Kıbrıs Otelleri Ara

En uygun Kıbrıs otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kıbrıs otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kıbrıs Hakkında

Resmi adı ile Türkiye Cumhuriyeti olarak da anılan Türkiye, Asya’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyaya yayılıyor. Anadolu Yarımadası’nın yanında Trakya’da da toprakları bulunan ülkenin Akdeniz ve onun bir uzantısı olan Ege ile Karadeniz’e kıyısı var.

Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Nahçıvan, Ermenistan, Irak ve Suriye ile karadan sınırı olan ülke Asya ve Avrupa kıtalarının kesişim noktasında yer alıyor. Tarih boyunca İyon, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi çok sayıda farklı kültür ve medeniyetin hüküm sürdüğü ülkede bugün de tüm bu kültürel çeşitliliğin izlerine rastlamak mümkün.

Başkenti Ankara olan ülkenin resmi dili ve aynı zamanda en yaygın konuşulan dil Türkçe. Yaklaşık 80 milyonluk bir nüfusa sahip ülkede yaşayan halkın önemli bir bölümü de Türk kökenli ve Müslüman. Türkiye'de ayrıca genellikle büyük şehirlerde yaşayan az sayıda Hıristiyan ve Musevi de var. İstanbul’da yer alan Fener Rum Patrikhanesi, özellikle ülkede ve çevre ülkelerde yaşayan Ortodokslar için en önemli merkezlerden biri olarak kabul ediliyor.

Geniş bir alana yayılmasının da etkisiyle ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklim tiplerinin izlerini görmek mümkün. Akdeniz ve Ege kıyılarında Akdeniz iklimi, Karadeniz sahil şeridi boyunca Karadeniz iklimi ve İç Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerde ise karasal iklim etkisini hissettiriyor. Ülkede genel olarak kışlar serin ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ise Türkiye’nin birçok bölgesinde yağışlar etkili oluyor. Eğer bu dönemlerde ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız yola çıkmadan önce yanınıza şemsiyenizi de almanızda yarar var.

Her bölgesinde farklı güzellikleri barındıran Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken başlıca şehirlerden bazıları tarihte Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapan İstanbul ile başkent Ankara ve muhteşem sahilleri ile bilinen İzmir ve Antalya geliyor. İstanbul’da Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi gibi yapılarla Beyoğlu, Sultanahmet, Eminönü ve Kapalıçarşı gibi yerler turistlerin ilk görmek istedikleri noktalar arasında.

Başkent Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve şehri tepeden izleyebileceğiniz Atakule gibi yerleri ve yapıları görebilirsiniz. Ege kıyıları boyunca uzanan İzmir ve çevresine yolu düşenlerin en fazla ilgisini çeken yerlerden bazıları ise Alsancak ve Karşıyaka gibi sahil semtleri ile Tarihi Asansör, Balçova ve yaz aylarında Alaçatı, Ilıca gibi ünlü tatil beldeleriyle turistlerin gözdesi haline gelen Çeşme.

Türkiye, yılın her döneminde ziyaret için ideal bir ülke. Eğer yaz aylarında gelirseniz, Bodrum, Fethiye ve Ayvalık gibi tatil yörelerinde denizin ve güneşin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kış aylarında ülkeyi ziyaret edenler ise Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi ünlü kayak merkezlerinde kış sporlarının tadını çıkarabilirler.

Kıbrıs Semtleri

Önemli Noktalar

Kıbrıs Seyahat Yazıları