Hatay Otelleri Ara

En uygun Hatay otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Hatay otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Hatay Hakkında

Hatay, Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda yer alan bir şehirdir. Türkiye’nin en güneyinde bulunan şehrin nüfusu 1.575.226 kişi civarındadır. Merkez ilçesi Antakya olan şehir, 15 ilçeye sahiptir. Hatay köklü tarihi boyunca, Akat Beyliği, Hititler, Urartular, Asur ve Persler gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hatay’ın ekonomisi tarım, hayvancılık ve sanayiden oluşur. Buğday, arpa, pirinç, pamuk ve domates şehirde en çok yetiştirilen ürünler arasındadır. Dokuma, giyim, deri, metal eşya da Hatay’da üretilen başlıca sanayi ürünlerindendir.  İnanç turizminin önemli merkezlerinden biri olan Hatay, camileri, kiliseleri, çarşıları ve ünlü yöresel yemekleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerin başında gelir.

 UNESCO tarafından barış kenti seçilen Hatay birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Şehirde öncelik vermeniz gereken yerler arasında Anadolu’nun ilk camisi, Habib-i Neccar, ve Hristiyanların Hac merkezi sayılan St. Pierre Kilisesi yer alır. Bu iki inanç merkezi şehirde önemli bir yere sahiptir. Hatay’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapan, Hatay Arkeoloji Müzesidir. Şehirde görülmesi gereken diğer tarihi yapıları Aziz Simeon Manastırı, Titus Tüneli ve Beşikli mağara olarak sıralayabiliriz. Hatay aynı zamanda kaplıcaları ile de ünlüdür. Dinlenmek ve şifalanmak için şehrin kaplıcalarından birine uğrayabilirsiniz. Medeniyetler şehri Hatay’da Payas Kalesi, Kapılı Değirmenli Şelale, Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları ve şehrin en popüler turist noktalarından olan üç bin yıllık Hıdırbey Musa Ağacı görülmeye değer doğal güzellikler arasında yer alıyor. Antakya Mozaik Müzesi’ne de uğramadan şehirden ayrılmamalısınız.

Hatay köklü tarihi güzelliklerinin yanı sıra, yöresel yemekleri ile de oldukça ünlüdür. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin şehri ziyaret etmelerinin başlıca nedenleri arasında Hatay’ın kendine has yemek kültürü de yer alır. Kağıt Kebabı ve Künefe Hatay mutfağı denince akla ilk gelen yemeklerdendir. Şehirde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında Antakya mutfağı başlı başına yer kaplıyor. Ekşi Aşı, Oruk, Tepsi Kebabı en çok bilinen Antakya lezzetlerinden sadece birkaçıdır. Hatay’da deneyebileceğiniz diğer lezzetler arasında ise, Biberli ekmek, Kömbe, Mütebbel, Muhammara, Humus, Fellah Köftesi bulunuyor. Hatay festivalleri ile de öne çıkmayı başarıyor. Evvel Temmuz Festivali, İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali şehirde düzenlenen önemli festivaller arasındadır. Hatay’a birçok şehirden otobüsle ulaşmak mümkündür. Karayolu ulaşımının dışında şehre Ankara, İstanbul ve İzmir’den havayolu ile de ulaşabilirsiniz.  

 

Hatay Semtleri

Önemli Noktalar

Hatay Seyahat Yazıları