öğrenci nüfusu oldukça fazla. Bu nedenle de gece hayatı, öğrencilerin eğlence anlayışına göre şekillenmiş bir durumda. Kızılay Meydanı, Sakarya Caddesi, Bestekar Sokak, Tunalı Hilmi Caddesi, 7. Cadde’de öğrencilerin tercih ettiği birçok bar ve gece kulübü var. Bu noktaların yanı sıra Arjantin Caddesi, Azerbaycan Caddesi ve Filistin Caddesi’nde de eğlence mekanları bulabilirsiniz. Daha sakin bir akşam eğlencesi ararsanız, Ankara’da gidebileceğiniz birçok meyhane de mevcut.

Ankara’da nerede kalınır?

Ankara hem iş hem de turistik geziler için gelen çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bu nedenle de şehrin birçok önemli noktasında 5 yıldızlı lüks oteller, pansiyonlar ve apart oteller bulunuyor. Özellikle Çankaya, Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere semtlerinde bulunan oteller, turistik noktalara yakın. Çok fazla otel olduğu için mutlaka bütçenize uyan bir seçenek bulacaksınız. Ayrıca Ankara’dan kısa bir yolculukla gidebileceğiniz Kızılcahamam’da termal oteller ve Beypazarı’nda tarihi konaklara kurulmuş butik oteller bulunuyor.

Ankara’ya nasıl gidilir?

Ankara’ya gitmek için ülkemizin birçok şehrinden düzenlenen direkt uçuşları tercih edebilirsiniz. Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 28 kilometre uzaklıkta konumlanıyor ve yolculuk, trafiğin durumuna bağlı olarak, 1 saat sürebiliyor. Belkoair ve HAVAŞ otobüsleri ile havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ankara’ya otobüsle giderseniz AŞTİ’den Ankaray, metro, dolmuş ve otobüsleri kullanarak gitmek istediğiniz birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul, Konya ve Eskişehir gibi şehirler başta olmak üzere Ankara’ya trenle de gidebilirsiniz.

Ankara’da tarihi yerler nerelerdir?

Ülkemizin başkenti Ankara, tarihimizde büyük bir yer kaplıyor. Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Augustus Tapınağı, Ankara Evleri ve Hamamönü’nde Ankara’nın geçmişini keşfedebilirsiniz. Anıtkabir, I. TBMM Binası ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ise cumhuriyet tarihimiz için büyük önem taşıyan yerler.

Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir?

Tarihinde birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan Ankara’da tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Persler tarafından inşa edildiği düşünülen Ankara Kalesi, Selçuklu Dönemi’nden kalma eserleri görebileceğiniz Etnografya Müzesi, şehirde eski yerleşimin izlerini gözlemleyebileceğiniz Ankara evleri ve Hamamönü’nü mutlaka gezin. Cumhuriyet tarihinin önemli durakları olan Kurtuluş Savaşı Müzesi olan I. TBMM Binası, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anıtkabir de Ankara gezinizin ilk durakları arasında olmalı. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kocatepe Camii, Atakule, Hacı Bayram Camii, Atatürk Orman Çiftliği ve Harikalar Diyarı da Ankara’da gezebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca Ankara’nın sevilen parkları olan Kuğulu Park ve Seğmenler Parkı’na da gidebilir, Gölbaşı ve Eymir’de de piknik yapabilirsiniz.