Türkiye'nin başkenti ve 5,6 milyonluk nüfusuyla en kalabalık 2. şehri olan Ankara, her köşesinde sizi etkileyecek birçok farklı güzelliğe sahip. Ülkemizin en çok ziyaret edilen simgesel yapısı olan Anıtkabir, devasa şehir parkları, birbirinden ilginç müzeleri, kaliteli üniversiteleri, Kızılay Meydanı gibi hareketli meydanları ve caddeleriyle Ankara, hem siyasal hem de kültürel anlamda Türkiye’nin başkenti konumunda. Ankara otelleri de, misafirlerine her türlü imkanı sunabilecek büyüklükte ve çok sayıda farklı temalarda otel bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan şehir, 13 Ekim 1923 yılında ülkenin başkenti ilan edildi. TBMM, bakanlıklar ve konsoloslukların hizmet verdiği Ankara, büyük bir memur şehri olmasının yanı sıra yüz binlerce üniversite öğrencisiyle de çok canlı bir eğlence ve gece hayatına sahip.

Ankara’da 5000 yıllık uzun tarihinden kalan paha biçilmez hazinelerin yanı sıra kuş cennetinden doğa harikalarına, büyüleyici göllerden en güzel Osmanlı mimari örneklerini görebileceğiniz tarihi semtlere kadar gezilecek pek çok etkileyici yer var. Ankara’da mutlaka görmeniz gereken 100 yeri belirlerken Instagram etiket sayılarını kullandık. Ankara’nın Instagram’da en çok etiketlenen yerleri en üstte olacak şekilde sıralanan listeyi inceleyerek Ankara’yı daha yakından tanıyabilirsiniz. 

1- Anıtkabir

Anıtkabir

Sadece Ankara'nın değil, Türkiye'nin de en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından biri olan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını da içeren ve 750.000 m2 gibi büyük bir alana yayılan büyüleyici bir kompleks. 1944’te yapımına başlanan ve 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir kompleksini dünyaca ünlü mimarlar Emin Onat ile Orhan Arda tasarladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahat yeri olarak her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Anıtkabir, Ankara’nın merkezi ilçelerinden Çankaya’da yer alıyor. Anıtkabir gezinizde 1960 yılında hizmete açılan ve etkileyici koleksiyonlarıyla dikkat çeken Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Kompleks içerisinde İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Millî Kulesi, İnkılâp Kulesi, Aslanlı Yol, Tören Meydanı, İsmet İnönü'nün Lahdi ve Barış Parkı gibi pek çok etkileyici bölümü gezme şansı bulacaksınız. Anıtkabir gezisi hakkında daha detaylı bilgi için Tüm detaylarıyla Anıtkabir gezi rehberi yazımıza mutlaka göz atın.

Konum Linki

Anıtkabir'de Atatürk'e ait şahsi eşyaları da görebileceğiniz çok güzel bir müze bulunuyor, burayı mutlaka gezin. Ayrıca mezar odasının önündeki ekrandan yapılan tanıtım videosu da muhtemelen gözünüzden birkaç damla yaş getirebilir. Otopark sorunu bulunmadığı için kendi aracınızla da gelebilirsiniz.

2- Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan ve şehrin en önemli tarihi simgelerinden biri olan Ankara Kalesi’nin M.Ö. 2. yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde etkileyici bir manzara sunan Ankara Kalesi, uzun tarihi boyunca Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılarak değişikliklere uğramış. Her yıl çeşitli festivaller ve etkinliklerin düzenlendiği Ankara Kalesi’nde 110 metre yükseklikteki 5 köşeli 42 kuleyi gezebilir, iç kale odalarını inceleyebilir ve surlardan muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Ankara'da bulunan tüm tarihi keşif durakları için Ankara'da gezilecek tarihi yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum Linki

Kalede otopark bulunduğu için şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Manzaranın tadını çıkarmak isteyenler özellikle akşamüstü gitmeyi tercih edebilir.

3- Atakule

Atakule

Ankara'nın modern simgelerinden biri olan Atakule, Çankaya semtinde hemen dikkatinizi çekecek. 1987 yılında yapımına başlayan ve 1989 yılında tamamlanan Atakule’nin içerisindeki alışveriş merkezi, sinema salonları, kafeler, seyir terasları ve kule bölümündeki döner restoran, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ankara’nın en güzel manzaraları karşısında romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz Atakule’nin seyir alanlarında da şehrin en iyi panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Atakule; Cinnah Caddesi, Çankaya Caddesi ve Zübeyde Hanım Meydanı arasında, toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

Şehrin sembollerinden olan Atakule'de ailecek yapılan bir gezinin ardından çocuklarınız için özel oyun alanlarına da yönelebilirsiniz. Şahane Ankara manzarasının keyfini sürmek isteyenler kulenin en üst katında bulunan terasın açık olmasından faydalanabilir. 

4- Estergon Kalesi

Estergon kalesi

Keçiören ilçesinde bulunan Estergon Kalesi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte'deki Estergon Kalesi’nin bir örneği olarak inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Günümüzde Estergon Türk Kültür Merkezi olarak hizmet veren Estergon Kalesi, Ankara manzarasına hakim bir konumda yer aldığı için turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Geleneksel Türk lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar ve süs bahçelerinin yanı sıra Türk tarihi ve kültürünü yansıtan kültür merkezinin zengin koleksiyonları görülmeye değer güzellikte. Macaristan’daki simgesel kalenin yanında Alanya'da bulunan Selçuklu yapımı Kızıl Kule’nin mimarisinden de örnekler görebileceğiniz Estergon Kalesi, hem tarih hem de mimarlık meraklarının Ankara gezilerinde mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

İçinde Özbek yemeklerini tadabileceğiniz bir kafesi bulunan Estergon Kalesi'ne teleferikle ulaşmanız tavsiyelerimiz arasında. Böylece kalenin size sunacağı manazarayı ve yapıyı daha keyifli izleyebilirsiniz. 

5- Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı

Sadece Ankara'nın değil Türkiye'nin de en bilinen ve hareketli meydanlarından biri olan Kızılay Meydanı, ismini 1929 yılında bölgede bulunan Kızılay merkezinden alıyor. Başkent Ankara’nın kent merkezi olan Kızılay Meydanı; doğusunda Ziya Gökalp Caddesi, batısında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve kuzeyinde ise Atatürk Bulvarı ile oldukça merkezi bir konumda.  

Ankaray gibi toplu taşıma araçlarının merkez noktası olan Kızılay Meydanı; 37.988 m2 gibi geniş bir alana yayılan onlarca mağazası, kaliteli restoranları, hediyelik eşya dükkanları, kafeleri ve eğlence merkezleri ile günün her saati çok hareketli. Keyifli bir akşam yürüyüşüne çıkmak veya alışveriş yapmak için Kızılay Meydanı, Ankara’da ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

Konum Linki

Ankara'nın kalbinin attığı yer olarak bilinir. Kızılay Meydanı şehrin en merkezi yerlerinden biridir. Otobüs, metro ve taksi imkanlarıyla günün her saati şehrin diğer noktalarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

6- Hamamönü

Hamamönü

Ankara’nın Altındağ ilçesinin tarihi bir semti olan Hamamönü, günümüze kadar mistik atmosferini korumayı başarmış 17, 18 ve 19. yüzyıl dönemi klasik Osmanlı evleri ile Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Semtin her köşesinde sıralanan tarihi konaklar, camiler, anıtlar ve müzelerin yanı sıra Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy Parkı ve Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi gibi Hamamönü’nün en çok ziyaret edilen yerlerini de görebilirsiniz. Müze koleksiyonlarını incelemek veya klasik Osmanlı evleri içinde dönen mobilyaları arasında Osmanlı dönemine küçük bir yolculuk yapmak için Hamamönü’ne kesinlikle uğramalısınız.

Konum Linki

Restore edilmiş tarihi evleri gezdikten sonra güler yüzlü esnafların arasında kahve içmenizi öneriyoruz. Sokakların arasında bulunan bazı kafelerde akşamları canlı müzik yapılıyor. Keyifli bir gezintinin ardından bu anların tadını çıkarabilirsiniz.

7- Beypazarı

Beypazarı

Osmanlı döneminde tımarlı sipahi eğitim merkezlerinden biri olan Ankara'nın Beypazarı ilçesi, günümüzde klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz iki ve üç katlı tarihi evleriyle tam bir açık hava müzesi. Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar döneminden pek çok tarihi yapının bulunduğu Beypazarı, asıl ününü ise çarpıcı Beypazarı konaklarına borçlu.

Ahşap süslemeli pencereler ve cumbalı balkonlarla Arnavut kaldırımlı sokakları süsleyen Beypazarı evleri, fotoğraf safarileri için Ankara'da en çok ziyaret edilen yerler arasında. Beypazarı gezinizde ilçenin ünlü el sanatı atölyelerine de uğramayı ve birbirinden güzel yöresel ürünleri incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

Şehre yakın bir konumda olan Beypazarı'na özel aracınızla ve şehirden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tarihi dokusunu seveceğiniz Beypazarı'nın yöresel kahvaltısını denemelisiniz. 

8- Eymir Gölü

Eymir Gölü

Ankara'nın en çok ilgi gören doğal güzelliklerinden biri olan Eymir Gölü, büyüleyici göl manzarası ve yemyeşil doğası ile yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezilerinin önemli duraklarından biri. Bir set gölü olan ve 1956 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilen 45 km2 büyüklükteki Eymir Gölü arazisi; düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile şehrin kalabalığından doğaya kaçmak için Ankara’daki en güzel yerler arasında. Kendine özgü bitki çeşitliliği ve vahşi yaşam zenginliği ile de dikkat çeken Eymir Gölü'nde kürek veya kano takımları da yıl boyu çalışmalar yapıyor.

Konum Linki

Sıcak ve soğuk havalarda ailecek yapacağınız bir piknik için Eymir Gölü'nü tercih edebilirsiniz. Gölün etrafında bulunan restoran ve kafelerde keyifli bir turun ardından anın tadını çıkarmanız önerilerimiz arasında.

9- Mavi Göl

Mavi Göl

Ankara'ya 12 kilometre uzaklıkta, Ankara-Samsun Yolu kenarında yer alan Mavi Göl, ismini aldığı masmavi suları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle Ankara’da hafta sonu kaçamaklarının değişmez adreslerinden biri. 120 dönüm yeşil alanın ortasında yer alan Mavi Göl’ün çevresi ise piknik alanları, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun parklarının yanı sıra voleybol, basketbol ve futbol sahaları ile çevrili.

Yaz aylarında su bisikleti ve kano ile gezebileceğiniz Mavi Göl, özel gece aydınlatmaları ile de görülmeye değer güzellikte manzaralar sunuyor. Zengin ağaç ve bitki çeşitliliğine sahip Mavi Göl’ü her mevsim farklı doğa manzaraları izlemek için ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Sonbahar aylarında ördeklerin gölün üstünde süzülüşünü izlemek için rotanızı Mavi Göl'e çevirebilirsiniz. Gençler için spor alanları, bisiklet yolları bulunan Mavi Göl'de hafta sonunuzu mangala ayırabilirsiniz.

