Havayolu firmalarının sayısının giderek artmasıyla oluşan rekabet ve birbiri ardına düzenlenen kampanyalarla bilet fiyatlarının düşmesiyle uçaklar yolculuk için neredeyse vazgeçilmez ulaşım araçlarımız haline geldi. Hızlı, rahat ve birçok araca kıyasla daha güvenli olan uçakla seyahat ederken özellikle sağlığınız için hayat kurtaran bazı ipuçlarına dikkat ederek daha rahat ve sorunsuz bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Salı ve perşembe bilet alın ve uçun

Uçak bileti alırken havayolu firması, yemek, bagaj hakkı gibi hizmetler önemli olsa da birçoğumuzun ilk baktığı şey bilet fiyatıdır. Bİletinizi daha ucuza almak istiyorsanız, diğer günlere kıyasla salı ve perşembe günlerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle tam zamanlı çalışanlar hafta sonunu değerlendirmek için cuma ve pazar günlerinde uçuyorlar. Bu durum da bu günlerde bilet fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Üstelik yapılan çalışmalara göre bu iki gün sadece uçmak için değil, bilet almak için de en uygun günler.

Bagaj etiketine dikkat

Havalimanında görevlilerin bagajlarımıza yapıştırdığı etiketler aynı zamanda nereye gideceklerini de belirliyor. Bu nedenle bagajımız üzerinde önceden kalan bir etiket olup olmadığına çok dikkat etmeliyiz. Aksi durumda bavulumuz başka bir şehre gidebilir ve kaybolabilir. Nitekim bavulların kaybolmasının en önemli nedenini de bu yani yanlış bagaj etiketleri oluşturuyor.

Uçak yolculuğunda bunlara dikkat

Kulaklık ve masalar

Özellikle yurt dışına yapılan uzun uçuşlarda verilen kulaklıklar her ne kadar temizlenmiş ve tekrardan paketlenmiş olsa da eğer hassas bir bünyeniz varsa bunları kullanmamanızda yarar var. Bazı havayolu firmaları her uçuş için yeni kulaklık da verebiliyor. Kabin görevlilerinden bu konuda bilgi alarak daha rahat kullanabilirsiniz. Aynı şekilde üzerinde yemek yediğimiz masalar da çok temiz olmayabilir. Özellikle küçük çocuğu olan yolcular temizleyici mendil kullanarak masaları sildikten sonra yemek yemeli.

Uçak yolculuğunda bunlara dikkat

 

Kahve veya çay içerken

Yine özellikle uluslararası uçuşlarda içecek konusuna da dikkat etmekte fayda var. Çünkü bu uçuşlarda kimi zaman su tankında bulunan içme suyu değiştirilmeden uçak yeni bir uçuşa yönlendirilebiliyor. Bu durumda da bir süre beklemiş su ile çay kahve servisi yapılabiliyor. Uçakta çay veya kahve keyfi vazgeçilmez değilse, bu içecekler yerine meyve suyu veya maden suyu gibi içecekleri tercih etmeniz bu konuda oluşabilecek riskleri de azaltacaktır.

Uçak yolculuğunda bunlara dikkat

 

Yasaklı kelimeler

Yurt içi uçuşlarda çok sıkı uygulanan bir kural olmasa da özellikle yurt dışına yapılan seyahatlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer kuralsa yasaklı kelimeler. Federal Havacılık İdaresi'nin belirlediği bu kelimeleri uçak içinde yüksek sesle söylerseniz, kabin ekibinin sizi uçaktan indirmesine hatta gözaltına alınmanıza neden olabilirsiniz. Kullanılması yasak kelimelerden bazıları ise terörist, bomba, füze, silah, patlama, cinayet, intihar gibi herhangi bir suça çağrışım yapabilecek sözcükler. Özellikle yakın zamanda büyük bir terör saldırısı yaşanmışsa ve dünya genelinde hassas bir ortam varsa, uçak içinde bu kelimeleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Yasaklı kelimelerle ilgili daha detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçak yolculuğunda bunlara dikkat

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.