• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye'nin Milli Parkları (Tüm Parklar - 48 Milli Park)

Türkiye'nin Milli Parkları (Tüm Parklar - 48 Milli Park)

setenaygokdag
Setenay Gökdağ
19 Ağustos 2022
I
20 dk
I
4535
I
Güncellenme: 19 Ağustos 2022

Ülkemizin coğrafi güzelliği ve çeşitliliği büyüleyici. Dört mevsimin de yaşanabildiği bu topraklarda eşsiz bitki ve hayvan türleri barınıyor. Aynı yaşam alanını paylaştığımız tarihi toplulukların ve şehirlerin kalıntılarıysa güzelliğimize renk katıyor!

Doğal dokunun bozulmasını engellemek ve bölgenin denetim altında tutulmasını sağlamak amacıyla 1956’daki yasal düzenleme ile belirlenmeye başlanan tarihi ve doğal alanlar “milli park” olarak ilan ediliyor. Günümüze dek devam eden belirlemeler sonucu şu anda 45 milli parkımız bulunuyor. Bazılarında yalnızca yürüyüş, bazılarında konaklama yapabileceğin milli parklar listemiz seninle!

1. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Ülkemizin ilk milli parkı olma özelliği taşıyan Yozgat Çamlığı 267 hektar büyüklüğünde. Bölgeye özgü bitki ve hayvan türlerini barındıran alanda Kafkas Çamı denilen 400 – 500 yaş aralığında bir Karaçam türü de bulunuyor. Şehre oldukça yakın konumlanan park dinlenme ve eğlenme alanı olması için doğaya uygun düzenlenmiş. Milli park içerisinde restoran, oyun alanları, biri 3000 biri 8000 metre uzunluklarında yürüyüş parkurları ve konaklamak için Galata Çamlık Hotel bulunuyor. 

Konum Linki

2. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

4295 hektar ile Türkiye’nin en büyük milli parkı olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Osmaniye il sınırları içerisinde konumlanıyor. Geç Hitit döneminin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan alanda Roma ve Bizans dönemlerinden yerleşim kalıntıları da bulunuyor. Ceyhan Irmağı’nın bir kısmı ve Aslantaş Baraj Gölü’nü de kapsayan parkta özellikle kuş çeşitliliği ilgi çekiyor. Milli park Ekoturizm faaliyetleri için oldukça uygun. Bölgede Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edebilir, baraj gölü çevresinde piknik yapabilir veya ormanlık alandaki patikalarda yürüyebilirsin.

Konum Linki

3. Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal kaynaklı kaplıcaları ile de tanınıyor. İklim geçiş kuşağında yer alması sebebiyle hayvan ve bitki türleri oldukça çeşitli. Nesli tehlikede olan türler bölgede özellikle takip edilip korunuyor. Kampçılık, kuş gözlemi, trekking, botanik fotoğrafçılık, günübirlik piknik gibi çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan park içerisinde sosyal tesisler de mevcut. Şehir dışından gelip parkı ziyaret etmek istersen konaklama için Kızılcahamam Otelleri bir tık uzağında!

Konum Linki

4. Kuş Cenneti Milli Parkı

Uluslararası öneme sahip olan Kuş Cenneti, kıtalar arası göçen kuşların konaklama ve yuvalama noktası. Parktaki kuş zenginliği ve alanın başarıyla korunabilmesi sebebiyle buraya 1976 yılında Avrupa Konseyi tarafından A Sınıfı Avrupa Diploması verilmiş. Tarihi öneme de sahip olan milli park Kuş Gölü ismiyle Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde yer alıyor. Bir süredir düzenleme çalışmaları sebebiyle ziyarete kapalı olan parkta, açık olduğu zamanlarda, kuş gözlemi ve müze ziyareti yapmak mümkün.

Konum Linki

5. Uludağ Milli Parkı

Bursa’nın sevilen doğal güzelliği Uludağ, flora ve fauna çeşitliliği ile 1961 yılında milli park statüsü kazandı. Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Uludağ’da ayrıca yaz aylarında kamp da yapılabilmekte. Teleferik ve özel araç ile ulaşım sağlayabileceğin bölgede yılın en az 150 günü kar görebilirsin. Trekking, kayak, tırmanış gibi doğa sporlarını yapmak için günübirlik geziler yetmez dersen Uludağ otelleri konaklama için ideal.