10- Kuğulu Göl

Kuğulu Göl

Ankara'da Çankaya ilçesindeki Kavaklıdere semtinde yer alan ve şehrin en popüler gezi alanlarından biri olan Kuğulu Göl, adını aldığı sevgili kuğuları ile ünlü. Özellikle çocuklu aileler için çok eğlenceli bir gezi sunan Kuğulu Göl’de kuğuların yanı sıra ördekler, kazlar ve onlar kuş çeşidi arasında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Çocuk oyun alanları, kafeteryalar, çay bahçeleri, iyi düzenlenmiş yürüyüşü ve bisiklet yollarının bulunduğu Kuğulu Göl, kış aylarında da muhteşem kar manzaralarıyla görülmeye değer bir manzaraya sahip. Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin tam ortasında yer alan Kuğulu Park'a uğramadan Ankara'dan ayrılmamalısınız.

Konum Linki

Şehrin yoğun kalabalıklığı sizi yorduğunda Kuğulu Göl'ünün kuğularına rastalayabilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan restoranda kendinize çay ısmarlama imkanınız da mevcut.

11- Kızılcahamam

Kızılcahamam

Ankara'ya sadece 82 kilometre uzaklıkta yer alan Kızılcahamam ilçesi, zengin termal kaynaklarından dolayı Türkiye'nin en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri haline geldi. 1700 km2 yeşil alanı kapsayan ilçede onlarca 5 yıldızlı, 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı termal otel, termal tesisler ve kaplıcalar hizmet veriyor. Yılın her dönemin şifa arayan yerli ve yabancı turistler ile dolu olan Kızılcahamam’ın otelleri; uluslararası toplantılar, siyasal etkinlikler, konferanslar ve workshoplar gibi pek çok önemli etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

İlk çağlardan beri kullanılan Kızılcahamam’ın şifalı termal kaplıcaları, özellikle Roma döneminde çok popüler bir hale geldi. Banyo kürü veya içme suyu olarak kullanabileceğiniz şifalı sularının yanı sıra temiz havada doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezilerine çıkmak için de Kızılcahamam'a uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

Hafta içi daha sakin olan Kızılcahamam arabanıza bisikletinizi atıp gelmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri. Lezzetli bazlamalar yiyeceğiniz restoranları bulunuyor.

12- Tuz Gölü

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin sınırları içinde yer alan Tuz Gölü, büyüleyici güzelliği ile Ankara doğa gezilerinin bir numaralı adresi konumunda. Türkiye'nin tuz ihracatının neredeyse %40'ını karşılayan Tuz Gölü, sevimli flamingoları ile de doğa severleri kendine çekiyor.

85 farklı kuş türü, 120’den fazla memeli türü ve 40'a yakın endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nün doğal güzelliği, 1 derece sit alanı olarak korunuyor. Hem doğa gezileri hem de fotoğraf safarileri ile her mevsim muhteşem doğa manzaraları izlemek için Ankara gezinizde Tuz Gölü'nü mutlaka keşfe çıkmalısınız.

Konum Linki

Bembeyaz bir manzara izleyebileceğiniz bir konum olan Tuz Gölü'nü gün doğumu veya batımında ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tuz Gölü'nden ayrılırken orada bulunan tesislerden tuz lambası alabilirsiniz.

13- Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı 

Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alan Evcil Hayvanlar Parkı'na girişler ücretsiz. Çocuklarınızla gezebileceğiniz yerlerden biri olan bu parkta flamingodan devekuşuna pek çok hayvanı görebilirsiniz. Her bölümde rampa olduğundan dolayı bebek arabasıyla gezerken zorlanabilirsiniz, şimdiden söyleyelim. Hafta sonları daha kalabalık olduğundan dolayı hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Yeşil alanları bulunan parkta piknik de yapabilirsiniz. 

Konum Linki

14- Mogan Gölü

Mogan Gölü

Ankara merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta, Eymir Gölü'nün de parçası olan bir havzada yer alan Mogan Gölü, Türkiye'deki 15 özel koruma alanından biri. Kendine özgü bitki çeşitliliği, büyüleyici manzaralara sahip sulak alanları ve vahşi yaşam güzellikleriyle doğal yapısını koruyan ender yerlerden biri olan bu set gölü, 63 km2 gibi geniş bir alanı kapsıyor.

Gölbaşı olarak da bilinen Mogan Gölü’nün çevresini saran iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve seyir teraslarında güzel bir gezi yapabilir, gölün ev sahipliği yaptığı 200’den fazla su kuşu ve göçmen kuşun fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mogan Gölü'nün 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerine de Mogan Gölü'nün tamamının panoramik manzaralarını izlemek için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

Ankara'ya en yakın göllerden biri olan Mogan Gölü'ne arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Park yerleri ücretlidir. Toplu taşıma imkanı da sunulur. Kafelerinde yemek yerken gölün keyfini çıkarabilirsiniz.

15- Güvenpark

Güvenpark

Ankara’nın merkezi konumundaki Kızılay Meydanı’nda yer alan 19.100 m2 büyüklüğündeki Güvenpark; etkileyici anıtları, tarihi ağaçları, geniş çocuk parkları ve gezi alanlarıyla şehrin kalbinde gürültüden uzak, güzel bir gezi deneyimi sunuyor. Parkın simgesi haline gelen Güvenpark Anıtı, 37 metre yükseklikteki bronz figürlerinde Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı dönemindeki yol arkadaşlarını ve Anadolu çiftçilerini anıyor. Anıtın kaidesinde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün ünlü “Türk, Öğün, Çalış, Güven” özdeyişini görebilirsiniz.

Konum Linki

Ankaralıların buluşma noktası olarak belirlediği Güvenpark'tan metro, otobüs ve taksi imkanlarıyla şehrin her noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Parkta devamlı bulunan simitçilerden kendinize bir simit alıp Ankara'nın merkezini izleyebilirsiniz.

16- Gençlik Parkı

Gençlik Parkı

Türkiye'nin en eski kent parklarından biri olan Gençlik Parkı, 1943 yılında 28 hektarlık bataklık bir alanın düzenlenmesi ile hizmete açıldı. Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan Gençlik Parkı, devasa dönme dolapları ile ünlü lunaparkı ile de halkın ilgisini çekiyor.

Park boyunca ilerleyen minyatür trenler, süs havuzları, etkileyici heykeller ve anıtlar ile güzel bir gezi alanı olan Gençlik Parkı’nın 45.000 m2 süs havuzunu çevreleyen peyzajlı çiçek bahçeleri de görülmeye değer güzellikte. Çocuklu ailelerin Ankara’da mutlaka uğraması gereken yerlerden olan Türkiye'nin ilk bilim merkezi de Gençlik Parkı’nda yer alıyor.

Konum Linki

Ailenizle yapacağınız lunapark gezinizin ardından kafelerinde birlikte yemek yiyebilir eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Parkın içinde bulunan havuzun olduğu alandaki ücretsiz Wi-fi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

17- Keçiören Şelalesi 

Keçiören Şelalesi

Ankara'nın halka açık yerlerinden biri. Yapay bir şelale olsa da dinlendirici bir atmosferi var. Güzel fotoğraf çekebileceğiniz, şehrin gürültüsü yerine şelale sesi dinleyebileceğiniz Keçiören Şelalesi, teras alanıyla da hafta sonu kaçamak yapacağınız rotalardan. Şelalenin üst kısmında yer alan kafede bir keyif kahvesi içip Ankara'nın manzarasını seyredebilirsiniz. 

Konum Linki

18- Seymenler Parkı

Seymenler Parkı

Çankaya Köşkü'ne yakın bir konumda, Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi arasında yemyeşil bir yeşil alan olan Seymenler Parkı, 67.000 m2 toplam büyüklüğe sahip. 171 m2 çocuk oyun alanı ve 46.418 m2 çim alanıyla Ankara'nın oksijen depolarından biri olan Seymenler Parkı, günün her saati oldukça hareketli.

Yürüyüş parkurlarında muhteşem Atakule manzaraları izleyebileceğiniz Seymenler Parkı'nda geniş çim alanlarda yorgunluk atabilir, peyzaj çiçek bahçelerini gezebilir, amfi tiyatroda düzenlenen konserler ve sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Yıl boyu Seymenler Parkı'nda kitap okuma festivalleri, tiyatrolar ve konserler gibi pek çok etkinlik de düzenleniyor.

Konum Linki

Sonbahar aylarında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Arabanızla gittiğinizde park yeri sorunu yaşamazsınız. Parkın girişinde bulunan büfeden kendinize yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Yanınızda sandalye getirmenize izin veriliyor.

19- Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı

Ankara merkezine 68 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl Tabiat Parkı, parkın tam ortasında yer alan volkanik Karagöl’ün büyüleyici manzaralarıyla ünlü ve doğa severlerin Ankara’da mutlaka keşfetmesi gereken yerler arasında. Yeşilden sarıya doğanın her tonunu görebileceğiniz etkileyici bir bitkisel çeşitliliğe sahip olan Karagöl Tabiat Parkı, 11'i sadece Türkiye'ye özel onlarca çeşit endemik bitkiye sahipliği yapıyor.

Parka ismini veren Karagöl’ün çevresindeki mesire alanları, yürüyüş parkurları ve kır bahçeleri ise Ankara doğa gezileri için ideal. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı’na Ankara merkezinden kolayca ulaşabilir, piknik yaparak veya temiz havada doğa yürüyüşlerine katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

20- Kurtuluş Parkı

Kurtuluş Parkı

1980 yılında açılan ve Türkiye'nin en eski şehir parklarından biri olan Kurtuluş Parkı, 110.000 m2 büyüklüğünde geniş bir yeşil alan kapsıyor. Ankara'nın Çankaya ilçesinde merkezi bir konumda yer alan ve 2000 yılında yenilenen Kurtuluş Parkı; 2000 m2 havuzu, 9000 m2 çim alanı, 10.000 m2 piknik alanı, 3000 m2 çocuk alanı ve donanımlı spor sahalarıyla hafta sonları spor yapmak veya doğa ile baş başa zaman geçirmek için Ankara merkezinde en kolayca ulaşabileceğiniz parklardan biri.

Konum Linki

Tarihi eski olan bu parkta uzun yürüyüşler yapmanız mümkün. Bu yürüyüşlerin ardından acıkırsanız içinde gözleme yiyebileceğiniz kafeler de bulunuyor. Duraklara yakın olmasıyla da sık tercih edilen parklar arasında.

21- Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan ve 1959 yılında milli park ilan edilen Soğuksu Milli Parkı, Türkiye'nin en eski milli parklarından biri. Milli parkı, hem volkanik bölgede yer almasından dolayı oluşan sıcak-soğuk kaplıcaları hem de büyüleyici doğal güzellikleri ile tüm dünyadan doğa severleri kendini çekiyor.

1187 hektar alana yayılan ve İç Anadolu ile Batı Karadeniz arasında yer aldığı için iki bölgenin de iklim özelliklerini görebileceğiniz Soğuksu Milli Parkı, zengin bitki çeşitliliğinin yanı sıra nesli tükenmekte olan kara akbaba gibi onlarca vahşi canlıya da ev sahipliği yapıyor.

