Diyarbakır Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 1 milyon 500 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Sürekli göç alan kent, hızlı bir büyüme göstermiştir. Şehrin içinden geçen Dicle Nehri ve dünyanın en büyük surlarından birisi olan Diyarbakır Kalesi, kentin en önemli simgelerindendir. Şehirde ayrıca Ulu Cami, Behram Paşa Camii, Hz. Ömer Cami, Mesudiye Medresesi. Meryem Ana Kilisesi, Atatürk Evi gibi yerler gezilebilir. Ayrıca Çin Seddi'nden sonra dünyada sağlam kalmış en büyük kalelerden biri olan Diyarbakır Kalesi'ne de çıkabilirsiniz. Yaş 35 yolun yarısı eder şiiriyle ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın evi de bugün müze olarak ziyarete açıktır.

Diyarbakır kara iklimi etkisi altındadır. Yazları çok sıcak ve kurak geçer ancak kışları Doğu Anadolu Bölgesi kadar soğuk geçmez. Havalimanı şehir merkezine yakındır. 6 km. mesafedeki havaalanından kent merkezine otobüs ve taksiyle ulaşım sağlanabilir. Yemek kültürü yönünden zengin bir mutfağa sahip Diyarbakır'da kaburga dolması, içli köfte, saç tava, ciğer kebabı ve kadayıf dolması yiyebilirsiniz. Kentte Dicle ve Selahattin Eyyubi Üniversiteleri eğitim vermektedir. 21 plakalı şehre bağlı ilçeler ise şunlardır: Bismil, Dicle, Ergani, Eğil, Hazro, Hani, Kayapınar, Lice, Kocaköy, Kulp, Silven, Sur, Çermiş, Çınar, Güngüş.

Havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezine Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Diyarbakır, hızla artan nüfusuyla dikkat çeken bir şehirdir. Şehir içi ulaşım otobüs ya da minibüsler tarafından yapılır.

Kent merkezi yani eski kalenin olduğu taraflar şehrin kalabalık yerlerindendir. Şehrin eğlence hayatının kalbi ise Atatürk Evi ve etrafındaki parkta atar. Buraya ulaşımın en kolay yolu da taksi kullanmaktır.

Otobüs

Diyarbakır Havalimanı’nda her uçuştan önce ve sonra otobüs seferleri vardır. Uçakların inişinden sonra şehir merkezine giden belediye otobüsleri kalkar.

Taksi

Havaalanı şehir merkezine yakın olduğu için eğer şehir içinde bir yerlere gidecekseniz taksi kullanabilirsiniz. Diğer uzak merkezlere gitmek içinse taksiyle otogara gidip oradan minibüs ya da otobüsü kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki havalimanından ayrılmak için dilerseniz araç kiralama seçeneğini de kullanabilirsiniz. Havaalanında Avis, Kançul Turizm, Hertz ve Emir Oto Kiralama şirketlerinin büroları bulunur. Talebinize uygun araç bulmak için daha önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

03 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Diyarbakır

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Diyarbakır uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Diyarbakır varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Diyarbakır uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Diyarbakır uçuşları Diyarbakır Havalimanı'na düzenleniyor.

Diyarbakır yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Diyarbakır 1 saat 30 dakika, Ankara-Diyarbakır 1 saat 20 dakika, Antalya-Diyarbakır 1 saat 40 dakika, Bodrum-Diyarbakır 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Diyarbakır 50 dakika, İstanbul-Diyarbakır 1 saat 10 dakika, İzmir-Diyarbakır 1 saat 20 dakika, Trabzon-Diyarbakır 1 saat sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Diyarbakır uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Diyarbakır uçuşları düzenliyor. Pegasus İstanbul, Lefkoşa şehirlerinden direkt Diyarbakır uçuşları düzenliyor. SunExpress İzmir, Antalya şehirlerinden direkt Diyarbakır uçuşları düzenliyor. AnadoluJet İstanbul, Ankara, Trabzon şehirlerinden direkt Diyarbakır uçuşları düzenliyor.

Diyarbakır Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
12ºC
33ºC
Çar
Per
16ºC
34ºC
Per
Cum
16ºC
34ºC
Cum
Cmt
15ºC
34ºC
Cmt
Paz
11ºC
33ºC
Paz
Uçuş Süreleri
1s 30dk
1s 20dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 10dk
1s 20dk
Haritada Görüntüle
Diyarbakır Alternatif Ulaşım
Para birimi