Konum Linki

6. Yedigöller Milli Parkı

Bolu’ya 42 kilometre uzaklıkta bulunan Yedigöller, konumu sebebiyle İstanbul ve diğer çevre illerden de sıklıkla ziyaretçi alıyor. Bölgede bulunan çok sayıda göl ve gölcük sebebiyle bu ismi alan milli parkın bitki örtüsü ağırlıklı olarak kayın ormanları. Ağaçlık alanın sık yapısı sebebiyle “Orman Denizi” de denilen bölgede ayrıca sincap, geyik, karaca, domuz, kurt, ayı gibi hayvanları da görebilirsin. Yedigöller Milli Parkı içerisinde Habitat Mesire isimli tek bir konaklama tesisi bulunuyor. Günübirlik olarak bölgeyi ziyaret etmek istersen doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, olta balıkçılığı ve piknik gibi aktiviteler yapman da mümkün.

Konum Linki

7. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Milli park; Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda görülebilen neredeyse tüm bitki türlerinin doğal olarak bir arada bulunduğu botanik bahçesi, vahşi hayvanlar ve yırtıcı kuşlarının yaşadığı kara alanı ve bu iki alanı çevreleyen zengin sualtı yaşamı ile dünyada tek olma özelliği taşıyor. Nadir memeli türü Akdeniz Foku, nesli tehlikede olan Cüce Karabatak ve Tepeli Pelikan gibi hayvanların yaşadığı milli park, tarihi ve kültürel olarak da değerli bir bölge. Priene Antik Kenti, Zeus Mağarası, Eski Doğanbey Köyü, Milet Antik Kenti milli park ziyaretinde gezebileceğin tarihi yerlerden. Parkta ayrıca jeep safari, at binme, kuş gözlemi ve dağ bisikleti aktivitelerini de gerçekleştirebilirsin.

Konum Linki

8. Spil Dağı Milli Parkı

İzmir ve Manisa il sınırları arasında konumlanan Spil Dağı; endemik bitki örtüsü, tarihi kalıntıları ve mitolojik öykülere ev sahipliği yapması ile önem taşıyor. Flora açısından zengin çeşitliliğe sahip milli parkta kızılçam, Manisa menekşesi, saçlı meşe, defne ve laden görülüyor. Ayrıca alanda bölgeye has olan yılkı atı, kınalı keklik ve karaca gibi hayvanlarla da karşılaşmak mümkün. Orman köşkü ve kamp alanı ile konaklama imkanı sağlayan Spil Dağı Milli Parkı’nda günübirlik ziyaretler için piknik alanları da mevcut.

Konum Linki

9. Kızıldağ Milli Parkı

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi sınırlarında konumlanan milli park, mavi sedir ağaçlarının bolluğu sebebiyle oksijen açısından oldukça zengin. 1993 yılında milli park ilan edilen Kızıldağ’ın bitki örtüsünün bir kısmı endemik olup aromatik ve tıbbi bitki çeşidi de oldukça fazla. Milli park sınırları içinde kalan Beyşehir Gölü, Pınar Gözü Mağarası ve Melikler Yaylası en çok ziyaret alan yerler. Milli park ziyaretinde oryantiring, bisikletçilik, tırmanış, kampçılık ve fotosafari de yapabilirsin.

Konum Linki

10. Güllük Dağı Milli Parkı

1970 yılında milli park ilan edilen Güllük Dağı, Antalya şehir sınırları içerisinde konumlanıyor. Termessos ismiyle de bilinen parkta Solimler tarafından kurulan Termessos Antik Kenti kalıntıları bulunuyor. Kızılçam ve maki bitki örtüsünün ağırlıklı olduğu milli parkta yaban dağ keçisi, vaşak ve alageyik gibi yaban hayvanlarını görmeniz mümkün. Sarp kayalıklı alandaki Mecene Kanyonu ve Yenice Boğazı özellikle ilgi çekiyor. Burada bulunan Güllük Dağı İnteraktif Tabiat Tarihi Müzesi, ilk interaktif tabiat müzesi olarak kayıtlara geçmiş. Milli parkı ziyaret ettiğinde müze ve antik kent gezisi dışında fotosafari ve trekking de yapabilirsin.