Karaçam, sarıçam, göknar ve gürgen gibi onlarca çeşit ağaçla süslü yürüyüş parkurlarında rehberli doğa gezilerine çıkabileceğiniz Soğuksu Milli Parkı, çok az yerde görebileceğiniz dağ laleleri ile de ünlü. Orman, step, çayır ve dere ekosistemlerini bir arada görme fırsatı bulabileceğiniz milli park, bitki çeşitliliği bakımından Türkiye'nin sayılı yerlerinden biri olarak görülmeye değer. Soğuksu Milli Parkı’nın doğal güzelliklerini, derelerini ve şelalelerini keşfedip harika fotoğraflar çektikten sonra parkın sıcak ve soğuk kaplıcalarında yorgunluk da atabilirsiniz.

Konum Linki

Trekking için en verimli rotalardan biri. Doğa yürüyüşlerinden sonra dinlenmek için uğrayacağınız milli parkın restoranlarında yemek yiyebilir çektiğiniz fotoğraflara bakabilirsiniz. 

22- T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Millet Kütüphanesi Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yer alıyor. Kütüphaneye ulaşmak için M1 ve M2 metro hatlarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz otobüsle de gidebileceğiniz kütüphaneye 169 ve 339 hatlı otobüs seferlerini tercih ederek ulaşabilirsiniz. Kütüphaneye girdiğinizde farklı bir dünyaya vardığınızı hissedebilirsiniz. Ders çalışma alanları oldukça kapsamlı. Açık ve kapalı otoparkları bulunuyor. 

Konum Linki 

23- Deniz Dünyası 

Keçiören Belediyesi'ne ait bir müze olan Deniz Dünyası'na girişler ücretsiz. Tavsiyemiz hafta içi ziyaret etmeniz yönünde. Hafta sonları hayli kalabalık oluyor. Çocukların oldukça ilgisini çeken müzede, çeşitli balıklar ve sürüngen hayvanlar sergileniyor. Akvaryum koridorunda çocuklarınızla fotoğraf çekilmenizi öneriyoruz. Müzeyi gezdikten sonra içerisinde yer alan kafede günün kritiğini yapabilirsiniz. 

Konum Linki

24- Kore Savaşı Anıtı 

Kore Savaşı Anıtı

Oldukça görkemli bir anıt olan Kore Savaşı Anıtı, Kore mimarisi örnek alınarak hazırlanmış. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ankara Tren Garı'nın arkasında kalan anıt müze şeklinde değil. Anıtı gördükten sonra çevresinde kalan banklarda oturarak manzarayı izleyebilir ve günün kritiğini yapabilirsiniz.

Konum Linki

25- Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi

Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan ve 107.000 m2 yeşil alanıyla Türkiye'nin en güzel kent parklarından biri olan Dikmen Vadisi, bir zamanlar gecekonduların bulunduğu bölgeye inşa edilmiş çok popüler bir Ankara parkı. Binlerce çeşit bitki türü ile Ankara'nın ortasında bir vahayı andıran Dikmen Vadisi; her renk tonunu görebileceğiniz çiçek bahçeleri, süs havuzları, göletleri, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun alanları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile Ankara'nın ortasında kalabalıklardan uzaklaşmak için ideal bir yer. Özellikle kış aylarında kar yağdığında muhteşem manzaralar görebileceğiniz Dikmen Vadisi'nde keyifli bir gün geçirmeyi unutmayın.

Konum Linki

Her mevsimde oldukça keyifli yürüyüşler yapacağınız Dikmen Vadisi havuzları, amfi tiyatro kafesi, parklarıyla bir gününüzü burada geçirmenizi sizden istiyor. Uzun parkurunda yapacağınız bir yolculuğun ardından kafesinde bir kahve içmenizi öneriyoruz.

26- Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara'nın en popüler alışveriş ve gezi caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi Caddesi, 1,5 kilometre boyunca uzanıyor ve Kavaklıdere semtinde yer alıyor. Cadde boyunca onlarca ulusal ve uluslararası markanın mağazası, kaliteli kafeler, restoranlar ve sanat galerileri sıralanıyor.

Alışveriş yaptıktan sonra Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer alan Kuğulu Park'ta da bir mola vererek sevimli kuğuları ve ördekler izleyebilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinden gece geç saatlere kadar turistler ve üniversite öğrencileri ile oldukça hareketli olan Tunalı Hilmi Caddesi'nde yürüyüş yapmadan Ankara geziniz sona ermiş sayılmaz.

Konum Linki

27- ANKAmall

ANKAmall

2006 yılında hizmete açılan ANKAmall Alışveriş Merkezi; 278.000 m2 alanı, 300'den fazla mağazası, eğlence olanakları, 6000 araçlık otoparkları ile Ankara'nın en büyük ve en popüler alışveriş merkezlerinden biri. İçerisinde uluslararası ve ulusal markaların satıldığı mağazalar, kaliteli restoranlar, kafeler, sinema salonları, çocuklar için oyun alanları, mescitler, ücretsiz internet, açık ve kapalı otogarlar gibi pek çok olanak bulabileceğiniz ANKAmall’da yılın her döneminde birçok kültürel ve sanatsal etkinlik de düzenliyor.

Sömestr tatillerinde ve 23 Nisan'da çocuklara yönelik eğlenceleriyle de tanınan ANKAmall Alışveriş Merkezi, Yenimahalle ilçesinde Mevlana Bulvarı üzerinde ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yerli yabancı pek çok markayı bulmanız mümkün. Şehir merkezinde yer alan ANKAmall alışveriş merkezine ulaşım oldukça kolay. Geniş otopark imkanı bulunuyor.

28- Samanpazarı

Samanpazarı

Ankara'nın tarihi atmosferin yaşayabileceğiniz en güzel yerlerinden biri olan Samanpazarı; günümüze kadar korunmayı başarmış ahşap ve taş mimari klasik Osmanlı konakları, dar sokakları, antikacıları, el sanatı ürünleri satan dükkanları ve zanaatkar atölyeleri ile keyifle gezebileceğiniz yerlerden.

Tarihi semtin Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken kendinizi tarihte bir yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz. Hem harika fotoğraflar çekmek ve yüzlerce çeşit yöresel ürünü incelemek hem de yerel lokantalarda sevilen İç Anadolu Bölgesi yemeklerini tatmak için Ankara gezinizde Samanpazarı’na uğramanızı öneririz.

Konum Linki

Geleneksel el sanatı ürünlerini yakından görme fırsatı sunan Samanpazarı'nın küçük restoran ve kafelerine uğrayarak anın tarihi dokusunu hissedebilirsiniz. Bakır tencerelerin kalaylanmasını yakından izlemenizi, Ankara tiftiği satan yüncülerle konuşmanızı öneriyoruz.

29- Pirinç Han

Pirinç Han

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Atpazarı bölgesinde yer alan tarihi Pirinç Han, hem klasik mimarisi hem de ev sahipliği yaptığı onlarca antikacısıyla görülmeye değer yerlerden. Pirinç Han girişinde ünlü şair Faruk Nafız Çamlıbel'in Han Duvarları şiirini görebilir, han içerisinde ise el sanatı ürünleri satan dükkanlar ve antikacılarda güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. 18. yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi ile tasarlanmış 3 katlı hanın geniş avlusunda ise alışveriş yaptıktan sonra çayı yudumlayarak tarihi manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Karşısında bulunan Rahmi Koç Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Pirinç Hanı'na uğrayarak etrafta antika hediyeler satan yerlerden alişveriş yapabilirsiniz. Kafelerden gözleme yemenizi ve yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız lezzetli limonatasını içmenizi öneriyoruz.  

30- Hacı Bayram-ı Velî Camii

Hacı Bayram-ı Velî Camii

Ankara'nın Altındağ ilçesi Ulus semtinde Bayram Sokak'ta Augustus Meydanı'nda yer alan tarihi Hacı Bayram-ı Velî Camii, 1429 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış. Geleneksel Osmanlı mimarisi ile dikdörtgen planlı, taş kaideli, tuğla duvarlı ve kiremit çatılı olarak tasarlanmış caminin bahçesinde de Hacıbayram Veli Türbesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin en eski camilerinden biri olarak görülmeye değer Hacı Bayram-ı Velî Camii, özellikle bayramlar ve kandillerde tamamen doluyor.

Konum Linki

Şehir merkezinde bulunan kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Manevi bir atmosferi bulunan caminin etrafında yer alan restoranlara da uğrayabilirsiniz.

31- Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Çankaya'nın Kocatepe semtinde bulunan ve Türkiye'nin simgesel camilerinden biri olduğu için ziyaret etmenizi önerdiğimiz Kocatepe Camii, 1967 yılında yapımının başlamasına rağmen 20 yıl sonra 1987 yılında tamamlandı. 4500 m2 alan üzerine inşa edilen ve geleneksel Osmanlı ve Türk mimari örneklerini bir arada görebileceğiniz, 88 metre uzunluğunda 4 minaresi olan Kocatepe Camii’nin içerisinde konferans salonu ve kütüphane de bulunuyor.

Mimar Sinan’ın geliştirdiği özel tarzla inşa edilmesiyle ünlü Kocatepe Camii'nin iç bölümleri; klasik Osmanlı motifleri, etkileyici avizeler, ahşap kapılar, çini süslemeleri, altın varaklar ve özel yapım mermerlerle görülmeye değer güzellikle. Kocatepe Camii, huzurlu atmosferi ve etkileyici mimari yapısıyla Ankara'nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından bir konumunda.

Konum Linki

Şehrin en büyük camilerinden biri olan Kocatepe Camii, merkezi konumda yer alıyor. Temiz ver görkemli caminin geniş avlusunda vakit geçirebilirsiniz. Günün erken saatlerinde daha yoğun bir mistik havası olan camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

32- Beştepe Millet Camii 

Beştepe Millet Camii

Yenimahalle ilçesi Papatya Sokak’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan Beştepe Millet Camii, 2015 yılında ibadete açıldı. 3000 kişi kapasitesi ile Ankara’nın en büyük camilerinden biri olan ve 5177 m2 alanı kapsayan Beştepe Millet Camii, 59 metre yükseklikteki 4 etkileyici minaresiyle etkileyici bir görüntüye sahip. Geleneksel Türk ve Osmanlı mimarisi ile tasarlanmış cami, özellikle kutsal günler ve bayramlarda tamamen doluyor. Ankara'nın son dönem mimari eserlerin biri olan Beştepe Millet Camii’yi gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Konum Linki

Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz camilerden biri. Çoğu Cuma namazı çıkışlarında avluda lokma dökülmesine şahit olabilirsiniz. 15 Temmuz anıtını da sergileyen camiyi ziyaret edebilirsiniz.

33- Maltepe Camii

Maltepe Camii

Ankara'nın tarihi semtlerinden Maltepe'de yer alan Maltepe Camii, 1954 ile 1959 yılları arasında inşa edilen Ankara’nın yeni camilerinden biri. Klasik Osmanlı mimarisi ile kesme taşlarla tek kubbeli ve 2 minareli olarak inşa edilen Maltepe Camii, çarpıcı vitray pencereleri ve Kütahya çinileri ile özenle süslenmiş iç bölümleriyle görülmeye değer. Kısa sürede şehrin simgelerinden biri haline gelen Maltepe Camii, Maltepe Park Alışveriş Merkezi’nin hemen karşısında Ankara’nın her yerinden kolayca ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

Ankara'nın Maltepe semtinde bulunan camiye ulaşım imkanınız metro ve otobüslerle oldukça kolay. Etrafı yeşilliklerle çevrili olan caminin avlusu oldukça geniş. Maltepe Camii'de vakit geçirdikten sonra Kızılay Meydanı'na yürüyebilirsiniz. 

