Amasya Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Amasya Hakkında

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi'nde Şehzadeler şehri olarak bilinen bir kentimizdir. Kentin ortasından geçen Yeşilırmak ve onu çevreleyen Osmanlı mimarisi yalılarıyla ünlüdür. 133 bin nüfuslu Amasya'da, Yeşilırmak çevresindeki yalılar, Kral mezarları, Arkeoloji Müzesi, Fethiye ve Amasya Kalesi gezilebilir. Bunlardan en meşhuru Şehzadeler Konağı olarak bilinen yalıdır. Amasya'da Kara iklimi ile Karadeniz iklimi arası bir iklim görülür. Yazları kara iklimi kadar kurak, kışları ise Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Ancak ara bir geçiş iklimi hüküm sürer.
Amasya Kongresi ile Kurtuluş Savaşı'nın simge kentlerinden olan bu şehirde en önemli geçim kaynağı tarımdır. Şehrin adıyla anılan küçük pembemsi ve lezzetli elma cinsi Amasya elması en tanınmış ürünüdür. Kente havayolu, otobüs ya da tren yoluyla da ulaşım sağlanır. Havaalanı Amasya'nın Merzifon ilçesindedir. Buradan şehre otobüsle ulaşım sağlanır. Kentte Amasya Üniversitesi eğitim vermektedir. Şehrin plaka kodu ise 05'tir. Göynücek, Gümüşhacıyök, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova Amasya'nın ilçeleridir.

Havalimanından Amasya Şehir Merkezine Ulaşım

Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşmak için havayolu şirketlerine ait servisler kullanılabilir; otobüs, taksi kullanarak veya araç kiralayarak da ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Havayolu Servisleri

Uçak kalkış ve iniş saatlerine göre düzenlenen servislerle, şehir merkezine ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. İsterseniz de havalimanında bulunan tur şirketleri vasıtasıyla şehir merkezinden havalimanına ve havalimanından şehre ulaşabilirsiniz.

Taksi

Taksi seçeneği şehir merkezine ulaşımda diğer seçeneklere oranla size kolaylık sağlayabilir ancak biraz daha pahalı bir yöntemdir. Havalimanında bulunan ‘’Dörtyol Taksi’’ durağından ve şehrin tüm merkezi noktalarında bulabileceğiniz taksilerle kolaylıkla hem havalimanına hem de dilediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralamakta uygun seçenekler arasında görülebilir. İstediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bu konuda havalimanında bulunan Sima Oto Kiralama ve Avis Oto Kiralama şirketlerini değerlendirebilir; isterseniz de şehir merkezinde bulunan diğer seçeneklere göz atabilirsiniz.

02 Şub 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Amasya

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Amasya uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Amasya varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Amasya uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Amasya uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Amasya uçuşları Merzifon Havalimanı'na düzenleniyor.

Amasya yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Amasya 1 saat 20 dakika, Ankara-Amasya 50 dakika, Antalya-Amasya 1 saat 10 dakika, Bodrum-Amasya 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Amasya 1 saat 20 dakika, İstanbul-Amasya 1 saat, İzmir-Amasya 1 saat 30 dakika, Trabzon-Amasya 1 saat sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Amasya uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Amasya uçuşları düzenliyor.

Amasya Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
10ºC
26ºC
Cmt
Paz
9ºC
24ºC
Paz
Pzt
8ºC
22ºC
Pzt
Sal
10ºC
23ºC
Sal
Çar
9ºC
27ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Amasya Alternatif Ulaşım
Para birimi