Konum Linki

11. Kovada Gölü Milli Parkı

Göller Yöresi Isparta’nın Eğirdir ilçesinde konuşlanan Kovada Gölü huzurlu bir doğal güzellik arayanlara hitap ediyor. Yaban hayvan çeşitliliği ve eşsiz bitki örtüsü ile doğal yaşam meraklılarını da ağırlayan milli park 6354 hektar büyüklüğünde. Hem bisiklet hem yürüyüş parkurları bulunan parkta 153 kuş türünü gözlemlemek mümkün.

Konum Linki

12. Munzur Vadisi Milli Parkı

Tunceli ile Ovacık arasında bulunan Munzur Vadisi, doğal alanı daralmış olan Huş ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. Çengel boynuzlu dağ keçisi, susamuru ve bozayı gibi yaban hayvanlarının görüldüğü milli parktaki Kale Tepe, 1. Dereceden Sit Alanı ilan edildi. Munzur Suyu olarak bilinen nehir rafting yapmak için oldukça elverişli. Bölgeye yapacağın ziyarette doğa yürüyüşü, kayak, kampçılık gibi doğa aktiviteleri yapabilirsin.

Konum Linki

13. Beydağları Sahil Milli Parkı

Antalya şehir sınırında bulunan Sarısu Mevkii’nden başlayan milli parkın alanı, Kemer ve Kumluca ilçelerinden geçerek Gelidonya Feneri’ne ulaşır. Akdeniz kıyısına paralel olan milli parkın sınırları içerisinde tarihi ve doğal öneme sahip pek çok alan bulunuyor. Deniz seviyesinden 2365 metreye kadar çıkabilen yükselti farkı sebebiyle doğal yaşam alanlarında da farklılıklar var.  Endemik kelebek türleri, şah kartal, nesli tükenmekte olan caretta carettalar bu bölgede gözlemlenebilir. Beydağları Sahil Milli Parkı ziyaretinde antik dönemin en önemli liman kentlerinden olan Phaselis ve Olimpos antik kentlerine uğramayı unutma derim. Trekking yapmak isteyenlere ise büyük kısmı bu sınırlarda bulunan Likya Yolu’nu tavsiye ediyorum.

Konum Linki

14. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birine sahip olan Köprülü Kanyon Milli Parkı’na Antalya’nın Manavgat ilçesinden kolayca ulaşabilirsin. Rafting yapmak için ideal olan Köprüçay ve tarihi öneme sahip Selge Antik Kenti ile Aziz Paul Yolu da burada bulunuyor. Köprüçay kenarında konaklamak istersen kampçılığın bölgede yaygın olmasından yararlanabilirsin. Güne akan suyun serinliği ve huzur verici sesi ile uyanmak insanı mutlu ediyor. Park ziyaretinde Anadolu sıvacısı kuşu, kırmızı benekli alabalık ve kızıl akbaba görme şansın da var.

Konum Linki

15. Ilgaz Dağı Milli Parkı

Batı Karadeniz’in en önemli doğal alanlarından olan Ilgaz Dağı hem Çankırı hem Kastamonu sınırları içerisinde konumlanıyor. Milli park yaban hayvanlarının ve endemik bitki türlerinin sayı ve çeşit çokluğu ile ön plana çıkıyor. Yaz-kış ziyarete açık olan parkta kayak, dumansız piknik, yaban hayat ve kuş gözlemciliği, botanik turu ve fotosafari yapabilirsin. Karaçam, köknar ve kızılçamın hakim bitki örtüsü olduğu Ilgaz’da ayı, yaban domuzu, tilki, geyik gibi yaban hayvanları yaşıyor. Milli park ziyaretini konaklamalı geçirmek istersen doğal yaşama uyumlu Ilgaz otelleri ziyaretçilerini bekliyor!

Konum Linki

16. Başkomutan Tarihî Milli Parkı

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktasında bulunan Başkomutan Tarihi Milli Parkı Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak il sınırları içerisinde kalıyor. Tarihi önemi sebebiyle 1981 yılında milli park ilan edilen alanda Kocatepe Anıtı, Dumlupınar Müzesi, Zafer Anıtı ve çok sayıda şehitlik bulunuyor. Milli parkta savaşın izleri itinayla korunuyor.