34- Arslanhane Camii

Arslanhane Camii

Ahi Şerafeddin Camii olarak da bilinen Arslanhane Camii, Samanpazarı semtinde Aslanhane Mahallesi'nde yer alan tarihi bir yapı. 13. yüzyılda Ahi Kardeşler tarafından yaptırılan ve Ankara'nın en eski yapılarından biri olmasıyla dikkatleri çeken Arslanhane Camii, Ankara Kalesi'ne kısa bir yürüyüş mesafesinde ziyaret edilebilir. 13. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyan caminin iç mekanları, Selçuklu dönemi süslemeleri ile günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış. Ankara'nın en eski camilerinden biri olan ve dış duvarlardaki aslan heykellerinden ismini alan Arslanhane Camii’nin kuzeydoğusundaki Ahi Şerafettin Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Hamamönü semti ile bitişik olan camiyi ziyaret ettikten sonra semti gezebilirsiniz. Mimarisini beğeneceğiniz bu ibadethaneyi fotoğraflamanız tavsiyelerimiz arasında.

35- Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara'nın oksijen depolarından ve en önemli yeşil alanlarından biri olan Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bağışlanan arazi üzerine kurulmuş, sadece başkentin değil Türkiye'nin de en önemli yeşil alanlarından biri. 1992 yılında 1. derece tarihi ve doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Atatürk Orman Çiftliği’nin içerisinde hayvanat bahçesi, piknik alanları, yürüyüş yolları, Atatürk'ün kişisel eşyalarını görebileceğiniz dönem mobilyaları ile süslü Atatürk Evi Müzesi ve Gazi Orman Çiftliği gibi çeşitli alanlar bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer alan tesislerde üretilen organik süt ürünleri ise tüm Türkiye'ye dağıtılıyor. Bu etkileyici çiftlikte hem keyifli bir doğa gezisi yapabilir hem de Atatürk Evi Müzesi’nin sergi salonunda tarihi hazineleri inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Atatürk Orman Çiftliği'ne bir hafta sonunuzu ayırmanız tavsiyelerimiz arasında. Alanda bulunan çeşitli tesisler, restoranlar ve kafelerde yemek yiyebilir mekanın keyfini çıkarabilirsiniz. Çocuklu aileler için parklar da bulunuyor. Sizler yemeğinizi yerken çocuklarınızın parkta eğlenceli vakitler geçirdiğini de izleyebilirsiniz.

36- Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara merkezine sadece 133 kilometre uzaklıkta yer alan ve İç Anadolu'nun en önemli doğa harikalarından biri olan Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı ile Aladağ Çayı’nın kesiştiği noktada yer alıyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında fotoğraf safarileri ve doğa gezilerinin düzenlendiği Nallıhan Kuş Cenneti’nde ak balıkçıl, gri balıkçıl, sakarmeke, yeşilbaş, kara leylek ve kızıl şahin gibi 200’den fazla kuş türünü ve göçmen kuşları bir arada görebilirsiniz.

Göç dönemlerinde 50.000’den fazla kuşun bulunduğu Nallıhan Kuş Cenneti’nde gölün içine uzanan ahşap seyir teraslarında çarpıcı fotoğraflar çekebilir, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve mesire alanlarında ise el değmemiş doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Çevre düzenlemesi ve kuş gözlem yerleri ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Kuşların göç zamanını kontrol ederek gittiğinizde bol bol fotoğraf çekme imkanını yakalayabilirsiniz. Yapacağınız turun ardından alanda bulunan tesiste dinlenme imkanınız da bulunuyor.

37- Harikalar Diyarı 

Harikalar Diyarı

Ankara'da çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken bir yer olan Harikalar Diyarı, Sincan ilçesinde 1.320.000 m2 gibi geniş bir alan üzerinde hizmet veriyor. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en büyük parklarından biri olan Ankara Harikalar Diyarı’nın içerisinde masal kahramanları, mantar evler, minyatür kaleler ve çizgi film karakterleri arasında eğlenceli bir gezi yapabilirsiniz.

Go-Kart pisti, kaykay pisti, model gemi yüzdürme göleti, model araba pisti, futbol sahaları ve tenis kortları ile her zaman hareketli olan Harikalar Diyarı’nın 12 tane sinema salonunda ücretsiz film gösterimlerine katılabilir, Red Kit ve Keloğlan’a kadar pek çok karakterle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Konum Linki

Metroyla ulaşım sağlayabileceğiniz Harikalar Diyarı, yeşil alanlarıyla da oldukça güzel. Bu alanlar da dilerseniz piknik ve mangal yapma imkanınız mevcut. Harikalar Diyarı'nda bulunan gölette kayıkla gezebilir, eğlenceli anılar biriktirebilirsiniz.

38- İsmet İnönü Parkı 

Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan İsmet İnönü Parkı, Lozan Parkı ve Zafer Parkı ile yan yana. Birini gezdikten sonra diğerini gezme imkanınız bulunuyor. Uzun yürüyüş yolları, içerisinde yer alan kafesi ile Ankara'nın gözde parklarından. Geniş yeşil alanlarını yanınızda getireceğiniz kamp sandalyelerinizle değerlendirebilirsiniz. 

Konum Linki

39- Aqua Vega Akvaryum

Aqua Vega Akvaryum

Ankara'nın Mamak ilçesinde Doğukent Bulvarı üzerinde yer alan Aqua Vega Akvaryum, Avrupa'nın ikinci Türkiye'nin ise en büyük tünel akvaryumuna sahip olması ile ünlü. Toplam 6000 m2 kapalı alana sahip 95 metre uzunluğundaki akvaryum tünelinde gezebileceğiniz Aqua Vega’nın 4,5 milyon litre su kapasiteli 25 farklı akvaryumunda 12.000’den fazla deniz canlısını yakından görebilirsiniz.

Aqua Vega Akvaryum, aynı zamanda Wild Life bölümünde 250'den fazla vahşi ve egzotik canlıya da ev sahipliği yapıyor. Bir alışveriş merkezi içinde yer alan dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan Aqua Vega Akvaryum, Ankara'nın en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Nata Vega AVM’nin 2. katında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Ailecek bir gezinti yapabileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor. Özel aracınızla gitmeniz tavsiyelerimiz arasında. Aqua Vega Akvaryum'da çocuklar için eğitmenler eşliğinde oyun alanları da mevcut.

40- Göksu Park

Ankara'da favori parkınız Göksu Park olabilir. Hafta sonu dinlenmek adına yönünüzü Göksu'ya çevirebilirsiniz. Şehir merkezinden uzakta kaldığı için diğer parklara göre daha az kalabalık oluyor. Otoparkı bulunan parka aracınızla gidebilirsiniz. Ücreti 2022 yılı itibarı ile 10 TL. Göl kenarında manzaraya karşı piknik yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Eskiden mangal yapılan Göksu Parkı'nda şu an mangal yapmak yasak. Ailecek giderseniz çocuklar için bulunan parklara da uğramalısınız. Ayrıca bu manzaraya karşı kafeleri ve restoranları da bulunuyor. Yürüyüş parkurunu tamamladıktan sonra bir keyif kahvesi içmenizi öneriyoruz. 

Konum Linki

41- Altın Köşk

Altın Köşk

Ankara Çankaya'da Bilkent Doğramacı Caddesi üzerinde yer alan Altın Köşk, günümüzde Türkiye'nin ilk mimarlık ve mobilya müzesi olarak hizmet veriyor. Kendine özgü ahşap mimarisi ile ünlü Altın Köşk, iç dekorasyonlarını süsleyen 1000’den fazla motifinin yanı sıra köşk, konak ve saray gibi 30'dan farklı yapının birleşimini sunan dış mimarisiyle de benzersiz bir mimari eser. 2008 yılında Altın Köşk içinde ziyarete açılan Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi ise onlarca çeşit dönem mobilyası ile görülmeye değer zengin koleksiyonlara sahip.

Konum Linki

Görülmeye değer bir mimari yapı olan müzeye giriş ücreti bulunmuyor. Yalnızca bağış adı altında sembolik bir ücret isteniyor. Bu sembolik ücretin ardından isminiz girişte yer alan kısma yazılıyor.

42- Pembe Köşk

Pembe Köşk

Ankara'nın bir diğer önemli tarihi simgesi olan Pembe Köşk veya İsmet İnönü Evi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün 48 yılını geçirdiği etkileyici bir köşk. İsmet İnönü, 1973 yılına kadar burada yaşadı ve daha sonra Ankara'nın en eski yapılarından biri olan Pembe Köşk, müze haline getirildi.

Uzun tarihi boyunca pek çok önemli konser, toplantı, kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Pembe Köşk’ün içerisinde Atatürk ve İsmet İnönü’nün bilardo masaları, silahları, üniformaları, kişisel eşyalarını inceleyebilir, dönem mobilyalarıyla süslü salon ve odalarda tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Ankara'nın Çankaya ilçesinde Şehit Ersan Caddesi üzerinde yer alan Pembe Köşk’ü haftanın her gün ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

Seymenler Parkı'nın temiz havasını soluduktan sonra hemen yakınında bulunan Pembe Köşk'ü ziyaret edebilirsiniz. Köşkü gezerken size eşlik eden rehber sayesinde geçmişe gideceğiniz keyifli anlar geçirebilirsiniz.

43- Atatürk Bahçesi 

Her mevsimde ayrı bir güzelliği olan Atatürk Bahçesi Ankara'nın Keçiören ilçesinde bulunuyor. Uzun bir yürüyüş parkına sahip. Yürüyüşünüzün ardından dinlenebileceğiniz banklar bulunuyor. Enuygun seyahat uzmanları olarak tavsiyemiz geziniz esnasında outdoor veya spor ayakkabı tercih etmeniz yönünde. Ailecek gelirseniz çocuklarınızın vakit geçirebileceği bir park da bulunuyor. 

Konum Linki

44- Akköprü

Akköprü

Yenimahalle ilçesinde yer alan ve 1959 yılından beri kentsel sit alanı olarak korunan Akköprü, Anadolu Selçuklu sultanı 1. Alâeddin Keykubad tarafından Anadolu’da yaptırılmış tarihi simgelerden biri. Kesme bazalt taşlarla inşa edilen ve 7 tane kemeri bulunan Akköprü, bir zamanlar basılan paraların da üstünü süslüyordu. Merkezi bir konumda ANKAmall Alışveriş Merkezi’ne hemen karşısında yer alan Akköprü, mimari ve tarih meraklılarının mutlaka görülmesi gereken Ankara eserlerinden biri.

Konum Linki

Yakınlarında Akköprü metro durağı bulunduğundan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Köprünün fotoğrafını çektikten sonra altından geçen Ankara çayını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

45- Roma Hamamı

Roma Hamamı

Ulus Meydanı’nda Çakır Caddesi üzerinde, şehrin merkezinde yer alan bir tarihi hazine olarak Ankara Roma Hamamı, 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde sağlık tanrısı Asklepios adına inşa edilmiş etkileyici bir antik yapı. Geniş bir alanı kapsayan Roma Hamamı çevresinde Frig, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait eserler de bulunuyor.

80 metreye 130 metre boyutlarında taş ve tuğlalardan yapılmış hamam duvarları, etkileyici Roma sütunları, spor ve güreş yapılan arenalar arasında gezebileceğiniz Ankara Roma Hamamı, şehrin ortasında tarihi bir gezi yapmak için gidebileceğiniz en güzel yer.

