Esenboğa Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2022 Google
Esenboğa Havalimanı Hakkında

Türkiye’nin başkenti ve lojistik anlamda en önemli konuma sahip şehri Ankara’nın uluslararası havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı, şehrin Akyurt ve Çubuk ilçeleri sınırlarında konumlanıyor. 1955 senesinden günümüze kadar hizmet veren havalimanı, yolcu taşıma açısından Türkiye’nin dördüncü en işlek havalimanı. Modern mimarisi ve geniş alana yayılmış olmasıyla ülkemizin önemli havalimanları arasında bulunuyor. İç ve dış hatlar terminalinin ayrı binalarda değil de aynı yerde bulunmasından dolayı da yolculara büyük kolaylık sağlıyor.

Esenboğa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Başkentin tek havalimanı olan Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’a Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Belko Air isimli otobüsler, EGO otobüsleri, taksi ve özel araçlarla ulaşım mümkün.

Akyurt ilçesinde yer alan havalimanı içerisinde ayrıca araç kiralama noktaları da bulunuyor.

Belko Air

Havalimanı ile şehrin önemli noktalarından Kızılay, Sıhhiye ve Ulus gibi noktaları arasında çalışan otobüsler Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden biri. 442/A ve 442/K hat numaralı otobüsler iki yönde de 06.00 ile 00.00 arası hizmet veriyor. 45 kişilik otobüslerde host hizmeti de bulunuyor.

EGO Otobüsleri

Sık olmayan aralıklarla havalimanı terminallerinin çıkışlarından hareket eden 442-3 hat numaralı otobüs sizi AKM, Ankara Arena, Güvenpark, Ulus ve Sıhhiye’ye ulaştıracaktır.

Taksi

Ankara’da taksi genel olarak ekonomik bir ulaşım aracı ancak havalimanı şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunmadığı için diğer araçlara kıyasla daha pahalı bir alternatif.

Araç Kiralama

Esenboğa Havalimanı’nın iç hatlar terminali içerisinde Sixt, Avis, Budget, Central ve Hertz gibi firmaların da aralarında bulunduğu 11 araç kiralama şirketi bulunuyor. Bu şirketlerin şubelerini şehrin merkezi noktalarında da bularak aracınızı kiralayabilirsiniz. Trafik yoğunluğu iş çıkış saatleri dışında fazla olmadığından rahatça otomobil kullanabilirsiniz.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Esenboğa Havalimanı'na Ulaşım

Esenboğa Havalimanı’na Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’tan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Belko Air isimli otobüsler, EGO otobüsleri, taksi ve özel araçlarla ulaşım mümkün.

Akyurt ilçesinde yer alan havalimanı içerisinde ayrıca araç kiralama noktaları da mevcut.

Belko Air

Havalimanına ulaşım sağlayan özel şirketlerin faaliyetlerinin durmasıyla hizmete giren Belko Air, konforlu bir şekilde Kızılay, Sıhhiye, Ulus, AŞTİ, Gar ve Pursaklar gibi merkezi noktalardan havalimanına ulaşımı sağlıyor. 442/A ve 442/K isimli 45 kişilik otobüslere iç hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısındaki duraklar ile dış hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısından binilebilir.

00.00 – 06.00 arası her saat başında, 06.00 – 00.00 arası her yarım saatte bir hareket eden internet ve host hizmetinin de olduğu otobüslerle yolculuk etmenin bedeli ise diğer seçeneklere kıyasla daha uygun.

EGO Otobüsleri

AŞTİ ile Esenboğa arasındaki ulaşımı sağlayan 442-3 numaralı hat ile de Esenboğa’ya ulaşmak mümkün. AKM, Ankara Arena ve Güvenpark’tan geçen hat dışında Ulus ve Sıhhiye noktalarından geçen 491 numaralı hattı kullanarak da havalimanına ulaşılabilir. Ancak bu hat sadece haftaiçi günde 3 kere hizmet veriyor.

Taksi

Ankara’da taksileri kullanmak genel olarak mesafeler birbirine yakın olduğu için ekonomik bir yöntem olsa da havalimanına ulaşmak için daha pahalı bir alternatif . Bu ücret için taksicilerle pazarlık yapabilirsiniz.

Özel Araç

Esenboğa Havalimanı’nda diğer tüm havalimanlarında olduğu gibi uzun süre duraklamak yasak. Bu yüzden havalimanında açık ve kapalı olmak üzere iki adet otopark bulunuyor.

Havalimanı Bilgileri

Esenboğa Havalimanı devlet kadrolarının da yoğun olarak kullandığı bir havalimanı olması dolayısıyla birçok tesisi bünyesinde barındırıyor. İ. Hatlarda uçak saatini beklerken Cafe Nero, Ankar Cafe, Bus Gate ve Büfe İç Hat’ta kahve içebilir, sandviç ve tost yiyebilirsiniz. Yöresel Anadolu yemekleri tercih ediyorsanız Tadında Anadolu’ya gidebilir, dünya mutfaklarının tadına bakmak istiyorsanız ise durağınız Bomonti Brasserie.

Bu terminalde ayrıca Burger King gibi fest food restoranları da bulunuyor. Dış hatlardan yolculuk yapacaksanız bu gidiş ve geliş terminallerinde kafeler, kisoklar ve barlarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu terminalde pasaport kontrolünü geçtiğiniz takdirde vergisiz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free’lerde zaman geçirebilirsiniz. Her iki terminalde de hediyelik eşya ve küçük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kioskların olduğunu da unutmayın.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.
Ankara Seyahat Rehberi
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
1 saat 10 dk
Antalya
1 saat 10 dk
Bodrum
1 saat
Gaziantep
1 saat
İstanbul
1 saat 10 dk
İzmir
1 saat
Trabzon
1 saat 10 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Esenboğa Havalimanı varışlı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Esenboğa Havalimanı varışlı uçuşlar için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Esenboğa Havalimanı varışlı uçuşları bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Hangi hava yolları Esenboğa Havalimanı’na uçuş düzenliyor?

Pegasus, Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress, Flydubai, Transavia France, BUTA AIRWAYS, Azerbaijan Airlines, Qatar Airways, Esenboğa Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Hangi hava yolları Esenboğa Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor?

AnadoluJet, Türk Hava Yolları, Pegasus Trabzon, Erzurum, Samsun, Malatya, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Bodrum, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Lefkoşa, Rize, Erzincan, Van, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Ağrı, Kars, Ordu, Şırnak, Dalaman, Iğdır, Kahramanmaraş, Muş, Bingöl, Hakkari, Hatay, Mardin, Adana, Batman, Elazığ şehirlerinden Esenboğa Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Haritada Görüntüle
Para birimi