Konum Linki

17. Altındere Vadisi Milli Parkı

Doğu Karadeniz’in en çok ziyaretçi alan bölgelerinden biri olan Altındere Vadisi Milli Parkı, tarihi Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapıyor. Bol oksijen sağlayan yemyeşil ormanları içerisinde ağaçkakan, puhu, atmaca, karatavuk, saksağan ve doğan gibi pek çok hayvan yaşıyor. Eğimli arazisi üzerinde, sarp bir yamaca inşa edilmiş olan Sümela Manastırı bölgenin en önemli kazanç kaynaklarından biri. Sen de yeşilin çeşitli tonları içerisinde yer alan vadiyi ve popüler manastırı gezmek istersen Trabzon uçak bileti bir tık uzağında!

Konum Linki

18. Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı

Çorum’un tarihi Boğazkale ilçesinde yer alan milli park, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Milli park Hititler döneminden kalan Hattuşaş Antik Kenti’nin kalıntılarından oluşan açık hava müzesini, yürüyüş yollarını ve arkeoloji müzesini kapsıyor. Tarihi önemi kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan parkta atkuyruğu, yabani gelincik, sığırdili ve mine çiçeği gibi bitki türleri ile cüce yarasa, kızıl şahin, Hazer yılanı gibi hayvan türlerine ev sahipliği yapar. Parktaki çivi yazılı tablet arşivleri 2001 yılından beri UNESCO Dünya Belleği Listesi’nde yer alıyor.

Konum Linki

19. Nemrut Dağı Milli Parkı

1988 yılında milli park ilan edilen Nemrut Dağı, Adıyaman il sınırları içerisinde konumlanıyor. Kommagene Kralı I. Antiochos’un atalarına ve tüm tanrılara saygısını göstermek için yaptırdığı heykeller, bölgenin en önemli kalıntıları. Özellikle heykellerin çeşitliliği sebebiyle “Batı ve Doğu uygarlıkları arasında bir köprü” olarak adlandırılan Nemrut Dağı’nın doğal faunasında ayı, kurt, çakal ve tilki bulunuyor. Burayı ziyaret etmek istersen gün doğumu ya da gün batımı saatine denk getirmeni tavsiye ederim. Eşsiz güzellikteki bir manzaraya sahip olan terasta gün doğumu ve gün batımı izlemek oldukça meşhur.

Konum Linki

20. Beyşehir Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü, doğal güzellikleri sebebiyle 1993 yılında milli park ilan edildi. Şu anda 86.855 hektar ile Türkiye’nin en büyük milli parkı olan bölgede doğa yürüyüşü, dağ bisikleti ile gezinme, tırmanış, jeep safari, kampçılık ve günübirlik piknikçilik yapılabiliyor.  Bölgenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Eşrefoğlu Camii ve Tarihi Taş Köprü de görülmeye değer yerlerinden.

Konum Linki

21. Kazdağı Milli Parkı

Hem Marmara hem de Ege bölgelerinde konumlanan Kazdağı Milli Parkı’nda çok sayıda doğal ve tarihi güzellik bulunuyor. Efsaneye göre ilk güzellik yarışmasının düzenlediği yer olan antik adı ile İda, şimdinin Kazdağı’nın çevresinde çeşitli antik kentler var. Oksijen deposu ormanlık alanında göknar, karaçam, kızılçam, sapsız meşe, kayın gibi çok sayıda bitki türüne ve karaca, porsuk, domuz gibi yaban hayvanlarına ev sahipliği yapılıyor. Bölgede bulunan Hasan Boğuldu Göleti yakınında ve ormanlık alan içerisinde çadır ile konaklama imkânı da mevcut.

Konum Linki

22. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Antalya’nın popüler doğal güzelliklerinden Manavgat Çayı’nın sularının geçtiği nokta olan Altınbeşik Mağarası, 3 katlı bir yapıya sahip. Alt seviyesi tamamen sular altında olan mağarada damlataş oluşumu görülebilir. Altınbeşik Mağarası içerisinde yarasa çeşitleri bulunurken çevresinde yaban keçisi, kınalı keklik, üveyik ve yaban domuzu gibi hayvan türleri yaşar. Milli parkta genellikle yaz sonunda yapılan İbradı ve Ormana Üzüm Festivalleri’nde bölgesel ürünlerin tanıtımları, folklor gösterimleri ve konserler düzenleniyor.

Konum Linki

23. Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin’de konumlanan Hatila Vadisi, 1994 yılında milli park ilan edildi. Jeolojik yapısının ilginçliği sebebiyle dikkat çeken vadide 220 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası bulunuyor. Yürüyüş ve kamp alanı olarak ziyaret edilen milli parkta 125 çeşit endemik bitki türü ile 198 kuş türü yaşıyor.