Konum Linki

Tarihi yerleri gezmeyi sevenlerin çok beğeneceği bu alana girişler ücretli. Ulaşımınızı şehrin otobüsleriyle de sağlayabilirisiniz. Açık hava müzelerinden olduğu için şapka takmanızı ve rahat bir spor ayakkabızı giymenizi öneriyoruz. 

46- Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı

Ankara merkezindeki tarihi hazinelerinden biri olan ve Altındağ ilçesi Hacıbayram’da yer alan Augustus Tapınağı’nın M.Ö. 25 ile 20 yılları arasında Roma İmparatoru Augustus tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Eski bir Frig tapınağı üzerine inşa edilen etkileyici tapınaktan günümüze az bir bölüm kalmış olsa da devasa Roma sütunları ve kesme taşlarla inşa edilmiş tapınak duvarlarını incelemeniz mümkün. Yüksek bir podyum üzerine inşa edilmiş Augustus Tapınağı, 15 metrelik İon sütunlarıyla oldukça etkileyici bir mimariye sahip. Roma yazıtlarının bulunduğu bölüm ise tapınağın en iyi korunmuş yeri olarak görülmeye değer. Augustus Tapınağı’nı pazartesi, cumartesi ve pazar günleri hariç 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

Hacı Bayram-ı Velî Camii'nin yanında bulunuyor. Girişleri ücretsiz olan tapınağın içinde yer alan panoda mekan hakkında İngilizce ve Türkçe bilgiler yer alıyor.

47- Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara'da kış aylarında hem kayak yapmak hem de muhteşem kar manzaraları da şahit olmak için gidebileceğiniz en güzel yer olan Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Elmadağ’ın kuzey yamacında yer alan kayak merkezinde kayak ve snowboard eğitimleri alabilir, kayak ekipmanları ve kızak kiralayarak çocuklarınızla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Komşu şehirlerden kayak turlarının da düzenlendiği, Ankara'nın ilk ve tek kayak merkezi olan Elmadağ Kayak Merkezi’ndeki restoranlarda hem İç Anadolu hem de dünya mutfaklarından lezzetler tadabilir, özel taş mimarili kayak otellerinde pist manzaraları eşliğinde konaklayabilirsiniz. 1800 metre rakımlı kayak merkezinde yılın her mevsimi rehberlerle doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz. Elmadağ Kayak Merkezi’ne Ankara merkezinden minibüslerle ve taksilerle 20-25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Özel aracınızla Nato yolu üzerinde gideceğiniz Elmadağ Kayak Merkezi'nde hafta sonunuzu geçirebilirsiniz. Kayak takımı kiralayabilir, kızakla kayabilirsiniz. Pist alanları bulunan kayak merkezinde tesisler de mevcut. Yemek yiyeceğiniz restoranlar ve kafeler de bulunuyor.

48- Şentepe Teleferik

Ankara Yenimahalle içerisinde 2014 yılında hizmete açılan ve Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı toplamda 4 istasyondan oluşuyor. 3257 metre toplam uzunluğuyla 15 dakikalık bir yolculuk yapabileceğiniz teleferikte Ankara'nın kuş bakışı manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Yenimahalle, Yunus Emre, TRT Seyir ve Şentepe istasyonlarına ulaşabileceğiniz Şentepe Teleferik, 10 yolcu kapasiteli 106 kabini ile Ankara’nın benzersiz manzaralarına şahit olmak isteyenleri bekliyor.

Konum Linki

49- Altınpark

640.000 m2 alanı ile Ankara'nın en büyük parkı olan Altınpark’ın %85'i yeşil alanlar ve göletlerden oluşuyor. Şehrin en büyük rekreasyon alanı olan Altınpark, 1985 yılında açıldı. Yılın her dönemi kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği açık ve kapalı etkinlik alanları, yürüyüş alanları, spor salonları, çocuk oyun alanları, dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranları ve Türk Sokağı ile Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Altınpark, olimpik yüzme havuzu ve mini golf sahası ile de her yaş grubu için farklı eğlenceler sunuyor.

Konum Linki

Yeşil alanlarının bolluğuyla uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Bisiklet sürebilir, patan kayabilir ailecek piknik yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Parkın içinde bulunan tesislerde kendinize bir kahve söylemeniz de mümkün.

50- Melike Hatun Camii 

Melike Hatun Camii

Ankara Ulus'ta inşa edilmiş Melike Hatun Camii Ankara'ya geldiyseniz kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Oldukça görkemli yapısıyla ziyaret edenleri büyülüyor. Alt katında çarşısı bulunuyor. Camiyi ziyaret ettikten sonra çarşıyı gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. 

Konum Linki

51- Atatürk Heykeli 

Atatürk Heykeli

Ankara'nın Ulus semtinde yer alan Atatürk Heykeli Ankaralılar için buluşma noktası olarak geçiyor. Atatürk'ün ata binmiş heykelinin yanında askerlerin de heykelleri bulunuyor. Başkentin meydanında görülmesi gereken heykellerden biri. Heykeli ziyaret ettikten sonra çevresinde bulunan kafelerde bir çay içebilirsiniz. 

52- Haydar Aliyev Parkı

Haydar Aliyev Parkı

Kardeş devlet Azerbaycan'ın önderi Haydar Aliyev adına 2014 yılında hizmete açılan Haydar Aliyev Parkı, 97.400 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yer alan park; 1500 kişilik amfi tiyatrosu, çocuk oyun alanları, spor sahaları, rengarenk çiçeklerle süslü peyzajı bahçeleri, yürüyüş yolları, anıtları ve heykelleri ile güzel bir gezi yapabileceğiniz bir yer. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan Haydar Aliyev Parkı’nda yılın belirli dönemlerinde düzenlenen sosyal ve kültürel pek çok etkinliğe de katılabilirsiniz.

Konum Linki

Yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız bu mekanı öneririz. Yemyeşil ve temiz bir park olan Haydar Aliyev Parkı'nda çocuk oyun alanları da mevcut. Yürüyüşünüzün ardından parkta bulunan banklarda dinlenebilirsiniz.

53- Zafer Parkı

Zafer Parkı

30 Ağustos Zafer Parkı olarak da bilinen Zafer Parkı, doğa konsepti ile tasarlanmış ve 166.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan, Ankara merkezindeki en büyük parklardan biri. 1,5 kilometre bisiklet yolu ve 1,5 kilometre koşu yolunun bulunduğu Zafer Parkı'nın 149.000 metrekaresi ise çim alanlardan oluşuyor.

Hem spor yapabileceğiniz hem de çocuk oyun alanlarında ailenizle güzel zaman geçirebileceğiniz Zafer Parkı, yılın her dönemi konserler ve dans gösterileri gibi birçok etkinliğe sahne oluyor. 1384 metrekarelik biyolojik göletini de mutlaka görmeniz gereken Zafer Parkı, Çankaya'nın merkezinde toplu taşım araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız hafta içi gitmenizi öneriyoruz. İçinde spor ve oyun alanları bulunuyor. Parkta geçirdiğiniz vaktin ardından mekanda yer alan kafede bir çay içebilirsiniz.

54- Lozan Parkı

2006 yılında Çankaya Belediyesi tarafından açılan Lozan Parkı, 6000’den farklı bitki ile süslü bahçeleri, koşu parkurları, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla şehrin ortasında doğal güzellikler içinde bir gün geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. İçerisinde kır bahçeleri, kafeler, çocuk oyun alanları, spor sahaları, tenis kortları ve spor tesislerinin de bulunduğu Lozan Parkı’nda kış aylarında ve sonbahar aylarında harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Güvenpark otobüsleri ile kolayca ulaşabileceğiniz Lozan Parkı'nın özel bir otoparkı da var.

Konum Linki

Sonbahar aylarında parkın keyfini daha çok çıkaracağınızı düşünüyoruz. Spor tesisleri, yürüme yolu ve piknik alanlarıyla ailecek gidilecek mekanlardan biri. Park içerisinde tenis kortu da mevcut.

55- Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara'nın merkezi ilçelerinden Altındağ’da yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi, sizi tarihte bir yolculuğa çıkacak etkileyici bir tarihi gezi alanı. 1900’lü yılların başındaki köy mimarisi, gelenekleri ve kültürünü tanıtmak amacıyla açılan açık hava müzesi, 500 dönümlük bir alanı kapsıyor. Tarihi köy kahveleri, 2 katlı ahşap köy evleri, köy sokakları, bakkal dükkanları ve camiler arasında güzel bir gezi yapabileceğiniz Altınköy’nün restoranlarında ise geleneksel Osmanlı ve Türk yemeklerini tadabilirsiniz.

Kır bahçeleri, sanat atölyeleri, yürüyüş parkurları, süs göletleri ve çocuk oyun alanları da bulunan Altınköy Açık Hava Müzesi’nin en ilgi çeken yerlerinden biri ise harika fotoğraflar çekebileceğiniz tarihi yel değirmenleri. Müzenin seyir teraslarındaki kafelerde çayınız yudumlayabilir, yel değirmenleri kenarındaki restoranlarda muhteşem manzara eşliğinde serpme köy kahvaltılarıyla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Şehrin kalabalıklığından yorulduğunuzda rotanızı Altınköy Açık Hava Müzesi'ne çevirebilirsiniz. Bir köy ortamı verilmesiyle ailecek de geçirebileceğiniz keyifli anlar mevcut. Günübirlik seyahat hissi yaşayabilir, çeşitli hayvanları yakından gözlemleyebilirsiniz. İsterseniz orada yer alan fırından taş fırın ekmeği de  alabilirsiniz.

56- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara'nın Ulus semtinde Gözcü Sokak üzerinde yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, binlerce paha biçilmez eserin sergilendiği koleksiyonları ile Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Avrupa Yılın Müzesi gibi pek çok önemli uluslararası ödül de kazanan müzenin Kaba Taş Devri’nden Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit İmparatorluk Çağı, Frig dönemi, Geç Hitit dönemi ve Urartu dönemine uzanan kapsamlı koleksiyonları, tüm dünyadan tarih, kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çekiyor.

Konum Linki

Müze kartla giriş yapabileceğiniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni hafta içi saat 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra bahçesinde bulunan oturma alanlarında dinlenme imkanınız da var. Hediyelik eşya satan alanlardan alışveriş de yapabilirsiniz.

57- Ankara Palas

Ankara Palas

Cumhuriyetin ilk dönemlerinden kalan ve pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapan bir konuk evi olan Ankara Palas veya eski adıyla Ankara Vakıf Oteli, Altındağ ilçesinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde hemen dikkat çekiyor. Osmanlı ve Selçuklu dönemi dikdörtgen mimarisi örnek alınarak tasarlanmış Ankara Palas’ın içerisinde bulunan balo salonu, yemek salonu ve suit daireler, 1900’lü yılların başlarındaki etkileyici dekorasyonları ile görülmeye değer güzellikte. Hem tarih hem de mimari meraklılarına hitap eden ve Ankara'nın ünlü simgelerinden olan Ankara Palas’ı ziyaret etmenizi öneririz.

