Amasya Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Amasya Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Amasya Hakkında

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi'nde Şehzadeler şehri olarak bilinen bir kentimizdir. Kentin ortasından geçen Yeşilırmak ve onu çevreleyen Osmanlı mimarisi yalılarıyla ünlüdür. 133 bin nüfuslu Amasya'da, Yeşilırmak çevresindeki yalılar, Kral mezarları, Arkeoloji Müzesi, Fethiye ve Amasya Kalesi gezilebilir. Bunlardan en meşhuru Şehzadeler Konağı olarak bilinen yalıdır. Amasya'da Kara iklimi ile Karadeniz iklimi arası bir iklim görülür. Yazları kara iklimi kadar kurak, kışları ise Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Ancak ara bir geçiş iklimi hüküm sürer.
Amasya Kongresi ile Kurtuluş Savaşı'nın simge kentlerinden olan bu şehirde en önemli geçim kaynağı tarımdır. Şehrin adıyla anılan küçük pembemsi ve lezzetli elma cinsi Amasya elması en tanınmış ürünüdür. Kente havayolu, otobüs ya da tren yoluyla da ulaşım sağlanır. Havaalanı Amasya'nın Merzifon ilçesindedir. Buradan şehre otobüsle ulaşım sağlanır. Kentte Amasya Üniversitesi eğitim vermektedir. Şehrin plaka kodu ise 05'tir. Göynücek, Gümüşhacıyök, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova Amasya'nın ilçeleridir.

Havalimanından Amasya Şehir Merkezine Ulaşım

Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşmak için havayolu şirketlerine ait servisler kullanılabilir; otobüs, taksi kullanarak veya araç kiralayarak da ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Havayolu Servisleri

Uçak kalkış ve iniş saatlerine göre düzenlenen servislerle, şehir merkezine ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. İsterseniz de havalimanında bulunan tur şirketleri vasıtasıyla şehir merkezinden havalimanına ve havalimanından şehre ulaşabilirsiniz.

Taksi

Taksi seçeneği şehir merkezine ulaşımda diğer seçeneklere oranla size kolaylık sağlayabilir ancak biraz daha pahalı bir yöntemdir. Havalimanında bulunan ‘’Dörtyol Taksi’’ durağından ve şehrin tüm merkezi noktalarında bulabileceğiniz taksilerle kolaylıkla hem havalimanına hem de dilediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralamakta uygun seçenekler arasında görülebilir. İstediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bu konuda havalimanında bulunan Sima Oto Kiralama ve Avis Oto Kiralama şirketlerini değerlendirebilir; isterseniz de şehir merkezinde bulunan diğer seçeneklere göz atabilirsiniz.

08/02/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Amasya

Amasya Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
13ºC
28ºC
Çar
Per
14ºC
30ºC
Per
Cum
16ºC
33ºC
Cum
Cmt
17ºC
34ºC
Cmt
Paz
16ºC
34ºC
Paz
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x