Konum Linki

24. Kaçkar Dağları Milli Parkı

Karadeniz’in meşhur sıra dağları Kaçkarlar, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden başlayıp Erzurum ve Artvin’e denk uzanıyor. 51.550 hektarlık milli parkta Fırtına Deresi, Hemşin Deresi, Palovit Şelalesi, Gelintülü Şelalesi, buzul gölleri, buzul vadiler ve yaylalar bulunuyor. Son yıllarda özellikle yerli turist çeken bölgede doğa sporları, piknik ve tarım turizmi yapılabiliyor. Fauna ve flora olarak da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip parkında konaklamak için çadır dışı seçenekleri görmek istersen Rize otelleri burada!

Konum Linki

25. Karagöl-Sahara Milli Parkı

Artvin’de bulunun milli park Karagöl ve Sahara Yaylası olarak iki bölümden oluşuyor. Karagöl bölümü ormanları ve gölü ile meşhur olup günübirlik piknikler, sandal gezintisi, kampçılık ve doğa yürüyüşü için uygun. Sahara Yaylası bölümü ise yöre halkının sıcak aylarda yaylacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiği, Sahara Pancar Şenlikleri’nin düzenlendiği, eğimli araziye sahip bir alan. Milli park çeşitli yaban hayvanlarına, büyük ve küçük baş hayvanlara, sazan ve alabalık türlerine, kertenkele, kaplumbağa gibi sürüngenlere yuva oluyor. Özellikle Karagöl’ü ziyaret ederek kıyısındaki tesiste sıcak bir çay içerek sessizliğin ve yeşilin tüm tonlarını bir arada görmenin tadını çıkarmanı tavsiye ederim.

Konum Linki

26. Aladağlar Milli Parkı

Kayseri, Niğde ve Adana illerini içerisine alan Aladağlar, Torosların en yüksek zirvelerine sahip. Jeolojik olarak yüksek değere sahip bölgede özellikle buzul gölleri, Acısu, Demirkazık Tepesi ve Karpuzbaşı Şelalesi görülmeye değer. Alanda gün-gece ısı farkı 30 dereceleri bulabildiği için kamp faaliyetinde bulunurken dikkatli olmakta fayda var. Kral kartal, gelincik, oklu kirpi, su samuru ve karakulak gibi hayvanları barındıran Aladağlar’da 68’i tehlike altında olan 101 çeşit endemik bitki görülebilir.

Konum Linki

27. Honaz Dağı Milli Parkı

Denizli’de konumlanan Honaz Dağı, Ege’nin en yüksek noktası. Milli parkta 122 Türkiye endemik bitkisi ile Dünya’da sadece Honaz Dağı’nda yetişebilen ballıbaba, sığırkuyruğu ve safran bulunuyor. Doğal değerleri bitki örtüsü ile sınırlı olmayan bölgede ayrıca zehirli dağ anası yılanı, tavşan, yaban domuzu gibi hayvanlar da yaşıyor. Hem yapısının müsait olmaması hem de doğal güzelliklerini koruyabilmek için burada kamp yapılmasına izin verilmiyor. Park içerisinde Frigya döneminden kalan Colossae Antik Kenti de bulunuyor.

Konum Linki

28. Marmaris Milli Parkı

Önemli Kuş Alanı, Önemli Doğa Alanı, Önemli Memeli Alanı, Önemli Bitki Alanı, Sıcak Bölge Alanı ve  Sıfır Yokuş Alanı adları altında korumaya alınan milli park, hem doğal hem de tarihi olarak büyük öneme sahip. 1996 yılında milli park statüsünü alan bölge, Muğla’nın Köyceğiz ve Marmaris ilçeleri sınırlarının içerisinde konumlanıyor. 1. dereceden sit alanı olan Physos Antik Kenti ve Gavur Sancağı, 1. ve 3. dereceden sit alanı olan Amos Harabeleri, Kentsel Sit Alanı olan Marmaris Kalesi, Nimara Adası, Keçi ve Bedir Adaları milli park içerisinde bulunuyor. Marmaris Milli Park’ta orientering, doğa yürüyüşü, paintball, doğal yaşam gözlem turları, dalış, tırmanış ve triatlon gibi aktiviteler yapılabiliyor.  