Konum Linki

58- Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan ve 1925 yılından 2010 yılına kadar cezaevi olarak kullanılan Ulucanlar, günümüzde müze hizmet veriyor. Tarihi boyunca pek çok ünlü gazeteci, yazar, şair ve siyasetçinin hapis yattığı, Türkiye'nin en bilinen cezaevlerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi’nde müze haline getirilmiş ve aslına uygun dekore edilmiş koğuşlar, avlular ve hapishane yaşamını sergileyen balmumu heykeller arasında gezebilirsiniz. Müzede hapishanede yatmış ünlülerin özel eşyaları ve fotoğraflarını da inceleyebilirsiniz. Altındağ Ulucanlar Caddesi'nde konumlanan müzeyi pazartesi hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Tarihi mekanları keşfetmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Müze kartınızın olması gerekmiyor. Mekana girmek için belli bir ücret ödemeniz yeterli.

59- Ankara Cumhuriyet Müzesi

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Altındağ ilçesinde Ulus semtinde yer alan 2. TBMM binasının restore edilmesiyle ziyarete açılan Ankara Cumhuriyet Müzesi, hem çarpıcı mimarisi hem de içinde sergilenen önemli belgeleriyle ilgi görüyor. 1924 ile 1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin yürütüldüğü binada yer alan müzenin koleksiyonlarında Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanlık dönemine ait fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyaları, o dönemde alınan meclis kararları ve kanunlar sergileniyor.

Ankara Cumhuriyet Müzesi’nin en önemli eserlerden biri ise Atatürk'ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon. Türkiye'nin ilk çocuk dostu müzesi olmasıyla da ünlü olan Ankara Cumhuriyet Müzesi’nde çocuklar için özel bölümler ve eğlenceli anlatımlar bulunuyor. Müzeyi gezdikten sonra hemen yan tarafta bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne de uğrayabilirsiniz. Ankara Cumhuriyet Müzesi’ni haftanın her gün saat 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Müze kartın geçerli olduğu bu binayı gezmek isterseniz hafta içi her gün ziyaret edebilirsiniz. Öğrencilere belli bir indirim yapılıyor. Ulus semtinin merkezinde yer aldığından metro, otobüs ve taksi gibi araçlarla kolayca ulaşım sağlamanız da mevcut.

60- Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara’nın Ulus Meydanı’nda 1920 ile 1924 yılları arasında 1. TBMM’ye ev sahipliği yapmış tarihi bina, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor. 1981 yılında hizmete açılan ve çarpıcı taş mimarili dış cephesi ile dikkat çeken Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde 1920'li yıllara ait dekorasyonlar, madalyalar, rozetler ve özel hatıra eşyaları arasında o dönemlere unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Kurtuluş Savaşı Müzesi içerisinde bakan odaları, dinlenme salonu, idare odası, meclis toplantı salonu gibi bölümleri gezebilir; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerine ait fotoğraflar ve belgeleri inceleyerek 1. TBMM dönemini tekrar yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

Hafta içi her gün ziyaret edebileceğiniz Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde müze kartı geçerli. Ailecek gezebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Ulus'ta bulunmasıyla beraber müzeye ulaşım da oldukça kolay.

61- PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi

Tam bir müzeler şehri olan Ankara'da ziyaret edebileceğiniz başka bir ilginç müze de Altındağ ilçesinde Atatürk Bulvarı'nda yer alan ve 2013 yılında ziyarete açılan PTT Pul Müzesi. Türkiye'de basılmış 4400 orijinal pulun sergilendiği müzenin koleksiyonlarında dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilen 6000’den fazla pulu da inceleme şansı bulacaksınız. Modern müzecilik anlayışıyla organize edilmiş ve 7 farklı temanın bulunduğu PTT Pul Müzesi’nde birçok tarihi fotoğraf ve resmi belgeyi de inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Ziyaretinizi ücretsiz yapabileceğiniz müzelerden biri. Detaylı bir turun ardından müzeye ait kafede çay içebilir sabahın erken saatlerinde gittiyseniz kahvaltı da edebilirsiniz.

62- CerModern 

CerModern

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan modern sanat etkinliklerinin ve sergilerinin yer aldığı sanat galerisi. Özel aracınızla gitme imkanınız bulunuyor. Otoparkı bulunan sanat galerisine giriş ücreti 2022 yılı itibarı ile 40 TL. Pazartesi günleri kapalı olan CerModern'i dilerseniz rehberli turlarla gezebilirsiniz. Oldukça geniş bir alana sahip sergi alanı açık hava sinemasına da ev sahipliği yapıyor. Devamlı güncellenen sergilerini sitelerinden ve soyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Konum Linki 

63- Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Ankara'da satranç severlerin ilk uğraması gereken yer olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Altındağ ilçesi Ulucanlar Caddesi'nde merkezi bir konumda yer alıyor. Tarihi bir Ankara evinin restore edilmesiyle hizmete başlayan ve 1008 m2 alanı kapsayan müzede 110 ülkeden gelen 176 tane satranç takımını, 4 farklı tema temaya göre düzenlenmiş sergi salonlarında keyifle inceleyebilir.

Müzede belirli dönemlerde düzenlenen etkinliklere, söyleşilere ve satranç turnuvalarına katılabilir veya müzenin hediyelik eşya mağazasında birbirinden ilginç satranç takımları da satın alabilirsiniz. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 10:00 ile 18:00 arası hizmet veren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ni küçük bir ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

İlgi çekici bu mekanda geçireceğiniz ziyaretin ardından müzede bulunan kafede dinlenebilir, bir kahve içebilirsiniz. Ayrıca müzede hediyelik eşyalar satan bir mağaza da var. Dilerseniz buradan alışveriş de yapabilirsiniz.

64- Feza Gürsey Bilim Merkezi

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Altınpark içerisinde ziyaret edebileceğiniz Feza Gürsey Bilim Merkezi (FGBM), çocuklara ve gençlere bilimi eğlenceli bir şekilde anlatmayı amaçlıyor. 23 Nisan 1993 tarihinde çocuk bayramında ziyarete açılan merkezin içerisinde 48 farklı deney bölümü ve bilimsel sergi alanları bulunuyor. Feza Gürsey Bilim Merkezi, yılın her dönemi okul gezileri ile de oldukça hareketli. Özellikle çocuklu ailelerin Ankara’da ziyaret etmesi gereken ilk yerlerden olan bilim merkezini haftanın her günü saat 08:00 ile 18:00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

Ailecek vakit geçirelecek mekanlardan olan Feza Gürsey Bilim Merkezi'ne giriş ücretli. Güzel bir havada giderseniz müzeden çıktıktan sonra yakınında bulunan Altınpark'ı da gezebilirsiniz.

65- Cin Ali Müzesi

Çankaya ilçesinde yer alan Kavaklıdere’de çocuklu ailelerin ve nostalji severlerin keyifli zaman geçebileceği Cin Ali Müzesi, çocuklara okumayı sevdirmek için tasarlanan çizgi karakter Cin Ali'ye adanmış eğlenceli bir Ankara müzesi. Rasim Kaygusuz tarafından 1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali hikayeleri, kısa sürede tüm ülkenin sevgisini kazandı ve eğitim tarihimize damgası vurdu. Cin Ali Müzesi’nde Cin Ali kitapları, çizimler, oyuncaklar, tarihi okul sıraları, kara tahtalar ve kırtasiye malzemeleri arasında geçmiş yılları yeniden yaşayacaksınız.

Konum Linki

Ücretle giriş yapabileceğiniz Cin Ali Müzesi'ne çocuklarınız bayılacağı için birkaç saatinizin burada gideceğini hatırlatalım. Gezinizin ardından müzede bulunan kafede yemek yiyebilir, ailecek günün kritiğini yapabilirsiniz.

66- Tabiat Tarihi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile 1935 yılında kurulan MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) bünyesinde yer alan Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye'nin en ilgi çekici ve zengin müzelerinden biri. Çocuklu ailelerin ve gençlerin Ankara'da kesinlikle ziyaret etmesini önerdiğimiz müzelerden biri olan ve 5 bölümden oluşan Tabiat Tarihi Müzesi’nde 6000’den fazla fosil örneği arasında 15 milyon yıl önce yaşayan fillerin iskeletleri ve nesli tükenmiş birbirinden ilginç tarihi öncesi canlıları inceleyebilirsiniz. Haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebileceğiniz Tabiat Tarihi Müzesi, Çankaya ilçesinde Dumlupınar Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

67- Türk Hava Kuvvetleri Müzesi

Hem uçak meraklılarının hem de çocuklu ailelerin keyifle gezebileceği Türk Hava Kuvvetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde ziyaret edilebilir. Havacılık tarihi boyunca kullanılan onlarca tarihi savaş uçağı ve helikopter arasında gezebileceğiniz müze alanında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Müzede belirli dönemlerde model uçak yarışmaları, sosyal etkinlikler ve eğlenceli okul gezileri de düzenleniyor. 19 Mayıs 2002 tarihinde açılan ve Türk Hava Kurumu’na ait olan müzeyi hafta içi 09:00 ile 16:30, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise 10:00 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

68- Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi 

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Ankara'nın Ulus semtinde yer alıyor. Müzeyi Salı-Pazar günleri 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler ücretsiz. Dört katlı binanın içerisinde bir asansör bulunuyor. Atatürk için özel olarak ayrılan bir bölüm yer alıyor. Tarihi banka salonu, eski kasalar ziyaret edenlerin en çok ilgisini çeken alanlar. En az 1 saatinizi bu müzeye ayırmanızı öneriyoruz.

Konum Linki 

69- Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Anadolu'da yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen 2000’den fazla paha biçilmez eserin sergilendiği Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde Gözlü Sokak üzerinde yer alıyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi'nin arasında bulunan tarihi bir taş konakta hizmet veren müzede M.Ö. 3000 yıllarından Bizans ve Roma dönemine uzanan tarihi eserler, çivi yazılı tabletler, etkileyici mühürler, kişisel eşyalar, çömlekler, altın, gümüş ve bronz sikkelerle süslü zengin koleksiyonları inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

70- 50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı

Ankara'nın Çankaya ilçesinin Cebesi semtinde yer alan 50. Yıl Parkı'nın en güzel özelliği manzarası. Bulunduğu konum sebebiyle bütün Ankara'yı ayaklarınızın altında hissedebilirsiniz. Ankara Kalesi, Kocatepe, Ulus'u uzaktan seyredebiliyorsunuz. Temiz yürüyüş yolları, göleti, kamelyaları, açık hava tiyatrosu, buz pateni pisti ile bir parktan fazlasını sizlere sunuyor. Mangal yakmak yasak. Ancak yanınızda getireceğiniz yiyeceklerle piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz parkın bünyesinde bulunan büfelerden de alışveriş yapabilirsiniz. Otopark ücreti 2022 yılı itibarı ile 10 TL. 

Konum Linki

71- Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan ve Türkiye'nin en önemli etnografya müzelerinden biri olan Ankara Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı döneminde cuma namazlarının kılındığı Namazgah Tepesi olarak da bilinen alanda ziyaret edilebilir. Tarih ve kültür meraklılarının Ankara’da mutlaka uğraması gereken müze, bir süre Arkeoloji Müzesi ve Resim-Heykel Müzesi olarak hizmet verdikten sonra etnografya müzesi haline getirildi.

1930 yılında açılan ve Türkiye'nin en köklü müzelerinden biri olan Ankara Etnografya Müzesi içerisinde Selçuklu döneminden Osmanlı dönemine uzanan Türk sanat eserleri, halk giysileri, süs eşyaları, tarihi gelinlikler, el yapımı sanat ürünlerin yanı sıra Osmanlı döneminden yaylar, oklar, tabancalar ve kılıçlar gibi binlerce objeyi de yakından inceleyebilirsiniz. Ankara Etnografya Müzesi'ni haftanın her günü 10:00 ile 16.45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Müze kartla giriş yapabileceğiniz Etnografya Müzesi'nde fotoğraf ve video çekimi serbesttir. Girişlerde öğrenci indirimi de mümkündür. Gezinizin ardından güzel bahçesinde soluklanabilir ve Ankara'nın manzarasını izleyebilirsiniz.

72- Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi

İstiklal Marşı'nın yazarı da olan ünlü milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bir dönem yaşadığı ve İstiklal Marşı'nı yazdığı tarihi ev, 1949 yılında müze haline getirilerek ziyarete açıldı. Tek katlı ve klasik Osmanlı mimarili tarihi evde hizmet veren müzenin koleksiyonlarında Mehmet Akif Ersoy'un cep saati, gözlüğü ve tabancası gibi kişisel eşyaların yanı sıra İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtasının yazılı olduğu kitabeyi de yakından görme şansı bulacaksınız. Altındağ ilçesinde güzel bir konumda yer alan Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi’ne Kurtuluş ve Sıhhiye istasyonlarından kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve hafta içi her gün saat 10:00 ile 14:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

73- Taceddin Sultan Camii

Taceddin Sultan Camii

Ankara'nın manevi değerlerinden biri olan Taceddin Sultan Camii, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Taş duvarları ve dikdörtgen yapısı ile sıradan bir camiye benzemiyor. Sıkça ziyaret edilen cami Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi'nin hemen yanında. Caminin bahçesinde bulunan rivayete göre Osmanlı döneminden kaldığı düşünülen mezarlar bulunuyor. Altındağ ilçesinde yer alan camiyi Hamamönü'nü gezdikten sonra ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

74- Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Kalesi'nin ana giriş kapısı karşısında ziyaret edebileceğiniz Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara'nın ilk sanayi müzesi olması ile ünlü. 2005 yılında hizmete açılan müzenin etkileyici koleksiyonlarında Türkiye'nin kara yolu ulaşımı, raylı ulaşım, denizcilik ve havacılık alanlarının yanı sıra bilim, tarihi, tıp, eczacılık ve matbaacılık koleksiyonlarını da inceleyebilirsiniz. Okul gezilerinin yanında çocuklar ve yetişkinler için atölyelerin de düzenlendiği Rahmi M. Koç Müzesi’ni salı ve cuma günleri arası saat 10:00 ile 17:30, cumartesi ve pazar günleri ise 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Rahmi Koç Müzesi'ne girişler ücretlidir. Ailecek yapacağınız bir hafta sonu planını bu müzeye ayırabilirsiniz. Ziyaretinizin ardından müzede bulunan yemek yerlerinde bir akşam yemeği yemeniz önerilerimiz arasında.

75- Gordion Müzesi

Gordion Müzesi

Ankara'nın Polatlı ilçesi Yassıhüyük Köyü’nde yer alan Gordion Müzesi ve Tümülüs Örenyeri, Ankara’nın en etkileyici tarihi hazinelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yassıhüyük Köyü'nde yapılan kazılardan sonra 1963 yılında ziyarete açılan Gordion Müzesi, Eski Tunç Çağı’ndan Helenistik ve Roma dönemine uzanan geniş koleksiyonlarıyla tüm dünyadan tarih severlerin ilgisini çekiyor.

Erken Demir Çağı'na ait el yapımı çanaklar, çömlekler ve kesici aletlerin yanı sıra Frig döneminden kalan etkileyici demir aletleri de inceleyebileceğiniz Gordion Müzesi'nde M.Ö. 6. yüzyıldan ve M.S. 4. yüzyıla uzanan yüzlerce eseri de yakından görme şansı bulabilirsiniz. Yaz döneminde 10.00 ile 19:00, kış döneminde ise saat 09:30 ile 17:30 saatleri arasında küçük bir ücret karşılığında müzeyi gezebilirsiniz.

Konum Linki

Tarihin efsaneli anlarına bir yolculuk yapmak için müze kartınızla Gordion'u ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müzenin içinde yer alan bilgilendirici metinler de bulunuyor.

76- Atatürk Evi 

Atatürk Evi

Gazi Parkı'nın karşısında yer alan Atatürk Evi, Ankara'ya yolu düşen her kişinin görmesi gereken yerlerden. Harika bir atmosferi bulunuyor. Atatürk'ün Selanik'teki evinin benzeri şeklinde yapılmış Ankara'daki Atatürk Evi'ne girişler ücretsiz. İçeride bulunan müze görevlisi sayesinde bilgilendirici bir gezi yapabilirsiniz. 

Konum Linki

77- Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan Telekomünikasyon Müzesi eğitim, bilim ve teknoloji müzelerinden. İletişim teknoljisinin tarihi sürecini gösteren müzeyi ailecek gezmenizi öneriyoruz. Hafta sonları kapalı olan müzeyi hafta içi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. İki sergileme, bir uygulama alanına sahip müze toplamda 3 salondan oluşuyor. M4 metro hattıyla müzeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Konum Linki

78- Abdi İpekçi Parkı 

Abdi İpekçi Parkı

Abdi İpekçi Parkı, Ankara'nın Sıhhiye meydanında bulunuyor. Konumu itibarı ile metro ve otobüsle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin simge parklarından olan Abdi İpekçi Parkı içinde bulunan gökyüzüne doğru açılmış el figürü şeklindeki heykeli, yürüyüş alanları, havuzu ve çay bahçesi ile gününüzün çoğunu geçirmek isteyeceğiniz yerlerden. Yürüyüş ve mitinglerin toplanma alanı olarak da tercih ediliyor. 

Konum Linki

79- Suluhan Kervansarayı 

Suluhan Kervansarayı

Tarihi bir yapı olan Suluhan Kervansarayı alışveriş yapabileceğiniz, içerisinde yer alan kafelerinde dinlenebileceğiniz harika bir ortam. Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bulunuyor. İki katlı olan kervansarayı gezdikten sonra uygun fiyatlı esnafları da ziyaret edebilirsiniz. 

Konum Linki 

80- Çansera Kent Bahçesi 

Çansera Kent Bahçesi

Ankara'nın ortasında sizi şehir hayatından kısa da olsa koparabilen bir doğal park görmek istiyorsanız rotanız Çansera Kent Bahçesi olsun. Çankaya ilçesinde yer alan park, içerisinde yer alan kafe ve büfeleriyle her zaman canlı. Kalabalık bir zamanda gitmek istemiyorsanız hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Piknik masaları, çocuk oyun parkları ile ailecek gezilecek yerler arasında değerlendirebilirsiniz. 

Konum Linki 

81- Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii 

Farklı mimarilere merakınız varsa bu camiyi görmeniz gerekiyor. Ankara'nın Bilkent bölgesinde yer alan Ali Sami Paşa Camii, külliyesi ile ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor. Caminin içerisinde fotoğraf çekmek yasak değil. Modern mimarisi, geniş kubbesi ile bir saatinizi burada geçirmenizi öneriyoruz. Özel aracınızla giderseniz caminin girişinde yer alan otoparkı kullanabilirsiniz. 

Konum Linki 

82- Ziraat Bankası Müzesi

Türkiye'nin ilk bankacılık müzesi olarak Ankara'nın Ulus semtinde, tarihi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü binasında 1981 yılında ziyarete açılan Ziraat Bankası Müzesi, Türkiye’nin bankacılık tarihine ışık tutuyor. Bankacılık sisteminde kullanılan onlarca çeşit antika, obje ve önemli belgenin sergilendiği müzede Osmanlı döneminden cumhuriyet dönemine kadar Ziraat Bankası’nın gelişimini izleyebilirsiniz.

Müzenin en etkileyici bölümlerinden biri olan antika radyoların sergilendiği Radyo Odası ve 1967 ile 1989 yılları arası bankacılık sponsorluğunda gerçekleşen etkinliklerin sergilendiği sinema salonu da çok ilgi görüyor. Ulus'ta Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan müzeyi hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

83- Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi

Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit düşen askerlere adanan Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi, Ankara'nın Polatlı ilçesinde 1973 yılında ziyarete açıldı. 420 basamaklı 970 rakımlı anıtta savaşta hayatını kaybeden askerlerin yanı sıra savaşa katılan çocuklar ve kadınlar da anılıyor. Zafer'in öyküsünün kabartmalarda anlatıldığı anıtın yakınında bulunan müzede ise Sakarya Meydan Muharebesi’ne ait belgeler ve fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Ankara'dan Polatlı minibüsleri ile kısa sürede ulaşabileceğiniz Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı, Şehitler Tepesi’nde yer alıyor.

Konum Linki

84- Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara'nın en görkemli mimari yapılarından biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi binası, 1926 yılında açılan bir yarışmada ünlü mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlandı. Ankara'nın tam kalbinde yer alan ve 1975 yılında müze haline getirilen binada yıl boyunca pek çok ulusal ve uluslararası sergiler, konferanslar ve konserler düzenleniyor. Ankara'nın sanat dünyasının kalbinin attığı yerlerden biri olan müzenin 10 tane teşhir salonunda Türkiye'nin en önemli heykeltraş ve ressamlarının eserlerini inceleyebilir; yıl boyu düzenlenen sanatsal ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz.

Konum Linki

Müze kartla giriş yapabileceğiniz Ankara'nın oldukça büyük müzelerinden biri. Birkaç saatinizi burada geçirmeniz, sanat eserlerini doyasıya izlemeniz tavsiyelerimiz arasında. Bu yüzden spor ayakkabı tercih edin.

85- Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Çocuklu ailelerin ve oyuncak severlerin Ankara'dan mutlaka uğraması gereken Ankara Üniversitesi Çocuk Müzesi, Yenimahalle ilçesinde Cemal Gürsel Caddesi'nde ziyaret edilebilir. 23 Nisan 1990 tarihinde Türkiye'nin ilk oyuncak müzesi olarak açılan ve zengin koleksiyonlarında 2000'den fazla el yapımı oyuncağın sergilendiği müzede masal kahramanlarından çizgi film karakterlerine, el yapımı ahşap oyuncaklardan tarih boyunca değişen oyuncak yapılarına kadar pek çok ilginç koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Müze hizmetinin yanı sıra Türkiye'nin çocuk kültürünü araştıran bir bilimsel kuruluş olarak da çalışmalar yapan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’nin geleneksel oyunlar, uçaklar, fabrikasyon oyuncaklar, yabancı oyuncaklar ve yeni oyuncaklar koleksiyonları, hem çocuklar hem de nostalji severler için unutulmaz bir gezi sunuyor. Müzeye toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilir ve müzenin hediyelik eşya dükkanında birbirinden ilginç oyuncaklar satın alabilirsiniz.

Konum Linki

86- Beypazarı Yaşayan Müze

Türkiye'nin ilk uygulamalı kültür müzesi olan Beypazarı Yaşayan Müze, 2007 yılında ziyarete açıldı. Ankara'nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda Çınar Sokak’ta yer alan, kesme taş ve ahşap mimari etkileyici bir Osmanlı Konağı içerisinde hizmet veren müzenin koleksiyonlarında Osmanlı döneminin günlük yaşamını sergileyen balmumu heykeller, tarihi kilimler, halılar, el yapımı ahşap el sanatı ürünleri ile süslü 15'ten fazla sergi bulunuyor. Hacivat Karagöz gösterileri, perde oyunları ve geleneksel birçok Türk oyununun sergilendiği etkinliklere de Beypazarı Yaşayan Müze’nde katılabilirsiniz.

Konum Linki

87- Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara’nın müzeler bölgesi olan Altındağ ilçesinde Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan ve 2007 yılında ziyarete açılan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, 1. Ulusal Mimarlık Dönemi’nde 1927 yılında inşa edilen bir mektebin restore edilmesi ile hizmete başladı. Etkileyici taş mimarisi ile ilgi çeken müzenin koleksiyonlarında ise Ankara'ya özgü halılar, kilimler, çiniler, deri ve el yazması eserlerin yanında 13, 14, 15 ve 16. yüzyıllara ait el yazmaları da sergileniyor. Pazar günleri hariç haftanın her günü ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

88- TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

Türkiye'nin yayıncılık tarihine ışık tutan etkileyici müzelerden biri olan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Çankaya ilçesinde Turan Güneş Bulvarı üzerinde konumlanıyor. 1994 yılında Ankara ve İstanbul stüdyolarından getirilen cihazların sergilenmesi ile hizmete başlayan müzede birbirinden ilginç antika radyolar, televizyonlar, mikrofonlar, taş plaklar, ses kayıt cihazları, montaj aletleri ve kameraları yakından görebilirsiniz. Müzeyi cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 09:30 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

89- Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın ortaklaşa çalışmalarıyla 2013 yılında ziyarete açılan ve kendi alanında Türkiye'nin ilk müzesi olan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Osmanlı ve Türk tarihinin kültürel miraslarını sergiliyor.

Karagöz ve Hacivat oyunları, gölge oyunları ve orta oyunlarının yanı sıra tarihi çocuk oyunları, ebru baskılar, hat sanatı ürünleri, türküler, hikayeler, ninniler, maniler, kına geceleri gibi pek çok kültürel değeri yaşatan müzenin yer aldığı restore edilmiş tarihi konak da görülmeye değer güzellikte. Altındağ ilçesinde Talatpaşa Bulvarı üzerinde yer alan müzenin koleksiyonlarını pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

90- Devlet Demiryolları Müzesi

Resmi adı Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi olan Devlet Demiryolları Müzesi, Kurtuluş Savaşı'ndan kalan etkileyici bir iki katlı taş binada hizmet veriyor. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarındaki atmosferi yaşayabileceğiniz müzenin binası, Kurtuluş Savaşı'nda önemli karargahlardan biri olarak kullanılıyordu. Kurtuluş Savaşı'nın hareket planının hazırlandığı binada pek çok kişisel eşya ve tarihi belgeyi inceleyebilirsiniz. Ankara Ulus TCDD Gar Alanı’nda yer alan müzede aynı zamanda TCDD’nin tarih boyunca kullandığı trenlerin minyatürleri ve bir de sanat galerisi bulunuyor.

Konum Linki

91- Beypazarı Türk Hamam Müzesi

Türk hamam kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan ve Beypazarı ilçesinde Yenice Sokak’ta ziyaret edebileceğiniz, Türkiye'nin tek hamam müzesi olan Beypazarı Türk Hamam Müzesi, hem sergileri hem de kullandığı ilginç müzecilik teknikleriyle dikkat çekiyor. Tarih boyunca değişikliklere uğrayan Türk hamam özelliklerini yakından görebileceğiniz müzede soğukluk ve sıcaklık gibi farklı birçok alan var. Antika havlu takımları, sedef kakmalar, nalınlar, el yapımı zeytinyağlı sabunlar gibi pek çok objenin de sergilendiği müze, 2012 yılında ziyarete açıldı.

Konum Linki

Giriş ücreti olan müzede Türk hamamlarının içeriğine dair bilgiler veren bir rehber size eşlik ediyor. Müzede ayrıca alışveriş yapabileceğiniz bir alan da bulunuyor. Bu alanda sabun vs. gibi eşyalar satın alabilirsiniz.

92- Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

1850 yapımı 3 katlı klasik bir Osmanlı konağında 1977 yılında ziyarete açılan Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, Osmanlı dönemi yaşam tarzını sergileyen balmumu heykelleri, döneme ait günlük kişisel eşyalar ve yöresel kıyafetler ile zengin koleksiyonlara sahip. Müzenin bahçesi ise Bizans ve Roma döneminden kalan pek çok antik esere ev sahipliği yapıyor. Ankara'nın tarihi ilçesi Beypazarı'nda Yenice Sokak’ta merkezi bir konumda yer alan müzeye toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

93- Meteoroloji Müzesi

Keçiören ilçesinde Kütükçü Alibey Caddesi üzerinde 2013 yılında ziyarete açılan Meteoroloji Müzesi, meteoroloji alanındaki gelişmeleri yansıtan çarpıcı koleksiyonlarıyla Ankara'nın en ilginç müzelerinden biri. 140’dan fazla meteoroloji cihazı, belge ve kitabın bulunduğu müzenin koleksiyonları, hem tarih hem de meteoroloji meraklılarının ilgisini çekiyor. Hafta içi her gün randevu alarak rehber eşliğinde gezebileceğiniz Meteoroloji Müzesi’ne toplu taşıma araçları ile Ankara merkezinden kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

94- Çubuklu Barajı

Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile 1930 yılında yapımına başlanarak 1936 yılında tamamlanan ve cumhuriyet döneminin ilk barajı olması ile ünlü Çubuk Barajı'nın çevresi, özenli bir çalışma sonunda şehrin en sevilen dinlenme ve gezi alanlarından biri haline getirildi.

Etkileyici doğa ve baraj manzaraları arasında keyifle gezebileceğiniz alanda Çubuklu Barajı göletinin çevresini saran yürüyüş yolları, piknik alanları, kafeler, çocuk oyun alanları ve spor sahalarında şehir kalabalığından uzakta sakin bir gün geçirebilirsiniz. Baraj çevresinde yer alan ve 15.000’den fazla çiçeğin bulunduğu bahçelere de mutlaka uğramalısınız. Ankara merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta yer alan ve Altındağ ilçesi sınırlarında bulunan Çubuklu Barajı’nın rekreasyon alanına yorgunluk atmak için mutlaka uğramalısınız.

Konum Linki

95- Duatepe Anıtı

Duatepe Anıtı

Sakarya Meydan Muharebesi’nin yaşandığı noktaya yakın konumda, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşı yönetirken bulunduğu tepede yer alan Duatepe Anıtı, 20.000 ağaç dikilerek 2000 yılında ziyarete açıldı. Etkileyici anıtın duvarlarında şehitlerin isimlerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşı Mareşal Fevzi Çakmak’ı savaşı komuta ederken gösteren heykeller yer alıyor. 1921 yılında düşmandan ilk geri alınan tepe olmasıyla da ayrı bir öneme sahip Duatepe, Ankara’da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasında.

Konum Linki

96- Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti

Ankara şehrinin en bilinen antik kenti olan ve bir zamanlar Frigya Medeniyeti’ne başkentlik yapmış Gordion Antik Kenti, Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nın birleştiği konumda, Ankara'ya 94 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Anadolu tarihine ışık tutulan ve tümülüs denilen mezarları ile ünlü olan Gordion Antik Kenti’nde 128 tane tümülüs mezarını yakından görebilirsiniz.

Bölgede yapılan kazılarda Erken Bronz Çağı’ndan Orta Çağ’a kadar uzanan pek çok antik hazine bulundu ve bu eserleri de bölgede bulunan Gordion Müzesi’nde inceleyebilirsiniz. Pek çok ünlü efsanede adı çeken Gordion Antik Kenti’ni gezerken dünyanın en eski ahşap yapılarını da yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

97- Ihlamur Vadisi

Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alan, son dönemlerde yapılan yeni projelerinden biri olan Ihlamur Vadisi, Kalaba Mahallesi'nden Ankara Botanik Parkı’na kadar uzanan 3100 metrekarelik geniş bir yeşil alanı kapıyor. Ihlamur Vadisi; 2 km koşu yolu, 960 metre bisiklet yolu, kaykay parkurları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, seyir terasları ve gece aydınlatmalarıyla Ankara'nın görülmeye değer parklarından biri.

Ihlamur Vadisi’nin 450 kişilik amfi tiyatrosunda eğlenceli yaz etkinliklerine katılabilir ve kütüphanesinden de faydalanabilirsiniz. 20.000’den fazla ağacın süslediği parkta Boğaziçi Köprüsü ve Mostar Köprüsü gibi ünlü yapıların minyatürlerini de göreceksiniz.

Konum Linki

Uzun yürüyüş yollarına sahip Ihlamur Vadisi'nde bisikletinizle turlayabilirsiniz. Spor alanlarını ve çocuk parklarını içine alan vadi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Düğün ve kına gibi büyük organizasyonlara da yer yer ev sahipliği yapan Ihlamur Vadisi'nde görülmeye değer bir konak da bulunuyor.

98- Haymana Kaplıcaları

Ankara merkezine 74 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi Haymana ilçesi; Hitit, Frig, Pers, Roma gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve Hitit döneminden beri kullanılan kaplıcaları ile ünlü. Kas ve eklem rahatsızlıklarından cilt sorunlarına kadar onlarca rahatsızlığa iyi gelen kaplıcaları için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Haymana'da haziran ayında düzenlenen Uluslararası Haymana Kaplıca Festivali ve Kültür Şenlikleri de çok eğlenceli geçiyor. Termal oteller ve sağlık tesislerinin hizmet verdiği Haymana’ya yılın yorgunluğunu atmak veya şifa bulmak için gidebilirsiniz.

Konum Linki

99- Ankara Bağ Evi

Koç Üniversitesi'nin kampüsü içinde bulunan ve 20. yüzyılın başlarında yöreye özgü taş ve ahşap mimarilerle inşa edilen Ankara Bağ Evi, Ankara'nın kent kimliğini yansıtan bağ evlerinin çarpıcı dekorasyonlarını inceleyebileceğiniz etkileyici bir yapı. Osmanlı döneminden cumhuriyet dönemine kadar uzanan bağ evlerinin yaşam tarzlarını, kullanılan ev eşyalarını, antikaları ve kişisel eşyaları inceleyebileceğiniz Ankara Bağ Evi’nde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

100- Ankara Botanik Parkı

Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında yer alan ve 1970 yılında kurulan Ankara Botanik Parkı; 65.000 m2 büyüklüğü, yüzlerce çeşit çiçek ve bitkisi ile Ankara’nın en güzel parklarından biri. Parkın ortasında yer alan 1330 m2 havuzun çevresinde çocuk bahçeleri ve çiçek seraları sıralanıyor. Ankara Botanik Parkı, 29.476 m2 yeşil alanı ve 16.747 m2 ağaçlık alanı ile şehrin ortasında tam bir doğa cenneti olarak ilgi görüyor. Atakule’nin muhteşem manzaralar eşliğinde her mevsim keyifle gezebileceğiniz parkta yüzlerce çeşit rengarenk çiçeği yakından görebilir ve dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Ankara'yı gezdim gördüm sırada hangi büyük şehir var diye soruyorsanız, İstanbul'da gezilecek yerler yazımızla gezmeye devam edebilirsiniz.


busraguzeller
Büşra Güzeller
128 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar