Balıkesir Otelleri Ara

En uygun Balıkesir otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Balıkesir otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Balıkesir Hakkında

Türkiye’nin en kalabalık 17. şehri olan Balıkesir’in hem Marmara hem de Ege Bölgesi’ne kıyısı vardır. Türkiye genelindeki iki denize de komşu olan 6 ilin içinde yer alır. Nüfusu 1.209.643 civarındadır. Balıkesir, geçmişten günümüze olan yolculuğunda, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi birçok uygarlığın etkisi altında kalmıştır. Tarihte Karesi ve Misya adlarıyla bilinen şehir, sahil kasabalarıyla ünlüdür. İki denize de kıyısının bulunması Balıkesir’in tarım ve hayvancılık yönünden gelişmesine imkan tanımıştır. Balıkesir’in sahil kesimlerinde zeytincilik ve balıkçılık yapılır. İç kesimlerde ise hayvancılık, tarım ve ormancılık faaliyetleri daha gelişmiştir. Balıkesir hayvansal ürünlerin üretiminde ülkede 1. sırada yer alır. Şehir turizm, tarım ve hayvancılıkla gelişme göstermesinin yanı sıra, Balıkesir’de Bor rezervleri de ülke sanayisinde önemli bir yer tutar.

Balıkesir, zengin bir tarihe sahip olmasıyla, yeşil alanları ve sahilleriyle her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti kendine çekmeyi başarır.  Balıkesir, Ayvalık adaları olarak bilinen 22 adaya sahiptir. Bu adalardan yaşamın ve turistik aktivitelerin olduğu tek ada Cunda Adasıdır. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Ayvalık ayrıca zeytinyağı ile de oldukça ünlüdür.  Ayvalık’tan Yunanistan kıyılarına kolayca ulaşmak mümkündür. Yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan şehirde mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasında Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Oksijen deposu Kaz Dağları’nın doğası, uzun yürüyüş parkurları ve tarihe tanıklık eden Antik Kentler yer alır. Kuş Cenneti Milli Parkı içinde 3 milyon kuş cenneti barındırması açısından eşsizdir. Kent çevresinde doğal güzellikleri ile ünlü birçok kasaba bulunur.

Balıkesir’deyken, temiz havasıyla ünlü Altınoluk ve Edremit Körfezine de mutlaka gidilmelidir. Ayvalık ilçesinin temiz kumsalları ve tarihi kalıntılarıyla ünlü, Sarımsaklı Yarımadası’na uğramadan Balıkesir’den ayrılmamalısınız. Balıkesir, doğası, tarihi ve kumsallarının dışında ayrıca kaplıcaları ile de ün salmıştır. Kazdağı’nın eteklerinde bulunan Akçay’ın şifalı suları ve Gönen, şehirdeki başlıca kaplıcalardır. Tatiliniz boyunca buralarda dinlenebilirsiniz. Gezilecek ve görülecek önemli doğal güzellikler arasında Edremit Körfezi, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Şelalesi, Ekinlik Adası da yer alır. Son zamanlarda çeşitli festivallere de ev sahipliği yapan Balıkesir’in en çok ses getiren etkinliği, Zeytinli Rock Festivali olmuştur. Balıkesir’deyken, şehrin lezzetli yemeklerini de tatmalısınız. Susurluk Ayranı, Ayvalık Tostu, Keşkek ve Höşmerim Balıkesir’in ünlü yemekleri arasındadır. İstanbul’dan Feribot ve deniz otobüsleriyle önce Bandırma’ya ulaşabilir buradan otobüsle Balıkesir’e ulaşabilirsiniz. Şehre özel aracınızla da ulaşmak da mümkündür.
 

Balıkesir Semtleri

Önemli Noktalar

Balıkesir Seyahat Yazıları