Konum Linki

29. Saklıkent Milli Parkı

Muğla-Antalya il sınırında konumlanan milli parkta Eşen Çayı ve Saklıkent Kanyonu bulunuyor. Popüler turistik bir nokta olan Saklıkent Kanyonu sıcak yaz günlerinde buz gibi su ile serinlemek, rafting yapmak ve kanyon yürüyüşünü deneyimlemek için tercih ediliyor. Kanyon içerisinde yürümeye karar verirsen önce nehrin çağladığı noktayı yürüyerek geçmen gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu yüzden deniz ayakkabısı ile gelmeni ya da burada bulunan tesisten kiralamanı öneriyorum. 1996 yılında milli park ilan edilen alanda sakar porsuk, kirpi, kaplumbağa, arı kuşu, ibibik gibi hayvanları görebilirsin.

Konum Linki

30. Troya Tarihî Milli Parkı

Çanakkale’nin en önemli tarihi gezi alanlarından biri olan Troya Tarihi Milli Parkı hem tarihi hem jeolojik çeşitliliği sebebiyle bu statüyü kazandı. Homeros’un ünlü destanında anlattığı Truva Savaşı’nın geçtiği topraklar olarak anılan bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu 9 yerleşim katı tespit edildi. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Truva Antik Kenti, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sen de bu tarihi güzelliği görmek istersen Çanakkale otobüs bileti alıp keyifli bir yolculuğa çıkabilirsin!

Konum Linki

31. Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisinde kalan Küre Dağları 1998 yılında WWF tarafından “Korumada Öncelikli Alan” seçildi. Ardından da 2000 yılında milli park statüsü kazandı. Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. Pan Park’ı olan bölge zengin flora ve fauna alanlarına sahip. Yırtıcı kuşlara ve yaban hayvanlarına yuva olan Küre Dağları’nda çeşitli doğa aktiviteleri gerçekleştirilebiliyor.

Konum Linki

32. Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı

Hem tarihi hem de doğal öneme sahip bölge, 2004 yılında milli park ilan edilmiş. Tarihe “Sarıkamış Harekatı” olarak geçen ve yaklaşık 90 bin askerimizin şehit olduğu Allahuekber Dağları, milli parkın tarihi önemini ortaya çıkaran olay. Şehitliklerin bulunduğu bölgede her sene anma törenleri düzenleniyor. Alpin çayırlar kuşağında yetişen saf sarıçam ormanlarıysa parkın en önemli doğal özelliği. Ayrıca Sarıkamış dağları kayak sporu için sıklıkla tercih ediliyor.

Konum Linki

33. Ağrı Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin ve Avrupa kıtasının en yüksek, dünyanınsa ikinci en yüksek volkanik dağı olan Ağrı Dağı ayrıca dünyanın ikinci en büyük meteor çukuruna sahip. Flora ve fauna zenginliği sebebiyle koruma altında olan parkta 12 endemik, 20 neslinin tükenmesi tehlikede olan tür bitki ve kalın kıskaçlı akrep, Apollo kelebeği, sakallı akbaba, kırmızı gagalı dağ kargası gibi çeşitli yaban hayvanları da bulunuyor. Pek çok kültürde bulunan Nuh Tufanı hikayesinin ana ögesi Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarının bulunduğu Ağrı Dağı, bu sebeple kutsal olarak da görülüyor. Bölgede en çok yapılan aktiviteyse dağ tırmanışı.

Konum Linki

34. Gala Gölü Milli Parkı

Edirne’nin İpsala ve Enez ilçelerinde konumlanan Gala Gölü Milli Parkı 3090 hektarı sulak alan olmak üzere toplam 6090 hektar alana sahip. Şehir merkezinden ve çevre illerden özellikle hafta sonları misafir ağırlayan bölge, Türkiye’nin ikinci en büyük kuş cenneti olarak biliniyor. Burada bulunan Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü ve Pamuklu Gölü sazlıklarında su kuşlarını barındırıyor. Toplamda 5’i endemik 311 bitki türüne ve 165 kuş türüne ev sahipliği yapan parkta bisiklet parkuru, yürüyüş yolları ve gözlem kuleleri mevcut.

Konum Linki

35. Sultansazlığı Milli Parkı

Kayseri’nin Develi, Yahya ve Yeşilhisar ilçelerinde bulunan Sultansazlığı tatlı ve tuzlu su ekosisteminin bir arada görülmesi sebebiyle koruma altına alındı. 2006 yılında milli park ilan edilen alanda zengin flora ve fauna çeşitliliği mevcut. Özellikle kuş çeşitliliği ile öne çıkan parkta 600.000 su kuşunu görebilirsin.

Konum Linki

36. Tek Tek Dağları Milli Parkı

Antik Suayip Şehri, Soğmatar Harabeleri ve Sanem Mağarası’nı barındıran alan 19.335 hektar büyüklüğünde. Şanlıurfa’da konumlanan milli park, dini turizm için sıklıkla ziyaret ediliyor. Bir inanışa göre Şuayp peygamberin yaşadığı yer olan şehir, adını da kendisinden almış. Harabeler ise Harran Sin kültürüne dayanıyor ve açık hava mabedi hala çok sayıda ziyaret alıyor. Milli parkta bulunan önemli arkeolojik kalıntıları gezdikten sonra burada günübirlik piknik yapman da mümkün.

Konum Linki

37. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Etkileyici doğal güzelliği ile doğa yürüyüşü, kamp, oryantiring, fotosafari ve bisiklet aktivitelerini bir araya getiren İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde konumlanıyor. İğneada belde merkezinin tam ortada kaldığı milli parkta ayrıca sahil turizmi de yapılabiliyor. İstanbul’a oldukça yakın olduğu için hafta sonu kaçamakları için de uygun görülen İğneada’ya gelmek için özel aracını kullanabilir veya Kırklareli otobüs bileti bakabilirsin. Milli park ülkemizde nadir görülen longoz ormanlarına, kıyı kumulları ekosistemine ve küçük yeşil ağaçkakanlara da ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

38. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Adana’da yer alan Yumurtalık Lagünü, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü yer ile Yumurtalık Körfezi arasındaki alana verilen isim. Parkta bulunan tuzcul bataklıklar, göletler, göller ve lagünler milli parkın ana değer kaynakları. Özellikle kızılçam ve Halep çamından oluşan ormanlık alan ve bölgede yaşayan memeli, kuş, böcek ve sürüngen türleri Yumurtalık Lagünü’ne 2008 yılında milli park statüsü kazandırdı. Kuş göç bölgesinde kalan alandan bahar aylarında 252 tür kuşun geçtiği söyleniyor.

Konum Linki

39. Nene Hatun Tarihî Milli Parkı

Osmanlı-Rus Savaşı’nın en stratejik noktası olarak anılan Aziziye Tabyaları’nı, Mecidiye Tabyası’nı, Aziziye Şehitler Anıtı’nı ve Nene Hatun’un mezarını kapsayan milli park Erzurum’da konumlanıyor. Tarihi önemi sebebiyle milli park statüsünü alan bölge yalnızca 387 hektar büyüklüğünde. Tarihi milli parka kültür turizmi kapsamında turlar düzenleniyor.

Konum Linki

40. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Milli Parkı

Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktası olarak da anılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı alan olan milli park, 75 km uzunluğunda bir cepheyi ve 14 ayrı bölümü kapsıyor. Titizlikle korunmuş olan cepheler, siperler ve lojistik üstlerin yanı sıra şehitlikler de barındıran tarihi milli parkın rekreasyon alan çalışmaları devam ediyor.

Konum Linki

41. Kop Dağı Müdafaası Tarihî Milli Parkı

Erzurum ve Bayburt şehir sınırları içerisinde kalan tarihi milli park, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’nın Ruslarla savaştığı önemli cepheleri kapsıyor. 2016 yılında milli park ilan edilen alanda savaştan kalan siperler, mevziler ve yapılar ile anıtlar ve şehitlikler bulunuyor. Tarihi önemi ile öne çıksa da milli parkın fauna ve jeolojik yönleri de oldukça ilgi çekici. Türkiye’nin en zengin kelebek alanlarından biri olan bölgede 37’si nadir, 10’u endemik olan 134 kelebek türünü görebilirsin.

42. Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihî Milli Parkı

İlkokul yıllarından beri “Anadolu’nun kapılarını Türklere açan zafer” olarak bilinen Malazgirt Meydan Savaşı’nın yapıldığı alanı kapsayan tarihi milli park, bu statüyü 2018 yılında aldı. Müze, savaşın canlandırılma alanı, minyatür kısmı ve rekreasyon alanları bulunan parktaki çalışmalar hala sürüyor.

Konum Linki

43. İstiklâl Yolu Tarihî Milli Parkı

Kastamonu, Ankara ve Çankırı illerinden geçen İstiklal Yolu, 2018 yılında tarihi milli park olarak ilan edildi. İnebolu sahilinden başlayan ve Ankara’ya uzanan 344 km uzunluğunda bu yol kağnılarla cephane taşınan ve savaşa büyük katkıların yapıldığı yoldu. 2006 yılından beri burada Kastamonu Valiliği’nce İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü düzenleniyor.

Konum Linki

44. Botan Vadisi Milli Parkı

Siirt il sınırları içerisinde yer alan Botan Vadisi aynı zamanda Dicle Nehri’nin bir kolu. Rafting, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü gibi sporların yapıldığı park, 2019 yılında milli park statüsünü aldı. Bu statü ile bölge turizminin gelişmesi bekleniyor. Bölgede aynı zamanda manastır ve kilise kalıntıları da bulunuyor.

Konum Linki

45. Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı

Hakkari’nin Merkez, Yüksekova ve Şemdinli ilçe sınırlarında yer alan milli park, doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. 2020 yılının Haziran ayında milli park ilan edilen bölgede Türkiye’nin en yüksek noktalarından biri olan Uludoruk da bulunuyor. Buzul gölleri, şelaleler ve göletleri olan milli parkta yaylacılık, kampçılık, tırmanış ve doğa yürüyüşü aktiviteleri yapılabiliyor.

Konum Linki

46-Sarıçallı Dağı Milli Parkı

1.024 hektar alana sahip Sarıçallı Dağı Milli Parkı, Ankara şehrinin sınırları içerisinde bulunuyor. 27 Ekim 2021 tarihinde milli park ilan edilen Sarıçallı Dağı, Ankara şehir merkezinden 185 kilometre, Nallıhan’dan ise 25 kilometre uzaklıktaki bir konumda yer alıyor. 1740 rakıma sahip milli park, içerisindeki Uyuzsuyu Şelalesi ile öne çıkıyor. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Sarıçallı Dağı Milli Parkı, bu özelliği sayesinde doğa fotoğrafçılığı açısından da dikkat çeken bir rota. Doğa yürüyüşü yapmayı seven doğaseverlerin de merceğindeki bu parkta çok sayıda yaban hayvanının da olduğunu belirtmekte fayda var.

Konum Linki

47-Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı

Konya ilimizde Derebucak ilçesinde konumlanmış Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı, 7 Haziran 2022 tarihinde milli park ilan edildi. Batı Torosların güneyindeki Akdağlar üzerinde konumlanmış Derebucak Çamlık Mağaralı Milli Parkı, Çamlık kasabasından 1,5 kilometrelik uzaklıkta. İçerisinde bulunan akarsuları ve doğal güzellikleriyle çok sayıda doğaseverin ilgisini çeken bu milli park, yürüyüş parkurlarıyla da beğeni kazanıyor. Bu güzergahta yer alan Körükini, Döllükini, Devrekini, Suluin ve Balatini mağaraları dünyaca ünlü. Eğer rehber eşliğinde inişe uygun bu mağaraları keşfetmek istersen rotanı Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı’na çevirebilirsin.

Konum Linki

48-Abant Gölü Milli Parkı

Abant Gölü

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan ve 1.262 hektar alan kaplayan Abant Gölü Milli Parkı 9 Haziran 2022 tarihinde milli park statüsüne kavuşmuş bir yer. Yükseklikleri 1.400 metreden 1.700 metreye kadar değişen çok sayıda tepe içeren Abant Gölü Milli Parkı, zengin bir bitki örtüsüne sahip. Çam, köknar, kayın, meşe, gürgen, kavak, yabanıl meyve ve kestane ağaçları bu park içerisinde çok sayıda. Doğal güzelliklerin yanı sıra bu milli park yapılan konaklama birimleri ve kamp alanlarıyla da öne çıkıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere yakın konumuyla öne çıkan Abant Gölü Milli Parkı’nda göl başında vakit geçirebilir, dilersen kamp yapabilir ya da ağaç kokuları arasında yürüyüşler yapabilirsin. İstanbul'da yaşıyorsan keyifli bir hafta sonu planı için araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek Abant'a doğru yola çıkabilirsin. 

Konum Linki


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
53 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar