İşsize hem eğitim hem maaş!

betulsungurlu
İçindekiler

Çalışma Bakanlığı şimdilerde işsizliğin çözümüne destek olacak yeni bir modeli uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor. Özellikle genç işsizlere yönelik bu programa dahil olanların maaşları devlet tarafından ödenecek. Hedef: 2 milyon genç işsize, aylık 740 tL maaşla, 6 ay staj imkanı! Eğitimler ise iş başında gerçekleşecek.

İşverene maliyeti olmayacak bu yöntemle genç işsizlere sadece 6 ay maaş değil, aynı zamanda meslek kazandırılması hedefleniyor. Bir yandan da tecrübesiz elemanı işe almak istemeyen patronların heveslendirilmesi…

6 ayla sınırlı program

“İşbaşı Eğitim Programı” ile ilgili olarak şu ana kadar gazetelerden edindiğimiz bilgiler ise şöyle: Aslında İşkur’un hali hazırda böyle bir eğitim programı mevcut. Ancak programa katılanların sadece sağlık primleri ödeniyor, maaş verilmiyor. Ayrıca bu eğitimler toplamda en az 5 çalışanı olan işletmelerde gerçekleşebiliyor. Yeni düzenleme ile “işbaşı eğitim programları”na işverenin de işsizin de talebinin artması bekleniyor. Yalnız bu programa katılabilmek için öncelikle İşkur’a kayıtlı işsiz olma şartı aranıyor. Program sadece 6 ay ile sınırlı ve bu süre sonunda işveren dilerse eğittiği yeni çalışanını kendi imkanları ile çalıştırmaya devam edebilir.

Türkiye’de tarım dışı işsizlik oranı yüzde 10’un üzerinde! Son dönemde iyileşen bir grafik sergiliyor olsa da halen oldukça yüksek düzeylerde seyrediyor. İşsizlik sorununun bugünden yarına değişmesini beklemek mümkün görünmese de yapılması planlanan bu uygulamalar, işsizlere yeni kapılar aralayacak türden… 

Modelde işsiz annelerde unutulmamış.

Annelere kısmi süreli iş imkanı ve kreş yardımı

Türkiye’de 2012 Nisan ayı itibariyle erkeklerde işgücüne katılma oranı yüzde 70,6 iken kadınlarda sadece yüzde 29,2! İstihdamda kadın çalışan oranının artırılması da Çalışma Bakanlığı’nın ele almaya planladığı konular arasında yer alıyor. Gündemde yer alan değişiklik planlamaları ise şöyle;

  • 0-5 yaş arası çocuğu olan çalışan kadınlara devlet tarafından kreş yardımı yapılacak. Yardımı alabilmek için annenin çalışıyor olması ve gelir seviyesinin yardım yapmaya uygun bulunması gerekiyor. Devletin ödemeyi doğrudan ilgili eğitim kurumuna yapmasının planlandığı bu teşvik modeli, Ekim 2012 itibariyle ele alınacak.

  • Bir diğer konu ise “kariyer mi, çocuk mu” ikileminde kalarak işlerini bırakma kararı alan annelere kısmi süreli iş imkanı oluşturulması olacak! Yeni esnek çalışma biçimleri geliştirilmesi çalışamayan annelerin istihdama katılmasını teşvik edecek.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar