Mersin Otelleri Ara

En uygun Mersin otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Mersin otellerini listele.

Mersin Balayı Otelleri

Mersin Hakkında

 Mersin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Şehrin batısında Antalya, doğusunda ise Adana yer alır. Mersin 1.808.282’lik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 10.şehridir. Antik Çağda ismi Kilikya olan Mersin, köklü ve ilginç bir tarihe sahiptir. Yontma Taş Devri’nden bu yana yaşamın devam ettiği şehirde, Persler, Asurlular, Hititler ve Bizanslar burada yaşayarak kendilerinden izler bırakmışlardır. Mersin Türkiye’nin ekonomik faaliyetler açısından en zengin şehirlerinden biridir. Şehirde hemen hemen her alanda üretim sağlanır. Mersin’in topraklarının çok verimli olması tarımsal ürün çeşitliliğini arttırırken, maden kaynakları bakımından zenginliği ve petrol rafinerisine sahip olması Mersin’i her yönüyle zengin kılar. Şehirde en çok yetiştirilen ürünlerin başında buğday, arpa gibi tahıl ürünleri ve  domates, biber, kabak gibi sebzeler gelir. Mersin Akdeniz Bölgesi’nin bereketli coğrafyasının üzerine kurulmasıyla ve derin tarihi güzellikleriyle ilgiyi üzerine çekmeyi başarır.

Çok sayıda tarihi değeriyle önemli bir turistik kent olan Mersin’de görülecek ve yapılacak birçok şey ziyaretçileri bekliyor. Mersin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında şehrin en doğusunda yer alan Tarsus İlçesindeki eserler yer alıyor. Kleopatra Kapısı, St. Paul Kuyusu ve Tarsus Şelalesi buradaki en ünlü yapılardan sadece birkaçıdır. Mersin’de görülmesi gereken bir diğer tarihi yapı ise, Soli Pompeipolis Antik Kentidir.  Antik Kent yapılan kazı çalışmaları ve çıkarılan önemli eserler nedeniyle büyük öneme sahiptir. Mersin Arkeoloji Müzesi, Mersin Atatürk Evi Müzesi, Yamuktepe Höyüğü Mersin’de görmeniz gereken diğer tarihi yapılar arasında yer alır. Mersin’e 60 km, Erdemli’ye 23 kilometre uzaklıkta bulunan Kızkalesi’ni de gezebilirsiniz. Denizin ortasında yer alan ve Kızkulesi ile aynı hikâyeye sahip olan bu tarihi kuleye gitmek isterseniz deniz bisikleti kiralayabilirsiniz.

Ayrıca Kızkalesi’ne gelmişken, yine Erdemli de bulunan ünlü Cennet-Cehennem Obruklarını  da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mersin’in önemli buluşma noktalarından Mersin Marina’da da vakit geçirebilirsiniz. Marina aynı zamanda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en büyük marinası olma özelliğine de sahiptir. Mersin tüm bu özelliklerinin yanı sıra Akdeniz’in en güzel plajlarına da ev sahipliği yapıyor.  Erdemli ‘de yer alan Mavi bayraklı Kızkalesi ve Kocahasanlı,  Silifke’deki  Susanoğlu Plajı  şehrin en çok tercih edilen plajları arasında bulunuyor. Hem Mersin hem de Türkiye’nin en özel tatlarından biri olan Mavi Yengeci tatmadan şehirden ayrılmamalısınız. Mersin’in ünlü yemeklerinden olan Tantuni de burada tatmanız gereken lezzetlerin arasında yer alıyor. Mersin’e Türkiye’nin her şehrinden karayolu bağlantısı bulunur. Şehre kendi aracınızla ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Şehre uçakla gitmeyi tercih ederseniz. Mersin’e en yakın Adana Şakirpaşa Havalimanı şehre 69 km uzaklıkta bulunur.

Mersin Galeri

Mersin Şehir Rehberi

Mersin Semtleri

Mersin Seyahat Yazıları

Mersin Sıkça Sorulan Sorular

Mersin’de neler meşhur?

Mersin, tarihi ve doğal güzellikleriyle olduğu kadar mutfağı ile de meşhur. Tantuni, batırık, ciğer ve lahmacunları diğer şehirlerde yiyebileceğinizden çok daha lezzetli ve kendine has özellikler taşıyor. Kahvaltıda tercih edilen sıkma, özellikle sıcak yaz günlerinde sevilerek tüketilen bici bici ve cezerye, kerebiç gibi tatlılarıyla Mersin ziyaretinizden kilo alarak dönebilirsiniz.

Mersin Marina’ya nasıl gidilir?

Mersin merkezinde konumlanan Mersin Marina, alışveriş ve yemek için tercih ediliyor. 2001 yılında hizmete açılan yer, turistler kadar yerli halktan da ilgi görüyor. Çevre yolundan geçen dolmuşlara binerek Mersin Marina durağında inebilir, buradan 500 metre kadar yürüyerek girişe ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden kullanabileceğiniz şehir otobüsleri de Marina’nın önünde sizi indiriyor.

Mersin’de gezilecek yerler nerelerdir?

Akdeniz ikliminin ve coğrafyasının güzellikleri ile tarihi alan zenginliğinin birleştiği Mersin, özellikle yerli tatilcilerin tercih ettiği yerlerden. Hem şehir merkezinde hem de ilçelerinde gezilecek pek çok yer barındıran şehirde en çok sevilen yerler Kız Kalesi, Cennet-Cehennem, Kanlıdivane Antik Kenti ve Narlıkuyu. Ayrıca Silifke’de bulunan Adamkayalar ve Astım Mağarası, merkezde bulunan Kleopatra Kapısı ve Mersin Marina ve Tarsus’ta bulunan Nusret Mayın Gemisi, Tarsus Şelalesi ve Yediuyurlar Mağarası da gezilebilecek diğer yerlerden.

Mersin Kız Kalesi’ne yakın otel var mı?

Kız Kalesi, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı. Hem denize girmek hem de tarihi bölgeyi ziyaret etmek isteyenlerin tercih ettiği yerde çok sayıda konaklama alanı bulunuyor. Erdemli ve Silifke ilçelerinde bütçenize ve zevkinize en uygun konaklama yerini bulabilirsiniz. Tam pansiyon ve yarım pansiyon seçenekleri olan yerlerde aile oteli, çocuk dostu, balayı ve muhafazakar otel gibi temalardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

Mersin’e nasıl gidilir?

Akdeniz kıyısında uzanan Mersin’in masmavi denizi, ılıman iklimi ve yemyeşil ormanları özellikle yerli turistlerin gözdesi. Şehre ülkemizin her yerinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yoluyla şehre ulaşmak için neredeyse tüm şehirlerden direkt otobüs bulmak mümkün. Hava yolu kullanmak isterseniz Adana’da bulunan Şakirpaşa Havalimanı’na inerek buradan özel servis ve araç kiralama ile Mersin’e yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taşucu Limanı’ndan çeşitli yerlere deniz yoluyla da gidilebiliyor.